Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Po týdnu testování vyšlo MCNLive "VirtualCity" Final s virtualizačním software VirtualBox. Živé CD OpenSolarisu je nyní k dispozici i na DVD, stahujte BeleniX 0.5.1 DVD. Kniha Beyond LFS je tu s verzí 6.2.0 RC1 - čtěte poznámky k vydání, prohlížejte knihu nebo ji stahujte. RUNT Linux 5.0 je nová verze distribuce navržené pro běh z USB flash disků o velikosti 256 MB. V uplynulém týdnu vyšla i první testovací verze Fedory 7, finální verze tu bude za necelé tři měsíce. K dispozici je i nová verze EnGarde Secure Linux 3.0.12 s novým softwarem a lepší detekcí HW. Na svět se dostal rPath Linux 2.0 Alpha 2, obsahuje nejnovější GNOME a X.Org.
Poslední Herd CD Ubuntu přichází s bezbolestnou podporou multimediálních kodeků, novým GNOME Control Centre a aktualizovaným softwarem pro GNOME, plus s podporou KVM (Kernel Virtual Machine). Xfce 4.4 má nového správce souborů Thunar, pěknou věcí je i Network Manager v kombinaci s podporou Zeroconf: znamená to jednodušší připojení a používání bezdrátových sítí.
Pokud chcete Herd 3 vyzkoušet, počítejte se známými chybami:
hw-detect/start_pcmcia=false
na příkazovou řádku jádra tento problém obejdete.ubiquity --old-partitioner
.gnome-power-manager
.Odkazy na stažení a informace o vydání jsou v oznámení,
Bohužel se zdá, že konečná verze Ubuntu 7.04 "Feisty Fawn" nepřijde s předinstalovaným Compiz/Beryl. Podle informací z Launchpadu není šance, že by tato funkce byla již v tomto vydání — odkládá se na později. Pravděpodobně se tedy objeví v dalším Ubuntu, které by mělo přijít ve třetím čtvrtletí 2007.
Vývoj Mandrivy se vrátil k šestiměsíčnímu cyklu, další verzí Mandrivy bude 2007 Spring (2007.1). Základ systému bude stejný s 2007.0, to znamená, že jádro, glibc a podobné komponenty zůstanou stejné. Jinak bude systém velmi aktuální — svým uživatelům přinese KDE 3.5.6, GNOME 2.18, OpenOffice.org 2.1 a další. Novinky se budou týkat i oblasti 3D desktopu: podobně jako v 2007.0 vám drak3d umožní přepínat mezi Xgl a AIGLX, v 2007.1 se jeho možnosti rozšíří na přepínání mezi Berylem, Compizem a Metisse (Metisse můžete vyzkoušet v live CD Mandriva One "Metisse").
Aby se Mandriva vyrovnala ostatním distribucím, repozitář non-free se stane dostupným pro všechny, tedy nejen pro platící členy Mandriva Clubu. Znamená to, že ovladače NVIDIA a ATI, firmware pro WiFi čipy a další komerční produkty jsou nyní volně k dispozici. V budoucnosti vznikne repozitář non-free-restricted, na nějž se budou vztahovat pravidla podobná non-free v minulosti. Členové klubu tedy budou stále mít výhodu oproti ostatním uživatelům, tento repozitář však nebude v době verze 2007.1 hotový.
Zdrojem informací je blog vývojáře Mandrivy.
Křesťanská verze Ubuntu, která je známá svým softwarem pro filtrování obsahu webu, vyšla ve verzi 2.1 (Edgy). Hlavním cílem nové verze bylo vylepšení uživatelského rozhraní DansGuardian — uživatelé chtěli, aby bylo GUI hezčí a aby se dalo filtrování snadno zakázat. Ubuntu CE 2.1 obsahuje i nový software: BibleMemorizer, který umožňuje přidávat verše do databáze GnomeSword. Dále byl přidán i program Virtual Rosary — je pouze pro Windows, běží tedy přes Wine. Vzhled systému se také změnil: protože mnoho uživatelů přichází z Windows XP, tak také uživatelské rozhraní Ubuntu CE má nádech Windows XP (není to tak zlé, vizte screenshoty).
Tuto distribuci si můžete stáhnout jak přes BitTorrent, tak ze zrcadel.
Druhá betaverze tohoto živého systému opravuje chyby v instalátoru na disk, ale také některé jiné menší problémy. Live CD představuje ukázku plné distribuce, obsahuje tedy SeaMonkey, Mozillu Firefox a Operu s aktuálními pluginy, prostředí Xfce, GIMP, Xara Xtreme, AbiWord a Gnumeric. Dále zahrnuje ovladače WiFi karet, konfigurační nástroje, ntfs3g pro zápis na NTFS a různé hry. Vychází ve dvou edicích: standardní a edici s Berylem.
Podrobnosti naleznete v oznámení o vydání, nebo můžete přejít rovnou ke stahování.
GeeXboX je distribuce, která dokáže přeměnit váš systém v domácí kino nebo multimediální centrum. Běží bez instalace na pevný disk na libovolném x86 nebo PowerPC systému. Přes svou malou velikost dokáže přehrát snad všechny druhy audio/video formátů a kompresí, obsahuje i potřebnou automatickou detekci hardwaru.
I přesto, že se připravuje nová řada 2.0, práce pokračují i na starší řadě 1.0. V nové verzi 1.1 RC1 tepe jádro 2.6.20-rc7, BusyBox 1.4.1 a uClibc 20070110. MPlayer byl aktualizován na verzi 1.0rc1 s podporou nativní dekomprese Windows Media a flash videa, plus byly zařazeny dekodéry bezztrátových kodeků WavPack, TTA a Shorten. Z oblasti podpory hardwaru stojí za zmínku přidaný NdisWrapper, podpora karet nVidia na PowerPC nebo podpora USB zvukových karet. Další novinky naleznete v changelogu.
Někteří už jste možná slyšeli o KEXEC neboli funkci, se kterou můžeme restartovat systém bez účasti BIOSu: povypínají se systémové služby, načte se nové jádro a inicializace GNU/Linuxu začne od nuly.
Budeme potřebovat balíček kexec-tools:
emerge kexec-tools
Pokud jádro, na kterém právě běžíme, nepodporuje KEXEC, musíme jej povolit a restartovat do jádra klasickým způsobem. Podporu kexec system call
můžete zapnout v jádře pod Processor type and features
. Dalším krokem je nakonfigurovat kexec upravením souboru /etc/conf.d/kexec
— jeho obsah pravděpodobně mluví sám za sebe:
BOOTPART="/boot" # bootovací oddíl KNAME="vmlinuz-2.6.20-gentoo" # jméno nově načítaného jádra ROOTPART="/dev/sda1" # kořenový oddíl (měl by být automaticky detekován) KPARAM="splash=silent,theme:emergence" # parametry jádra (také se detekují automaticky) INITRD="/boot/fbsplash-emergence-1024x768" # počáteční ramdisk
Nyní nastavíme, aby se služba kexec automaticky spouštěla/vypínala při startu/vypínání systému, a tentokrát ji navíc spustíme ručně:
rc-update add kexec boot /etc/init.d/kexec start
Pokud je vše nastavené správně, tak se při restartu systému automaticky načte nové jádro. Standardní restart systému můžeme provést tak, že službu kexec před restartem nejprve vypneme:
/etc/init.d/kexec stop
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
No vidis to, ja zase radeji davam vetsinu veci jako modul.Proč?
Ale porad mi nikdo neodpovedel na moji uvodni otazkuProtože není třeba unloadovat ho (až na tuhle vyjímku)....
Me porad neni jasny, proc je tech distibuci tolik? Kdyby radsi ti co delaji vetve existujicich velkych distribuci se spojili, a delali na te puvodni distribuciA vy byste to mohl celé organizovat. Anebo aspoň nabídnout recept, jak by něco takového bylo organizovatelné. Už je vám to jasnější?
Kniha Beyond LFDTo má byť LFS - Linux From Scratch
ftp://ftp.mandrivauser.cz/Mandrivalinux/devel/2007.1/