Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Vyšel ParallelKnoppix 2.3 - opravuje chyby a obsahuje aktuální balíčky z Debian unstable. Byla uvolněna poslední část openSUSE 10.2, stahovat můžete nové live DVD. Nová verze Trustix Secure Linuxu je na cestě: testuje Release Candidate 1 (oznámení, stažení). Nonux 4.1 je nová verze nizozemské distribuce s Dropline GNOME, zaměřuje se na použití v tamním obchodním prostředí. Ve španělské Galicii byl vyvinut Trisguel GNU/Linux 1.0 — plně svobodná distribuce založená na Debianu, která je sponzorována tamní regionální vládou. Pioneer Linux Basic doputoval k verzi 2.0 RC1, testovat můžete i betaverzi distribuce Linux Mint 2.2.
Mnoho uživatelů Windows odrazuje od instalace Linuxu proces, který musí běžně podstoupit: tedy stáhnout ISO obraz, správně ho vypálit na CD/DVD, nabootovat do něj, zmenšit existující oddíl(y) na disku a nainstalovat systém. Pro naprostou většinu uživatelů naopak není problém spustit instalátor ve Windows a klikat na tlačítka.
Proto vznikl projekt Ubuntu Install.exe [zprávička]. Instalátor, používající známý Nullsoft Scriptable Install System, si přes BitTorrent stáhne soubory ubuntu.img
a swap.img
a umístí je do adresáře C:\ubuntu
. Ubuntu.img
je kořenový souborový systém (ext3) s částečně předkonfigurovaným Ubuntu Linuxem — musí se dokončit konfigurace hardware a uživatelských jmen; nastavení jazyka a časového pásma je získáno z registru Windows.
Instalátor nainstaluje zavaděč GRLDR, aniž by přepsal původní zavaděč Windows; pouze upraví soubor C:\boot.ini
a zálohuje původní. Pak stačí po restartu zvolit Ubuntu z nabídky operačních systémů a začít jej používat. V současnosti je k dispozici prototyp instalátoru včetně odinstalačního programu.
Instalátor Debianu [zprávička], sídlící na adrese goodbye-microsoft.com, používá jiný přístup, více se podobá projektu Instlux. Stáhne si pouze nejnutnější minimum (jádro + initrd) a po restartu zahájí klasickou síťovou instalaci Debianu — nejedná se tedy o tak automatizovaný a z hlediska neznalého uživatele „bezpečný“ způsob instalace.
JackLab Audio Distribution je nová distribuce GNU/Linuxu, která stojí na základech openSUSE. Jak je již z názvu zřejmé, zaměřuje se na zájemce o hudební produkci. Běží na real-time jádru, používá Jack Audio Connection Kit a zdobí jej Enlightenment D17 jako výchozí prostředí. Kromě Enlightenment je přítomno i KDE s některými známými K programy: můžete se těšit na Konqueror, KMail, K3b, Konversation a další.
První veřejná verze označená jako "0.1 Alpha 1" je plně kompatibilní s openSUSE 10.2. Tepe v ní real-time jádro 2.6.19 s latencí do 1,5 milisekundy. Instalátor je založený na YaST 2, instalovat můžete i z repozitářů PackMan. Obsahuje multimediální kodeky a 70 aplikací pro práci se zvukem. Kromě nahlašování chyb můžete k vývoji přispět i jiným způsobem, a to účastí v soutěži: nejlepší grafická díla budou použita jako výchozí bootovací obrazovka, pozadí na ploše, skin nebo sada ikon.
Současnou verzi můžete stáhnout ze zrcadel uvedených na stránkách projektu nebo přes BitTorrent. První konečná verze distribuce je plánována na konec dubna 2007.
BinToo GNU/Linux 2007.1 je třetí vydání distribuce egyptského původu — za jejím názvem se skrývá binární Gentoo určené pro desktop. Novinkou této verze jsou čtyři instalační profily:
Po instalaci můžete hned začít používat GNOME 2.16.2, KDE 3.5.5 či Xfce4 - 3.9.x. Kancelářský software zastupuje KOffice 1.6 a OpenOffice.org 2.0.4. Pro brouzdání na webu na vás čeká SeaMonkey a Firefox 2.0. A na závěr si třeba můžete zastřílet ve hře Sauerbraten. Distribuce dle autora neobsahuje snad žádný proprietární software — pro instalaci Javy, Flash pluginu nebo některých ovladačů grafických karet musíte použít příkaz emerge
.
Torrenty pro DVD obraz této distribuce najdete na LinuxTrackeru. Varianta CD je pouze upravený Slax, který obsahuje instalátor, ten ovšem stále vyžaduje přítomnost obrazu DVD.
Foresight Linux chce být distribucí, která „prostě funguje“ — cílem je poskytnout systém, který je dostatečně jednoduchý pro nováčka, ale také flexibilní pro pokročilého uživatele. Před několika dny vyšla první velká verze 1.0.
Pro snadnou aktualizaci systému, který je spravován správcem softwaru Conary, se používá program nazvaný Foresight System Manager. I připojení k bezdrátovým sítím by mělo být snadné díky NetworkManageru, klidně i bez přítomnosti DHCP serveru: implementaci Zeroconfu poskytuje Avahi. Foresight je distribuce orientovaná na prostředí GNOME, které je v současném vydání přítomno ve verzi 2.16. Proto nepřekvapí, že hlavním přehrávačem hudby je Banshee a správcem fotek F-Spot. Foresight obsahuje implementaci .NETu Mono, kterou využívá taktéž přítomný vyhledávací nástroj Beagle. Samozřejmě ani OpenOffice.org nezůstává opomenuto.
Foresight Linux je distribuován v podobě dvou instalačních CD nebo jednoho DVD, vše se dá stáhnout ze zrcadel nebo přes BitTorrent.
Jednou z největších novinek DragonFly BSD 1.8 je podpora virtuálního jádra. Virtuální jádra běží jako uživatelský proces a poskytují kompletní pracovní prostředí: je zahrnut ovladač virtuálního disku a emulované síťové rozhraní přes TAP. V nové verzi byla synchronizována podpora MII síťových karet s NetBSD a OpenBSD, a to včetně podpory GMII — zkráceně lze říci, že byla zlepšena podpora pro fyzická síťová rozhraní. Mezi dalšími vylepšeními v síťové oblasti je podpora IPv6 a více IP adres najednou v Jailu, lepší podpora pro síťové mosty (bridge) a velká část infrastruktury pro bezdrátová zařízení IEEE 802.X.
Došlo v velkým změnám v oblasti spojování připojených souborových systémů (mount glue infrastructure) a NULLFS. Připojení NULLFS se nyní mohou vrstvit (pod připojeným NULLFS mohou být další). Bližší informace a všechny změny ve verzi 1.8 jsou k dispozici na webu projektu, obrazy můžete stáhnout z různých zrcadel.
Určitě se vám už někdy stalo, že jste v konzoli napsali dlouhý příkaz jako běžný uživatel, ale pak jste si uvědomili, že je zapotřebí práv superuživatele root. Běžně byste museli příkaz upravit, ale jde to i snáze. Stačí jako uživatel root vložit do souboru /etc/inputrc
následujícím příkazem potřebné informace:
echo '"\C-x": "\C-e\"\C-asu -c \""' >> /etc/inputrc
Pokud nyní napíšete jako běžný uživatel libovolný příkaz a stisknete Ctrl+X následované ENTERem, budete dotázáni na heslo superuživatele root:
lubos@zeus ~ $ su -c "shutdown -h" Heslo:
Po zadání hesla bude příkaz proveden s oprávněním superuživatele.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ubuntu.img
je zacatek nove vety Drobná oprava - JackLab používá (alepsoň podle jejich homepage) kernel 2.6.19. Jinak díky za článek