Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
K distribuci Zenwalk Linux 4.2 vyšlo live CD nazývané ZenLive. Takeshi Yaegashi vyrobil live CD pro PlayStation 3, které stojí na Debianu. Vývoj SimplyMEPISu 6.0-4 pokročil ke třetí betaverzi (vizte oznámení), stahovat můžete ze zrcadel. Devil-Linux (live CD pracující jako firewall a server) dospěl k verzi 1.2.12 — přečíst si můžete oznámení a seznam změn. Vyšla také poněkud nezvykle pojmenovaná distribuce BLAG Linux And GNU 60000 stojící na Fedoře 6. Z Brazílie přichází Kurumin Linux 7.0 Light, mini-CD verze brazilské distribuce založené na Debianu.
Vyšlá druhá alpha verze (známá jako „Herd 2“) připravovaného Ubuntu 7.04 Feisty Fawn. Zahrnuje poslední změny a aktualizace softwaru z Debianu. Jednou z velkých změn je upgrade na poslední release candidate Linuxu 2.6.20. Prostředí GNOME a knihovna GTK+ jsou aktualizovány pravidelně, v Herdu 2 se nachází GNOME verze 2.17.5 a GTK+ verze 2.10.7. Vývojáře neustále tíží závažný bug #1, proto pracují i na usnadnění používání systému: byla implementována specifikace ZeroConf, tedy technika pro automatické přidělování IP adres v lokální sítí bez existence DHCP serveru. Pro snadné připojování diskových oddílů se využívá Gnome-Mount, neboli pěkné GUI pro nastavování možností připojování disků, které také dokáže konzistentně spravovat šifrovaná zařízení. Známý neemulátor Wine je přítomen ve verzi 0.9.29.
Alpha verze se neobejdou bez chyb, dvě jsou zmiňovány i v oznámení:
Herd 2 vyšel pro Ubuntu, Kubuntu, Edubuntu a Xubuntu.
Damn Small Linux 3.2 je dokončen. V nové verzi bylo aktualizováno SQLite (v 3.3.10), modul madwifi-ng a modul Broadcomm 10/100. Busybox nyní podporuje soubory větší než 2 GB, systém si umí uložit nastavení zvuku do souboru a má také novou autodetekci zvukových zařízení. Mnoho změn se týká funkce MyDSL, se kterou můžete původní Damn Small Linux rozšiřovat — byla zjednodušena potřebná adresářová struktura, nová verze nástroje mkmydsl usnadňuje tvorbu ISO obrazů a podporuje isolinux i syslinux. MyDSL nyní může přímo stahovat data na všechny podporované a připojené oddíly.
Všechny informace o nové verzi naleznete v diskuzním vlákně, stahovat můžete ze zrcadel po celém světě.
Známá distribuce určená k použití jako firewall vyšla ve verzi 1.4.13. V IPCop 1.4.13 tepe Linux 2.4.34, podporuje volbu memtest při bootování a byly opraveny paměťové nároky při instalaci ze sítě (nyní pouze 12 MB, podobně jako při instalaci z CD). Bootovací informace jsou nyní rozděleny do třech pěkných stránek. Instalátor nově přijímá bootovací parametry swapfilesize a lang.
K dispozici jsou instalační balíčky různých variant (aktualizace, instalace z CD, ze sítě, z USB zařízení, …)
V posledním týdnu bylo dokončeno FreeBSD 6.2-RELEASE. Z hlavních vylepšení v této verzi lze jmenovat aktualizace KDE na 3.5.4, GNOME na 2.16.1 a BIND na 9.3.3, podporu sysfs v emulaci Linuxu, experimentální podporu pro bezpečnostní audit událostí CAPP, přítomnost OpenBSM pro bezpečnostní audit nebo třeba aktualizované ovladače.
Jak už je zvykem, FreeBSD můžete získat z mnoha zrcadel včetně českého nebo přes síť BitTorrent. Čtěte také poznámky k vydání pro vaši platformu.
FreeSBIE 2.0 je populární live CD založené na FreeBSD. Tato verze, která nese jméno „Clint Eastwood“, stojí na základech nového FreeBSD 6.2 a spouští se do grafického prostředí Xfce nebo Fluxbox. Přidává funkci zálohy a obnovy dat na pevném disku a pro váš větší pocit bezpečí umožňuje používání sítě Tor. Více informací můžete získat z oznámení nebo z poznámek k vydání. Obraz CD má 668 MB a můžete si ho stáhnout přes BitTorrent nebo přímo přes FTP.
Euse je nástroj z balíku gentoolkit pro zjišťování a správu nastavení USE flagů. Pravděpodobně nejznámějším způsobem použití euse
je získání informací o určitém USE flagu:
$ euse -i gtk global use flags (searching: gtk) ************************************************************ [- cD ] gtk - Adds support for x11-libs/gtk+ (The GIMP Toolkit) local use flags (searching: gtk) ************************************************************ no matching entries found
Pokud tento příkaz spustíme bez zadání jména USE flagu, budou vypsány všechny známé globální a lokální. Vysvětlíme si význam znaků v hranatých závorkách. +/- znamená, že USE flag je za současného nastavení povolen respektive zakázán. Dále se setkáme s písmeny E, C, D a G, která vyjadřují zdroj nastavení: E představuje nastavení získané z proměnného prostředí (např. USE="gtk" příkaz
), C vyjadřuje nastavení ze souboru make.conf
, D ze souboru make.defaults
a G ze souboru make.globals
. Pokud je písmeno malé, znamená to, že tento zdroj nastavení USE flag zakazuje, velké písmeno znamená, že ho povoluje. V našem případě je tedy USE flag gtk
povolen v make.defaults
, ale make.conf
ho zakazuje. Trochu podobný výstup získáme příkazem
euse -a
Tento příkaz vypíše pouze všechny aktivní USE flagy a zdroj jejich nastavení, tentokrát bez jejich popisků. Euse má další zajímavé použití — umí za nás upravovat soubor make.conf
:
euse -E gtk euse -D gtk euse -P gtk
Prvním příkazem povolíme tento USE flag, druhým ho zakážeme a posledním odstraníme jeho nastavení — bude se tedy používat nastavení z jiných zdrojů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
I am able to reprodce it in Burma --- a South-East Asia country known for its main opposition leader and Nobel laureate, Daw Aung San Suu Kyi. Our country has refused to sign the international copyright and patent laws up to now. So it is perfectly legal to use pirated software!(Mostly MS Windows and related products) Even MS, with its enormous legal team, cannot sue us! There is almost no software industry here. PC clones are assembled and sold with pirated Windows, and any popular software you name, pre-installed by hardware vendors, who also undertake the responsibility of Windows help desk. All other software maintenance is done by users themseves by using manuals (pirated copies again!) and learning from private software courses. However, things must change sooner or later. At the time when the International IP laws come into effective here, all computers in Burma would grind to a halt since very few would be able to afford license fees. Who would help us to boot our computers at that time? Ubuntu, I hope.
JJ,Tys zkoušel,co ze mne vypadne ?Chraň bůh. Já ten web prolít rychlým okem a lokalizace byla první nápad ohledně Windows User friendly přestupu, kdybych jí někomu nabízel, nebo instaloval. Mluvil jsi o ní zasvěceně. Tak proto.