Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
ArchLinux 0.8 Alpha hotov, čtěte oznámení a stahujte (x86 a x86_64). Pardus Linux 2007 má nyní vícejazyčný instalátor, menší balíčky a rychlejší aktualizaci - instalační CD se jmenuje Kurulan, live CD nese jméno Calisan - nepřehlédněte oznámení a poznámky. Foresight Linux 0.9.9 je poslední vývojové vydání distribuce založené na rPath Linuxu - čtěte oznámení nebo stahujte DVD. NetSecL, distribuce založená na Slackware se zaměřením na bezpečnost, dorazila k verzi 2.0 a je na dvou CD (oznámení). Symphony OS 2006-12 je první vývojová verze od května - po přečtení oznámení a stažení CD přes BitTorrent si můžete vychutnat nový software, vyšší výkon a nové možnosti správy přes GUI. A na závěr na Gentoo založený Sabayon Linux 3.2 - o nové verzi píše DesktopLinux.com.
Debian 4.0 Etch měl být vydán 4. prosince 2006, ale opozdí se, protože vývojáři zpomalili svou práci. Podle Andrease Bartha, vývojáře Debianu a release managera, je zpoždění způsobeno tím, že někteří dříve velmi aktivní lidé značně polevili - k tomu prý začalo docházet ještě předtím, než on a další vybraní začali být za plnou práci na Debianu placeni. Samotný projekt Dunc-Tank.org je pak další příčinou, protože svůj nesouhlas s ním někteří vývojáři dali najevo odchodem.
Přitom Dunc-Tank.org měl vést k urychlení vývoje, nyní je tedy sporné, jestli svůj účel opravdu plní. Barth (jeden z těch, co jsou placeni) tvrdí, že podle průběhu vývoje Dunc-Tank.org na drobné problémy funguje dobře, na druhou stranu způsobil újmu jako experiment. Zastaralost Debianu, kterou by měl Dunc-Tank řešit, byla také jedním z důvodů vzniku distribuce Ubuntu.
Bill Nottingham vytvořil návrh plánu vývoje Fedory Core 7. Testovací verze by podle něj měly být hotovy 30. ledna, 27. února a 26. března. Druhá testovací verze by měla představovat zmrazení vývoje nových funkcí a řetězců v programech. Zmrazení vývoje nových funkcí znamená to, že funkce v nepoužitelném stavu budou vyřazeny.
Mezi plánované novinky patří stabilní podpora bezdrátových sítí (včetně zahrnutí potřebného firmwaru do distribuce), rychlé přepínání uživatelů mezi relacemi, urychlení startu a vypínání systému, zvážení použití upstart, launchd a initng, používání jednoho slovníku (hunspell) pro celý systém a další.
ZenEdu 0.3 je distribuce s jednoduchou instalací pro mateřské a základní školy. V ZenEdu naleznete dobrou kolekci nástrojů pro učitele pro jejich každodenní potřebu, stejně jako hry pro děti. ZenEdu 0.3 je založené na Zenwalk Linuxu 4.0, ale bohužel je zatím jen ve francouzštině. Můžete se podívat na prezentaci se screenshoty nebo oznámení o vydání (obojí také ve francouzštině). Obraz CD má velikost 663 MB.
Nový stabilní VectorLinux 5.8 Standard přichází po několika měsících programování, ladění a testování vývojáři VectorLinuxu a jeho komunitou. Pod kódovým označením "Santa" se skrývá systém se stabilitou získanou od Slackware 11.0 a vysokým výkonem. Softwarové novinky zastupují pluginy do webových prohlížečů (Flash 9, Java), podpora přehrávání DVD (s ochranou CSS), Real Media a Windows Media, jádro 2.6.18.5 a upravené Xfce 4.3.99.2.
Webové prohlížeče reprezentují Mozilla Firefox 2.0, SeaMonkey 1.0.6 a Opera 9.10. V repozitáři naleznete OpenOffice.org 2.10 a KDE 3.5.5.
VectorLinux zahrnuje řadu ovladačů pro WiFi karty, podporu pro zápis na NTFS přes ntfs-3g a hromada her. Líbí se vám? Můžete hned stahovat a mezitím číst oznámení o vydání.
První betaverze firewallu M0n0wall řady 1.3 je hotova. Základem systému je FreeBSD 6.2-RC1 (konečná verze bude založena na FreeBSD 6.2-RELEASE). Rozsáhlé změny jsou v podpoře bezdrátových sítí - do skupiny podporovaných karet zapadá už i Atheros a výběr kanálů na rozhraní odpovídá možnostem hardware; v příští verzi přibude podpora WPA. Konfiguraci systému i celý samotný systém můžete nyní uložit na USB flash disk - pozor, generic-pc obraz se již nevejde na 8MB CompactFlash karty.
Tato verze má závažné chyby, a proto slouží hlavně pro testování - otestuje např. NAT + omezování síťového provozu na WAN rozhraních, které by mělo být nyní možné, ale vyžádalo si značné úpravy jádra. Více se dozvíte na stránkách betaverze, které vás navedou i ke stažení obrazu.
Nový Linux Mint 2.1 s kódovým označením "Bea" je hotov a můžete ho začít stahovat. Bea obsahuje OpenOffice.org 2.1, Beagle, Tomboy a mintWifi pro konfiguraci bezdrátových rozhraní, kterou vám ulehčí i podpora pro 40 různých modelů WiFi karet s tutoriály pro jejich instalaci. RealPlayer nahradily pluginy pro MPlayer a Flash plugin je na verzi 9 Beta 2. Více se píše v oznámení.
Lokální síť můžete provozovat nejen přes LAN nebo WiFi. Pokud se spokojíte s nižšími rychlostmi přenosu, můžete použít i Bluetooth pro síť typu PAN (Personal Area Network). Následující postup je určen primárně pro Mandrivu, ale podobným způsobem lze dosáhnout cíle i na jiných distribucích.
V naší ukázce bude sloužit jeden počítač jako centrální server bezdrátové sítě, ke kterému se budou ostatní připojovat. Předpokládám, že Bluetooth dongle už máte korektně nastavený a funkční. Spojení zajišťuje démon pand
z balíčku bluez-utils - na serveru upravte soubor /etc/sysconfig/pand
tak, aby v něm byla následující hodnota:
PANDARGS='--listen --role NAP'
a spusťte službu příkazem service pand start
. Aby se klienti mohli připojit, je zapotřebí znát hardwarovou adresu Bluetooth dongle. Tu můžete zjistit buď na straně serveru:
hcitool dev
nebo na klientovi příkazem
hcitool scan
který zobrazí aktivní Bluetooth zařízení v okolí. Klienti se k serveru mohou připojit příkazem
pand -c xx:xx:xx:xx:xx:xx
kde za xx doplňte hardwarovou adresu z minulého kroku. Nyní máte na serveru i klientech síťové rozhraní bnep0
, které lze nakonfigurovat jako každé jiné. Pro trvalé nastavení rozhraní zapište konfiguraci do souboru /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-bnep0
.
Tip pro koupi Bluetooth dongle: pokud máte v plánu používat s Linuxem i bezdrátové sluchátko, preferujte výrobky s čipem Cambridge Silicon Radio (CSR) - jiné nemusejí vůbec fungovat. Čip tohoto výrobce naleznete např. ve výrobku DeLock 61287, naopak nebývá ve výrobcích MSI (i přesto, že se to často uvádí).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Jak tak koukam, tak se mi zda, ze Debian skonci :(O tom silně pochybuju...
takovy paskvil...Na základě čeho?
Sám jí tam de facto mám, jenom poněkud dotaženější pro tento účel a přejmenovanou na Ubuntu.zit v lzi? nikdy!
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
P. S. Dá se nějak zajistit, aby ty smajlíci zůstali textoví a nenahradili se tou ikonkou?malo by sa to nahlasit ako bug. niekto tu napise emotikonu (z definicie nemoze byt graficka) a ono mu to takto nehorazne zmeni... tu to ale tak neprekaza, pretoze sa nahradzuju len ti s pomlckou. ale aj tak :/
Dá se nějak zajistit, aby ty smajlíci zůstali textoví a nenahradili se tou ikonkou?
Nejjednodušší je napsat závorku entitou - např. ':-)
'
A k cemu potrebuje spravny Linuxak mc, kdyz tam ma ty uzasne prikazy mv, cp, ls?tebe ich niekto odstanuje ked spustas mc? nechcel by som...
tebe ich niekto odstanuje ked spustas mc? nechcel by som...???
Jak tak koukam, tak se mi zda, ze Debian skonci :(Neskonci, a i kdyby, tak se postavi fork a kdyby fork nebyl, postavim si vlastni debian, a jeste lepsi... Z toho nemam nejmensi obavy, nakoupim poradnej HDD, dam zakladnimu vyvoji pul roku a hotovo a nazval bych to treba Xibian aby se vedelo oc jde.
ale pevne doufam, ze se pletu...Taky doufam ze se pletes.
Ubuntu jako debianista nemam rad...Me ani ne, ale stve me ze je Ubuntu spojovano s Debianem ve smyslu "Ubuntu je upraveny Debian Sid", coz je mimo.
Ubuntu jako debianista nemam rad...Tyhle ublížené kecy nesnáším. Co ti vadí? To, že se Ubuntu tak snadno instaluje? To, že se tak skvěle spravuje? To, že je podporováno Canonicalem? Nebo ti vadí výchozí ikony? Stejně jako ten blbíšek pod tebou: "Z čeho by pak Ubuntu brakovalo?" Brakovalo? Mně se to zdá naprosto korektní. Jakou licenci debianní vývojáři zvolili, takovou mají. Stejně tak Red Hat. To je pořád řečí, jak je potřeba software otevírat a uvolňovat -- a když se to projeví v praxi... Mluvil jsem už o tom. Že uživatelé Gentoo jsou velmi agresivní vůči jiným distribucím (a zváště těm, co se instalují a konfigurují pod 10 hodin), je známá věc. U nich to ale beru jako funkci, ne jako chybu. Ovšem to, že debianní uživatelé začnou být taky takoví -- a ještě kvůli tomu, za co sami bojují, to nechápu... A to, že Debian skončí? Jak jsi na to přišel? Obávám se (v dobrém slova smyslu), že Debian jen tak neskončí, protože má přeci jen rozsáhlou základnu uživatelů i vývojářů, kteří vědí, proč právě Debian -- a i pokud by skončil kvůli nezájmu o něj, tak nikomu nebude chybět, když o něj nebyl zájem. Distribuce přicházejí a odcházejí.
To, že se Ubuntu tak snadno instaluje? To, že se tak skvěle spravuje? To, že je podporováno Canonicalem?ej, ty pyroman! :D
Přitom Dunc-Tank.org měl vést k urychlení vývojeano?
Zastaralost Debianu, kterou by měl Dunc-Tank řešit, byla také jedním z důvodů vzniku distribuce Ubuntu.zase mimo. dunc-tank nevznikal kvoli urychlovaniu ani zastaralosti, ale aby sa vydal v uvedenom termine (asi vtedy ked uz sa zdalo, ze to znova nevyjde? neviem presne kedy ten napad vznikol).
A group of senior developers from the Debian GNU/Linux project have decided to raise funds to pay volunteers who work on the project in order that releases can be made more frequently.
$ dog http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/vyvojari-budou-placeni-za-pomoc-debianu | grep frequently $takto? v kazdom pripade sa staci pozriet na dunc-tank.org a hned ma jasno...
They probably didn't predict, though, that Dunc-Tank, which they said was designed to help speed the release of the next version of Debian, dubbed EtchOni nechtěli udělat z Debianu Ubuntu. To nikde netvrdím. Pokud chce někdo dělat častější releasy, tak mu pravděpodobně vadí to, že ten poslední je zastaralý. O tom, jestli je to dobré nebo ne, se tu už pod jednou zprávičkou také vedl flamewar.