Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Vyšlo OpenSUSE 10.2, pátý release candidate se stal konečnou verzí. Nový SabayonLinux 3.2 zlepšuje podporu hardware: zahrnuje NVIDIA legacy a ATI ovladače, podporu pro USB skenery, základní desky NVIDIA (AM2) a další (stahuje přes BitTorrent pro x86 a x86_64). LiveCD FreeSBIE je na verzi 2.0-RC1 (oznámení, stažení). LiveCD projektu OpenSolaris nazvané Belenix doputovalo k verzi 0.5.1 (domovská stránka, stažení) - nová verze obsahuje i ovladač pro 3D akceleraci karet NVIDIA. Je tu i první vývojové sestavení Freespire řady 2.0 - verze je označená 1.1.57 a figuruje v ní KDE 3.5.5, Flash Player 9 beta či jádro 2.6.18 (oznámení, poznámky k vydání, torrent).
Tým Zenwalku, původním názvem
Minislack (zakládá se na Slackware), dokončil verzi 4.0. Oproti zářijové verzi
3.0 v něm najdete jádro 2.6.18.1, X.org 7.1, XFce 4.3.99.2, Firefox 2.0 a
Thunderbird 1.5.0.8, GIMP 2.2.13 a další software. Síťový správce balíčků
Netpkg byl kompletně přepsán a má nové uživatelské rozhraní (GTK+). Podle
mluvčího distribuce se tak stává tím nejpokročilejším a nejintuitivnějším
programem ve své kategorii.
Cílem distribuce je poskytnout odlehčený a
rychlý systém, ve kterém je na každý účel jen jeden software: díky tomu má
velikost 390MB. Zaměřuje se na použití na desktopu a multimédia, ale
modulární návrh distribuce umožňuje získat ze Zenwalku moderní webový,
poštovní nebo souborový server.
FreeNAS - drobný systém, který
slouží pro poskytování služeb NAS (Network Attached Storage) a je založený
na FreeBSD - má novou stabilní verzi: 0.68. Podle ChangeLogu bylo přidán nový modul pro RAID5, byla
opravena práva u
su
, chyba v e2fsck (souborový systém by měl
být správně opraven, pokud jsou v něm detekovány chyby) a anonymní
přihlašování na FTP. Samba byla aktualizována na verzi 3.0.23a a nyní
používá velikost bufferu 16384 bajtů. Místo PHP 4 najdete v systému PHP
5.
Stahujte obraz CD (38 MB).
Druhá betaverze PC-BSD 1.3 je připravená pro testování. Podporuje
instalaci v jiném jazyce než v angličtině a opravuje chyby nalezené v BETA1.
Výchozím tématem ikon je nyní "Crystal Clear" a z aktualizovaných balíčků
lze jmenovat Freetype 2.2.1, GTK+ 2.10.6, GStreamer 0.10.10 a libgnome
2.16.0.
Přečtěte si oznámení o vydání, ChangeLog, nebo rovnou stahujte (přímý
link pro x86).
Dnes jsou tu tři nové distribuce založené na Ubuntu a jedna další.
Fluxbuntu je distribuce vhodná staré a pomalé počítače. Výchozím okenním správcem je Fluxbox a hlavním cílem vývojářů je systém, který by mohl běžet nejen na počítačích, ale i na přenosných zařízeních.
Ubuntu Multimedia Center má být nová distribuce od Zacha Thibeau. Cílem je instalace Ubuntu, která by rovnou zahrnovala vše potřebné pro přehrávání multimédií (tedy včetně problémových kodeků).
"Kids Without" je projekt s jednoduchým cílem: poskytnout počítače americkým rodinám, které si jej nemohou dovolit. Činí tak za použití darovaného starého hardware a své distribuce odvozené od Edubuntu.
Poslední novinkou je YaKa - YaKa
není distribucí v pravém slova smyslu. Jedná se o prostředí pro instalaci
systémů, které nejprve popíšete pomocí speciálního jazyka Yaka. YaKa vám
může snadno zajistit identickou instalaci na více počítačů, rychlou
přeinstalaci systému nebo jeho aktualizaci.
Red Hat nechce Mono ve svém Red Hat Enterprise Linuxu. To se nenachází ani v druhé betaverzi RHEL 5 i přesto, že je součástí Fedora Core. Spoustě lidí se tak hned vybavila slova Steva Ballmera, který varoval, že smlouva s Novellem se nevztahuje na ostatní distribuce (tedy ani na RHEL), a ty podle něj porušují intelektuální vlastnictví Microsoftu, jehož součástí .NET Framework je. Joel Berman, marketingový ředitel Red Hatu, tvrdí, že v tomto rozhodnutí nehrají patentová rizika ani smlouva mezi Novellem a Microsoftem roli. Řekl, že Red Hatu se nelíbí možnost snadného přenosu aplikace z Mono na .NET Framework a velká obtížnost opačného kroku. Na webové služby prý funguje Java skvěle, na čemž má zásluhy i firma JBoss, kterou Red Hat minulý rok koupil za 350 milionů dolarů.
Mono se však nepoužívá jen ve webových službách, ale i v běžných aplikacích pro desktop. Řeč se tak hned přesunula k programu Beagle. Ten podle Bermana není mezi uživateli tak populární a navíc existuje dostatečné množství alternativ, než aby jeho nepřítomnost v RHELu působila problémy. Potom je tu program Tomboy, který se používá k uchovávání poznámek. Berman uznal, že zná mnoho jeho uživatelů, ale je podle něj nepřípustné, aby s sebou tak malý program táhl tak velkou závislost, jakou Mono je.
Posledním důvodem je nezájem. Zákazníci Red Hatu údajně neplánují žádné významné nasazení Mono - obzvláště zákazníci zaměření na webové služby jsou spokojeni s Javou.
Pokud jste jedním z uživatelů Gentoo bez připojení sítě a přesto si chcete užít ten nejnovější software z CVS, existuje i pro vás naděje. Nejprve musíte získat obsah CVS na stroji s připojením k Internetu. Pokud je na daném stroji nainstalováno Gentoo, zahajte na něm instalaci požadovaného balíčku a přerušte ji hned, jakmile se zobrazí zpráva
>> Source unpacked.
Nyní můžete přenést obsah adresáře
/usr/portage/distfiles/cvs-src/balíček-9999/
do svého
systému.
Pokud na daném systému není Gentoo Linux, zaznamenejte si
proměnné ECVS_SERVER a ECVS_MODULE z požadovaného CVS ebuildu. Na počítači s
připojením pak spusťte tyto příkazy (nahraďte proměnné)
cvs -z3 -d ":pserver:anonymous:@ECVS_SERVER" login cvs -z3 -d ":pserver:anonymous@ECVS_SERVER" checkout -d balíček-9999 ECVS_MODULE
Nyní přeneste obsah vzniklého adresáře na svůj systém. Zatím ještě není vyhráno, pokud byste nyní chtěli provést emerge CVS ebuildu, Portage by stále požadovalo připojení k internetu pro aktualizaci souborů. To musíte obejít následujícím způsobem:
ECVS_OFFLINE=1 emerge =balíček-9999
Nyní by Portage mělo přeskočit synchronizaci s CVS serverem a přejít přímo ke kompilaci zdrojového kódu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
OpenSUSE 10.2 se blíží, je tu první release candidate.Omluvte zastaralost informace, v době psaní článku tomu tak bylo...