Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Vyšlo OpenSUSE 10.2, pátý release candidate se stal konečnou verzí. Nový SabayonLinux 3.2 zlepšuje podporu hardware: zahrnuje NVIDIA legacy a ATI ovladače, podporu pro USB skenery, základní desky NVIDIA (AM2) a další (stahuje přes BitTorrent pro x86 a x86_64). LiveCD FreeSBIE je na verzi 2.0-RC1 (oznámení, stažení). LiveCD projektu OpenSolaris nazvané Belenix doputovalo k verzi 0.5.1 (domovská stránka, stažení) - nová verze obsahuje i ovladač pro 3D akceleraci karet NVIDIA. Je tu i první vývojové sestavení Freespire řady 2.0 - verze je označená 1.1.57 a figuruje v ní KDE 3.5.5, Flash Player 9 beta či jádro 2.6.18 (oznámení, poznámky k vydání, torrent).
Tým Zenwalku, původním názvem
Minislack (zakládá se na Slackware), dokončil verzi 4.0. Oproti zářijové verzi
3.0 v něm najdete jádro 2.6.18.1, X.org 7.1, XFce 4.3.99.2, Firefox 2.0 a
Thunderbird 1.5.0.8, GIMP 2.2.13 a další software. Síťový správce balíčků
Netpkg byl kompletně přepsán a má nové uživatelské rozhraní (GTK+). Podle
mluvčího distribuce se tak stává tím nejpokročilejším a nejintuitivnějším
programem ve své kategorii.
Cílem distribuce je poskytnout odlehčený a
rychlý systém, ve kterém je na každý účel jen jeden software: díky tomu má
velikost 390MB. Zaměřuje se na použití na desktopu a multimédia, ale
modulární návrh distribuce umožňuje získat ze Zenwalku moderní webový,
poštovní nebo souborový server.
FreeNAS - drobný systém, který
slouží pro poskytování služeb NAS (Network Attached Storage) a je založený
na FreeBSD - má novou stabilní verzi: 0.68. Podle ChangeLogu bylo přidán nový modul pro RAID5, byla
opravena práva u
su
, chyba v e2fsck (souborový systém by měl
být správně opraven, pokud jsou v něm detekovány chyby) a anonymní
přihlašování na FTP. Samba byla aktualizována na verzi 3.0.23a a nyní
používá velikost bufferu 16384 bajtů. Místo PHP 4 najdete v systému PHP
5.
Stahujte obraz CD (38 MB).
Druhá betaverze PC-BSD 1.3 je připravená pro testování. Podporuje
instalaci v jiném jazyce než v angličtině a opravuje chyby nalezené v BETA1.
Výchozím tématem ikon je nyní "Crystal Clear" a z aktualizovaných balíčků
lze jmenovat Freetype 2.2.1, GTK+ 2.10.6, GStreamer 0.10.10 a libgnome
2.16.0.
Přečtěte si oznámení o vydání, ChangeLog, nebo rovnou stahujte (přímý
link pro x86).
Dnes jsou tu tři nové distribuce založené na Ubuntu a jedna další.
Fluxbuntu je distribuce vhodná staré a pomalé počítače. Výchozím okenním správcem je Fluxbox a hlavním cílem vývojářů je systém, který by mohl běžet nejen na počítačích, ale i na přenosných zařízeních.
Ubuntu Multimedia Center má být nová distribuce od Zacha Thibeau. Cílem je instalace Ubuntu, která by rovnou zahrnovala vše potřebné pro přehrávání multimédií (tedy včetně problémových kodeků).
"Kids Without" je projekt s jednoduchým cílem: poskytnout počítače americkým rodinám, které si jej nemohou dovolit. Činí tak za použití darovaného starého hardware a své distribuce odvozené od Edubuntu.
Poslední novinkou je YaKa - YaKa
není distribucí v pravém slova smyslu. Jedná se o prostředí pro instalaci
systémů, které nejprve popíšete pomocí speciálního jazyka Yaka. YaKa vám
může snadno zajistit identickou instalaci na více počítačů, rychlou
přeinstalaci systému nebo jeho aktualizaci.
Red Hat nechce Mono ve svém Red Hat Enterprise Linuxu. To se nenachází ani v druhé betaverzi RHEL 5 i přesto, že je součástí Fedora Core. Spoustě lidí se tak hned vybavila slova Steva Ballmera, který varoval, že smlouva s Novellem se nevztahuje na ostatní distribuce (tedy ani na RHEL), a ty podle něj porušují intelektuální vlastnictví Microsoftu, jehož součástí .NET Framework je. Joel Berman, marketingový ředitel Red Hatu, tvrdí, že v tomto rozhodnutí nehrají patentová rizika ani smlouva mezi Novellem a Microsoftem roli. Řekl, že Red Hatu se nelíbí možnost snadného přenosu aplikace z Mono na .NET Framework a velká obtížnost opačného kroku. Na webové služby prý funguje Java skvěle, na čemž má zásluhy i firma JBoss, kterou Red Hat minulý rok koupil za 350 milionů dolarů.
Mono se však nepoužívá jen ve webových službách, ale i v běžných aplikacích pro desktop. Řeč se tak hned přesunula k programu Beagle. Ten podle Bermana není mezi uživateli tak populární a navíc existuje dostatečné množství alternativ, než aby jeho nepřítomnost v RHELu působila problémy. Potom je tu program Tomboy, který se používá k uchovávání poznámek. Berman uznal, že zná mnoho jeho uživatelů, ale je podle něj nepřípustné, aby s sebou tak malý program táhl tak velkou závislost, jakou Mono je.
Posledním důvodem je nezájem. Zákazníci Red Hatu údajně neplánují žádné významné nasazení Mono - obzvláště zákazníci zaměření na webové služby jsou spokojeni s Javou.
Pokud jste jedním z uživatelů Gentoo bez připojení sítě a přesto si chcete užít ten nejnovější software z CVS, existuje i pro vás naděje. Nejprve musíte získat obsah CVS na stroji s připojením k Internetu. Pokud je na daném stroji nainstalováno Gentoo, zahajte na něm instalaci požadovaného balíčku a přerušte ji hned, jakmile se zobrazí zpráva
>> Source unpacked.
Nyní můžete přenést obsah adresáře
/usr/portage/distfiles/cvs-src/balíček-9999/
do svého
systému.
Pokud na daném systému není Gentoo Linux, zaznamenejte si
proměnné ECVS_SERVER a ECVS_MODULE z požadovaného CVS ebuildu. Na počítači s
připojením pak spusťte tyto příkazy (nahraďte proměnné)
cvs -z3 -d ":pserver:anonymous:@ECVS_SERVER" login cvs -z3 -d ":pserver:anonymous@ECVS_SERVER" checkout -d balíček-9999 ECVS_MODULE
Nyní přeneste obsah vzniklého adresáře na svůj systém. Zatím ještě není vyhráno, pokud byste nyní chtěli provést emerge CVS ebuildu, Portage by stále požadovalo připojení k internetu pro aktualizaci souborů. To musíte obejít následujícím způsobem:
ECVS_OFFLINE=1 emerge =balíček-9999
Nyní by Portage mělo přeskočit synchronizaci s CVS serverem a přejít přímo ke kompilaci zdrojového kódu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
OpenSUSE 10.2 se blíží, je tu první release candidate.Omluvte zastaralost informace, v době psaní článku tomu tak bylo...