Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vydání distra Fedora Core 6 bylo posunuto z 16. října na 24. října. Tentokrát kvůli chybám v instalátoru, X serveru a některým závislostem na architekturách x86_64 a PPC. Byl uvolněn již 2. release candidate distribuce Damn Small Linux - můžete tedy testovat. K dispozici je nová vývojová verze distribuce 64Studio, která je založena na 64bitovém Debianu. Obsahuje programy pro tvorbu digitálního obsahu a nese číslo 0.9.5.
Vývojáři distribuce Ubuntu uvolnili verzi 6.10 - Edgy Eft. K dispozici jsou instalovatelné live CD, verze pro servery, alternativní textový instalátor a průvodce aktualizací pro uživatele stávající stabilní verze. Finální verze vyšla podle plánu 26. října a bude podporována po dobu 18 měsíců. Součástí je také funkce skrývání "nepotřebných" adresářů v kořenovém adresáři souborového systému, která se setkává s rozporuplnými reakcemi uživatelů. Více se dočtete v blogu Kubuntu Edgy - skrývání podadresářů v adresáři "/". Jaké další novinky tato distribuce obsahuje, to se dozvíte v Distribučních novinkách 2. Stahovat můžete z webu Ubuntu.
Po všech odkladech byla 24. října vydána stabilní verze distribuce Fedora Core. O novinkách v nové verzi se dočtete v článku Fedora Core 6. Stáhnout novou verzi můžete třeba z ftp zrcadel.
Distrowatch informuje, že vývojáři tchaj-wanské distribuce B2D vydali novou pre-stable verzi. Systém je založen na Debian GNU/Linuxu. Změnilo se například pojmenování X serveru (xserver-xorg), dále byl zahrnut balíček pro podporu NTFS ntfs-3g z Ubuntu, byly aktualizovány překlady KDE do tradiční čínštiny, přibyla utilita firestarter (grafická konfigurace firewallu) a podpora pro čínské znaky v KPDF. Stahovat můžete z ftp serveru tvůrců.
Společnost Astaro, výrobce na Linuxu založených firewallů, bran (gateway) a integrovaných bezpečnostních řešení, vydala veřejnou betaverzi distribuce Astaro Security Gateway 7.0. K dispozici jsou jak ISO obrazy, tak obrazy pro VMware. Nabízí VPN, OSPF, FTP proxy, funkce pro kontrolu komunikačních a p2p sítí a spoustu dalších vlastností. Vše se konfiguruje pomocí povedeného webového rozhraní, které je zobrazeno na screenshotech. Stáhnout si ji můžete z ftp serveru. Zdroj: Distrowatch.
Spolu s běžnou verzí Fedory vyšla i sada live CD a DVD pro architektury i386 a x86_64. CD jsou dělena do tří skupin: první obsahuje GNOME, druhé KDE a třetí je určeno pro server, takže obsahuje Apache, MySQL, PHP a další programy s konfiguračními aplikacemi. K dispozici je také DVD, které obsahuje GNOME, KDE, Xfce a spoustu programů z repozitáře "extras". Torrenty jsou k dispozici na webu fedoraunity.com. Zdroj: Distrowatch.
Byl vydán první RC (release candidate) distribuce VectorLinux 5.8, která vychází ze Slackware. O verzi 5 si můžete přečíst v článku Vector Linux 5.0 SOHO od Vlastimila Otta. Nově obsahuje ntfs-3g pro podporu čtení i zápisu z/na diskové oddíly NTFS. Kromě toho poslední verze CUPS, AbiWord, Gnumeric, Xfce a ovladačů. Stahovat můžete z ftp serveru. Zdroj: Distrowatch.
Je váš oblíbený program k dispozici jen jako balíček pro jinou distribuci a vy používáte systém založený na Debianu? Pak by se vám mohl líbit program alien. Slouží k jednoduchému převodu .rpm (Red Hat) nebo .tgz (Slackware) balíčků na .deb. Program nainstalujete příkazem apt-get install alien
. Je velice jednoduchý a pro základní použití stačí jediný argument - jméno převáděného balíčku. Třeba takto:
alien eagle-lin-eng-4.16r1-1.i586.rpm Warning: Skipping conversion of scripts in package eagle-lin-eng: postinst prerm Warning: Use the --scripts parameter to include the scripts. eagle-lin-eng_4.16r1-2_i386.deb generated
Vytvořený balíček pak už nainstalujete pomocí programu dpkg
s parametrem -i
(Distribuční novinky - 3). Výstup vypadá následovně:
# dpkg -i eagle-lin-eng_4.16r1-2_i386.deb Instaluji balík eagle-lin-eng. (Čtu databázi ... nyní je nainstalováno 154008 souborů a adresářů.) Rozbaluji eagle-lin-eng (z eagle-lin-eng_4.16r1-2_i386.deb) ... Nastavuji balík eagle-lin-eng (4.16r1-2) ...
Převod pomocí tohoto programu nemusí být vždy úplně čistý, a mohou vám tak chybět nějaké závislosti, které budete muset vyřešit ručně.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
fakeroot alien jméno_balíku.deb
/usr/bin/gnome-session: symbol lookup error: /usr/lib/libgdk-x11-2.0.so.0: undefined symbol: g_type_register_static_simpleSkusal som skompilovat jednodychy c++ programik a neslo to. Tak som spravil zalohu a vikend mam zrejme zabity instalovanim... :(
/usr/lib/libgobject-2.0.so.0 /usr/lib/libgobject-2.0.so.0.1000.3pomohlo. Díky.