Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Vydání distra Fedora Core 6 bylo posunuto z 16. října na 24. října. Tentokrát kvůli chybám v instalátoru, X serveru a některým závislostem na architekturách x86_64 a PPC. Byl uvolněn již 2. release candidate distribuce Damn Small Linux - můžete tedy testovat. K dispozici je nová vývojová verze distribuce 64Studio, která je založena na 64bitovém Debianu. Obsahuje programy pro tvorbu digitálního obsahu a nese číslo 0.9.5.
Vývojáři distribuce Ubuntu uvolnili verzi 6.10 - Edgy Eft. K dispozici jsou instalovatelné live CD, verze pro servery, alternativní textový instalátor a průvodce aktualizací pro uživatele stávající stabilní verze. Finální verze vyšla podle plánu 26. října a bude podporována po dobu 18 měsíců. Součástí je také funkce skrývání "nepotřebných" adresářů v kořenovém adresáři souborového systému, která se setkává s rozporuplnými reakcemi uživatelů. Více se dočtete v blogu Kubuntu Edgy - skrývání podadresářů v adresáři "/". Jaké další novinky tato distribuce obsahuje, to se dozvíte v Distribučních novinkách 2. Stahovat můžete z webu Ubuntu.
Po všech odkladech byla 24. října vydána stabilní verze distribuce Fedora Core. O novinkách v nové verzi se dočtete v článku Fedora Core 6. Stáhnout novou verzi můžete třeba z ftp zrcadel.
Distrowatch informuje, že vývojáři tchaj-wanské distribuce B2D vydali novou pre-stable verzi. Systém je založen na Debian GNU/Linuxu. Změnilo se například pojmenování X serveru (xserver-xorg), dále byl zahrnut balíček pro podporu NTFS ntfs-3g z Ubuntu, byly aktualizovány překlady KDE do tradiční čínštiny, přibyla utilita firestarter (grafická konfigurace firewallu) a podpora pro čínské znaky v KPDF. Stahovat můžete z ftp serveru tvůrců.
Společnost Astaro, výrobce na Linuxu založených firewallů, bran (gateway) a integrovaných bezpečnostních řešení, vydala veřejnou betaverzi distribuce Astaro Security Gateway 7.0. K dispozici jsou jak ISO obrazy, tak obrazy pro VMware. Nabízí VPN, OSPF, FTP proxy, funkce pro kontrolu komunikačních a p2p sítí a spoustu dalších vlastností. Vše se konfiguruje pomocí povedeného webového rozhraní, které je zobrazeno na screenshotech. Stáhnout si ji můžete z ftp serveru. Zdroj: Distrowatch.
Spolu s běžnou verzí Fedory vyšla i sada live CD a DVD pro architektury i386 a x86_64. CD jsou dělena do tří skupin: první obsahuje GNOME, druhé KDE a třetí je určeno pro server, takže obsahuje Apache, MySQL, PHP a další programy s konfiguračními aplikacemi. K dispozici je také DVD, které obsahuje GNOME, KDE, Xfce a spoustu programů z repozitáře "extras". Torrenty jsou k dispozici na webu fedoraunity.com. Zdroj: Distrowatch.
Byl vydán první RC (release candidate) distribuce VectorLinux 5.8, která vychází ze Slackware. O verzi 5 si můžete přečíst v článku Vector Linux 5.0 SOHO od Vlastimila Otta. Nově obsahuje ntfs-3g pro podporu čtení i zápisu z/na diskové oddíly NTFS. Kromě toho poslední verze CUPS, AbiWord, Gnumeric, Xfce a ovladačů. Stahovat můžete z ftp serveru. Zdroj: Distrowatch.
Je váš oblíbený program k dispozici jen jako balíček pro jinou distribuci a vy používáte systém založený na Debianu? Pak by se vám mohl líbit program alien. Slouží k jednoduchému převodu .rpm (Red Hat) nebo .tgz (Slackware) balíčků na .deb. Program nainstalujete příkazem apt-get install alien
. Je velice jednoduchý a pro základní použití stačí jediný argument - jméno převáděného balíčku. Třeba takto:
alien eagle-lin-eng-4.16r1-1.i586.rpm Warning: Skipping conversion of scripts in package eagle-lin-eng: postinst prerm Warning: Use the --scripts parameter to include the scripts. eagle-lin-eng_4.16r1-2_i386.deb generated
Vytvořený balíček pak už nainstalujete pomocí programu dpkg
s parametrem -i
(Distribuční novinky - 3). Výstup vypadá následovně:
# dpkg -i eagle-lin-eng_4.16r1-2_i386.deb Instaluji balík eagle-lin-eng. (Čtu databázi ... nyní je nainstalováno 154008 souborů a adresářů.) Rozbaluji eagle-lin-eng (z eagle-lin-eng_4.16r1-2_i386.deb) ... Nastavuji balík eagle-lin-eng (4.16r1-2) ...
Převod pomocí tohoto programu nemusí být vždy úplně čistý, a mohou vám tak chybět nějaké závislosti, které budete muset vyřešit ručně.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
fakeroot alien jméno_balíku.deb
/usr/bin/gnome-session: symbol lookup error: /usr/lib/libgdk-x11-2.0.so.0: undefined symbol: g_type_register_static_simpleSkusal som skompilovat jednodychy c++ programik a neslo to. Tak som spravil zalohu a vikend mam zrejme zabity instalovanim... :(
/usr/lib/libgobject-2.0.so.0 /usr/lib/libgobject-2.0.so.0.1000.3pomohlo. Díky.