Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Vyšla nová verze Litrix 6.10, což je LiveCD v portugalštině. Pokud si chcete vyzkoušet Enlightenment, pak je pro vás k dispozici testovací verze distribuce Elive. Projekt openSUSE má aktualizované sady instalačních CD a DVD s kódovým názvem "remastered". Datum vydání stabilní verze distribuce Fedora Core bylo opět posunuto, tentokrát o několik dní. Může za to sada o víkendu nalezených bugů. Vyšla také nová verze distribuce DeLi. Vyšla první stabilní verze firewallového systému pfSense založeného na FreeBSD.
Projekt PC-BSD, jehož cílem je tvorba uživatelsky přívětivé verze FreeBSD zaměřené na desktop, minulý týden oznámil, že byl odkoupen kalifornskou společností iXsystems. Pokud tuto společnost neznáte, tak ji představím krátkou citací z její webové stránky:
iXsystems je vedoucí společností na trhu výkonných výpočetních clusterů, blade serverů a úložných řešení. iXsystems dodává servery s FreeBSD, NetBSD, OpenBSD a Linuxem napříč průmyslem.
Spousta uživatelů této distribuce se obává, že se z ní stane distribuce komerční. Zakladatel projektu však rychle řekl, že je příliš brzy vynášet nějaké závěry. Na webových stránkách se v prohlášení objevilo:
Vyšla nová verze Litrix 6.10, což je brazilská distribuce a LiveCD založené na Gentoo. Distribuce je plně lokalizovaná do brazilské portugalštiny. Obsahuje nový konfigurační panel, nové rozhraní pro konfiguraci ADSL připojení, přibyla také aplikace pro P2P stahování Limewire. V menu GRUBu je také doplněn memtest, neboli aplikace k testování operační paměti. Součástí je také nové Wine pro spouštění windows aplikací. Stahovat můžete ze SourceForge.
Elive je na Debianu založená distribuce a LiveCD, která obsahuje desktop Enlightenment ve verzi 16 pro slabší počítače a ve verzi 17 jako CVS build k vyzkoušení. Doslova promění váš starší počítač v plnohodnotné pracovní prostředí pro běžnou kancelářskou práci. Dále obsahuje program Elpanel pro snadnou konfiguraci celého systému. Instalátor nově obsahuje automatický, manuální a pokročilý režim. Opraveno bylo také mnoho nahlášených bugů. Stahovat můžete na stránkách projektu a zrcadlech.
Vyšla nová verze distribuce Puppy Linux 2.11, kterou jsem recenzoval ve třetím dílu distribučních novinek. Jak možná víte, tak minulá verze obsahovala souborový systém komprimovaný pomocí algoritmu LZMA, který měl bohužel jako vedlejší důsledek až dvojnásobnou dobu startu všech aplikací. Sice to moc nevadí na nových počítačích, ale na starších, kde má Puppy Linux také své místo, to bylo velice citelné, a tak se nová verze vrátila zpět k GZIP. Dále bylo opraveno mnoho chyb. K dispozici jsou dva ISO obrazy, z nichž jeden je obohacen o některé X.org ovladače. Oba si můžete stáhnoutz FTP serveru.
DeLi je distribuce určená k použití na starém hardwaru, o čemž svědčí přítomnost podpory pro rozhraní PS/2 a EISA. Cílovou skupinou této distribuce jsou tak počítače s procesorem i386 až Pentium I osazené 8 - 32 MB operační paměti. V její nové verzi je přidán program deliget
, který slouží ke stahování a instalování distribučních balíčků. Mezi novými balíčky je také AbiWord a XMMS. ISO obraz o velikosti 125 MB si můžete stáhnout z Berlios.
Vyšla nová PRE-BETA verze LiveCD distribuce FreeSBIE 2.0, což je FreeBSD s desktopovým prostředím Xfce. V nové verzi je odstraněn správce Fluxbox, který byl přidán teprve v minulé verzi. Nově také přináší možnost zadávat "cheatcodes" před bootem, což není nic jiného než předávání parametrů jádru.
Používáte distribuci Gentoo a aby to nebylo málo, tak máte rádi up-to-date svn/cvs/darcs programy? Pak pro vás mám radu, která vám ulehčí jejich aktualizaci. Za tip děkuji Davidovi Watzkemu. Budete potřebovat jen balíčky app-portage/portage-utils
a sys-apps/gawk
, které nainstalujete příkazem
emerge -avu app-portage/portage-utils sys-apps/gawk
aktualizaci pak provedete pomocí příkazu:
emerge -av $( qlist -IC 9999 '\-svn$' ) These are the packages that would be merged, in order: Calculating dependencies... done! [ebuild R ] app-misc/youtube-dl-9999 9 kB [1] [ebuild R ] games-fps/quake3-9999 USE="opengl -dedicated -teamarena" 0 kB [ebuild R ] media-gfx/graphviz-9999 USE="X cairo -minimal -static -tcltk" 0 kB [1] [ebuild R ] media-libs/imlib2-9999 USE="X bzip2 gif jpeg mp3 nls png tiff zlib -doc (-mmx)" 0 kB [ebuild R ] media-sound/amarok-9999 USE="aac kde opengl -arts -debug -ifp -ipod -mysql -njb -noamazon -postgres (-real) -visualization -xinerama -xmms" 0 kB [1] [ebuild R ] media-video/mplayer-9999-r7 USE="X aac alsa cdparanoia custom-cflags dga dts dvd dvdread encode fbcon gif gtk jpeg mad nls nvidia opengl png sdl theora truetype vorbis x264 xv xvid (-3dfx) (-3dnow) (-3dnowext) -aalib (-altivec) -arts -bidi -bl -cpudetection -debug -directfb -doc -dv -dvb -dvdnav -esd -ggi -i8x0 -ipv6 -jack -joystick -libcaca -lirc -live -lzo -matrox (-mmx) (-mmxext) -musepack -nas -oss (-real) -rtc -samba (-sse) (-sse2) (-svga) -tga -v4l -v4l2 (-win32codecs) -xanim -xinerama -xmms -xvmc" 0 kB [3] [ebuild R ] net-p2p/linuxdcpp-9999 USE="-debug" 0 kB [1] [ebuild R ] net-p2p/mldonkey-9999-r1 USE="-allnetworks -batch -doc -gd -gtk -guionly" 0 kB [1] [ebuild R ] x11-themes/gtk-engines-qt-9999 USE="-arts -debug -xinerama" 0 kB [1]
Pokud chcete mít každé ráno čerstvé noční sestavení vašich oblíbených programů, pak umístěte tento kód do cronu pomocí příkazu crontab
na libovolný čas, který vám vyhovuje, avšak bez parametru -av
:
emerge $( qlist -IC 9999 '\-svn$' )
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
na starém hardwaru, o čemž svědčí přítomnost podpory pro rozhraní PS/2 a EISAcoze? EISA pochopim, ale podpora pro PS/2 je aktuální, nebo se už na nových deskách neobjevují PS/2, to jako už je všechno jenom na USB (to "starý počítač" moc nepochopim, PS/2 skončilo už před 5ti lety nebo co se to děje)? sem nějak zaspal několik let asi. no nic, mě zatím stačí ta moje "pětistovka", kterou sem si těžce karmicky zaplatil.
| sed 's/vyvýjet/vyvíjet/'
. Omlouvám se.
emerge -av $( qlist -IC 9999 '\-svn$' )A ve výsledku je to ještě lepší
qlist -IC 9999 '\-svn$' | xargs emerge -pv