Domén s koncovkou .CZ je už 1,5 miliónu. K registraci domény s pořadovým číslem 1 500 000 došlo včera krátce před půlnocí. Počet domén se dynamicky vyvíjí podle toho, jak jsou registrovány nebo naopak rušeny. Proto je v tuto chvíli jejich počet opět nižší.
Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Článek není návodem ani dokumentací k instalaci!
Linuxová distribuce Ubuntu a její varianty (Kubuntu, Xubuntu, Edubuntu) patří dva roky od vydání první ostré verze k těm nejpopulárnějším. Koncepčně vychází z prověřeného a rozšířeného Debianu a cílem je být "Linuxem pro lidi", tedy naprosto svobodným operačním systémem, který "just works" (prostě funguje).
Ubuntu 6.10 Edgy Eft vyšla v říjnu 2006 jako v pořadí pátá ostrá verze, pouhé čtyři měsíce po verzi 6.06, která zavedla jako novinku dlouhodobou podporu (Long Time Support). Ta se striktně vzato nynější verze 6.10 netýká; nebylo by ostatně ani logické, aby uživatelé vyžadující dlouhodobou podporu svůj systém hned po čtyřech měsících měnili. Přesto lze z verze 6.06 jak Ubuntu, tak Kubuntu upgradovat na verzi 6.10.
Ještě před rozborem vlastní instalace se aspoň stručně zmiňme o některých novinkách, které nová verze Ubuntu slibuje, a jejichž podrobnější rozbor je spíše námětem na samostatný článek. Zejména uživatele předchozích verzí by měl překvapit alespoň o něco málo rychlejší start: tradiční sys-v-init je nahrazen novějším systémem upstart, fungujícím na základě událostí.
Hodně se také diskutuje o 3D efektech pro desktop. Přítomný Xorg 7.1 sice již obsahuje rozšíření AIGLX, které umožní 3D desktop na některých grafických čipech ATI a Intel, ale uživatel musí samostatně ještě nainstalovat a nastavit kompozitní manažer compiz, stejně jako vyžaduje ruční úpravy konfigurační soubor /etc/X11/xorg.conf
. Také XGL, rozšíření z produkce firmy Novell, je třeba přidat do systému z repozitáře Universe.
Vůbec celá záležitost vyžaduje ještě tolik administrátorských zásahů, že 3D, ač jistě z hlediska příznivců "eye-candy" žádoucí, patří zatím stále ještě do experimentální oblasti, i v "Linuxu pro lidi", což platí i o třetí velké novince, virtualizátoru Xen. Pozitivní zjištění však je, že tyto novinky již existují a nyní se může intenzivně pracovat na jejich dolaďování.
Nevynechme ještě povinnou zmínku o mainstremu: v Ubuntu kromě Xorg 7.1 a kernelu 2.6.17 je přítomno tip top nové GNOME 2.16 a v Kubuntu pak neméně ještě teplé KDE 3.5.5. Rovněž najdete OpenOffice.org 2.0.4 a GIMP 2.2.13 a vývojáři jsou hrdí na to, že zachytili i nový Firefox 2.0 těsně po jeho oficiálním vydání (ten ovšem ve výchozí instalaci Kubuntu chybí, jako browser tam slouží čím dál lepší Konqueror).
Vylepšeny byly i další detaily, např. teď ovládá WLAN šifrovací standard WPA pomocí Network-Manager. Za zmínku stojí také vylepšený nástroj pro update zdrojů a balíčků integrovaný v Synapticu - podrobněji se na programové vybavení a konfiguraci desktopu pokusím podívat v příštím článku.
Řada uživatelů volí při vydání nové verze kompletní re-instalaci systému, ačkoliv vývojáři věnují nemalou péči tomu, aby byl zajištěn hladký a bezproblémový upgrade. Zejména pokud jste nezaváděli do své distribuce příliš hluboké individuální úpravy, můžete se před re-instalací pokusit o upgrade přes síťové připojení. Je však záhodno dodržet doporučený postup, a protože se ve vysoké míře objevují zklamané hlasy po rozsypaných upgradech, stručně si tu správný postup upgrade z Kubuntu 6.06 vyjmenujme:
Především je třeba nahradit v konfiguračním souboru /etc/apt/sources.list
u všech zdrojů starší "dapper" novou variantou "edgy". Potom v terminálu postupně zadat tyto příkazy:
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install kubuntu-desktop python-qt3 python-kde3 ubuntu-minimal
A nakonec restartovat počítač. Počítejte se stahováním až několika set MB; pokud jste si již stáhli instalační CD, vložte je do mechaniky a před výše uvedenými příkazy zadejte ještě:
apt-cdrom
Pokud ještě Kubuntu nainstalované nemáte anebo se přece jen rozhodnete k čisté nové instalaci, můžete k tomu použít několik druhů instalačních médií. Vedle stále asi ještě nejčastěji instalované verze pro 32bitovou architekturu, které se budeme v následujícím věnovat, můžete v případě vlastnictví patřičného hardware sáhnout po verzi 64-bit nebo Mac (PowerPC).
Novinkou je tentokrát, že ISO obraz jediného instalačního CD-ROM je možné stáhnout z celé řady mirrorů ve dvou variantách nazvaných Desktop a Alternate. Varianta Desktop funguje zároveň jako LiveCD, které v souladu s moderním trendem umožňuje spustit instalaci z plně běžícího operačního systému. Lze si tak předem nejen Ubuntu prohlédnout, ale také ještě před vlastní instalací zjistit, jak se bude Ubuntu snášet s vaším hardwarem, a při instalaci využít přístup k Internetu pro případné hledání řešení problémů.
Alternativní instalační CD-ROM je pak určeno pro méně obvyklé způsoby instalací, např. pro stroje s malou RAM, pro instalaci na virtuální rozšířené disky (LVB), pro upgrade předchozí verze Ubuntu. Startuje v textovém režimu a nabízí výběr řady variant. Pro zkušenější ale hlavně pro nezkušené je důležitá informace, že pouze tato alternativní verze vám umožní instalovat zavaděč jinam než do MBR (o tom podrobněji níže v článku). Novinkou mezi instalačními metodami, kterou umožňuje toto alternativní CD, je instalační režim OEM.
Rozhodl jsem se, vzhledem k deklarované snaze vývojářů Ubuntu, vyzkoušet tentokrát oba dva způsoby instalace a podívat se na ně kritickým pohledem. Hlavně z hlediska efektního působení a snadnosti i pro začátečníka; to se týká instalace z LiveCD. Pro instalaci z alternativního CD jsem zvolil režim OEM.
Kubuntu v nejnovější verzi desktopové varianty nabízí po bootování CD startovací obrazovku instalátoru a zároveň LiveCD (screenshoty Kubuntu). Tmavomodrá nabídka pod logem Kubuntu je nejprve v angličtině, ale již zde můžete přepnout do češtiny či slovenštiny pomocí klávesy F2, případně lze také zvolit potřebné rozložení klávesnice. Hned po startu se začíná odpočítávat 30 sekund, takže pokud se nedotknete žádné klávesy, spustí se... instalátor? Kdepak, zavede se LiveCD Kubuntu a to přímo, po několika minutách, do plně funkčního prostředí KDE.
Zastavme se však ještě u úvodní obrazovky. Předem je třeba poznamenat, že zvolený jazyk na první obrazovce se netýká lokalizace prostředí KDE na LiveCD. Potěší však, že navzdory nápisům v angličtině funguje česká klávesnice i se všemi nabodeníčky (a tzv. mrtvými klávesami) a že je snad již definitivně opuštěna praxe volit jako výchozí písma do KDE ta, která neobsahují zrovna českou (a slovenskou) znakovou sadu. Můžete tedy jak psát, tak číst pohodlně česky.
K výběru jazyka a klávesnice na úvodní obrazovce snad ještě dvě malé poznámky: nabídka obsahuje opravdu řadu jazyků, a to v původním pojmenování (např. "Čeština"), aby se tak maximálně ulehčil výběr těm, kteří žádný jiný jazyk než mateřský neovládají. Ne každý si ale všimne, že písma v jazycích píšících zprava doleva, tedy obráceně než my, jsou psána špatným směrem. Názvy rozložení klávesnic naopak zůstávají stále anglicky, takže pro našince bude relevantní volba "Czechia", případně "Slovakia". Jinými slovy, počáteční zamýšlený efekt je ještě trochu nedoleštěný.
Kromě položky menu zvoucí ke startu Kubuntu a instalaci (z tohoto CD nelze instalovat bez spuštění grafického prostředí), můžete ještě vyzkoušet v případě problémů s grafikou start v Safe Mode a nechat otestovat CD či paměť. CD také nabízí nouzový přechod přímo do bootování z prvního pevného disku, což pomůže těm úplně zmateným nováčkům k návratu do jejich obvyklého systému, kdyby si instalaci přece jen rozmysleli.
Další možnosti, které můžete zvolit již před startem, jsou volba rozlišení a počtu barev obrazovky, což se týká zejména staršího hardware, zvláštní volbou je pak start LiveCD s nástroji pro zrakově postižené, s extra kontrastním nastavením nebo s lupou, či modifikátory klávesnice pro pohybově handicapované.
Samotný start probíhá v souladu s trendem neděsit laické uživatele kryptickými výpisy, které mu stejně nic neřeknou: namísto výpisů detekce hardware a zavádění modulů zírá tak na splashové logo Kubuntu v temně modré a akci prozrazující vodorovný sloupek postupně měnící barvu.
Po několika minutách (podle rychlosti systému) uvidí uživatel plochu KDE, kde jsou pouze dvě ikonky: Examples a Install. Jak bylo již zmíněno, můžete KDE hned používat. Nebýt poněkud nemilého překvapení, hlavně pro uživatele se zkušenostmi z jiných LiveCD: navzdory dostupnému DHCP připojení není konfigurován přístup k síti.
První pokusy dostat se přes browser Konqueror "na Internet" tak skončí fiaskem. Nezkušený nováček si v tomto případě bez čtení dokumentace patrně příliš neporadí - ten zkušenější se jistě pokusí zapátrat v rozbalovací nabídce KDE, kde nalezne to pravé v položce System Settings, otvírající okno s výmluvnými ikonkami různých nastavení systému - mezi nimi Network Settings. Tam už lze nejprve konfigurovat detekované síťové zařízení, např. eth0
a potom je aktivovat. Pokud nemáte připojení s DHCP, musíte samozřejmě znát patřičné údaje předem. Až pak si můžete užívat Internetu na LiveCD.
Je sice pravda, že k instalaci z CD-ROM prakticky připojení k internetu nepotřebujete, ovšem pokud připojení nemáte, těžko se vám povede nainstalovat během instalace lokalizační balíčky českého jazyka (jediné instalační CD pochopitelně nemůže obsahovat všechny jazykové soubory).
Za úvahu také stojí, že instalace z LiveCD bývá volena mimo jiné z toho důvodu, že je možné v jejím průběhu vyhledat přes Internet pomoc v diskusních fórech nebo online dokumentaci. K absenci automatické konfigurace síťového připojení sice mohly vést např. bezpečnostní obavy, ale protože alternativní instalační CD, jak ještě uvidíme, automatické připojení pomocí DHCP detekuje a ihned zřídí, působí to u LiveCD spíše jako opomenutí.
Bude-li už chtít pracovat připojeni k Internetu a nenaleznete v KDE nabídce nějaký program, na který jste byli zvyklí, zkuste ho jednoduše spustit z příkazové řádky, třeba tam je, jak jsem se mohl přesvědčit sám, když jsem potřeboval KNetAttach (program pro přístup k webovým adresářům).
A ještě maličkost, která může nezkušené i zkušenější vystrašit: při startu grafického prostředí vyběhne KDE-dialog s hlášením: Error-KDesktop: The process for the file protocol died unexpectedly. Ten se sice dá prostě odkliknout tlačítkem OK - ale moc nadšení to při prvním a dosud hladkém průběhu startu nepřidá.
Tu spustíte kliknutím na ikonku pojmenovanou Install. Navzdory anglickojazyčnému prostředí se instalátor spustí český a konečně tak zúročí výběr jazyka v úvodní obrazovce. Ale i když jste nastavení jazyka a klávesnice budoucí instalace opomněli, můžete to nyní napravit, protože instalátor opět začíná malým dotazníkem na jazyk, časové pásmo a požadované rozložení klávesnice. Také budete vyzváni k zápisu jména, uživatelského jména a volbě hesla.
Důrazná rada zejména pro začátečníky: nenechávejte kolonku hesla prázdnou a dobře si heslo zapamatujte. Kubuntu totiž startuje po instalaci do grafického režimu s přihlašovacím dialogem, který se vás na uživatelské jméno a heslo zeptá - a protože možnost přihlašování bez hesla lze nastavit až z běžícího systému, nebudete se moci bez správného hesla přihlásit.
Rovněž, díky specialitě distribuce Ubuntu & co., není založen účet uživatele root
, takže se nemůžete prostě přihlásit jako root
z vedlejší konzole. Jednoduché řešení přihlášení přímo z distribuce neexistuje a je nutno řešit pokročilejšími metodami, např. pomocí jiného LiveCD znovu nastartovat a v režimu chroot
založit buď konto nového uživatele anebo zřídit konto root - což jsou všechno metody poněkud nestandardní a pro začátečníka zpravidla nedostupné.
Pak už následuje klasická instalační procedura: volba disku, na který hodláte instalovat, s patřičnými předvolbami (celý, volná část) a také s možností ručního rozdělení a úpravy pevného disku. Pomocí dialogu s programem qparted
můžete připravit oblasti disku, rozdělit je, smazat nebo spojit, dokonce i zmenšit nějaký oddíl s Windows, pakliže víte, co děláte.
Na rozdíl třeba od SUSE, jehož instalátor poskytuje poměrně vyčerpávající informace, jsou ještě nezkušení administrátoři Kubuntu odkázáni na dokumentaci mimo instalátor. To se bohužel projeví např. v kroku 5, kdy vás musí napadnout pomocí kontextového menu (stisk levého tlačítka myši) a položky Vlastnosti patřičný vybraný oddíl zformátovat, neboť k tomu nebudete zvlášť vyzváni a v příštím kroku pak marně přemýšlet, proč vás nechce instalátor pustit dál, ačkoliv jste dělali přesně to, co po vás chtěl. Naštěstí se lze celou procedurou pohybovat i nazpět, takže zvídavější povahy snad přijdou na správný postup důkladnou prohlídkou kontextového menu.
Je třeba také věnovat velkou pozornost tomu, který oddíl jste označili k následnému formátování, zvláště pokud jich máte na disku víc. Budete sice ještě varováni, že oddíl bude smazán a data na něm zničena, ale potom už neexistuje cesta zpět. Právě tento kritický moment instalace, při němž velice snadno můžete přijít o data nebo i systémové oddíly jiných operačních systémů na témže disku, by si zasloužil precizněji a méně stručně formulovaného průvodce.
V závěrečném přehledu kroků, které se instalátor chystá provést, byste také neměli přehlédnout, že instalátor vám nainstaluje také GRUB, a to do prvního diskového oddílu, do MBR. Možnost tento postup změnit při instalaci z tohoto CD není, a proto s tím počítejte a informujte se předem, co tato skutečnost znamená.
Instalátor sice provede detekci ostatních přítomných systémů včetně Windows a pokusí se konfigurační soubor GRUBu (/boot/grub/menu.lst
) korektně nastavit, přece jen ale může dojít k problému. Totiž tehdy, pokud instalujete na disk poněkud dál, nebo na druhý disk, a váš BIOS nedosáhne za cylindr 1024. Pro takové konstelace je vhodnější zvláštní diskový oddíl jako /boot
společný pro všechny přítomné distribuce a ruční přesunutí obrazů kernelu do tohoto oddílu. Takovou netriviální instalaci si pak dobře rozmyslete a zvažte, zda není vhodnější sáhnout raději po alternativním instalačním CD.
Potom už instalátor vyzve ke spuštění vlastní instalace, kterou nelze nijak přerušit. Počítat můžete přibližně s půlhodinou, přičemž budete průběžně stručně informováni o tom, co se právě děje. Ti, kteří chtějí vědět víc, mohou sledovat průběh na textové konzoli přístupné přes klávesovou zkratku Alt+F4
(zpět do KDE Alt+F7
). Jinak můžete během instalace normálně dál pracovat v grafickém prostředí KDE, psát, surfovat - omezeni budete pouze výkonem vašeho PC.
Jak již bylo zmíněno, je vhodné mít již před instalací konfigurované a funkční připojení k Internetu, neboť instalátor projeví v patřičném okamžiku touhu stahovat potřebné jazykové balíčky z repozitářů. Zde vás také může potkat nemilé zdržení, jsou-li tyto zdroje momentálně nedostupné - time out je nastaven dosti dlouhý a instalace se může jakoby zadrhnout.
Po ukončení instalace pak zbývá restart: můžete si vybrat, zda chcete restartovat hned, anebo ještě pokračovat v práci v live distribuci a restartovat, až se vám to bude hodit.
Kubuntu lze, kromě cesty instalace z "desktop"-CD, instalovat také alternativně, z CD označovaného jako "alternate". To se doporučuje stáhnout zejména v případech, kdy chcete instalovat na slabší stroj (instalace probíhá v textovém režimu) a hlavně mít na průběh instalace a její konfiguraci větší vliv. Tedy např. na to, zda a kam se nainstaluje zavaděč GRUB.
Zajímavě vypadá varianta nazvaná v počátečním menu instalátoru OEM-instalace. Pod ní se skrývá běžná instalace s tím, že bude nejdříve zřízen jakýsi dočasný uživatel "oem" se zvoleným heslem, který bude po dokončené instalaci spuštěním připraveného skriptu automaticky odstraněn. Po restartu se pak systém nového uživatele zeptá na všechny nové údaje, jazyk, klávesnici, časové pásmo (to bohužel zadat nelze) jméno a heslo a namísto uživatele "oem" (jehož konto bylo beze zbytku vymazáno) bude zřízeno nové konto nového uživatele, který je nyní jediným pánem a vládcem systému.
Nevýhoda instalace v textovém režimu je, že během ní nemáte k dispozici grafické nástroje pro práci s Internetem, i když na rozdíl od LiveCD je třeba DHCP připojení detekováno a nastaveno automaticky, takže i během instalace jste online.
Ruční nastavení disku, přípojného bodu i formátování oddílu je oproti variantě z LiveCD poněkud přehledněji komentováno, a člověk se tak i při komplikovanější konfiguraci instalace cítí pevněji v kramflecích: už jen tím, že si vše nastavujete opravdu sami a že kroky za sebou následují všechny logicky. Na rozdíl od grafické instalace nelze sice zvolit možnost neformátovat nalezený swapový oddíl, ale to je trivialita.
Je však třeba mít více trpělivosti, protože čas od času není vůbec navenek znát, že se vůbec něco při instalaci děje, takže jen šumící CD vyvrací dojem, že došlo k nějaké havárii (pokud samozřejmě nesledujete akce v konzoli Alt+F4). To se hodí zejména někdy kolem 85 % hotové instalace, kdy instalátor provádí v pozadí pokusy stahovat české jazykové balíčky z českých repozitářů: ty mohou být dočasně nedostupné a instalace se pak zastaví, aniž byste věděli proč, vlastní instalátor prostě jen tak čeká.
Při instalaci, která i v textovém režimu probíhá převážně v češtině (kromě nevýznamných hlášení, že právě probíhá "preparing, configuring" atd.), budete vlastně až na jejím konci upozorněni, že instalační CD neobsahuje plnou podporu pro zvolený jazyk (tedy češtinu). Toto upozornění však stejně jako nabídka automaticky potřebné soubory z internetu doplnit a nainstalovat zůstala pouze v angličtině. Na totéž si vzpomínám z verze 5.10 a musím opakovat, že zejména tato část instalátoru by lokalizována být určitě měla.
Ke konci instalace můžete ovlivnit umístění zavaděče GRUB. V nápovědě je uváděna možnost instalovat GRUB na různá média spolu s názornými příklady (pro disketu příklad chybí). Máte také na rozdíl od instalátoru z LiveCD možnost pokračovat bez zavaděče, přičemž se vám dostane bohatě upozornění, důrazného varování ("kritická chyba!") a nakonec rady, jak zapsat vlastnoručně parametry do konfiguračního souboru GRUB, abyste neskončili s nestartujícím počítačem.
Zde ještě následuje upozornění na již výše popsaný charakter OEM-instalace - avšak pouze v angličtině: Při prvním restartu se musíte přihlásit jako uživatel "oem" se zvoleným heslem. Ve spuštěném systému pak můžete doinstalovat jako administrátor další programy a provádět systémová nastavení.
Po požadovaných úpravách grafického prostředí a instalaci nových programů pak vyvoláte v terminálu (Konsole) příkazem
oem-config-prepare
skript, který systém připraví na přihlášení nového uživatele hned po příštím restartu. Je třeba mít na paměti, že uživatelská nastavení a vytvořené soubory v /home
budou po přihlášení nového uživatele vymazány, pamatujte, že uživatel "oem" je pouze dočasný!
I při prvním přihlášení nového uživatele se bohužel opakuje nám již z LiveCD známé chybové hlášení (The process for the file protocol died unexpectedly.), naštěstí jen při tom prvním. První přihlášení také trvá poněkud déle než další běžné starty - na to asi bude vhodné případného zákazníka připravit.
Instalační procedura nového Kubuntu chce jistě nabídkou alternativ oslovit co možná nejvíce druhů uživatelů. Nápad jistě dobrý, ale na jeho doladění je ještě třeba pracovat.
Jako první citelný nedostatek se jeví, že LiveCD, určené především začátečníkům, nedokáže automaticky detekovat připojení k síti přes DHCP, což bývá dnes u LiveCD zavedeným standardem. Rovněž bych si přál namísto automatické instalace GRUBu do MBR alespoň volbu pro pokročilé přece jen GRUB neinstalovat - nemusel bych pak GRUB obnovovat z jiné linuxové distribuce.
Drobné lokalizační nedostatky během instalace jsou vesměs překonatelné, ale možná by se tým (K)Ubuntu mohl poučit od SUSE, jak to vypadá, když se to udělá profesionálně. Totéž by se dalo říci o informacích instalátoru o právě prováděných úkonech, zejména při rozdělování a formátování disku.
Instalace v režimu OEM je vynikající nápad hodný převzetí i do ostatních distribucí. Škoda jen, že první start do KDE (a každý do LiveCD) kazí chybová hláška, která nemá zjevnou příčinu.
Shrnuto a podtrženo, při instalaci Kubuntu 6.10 jsem nepotkal žádné závažné nedostatky a alespoň při instalaci vše fungovalo, jak jsem očekával. Z tohoto hlediska je Kubuntu dobrá volba i pro začátečníka. O to více zamrzí vesměs kosmetické vady, které nakonec celkový dojem mohou poněkud pokazit.
Poznámka: Článek kriticky hodnotí proces instalace a není tedy úplným návodem k instalaci Kubuntu, tím méně může nahradit dokumentaci.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
/etc/shadow
? Pokud jo a uživatel může sudoovat editaci tohodle souboru, je zprovoznění roota otázka pár úprav.
$ sudo su
# passwd
sudo su
'??? Tak to už považuji za vrchol perverze…
Tu OEM instalaci jsem nejak nepochopil - co je jejim cilem? Prednastavit pocitac? <flame>Kdyby Ubuntaci nemeli takovou hruzu z "root" accountu tak nemusi vymyslet opicarny s "oem"</flame> Pripravi se na konci OEM instalace nejake kickstart/autoyast-like konfiguraky ktere pak muzu pouzit na dalsich strojich? A co serverova instalace? Uz alespon defaultne instalujou SSH daemon?1) Ano, cílem OEM instalace je umožnit přednastavit počítač tak, aby ho příští zákazník měl přesto úplně čistý, co se týče uživatelského konta. O konfigurácích nic nevím, ale možná lze OEM-instalaci na stejné stroje naklonovat. 2) Serverovou instalaci jsem nezkoušel, neprovozuji žádný server a nevyznám se v tom ;)
Instaloval jsem včera na dvou počítačích, na jednom DHCP jelo hned a na druhém ne.Já instaloval 2x na stejném počítači, z desktop-CD (LiveCD) to nejelo, z alternate-CD ano. LiveCD jsem zkoušel pochopitelně vícekrát.
Ja pouzivam Ubuntu (ne Kubuntu) a sit byla vzdy nakonfigurovana (i wifi). Videl bych to spis na nejakou chybu.Zkoušel jsem to několikrát, vždy se stejným (tj. žádným) výsledkem. Ruční konfigurace (viz popis v článku) fungovala vždy bez problémů. Alternativní CD nakonfigurovalo síť automaticky, proto se mi nezdá, že by byla chyba v mém HW - evidentně se v něčem desktop-CD a alternate-CD liší.
Nevím jak Kubuntu, ale Ubuntu 6.06 mělo také Alternate install. Takže to moc novinka není :) A nabídka OEM instalace tam byla tuším také.Ano, máte pravdu. Podvědomě jsem myslel na svou přechozí recenzi Ubuntu 5.10 a zapomněl to zmínit.
A root tuším založen je, jenom je bez hesla. Alespoň u mě stačilo dát sudo passwd, naklepat dvakrát nové heslo a root byl na světě :)Samozřejmě, ale myslím, že zmiňuji situaci, kdy nezaložíte nebo zapomenete uživatelské heslo před prvním startem. Pak asi
sudo
nikde vložit nemůžete, musel byste se přihlásit nejdřív jako uživatel.
Samozřejmě, ale myslím, že zmiňuji situaci, kdy nezaložíte nebo zapomenete uživatelské heslo před prvním startem. Pak asi sudo nikde vložit nemůžete, musel byste se přihlásit nejdřív jako uživatel.Blbost uživatele jde bohužel ošetřit velmi složitě. Zvláště u úkonů, kterým by měl rozumět. Z článku to vyznívá, jako by tohle byl problém jenom Ubuntu. Jenomže rootovské heslo se zadává při instalaci jakékoliv distribuce (dokonce jakéhokoliv multiuživatelského systému) a pokud ho zapomenete (jde to vůbec?), tak je problém v sebevíce BFU orientované distribuci (pro nováčka).
$ sudo bash
# echo "deb http://ubuntu.beryl-project.org/ edgy main-edgy" >> /etc/apt/sources.list
# wget http://ubuntu.beryl-project.org/quinn.key.asc -O - | apt-key add -
# apt-get update
# apt-get install beryl emerald-themes
# exit
$ beryl-manager
Nevim, proc autorovi clanku nefungovalo ziskani DHCP adresy uz od zacatku. Me ano, nabootoval jsem live cd, a byl jsem na netu.Já to také nevím, nicméně jsem to zkoušel aspoň 10x se stejným, tj. žádným výsledkem. Alternativní CD na stejném počítači se DHCP chytlo hned.
Stejne tak postup zprovozneni roota mi prijde ponekud slozity. Po prvnim startu staci jit do nastaveni systemu -> sprava uzivatelu, tam si v administratorskem rezimu povolit uzamceneho roota a nastavit mu heslo, a je to...Ano, klíčový je ale ten "první start", podle mě se nedostanete bez liveCD (a chroot) do toho nastavení systému, pokud jste nezaložil anebo zapomněl heslo. Musíte se nejdřív vždycky přihlásit jako uživatel, ne?
Dobrý je nejen článek, ale také diskuse k němu je na vysoké úrovni.
Pro mě z článku vyplynula jedna skutečnost: použiji alternativní CD, jako Live CD použiji jinou distribuci, která má toto CD počeštěno. K tomu je ale už jen krok k přechodu na onu jinou distribuci. Nepočeštění Live CD je pro mě velkým minus.
Otázkou je jakým směrem se bude instalace *buntu dále ubírat. Pokud půjde jen směrem LiveCD a alternativa nebude možná, ztratí ve mě uživatele. Mám totiž rád nad instalací kontrolu.
sudo update-manager -c -d
Navyse, ak zlyha tento sposob, daju sa reportovat bugy oproti update-manageru v launchpade, na ktore vyvojari _velmi_ rychlo reaguju (vlastna skusenost).
Odporucany sposob upgrade celej distribucie je teda:
sudo update-manager -c -d
Prima, ale kde je doporučovaný? Na oficiálních stránkách Kubuntu to tedy není (nebo aspoň nebylo). Je ale pravda, že jsem neupgradoval, díky za doplnění.
Skoda ze nejsou doladene drobnosti (napr. pri nefunkcnim kolecku mysi je treba editovat rucne nastaveni)Zatímco na Windows to jde naklikat z grafiky, ale potom se musí OS restartovat
Jen malá poznámka, účet roota jde odblokovat jednoduše:
1. $ sudo su
no a jste uzivatel root a pak staci jen
2.$ passwd
no a zadate heslo roota a jeto pak to ukončím exitem a mohu se přihlásit klasicky na roota
NazdarGrub se samozřejmě dá nainstalovat do libovolného oddílu,je to patrné i ze screenshotu - volba (hd0).Po rozkliknutí lze upravit.Např. pro instalaci grubu do oddílu hda9 se upraví na (hd0,8)Máte asi na mysli instalaci z LiveCD - v tom případě v době psaní článku byla k dispozici zavádějící nápověda ke stahování ISO obrazů, Alternate-ISO bylo výslovně doporučeno v případě, že nechcete na rozdíl od LiveCD instalovat zavaděč do MBR. Ostatně to byl důvod, proč jsem Alternate-CD vůbec stahoval. Nyní, když se dívám, tato pasáž už zmizela. A stále zůstává, že na tuto možnost není během instalace nijak výslovně upozorněno, je pouze sděleno, že GRUB bude instalován do (hd0). Pokud je tedy skutečně možné i z LiveCD upravit instalaci GRUB, odpadá tento trochu nepochopitelný problém (ačkoliv by to mělo být někde při instalaci zmíněno).