Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
/etc/shadow
? Pokud jo a uživatel může sudoovat editaci tohodle souboru, je zprovoznění roota otázka pár úprav.
$ sudo su
# passwd
sudo su
'??? Tak to už považuji za vrchol perverze…
Tu OEM instalaci jsem nejak nepochopil - co je jejim cilem? Prednastavit pocitac? <flame>Kdyby Ubuntaci nemeli takovou hruzu z "root" accountu tak nemusi vymyslet opicarny s "oem"</flame> Pripravi se na konci OEM instalace nejake kickstart/autoyast-like konfiguraky ktere pak muzu pouzit na dalsich strojich? A co serverova instalace? Uz alespon defaultne instalujou SSH daemon?1) Ano, cílem OEM instalace je umožnit přednastavit počítač tak, aby ho příští zákazník měl přesto úplně čistý, co se týče uživatelského konta. O konfigurácích nic nevím, ale možná lze OEM-instalaci na stejné stroje naklonovat. 2) Serverovou instalaci jsem nezkoušel, neprovozuji žádný server a nevyznám se v tom ;)
Instaloval jsem včera na dvou počítačích, na jednom DHCP jelo hned a na druhém ne.Já instaloval 2x na stejném počítači, z desktop-CD (LiveCD) to nejelo, z alternate-CD ano. LiveCD jsem zkoušel pochopitelně vícekrát.
Ja pouzivam Ubuntu (ne Kubuntu) a sit byla vzdy nakonfigurovana (i wifi). Videl bych to spis na nejakou chybu.Zkoušel jsem to několikrát, vždy se stejným (tj. žádným) výsledkem. Ruční konfigurace (viz popis v článku) fungovala vždy bez problémů. Alternativní CD nakonfigurovalo síť automaticky, proto se mi nezdá, že by byla chyba v mém HW - evidentně se v něčem desktop-CD a alternate-CD liší.
Nevím jak Kubuntu, ale Ubuntu 6.06 mělo také Alternate install. Takže to moc novinka není :) A nabídka OEM instalace tam byla tuším také.Ano, máte pravdu. Podvědomě jsem myslel na svou přechozí recenzi Ubuntu 5.10 a zapomněl to zmínit.
A root tuším založen je, jenom je bez hesla. Alespoň u mě stačilo dát sudo passwd, naklepat dvakrát nové heslo a root byl na světě :)Samozřejmě, ale myslím, že zmiňuji situaci, kdy nezaložíte nebo zapomenete uživatelské heslo před prvním startem. Pak asi
sudo
nikde vložit nemůžete, musel byste se přihlásit nejdřív jako uživatel.
Samozřejmě, ale myslím, že zmiňuji situaci, kdy nezaložíte nebo zapomenete uživatelské heslo před prvním startem. Pak asi sudo nikde vložit nemůžete, musel byste se přihlásit nejdřív jako uživatel.Blbost uživatele jde bohužel ošetřit velmi složitě. Zvláště u úkonů, kterým by měl rozumět. Z článku to vyznívá, jako by tohle byl problém jenom Ubuntu. Jenomže rootovské heslo se zadává při instalaci jakékoliv distribuce (dokonce jakéhokoliv multiuživatelského systému) a pokud ho zapomenete (jde to vůbec?), tak je problém v sebevíce BFU orientované distribuci (pro nováčka).
$ sudo bash
# echo "deb http://ubuntu.beryl-project.org/ edgy main-edgy" >> /etc/apt/sources.list
# wget http://ubuntu.beryl-project.org/quinn.key.asc -O - | apt-key add -
# apt-get update
# apt-get install beryl emerald-themes
# exit
$ beryl-manager
Nevim, proc autorovi clanku nefungovalo ziskani DHCP adresy uz od zacatku. Me ano, nabootoval jsem live cd, a byl jsem na netu.Já to také nevím, nicméně jsem to zkoušel aspoň 10x se stejným, tj. žádným výsledkem. Alternativní CD na stejném počítači se DHCP chytlo hned.
Stejne tak postup zprovozneni roota mi prijde ponekud slozity. Po prvnim startu staci jit do nastaveni systemu -> sprava uzivatelu, tam si v administratorskem rezimu povolit uzamceneho roota a nastavit mu heslo, a je to...Ano, klíčový je ale ten "první start", podle mě se nedostanete bez liveCD (a chroot) do toho nastavení systému, pokud jste nezaložil anebo zapomněl heslo. Musíte se nejdřív vždycky přihlásit jako uživatel, ne?
Dobrý je nejen článek, ale také diskuse k němu je na vysoké úrovni.
Pro mě z článku vyplynula jedna skutečnost: použiji alternativní CD, jako Live CD použiji jinou distribuci, která má toto CD počeštěno. K tomu je ale už jen krok k přechodu na onu jinou distribuci. Nepočeštění Live CD je pro mě velkým minus.
Otázkou je jakým směrem se bude instalace *buntu dále ubírat. Pokud půjde jen směrem LiveCD a alternativa nebude možná, ztratí ve mě uživatele. Mám totiž rád nad instalací kontrolu.
sudo update-manager -c -d
Navyse, ak zlyha tento sposob, daju sa reportovat bugy oproti update-manageru v launchpade, na ktore vyvojari _velmi_ rychlo reaguju (vlastna skusenost).
Odporucany sposob upgrade celej distribucie je teda:
sudo update-manager -c -d
Prima, ale kde je doporučovaný? Na oficiálních stránkách Kubuntu to tedy není (nebo aspoň nebylo). Je ale pravda, že jsem neupgradoval, díky za doplnění.
Skoda ze nejsou doladene drobnosti (napr. pri nefunkcnim kolecku mysi je treba editovat rucne nastaveni)Zatímco na Windows to jde naklikat z grafiky, ale potom se musí OS restartovat
Jen malá poznámka, účet roota jde odblokovat jednoduše:
1. $ sudo su
no a jste uzivatel root a pak staci jen
2.$ passwd
no a zadate heslo roota a jeto pak to ukončím exitem a mohu se přihlásit klasicky na roota
NazdarGrub se samozřejmě dá nainstalovat do libovolného oddílu,je to patrné i ze screenshotu - volba (hd0).Po rozkliknutí lze upravit.Např. pro instalaci grubu do oddílu hda9 se upraví na (hd0,8)Máte asi na mysli instalaci z LiveCD - v tom případě v době psaní článku byla k dispozici zavádějící nápověda ke stahování ISO obrazů, Alternate-ISO bylo výslovně doporučeno v případě, že nechcete na rozdíl od LiveCD instalovat zavaděč do MBR. Ostatně to byl důvod, proč jsem Alternate-CD vůbec stahoval. Nyní, když se dívám, tato pasáž už zmizela. A stále zůstává, že na tuto možnost není během instalace nijak výslovně upozorněno, je pouze sděleno, že GRUB bude instalován do (hd0). Pokud je tedy skutečně možné i z LiveCD upravit instalaci GRUB, odpadá tento trochu nepochopitelný problém (ačkoliv by to mělo být někde při instalaci zmíněno).
Tiskni
Sdílej: