OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Me jako Debianistu desktop nezajima. K cemu to je?No ty ses machr
Všichni totiž vědí, že celý svět potřebuje YaKuake......a Gentoo, samozřejmě.
(leda ještě, že se vždycky najde někdo, kdo se o něm musí zmínit úplně všude)
s/někdo/David Watzke/
V tom je zakopán úspěch Ubuntu - tím že poskytuje mnohem rychlejší vývojový cyklus stabilních větvíNo jo, ale ten rychlejší vývojový cyklus je umožněn tím, že používají Debianní testing, pouze ho vyladí a vydají jako svůj stable.
This calls for immediate discussion.
A (C)LFSaři, ale těch moc není, bo to distro kombinuje nevýhody Gentoo i Slackware zároveň.LOL.
Ubuntu vzalo debian a udelalo z nej distribuci pro bezne uzivatele bezpochyby pouzitelnejsi.Možná bych vynechal to bezpochyby - viz post o network-adminu a dalších konfiguračních nástrojích tady různě v diskuzích. A pokud běžným uživatelem máme na mysli BFU klikače, ten asi bude mít problém s editací konfiguráků.
Ale teď už opravdu vážně: klikací BFU asi nic jinýho než Windows nebo Lindows nezvládne... Možná tak ještě Ubuntu,...Jak bylo v mnoha diskuzích zmíněno, klikací udělátory v Ubuntu nestojí za mnoho. A klikací BFU, který něco nakliká a Ubuntu to po restartu jaksi nevezme v potaz, si určitě nebude vědět rady. Narozdíl od toho třeba ve zmiňovaném OpenSuSE popř. v Mandrivě fungují klikátka už nějakou dobu a jsou podstatně vychytanější.
[cube je snad jediná, co je na víc, než na koukání...]A zkousel jsi Expose?
jak to tady tak ctu, tak chcete 100pro kontrolu nad systemem, kompilujete si jadra, nastavujete a nastavujete ... pracujete vubec? Ja osobne fotim, kreslim, pisi. A proto potrebuji distro, kde opravdu muzu hned pracovat.Já taky. A proto potřebuju distro, kde mám všechny k tomu potřebné programy a knihovny okamžitě k dispozici a nemusím je lovit někde po www stránkách a forech, manuálně řešit jejich závislosti, potýkat se s vzniklými konflikty a každý půlrok si toto všechno zopakovat, když vyjde nová verze distribuce. Stejně tak mi přijde absurdní čekat na novou verzi systému, když chci nainstalovat novou verzi aplikace (a nechci slyšet slovo o serverech o kterých není řeč).
Tiskni
Sdílej: