OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Yellow Dog Linux 5.0, který byl původně vydaný 27. listopadu 2006, je nyní k dispozici zdarma ke stažení. Vývojáři pilně pracují na Mandriva Linuxu 2007.1 („Hangzhou“) - stahujte první alpha verzi. Mezi plody konce roku 2006 je i známý Knoppix - jsou tu obrazy CD i DVD verze 5.1.0. Kolega Knoppixu pro výpočetní clustery nazvaný ParallelKnoppix také dospěl do nové verze - verzi 2.2 si můžete stáhnout přes BitTorrent. 120 MB váží aktualizovaná verze 0.3.1 záchranného SystemRescueCd. SabayonLinux 3.25 - to znamená podpora Kernel Virtual Machine (KVM) a kupa toho nejaktuálnějšího softwaru, co je právě k dispozici. Puppy Linux je tu s novou verzí 2.13 - má nový NdisWrapper 1.33, SeaMonkey 1.0.6 a další software - stahujte.
Debian 4.0 Etch stále není připravený pro uvolnění, protože ho tíží velké množství kritických chyb — 29. prosince jich bylo ještě 113. Andreas Barth ve svém e-mailu vyzdvihl ty nejzávažnější problémy. Patří mezi ně chyby v jádře verze 2.6.19, například poškození souborového systému způsobená msync patchem, který je ovšem předpokladem pro splnění Linux Standard Base 3.1.
Dále přetrvávaly problémy s knihovnou libpng — po uploadu nové verze se objevily nové chyby, ty se vývojářům po mnoha hodinách práce podařilo zažehnat. Čeká se také na dokončení druhého release candidate instalátoru.
Steve McIntyre zveřejnil informace o práci týmu debian-cd — píše, že se zvýšilo množství pravidelně vydávaných CD a DVD obrazů. V e-mailu naleznete detailní popisy vydávaných obrazů; je dobré si jej přečíst, pokud budete Debian v nejbližší době instalovat.
Mezi množstvím distribucí, které vyšly ke konci roku 2006, je i live CD Fedory Core 6 („Zod“). Stojí na repozitáři FC6 a Fedora Extras a pohání jej Linux 2.6.18. Po spuštění vás přivítá GNOME 2.16 běžící pod X.Org 7.1 s AIGLX a Compizem pro 3D desktop. Váš disk můžete prohledávat s Beagle, fotky pro vás spravuje F-Spot, o poštu a web se postará Evolution a Mozilla Firefox. Pro zpracování grafiky je připraven GIMP a Inkscape, pro kancelářskou činnost můžete použít Abiword a Gnumeric.
S Fedora Core 6 Live CD se můžete připojit i k VPN pomocí vnpc a OpenVPN. Díky souborovému systému připojenému i pro zápis můžete instalovat software, Live CD může na systémech s alespoň 1 GB RAM běžet z paměti. CD je zatím k dispozici pro i386 z hlavního serveru (ISO) a přes BitTorrent, podpora pro architektury ppc a x86_64 se plánuje.
Vývojáři SimplyMEPISu zahájili rychlý testovací proces nové aktualizované verze 6.0-4 - konečná verze bude už 10. ledna. Nová verze má opatchované jádro 2.6.15 s podporou pro nejnovější zvukové čipy a hardware od Apple, a také Mozillu Firefox 2.0. Předplatitelé mohou stahovat z MEPIS Subscriber's Site, ostatní z veřejného serveru (ISO).
Z těch „velkých“ distribucí je dokončeno FreeBSD 6.2-RC2. Od prvního release candidate bylo opraveno a aktualizováno několik ovladačů hardwaru, změny se týkají i ostatních míst v jádře. Z dalšího softwaru byl aktualizován BIND. Všechny problémy, které bylo potřeba vyřešit do konečné verze, byly odstraněny — pokud se při testování nenarazí na žádné nové potíže, bude RC2 posledním release candidate a konečná verze 6.2-RELEASE bude přibližně v půli ledna.
Obrazy pro obvyklé architektury jsou ke stažení na zrcadlech FreeBSD, včetně nejpoužívanějších i386 a amd64.
Super Gamer je live DVD, které bylo postaveno na základech distribuce PCLinuxOS; a obsahuje velké množství svobodných her a demoverzí placených nativních her. Z komerčních her lze jmenovat např. Doom 3, Quake 4, Soldier of Fortune a Unreal Tournament 2004. Mezi svobodnými hrami jsou i populární hry Nexuiz, Cube, Frozen Bubble, SuperTux a další. Kromě her naleznete na DVD i OpenOffice.org 2, Firefox a grafické prostředí KDE.
Nově vydané Super Gamer 2 má aktualizované ovladače hardwaru, včetně jeho lepší detekce, ale stále mohou přetrvávat problémy s nForce deskami. SG2 podporuje USB klávesnice a myši, kromě aktualizací her byly přidány i hry nové. Tuto neobvyklou distribuci můžete získat přes BitTorrent, obraz má přibližně 3,8 GB.
Na Silvestra bylo dokončeno PC-BSD 1.3, které používá nové KDE 3.5.5. Oproti PC-BSD 1.2 má kompletně nového instalačního průvodce, novou detekci grafických a zvukových karet a obsahuje gtk-qt-engine pro jednotnější vzhled. Dále je pro uživatele připraven HAL jako backend pro datová média a Flash plugin, který nyní funguje pod nativními webovými prohlížeči.
Nové PC-BSD má i PF firewall, automaticky dle potřeby instaluje SMP jádro. Samozřejmostí je i nový vzhled celé distribuce, výchozí sadou ikon je nyní Crystal Clear (na screenshotu je vzhled původní). Ke stažení jsou připravena dvě instalační CD a hotový obraz pro VMware.
Dnešní rada není nijak specifická pro konkrétní distribuci, ale věřím, že ji přesto oceníte. Sysstat je kolekce nástrojů určená pro monitorování výkonu systému — získané informace mohou být zajímavé, obzvlášť pokud provozujeme server. Nejprve nainstalujeme potřebný balíček:
yum install sysstat
můžeme použít na Fedoře a CentOS,
emerge sysstat
zase na Gentoo. Nyní musíme zajistit, aby Sysstat pravidelně sbíral informace — k tomu může dobře posloužit démon Cron. Vytvoříme proto soubor /etc/cron.d/sysstat
a vložíme do něj tyto dva řádky:
*/15 * * * * root /usr/lib/sa/sa1 1 1 59 23 * * * root /usr/lib/sa/sa2 -A
První řádek zajistí to, že bude Sysstat sbírat informace každých 15 minut. Druhý řádek se postará o generování denních souhrnů. Data se ukládají do adresáře /var/log/sa
: sa## je binární log, sar## je denní souhrn (## je číslo dne v měsíci, pro 2. leden je to tedy 02).
Pomocí příkazu sar
můžeme získat velké množství informací. Pokud máte velký iowait, pravděpodobně potřebujete výkonnější disk - nebo je snad ten současný porouchaný? Získat můžete i statistiky o používání swapu - zkuste příkaz
sar -W
se kterým poznáte, že je čas koupit více paměti RAM.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
To si snad delate legraci! FreeBSD je distribuci? To je snad cely operacni system. Mam takovy pocit ze ty uvozovky mate u spatneho slova, zkousl bych spis z tech velkych "distribuci", ale i tak...
Opravdu bude lepsi se o FreeBSD vyjadrovat jako o operacnim systemu a distribuce ponechat Linuxu, jakkoli malicherne se to muze zdat.Nejenže je to malicherné, ale IMHO i nesprávné, protože ačkoliv lze o FreeBSD říkat, že je to operační systém, tak je liché se domnívat, že se nejedná o "distribuci operačního systému". Ostatně to myslím zřetelně vyplývá ze skutečnosti, že ačkoliv je obvyklé mluvit o celém OS jako o FreeBSD, je to především vhodně poskládaná sbírka různých free software a open source programů, které dohromady spolu s jádrem a dalšími komponenty tvoří celý operační systém. Přestože se termín "distribuce" nejčastěji používá s přívlastkem "linuxová", není chybou tak označit i FreeBSD. Naopak by bylo chybou tuto možnost zavrhovat, protože FreeBSD splňuje všechny atributy distribuce (jen to není GNU/Linux).
A Microsoft Windows Vista budou posledni distribuci Windows?Tímhle jste prokázal, že jste ten příspěvek snad ani nečetl. Pokud tedy bojujete proti označení distribuce, chcete tedy, aby FreeBSD (a další podobné OS) v Distribučních novinkách nebyly? Já si myslím, že tam mají být (a Robert asi taky), ale dle vašeho boje by vám jejich vynechání vyhovovalo ze všeho nejvíc…
protoze to opravdu jen svadi k zaveru ze se jedna jen o dalsi distribuciKromě toho, že je tam jiné jádro + věci s tím svázané, tam ten zásadní rozdíl prostě nevidím. 99% software používaného na FreeBSD se používá i v distribucích GNU/Linuxu (což se právě třeba o Windows nedá říct). Obzvlášť při pohledu sem mám pocit, že se slovo 'distribution' opakuje často.
Kromě toho, že je tam jiné jádro + věci s tím svázané, tam ten zásadní rozdíl prostě nevidím. 99% software používaného na FreeBSD se používá i v distribucích GNU/LinuxuJsou podle vas napr. Cygwin ci MSYS distribuce? Ja jsem mel vzdycky pocit, ze plne souslovi zni distribuce Linuxu (sam jste to pouzil), jakkoli si to mnozi zkracujeme. A pouziti slova distribuce u ne-Linuxovych systemu je jednoduse chybne, protoze ty ostatni systemy vesmes pouzivaji vlastni terminologii, paklize ovsem problematiku ruznych variant tehoz systemu ve smyslu Linuxovych distribuci vubec znaji.
Obzvlášť při pohledu sem mám pocit, že se slovo 'distribution' opakuje často.a já zase mám pocit, že vůbec neumíš anglicky, jestliže toto předkládáš jako argument, proč nazvat FreeBSD distribucí ...
A distribution is usually the way in which some "vendor" ships operating system CDs [...]Dále zmiňuje Linux jako typický příklad, ale neurčuje ho jako jedinou možnou variantu.
to opravdu jen svadi k zaveru ze se jedna jen o dalsi distribuciDalší distribuce GNU nástrojů se systémem založeným na BSD? Podobně jako NetBSD nebo OpenBSD? Jak už jsem psal... já chápu, že slovo "distribuce" je více spojováno s Linuxem. Jenže významově nic nebrání tomu, aby to bylo používáno i pro (Free)BSD.
To ze mezi distribuci a OS je jisty rozdilTakže distribuce Linuxu nejsou OS? A nebo OS nemůže být distribucí?