OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vývojáři dodatečně sepsali poznámky k vydání pro Fedoru 7 Test 1. Je tu druhé testovací sestavení PCLinuxOS 2007 obsahující velmi aktuální software; v souvislosti s ním vyšel i SAM Linux Desktop 2007 Test 2, distribuce s XFce 4.4 založená na PCLinuxOS. SimplyMEPIS 6.5 Beta 5 přichází s X.Org 7.1, posledními proprietárními ovladači nVIDIA a ATI a madwifi-ng 0.92 — stahujte. Nová verze systému Network Security Toolkit (NST) 1.5.0 stojí na Fedora Core 5 a má značně vylepšené webové rozhraní. Aktuální betaverze KateOS LIVE 3.2 má nyní grafický instalátor, ISO může být vaše po stažení 701 MB. Sidux 2007-01 Preview 3, neboli práce několika bývalých vývojářů Kanotixu, je na světě pro účely testování.
Matt Zimmerman oznámil dvě rozhodnutí Technické rady Ubuntu, která ovlivní vydání Ubuntu Feisty Fawn (plánované na duben). Pro toto vydání bude platit, že proprietární grafické ovladače nebudou součástí výchozí instalace a verze pro PowerPC nebude oficiálně podporována.
První rozhodnutí každopádně neznamená, že v Ubuntu nebude žádný proprietární software. Proprietární software bude stále přítomen, aby bylo možné podporovat některý hardware. K diskuzi o zmiňovaných ovladačích vedla debata o zahrnutí softwaru pro 3D desktop do výchozí instalace — Beryl a spol. však nejsou pro něco takového dostatečně stabilní. Vývojáři se však postarají o to, aby uživatelé mohli proprietární grafické ovladače a 3D desktop snadno doinstalovat. Ubuntu bude také sledovat vývoj ovladače Nouveau, u kterého je ovšem velmi nepravděpodobné, že byl v použitelném stavu ještě tento rok.
PowerPC již nebude oficiálně podporovanou platformou, protože na to prostě nejsou zdroje. Co vlastně to znamená? Balíčky pro PowerPC a ISO obrazy budou stále vytvářeny, ale nebudou prioritou a potíže na této architektuře nebudou ani důvodem k oddálení vydání Ubuntu. Tato změna se nedotkne velkého množství uživatelů: podle statistik archive.ubuntu.org z listopadu 2006 bylo pouze 0,8 % stažených souborů pro tuto architekturu, což je navíc pokles oproti červenci 2005, kdy PowerPC dosahovalo 1,95 %.
Světem proletěla zpráva, že společnosti Linspire (Freespire a Linspire) a Canonical (Ubuntu) spolu uzavřely dohodu o technologické spolupráci. Nové verze Freespire a Linspire budou založeny na Ubuntu místo Debianu a jak už bylo oznámeno dříve, repozitář Click'N Run (CNR) pro rychlou instalaci software bude dostupný i pro uživatele Ubuntu. I přes značnou pozornost, kterou zahraniční servery věnovaly této události, nelze říct, že by se jednalo o zvlášť významný krok. Freespire a Linspire nejsou (alespoň v ČR) příliš rozšířené distribuce a Ubuntu bude i přes dostupnost CNR připravovat balíčky stejně jako doposud.
Zdá se, že si Sun oblíbil licenci GNU GPL, jejíž druhou verzi použil pro Javu. Nyní uvažuje o přechodu na GNU GPL v3 a to jak v případě Javy, tak i u Solarisu, který je nyní pod licencí CDDL (Community Development and Distribution License) [zprávička]. Na toto téma se vyjádřil Jonathan Schwartz ze Sun Microsystems.
„Uvolníme Solaris pod GPL? Chceme se ujistit, že můžeme spolupracovat s komunitou GPL, komunitou Mozilly a komunitou BSD,“ řekl minulý týden při interview v San Franciscu. Jonathan Schwartz se neobává negativní reakce ze strany komunity jako v minulosti při volbě licence CDDL, která je podobně jako GPLv3 nekompatibilní s licencí Linuxu.
Sun ve svém úsilí spolupracuje i s Free Software Foundation: „Sun se zajímá o náš názor na přechod Solarisu na GPLv3 a také o to, co vše musí udělat, aby zapojili komunitu vývojářů svobodného softwaru. Především vidí výhody ve vytvoření GNU systému za použití jádra Solarisu,“ řekl Peter Brown, výkonný ředitel FSF. „Distribuce GNU s jádrem Solarisu by jistě získala stejnou podporu od FSF, jakou má nyní Linux. Skutečnost, že Sun zvažuje právě licenci GPLv3, nás zajímá obzvlášť.“
Je velmi nepravděpodobné, že by Sun přestal používat CDDL — zvažuje se duální licencování. Stephen Harpster, který pracuje jako ředitel pro open source software v Sunu, uvažoval o tom, jestli by licence GPL přilákala vývojáře, kteří OpenSolaris dosud ignorovali kvůli CDDL. Tím si je jist Erast Benson — jeden z vývojářů se zájmem o vývoj systému Nexenta, který stojí právě na Solarisu.
Nechvalně známá firma SCO začala pronásledovat bloggerku Pamelu Jones, která po dobu 3,5 roku bojuje psaním článků proti SCO Group. Zajímá ji totiž soudní spor, který SCO vede s IBM kvůli Linuxu. Snaha o doručení obsílky byla marná; na adrese, kde si mysleli, že bydlí, se ji nepodařilo najít. Navíc není jisté, že Pamela Jones, nebo také jen „PJ“, je pravé jméno — ve hře je i varianta, že je to pouhý pseudonym.
Lucy Dalglish, výkonná ředitelka z Výboru reportérů za svobodu tisku (Reporters Committee for Freedom of the Press), označila tento krok SCO za hloupý — pouze tím vyprovokují další bloggery. Také řekla, že Pamela bude možná muset splnit požadavky SCO, i když tím SCO téměř ničeho nedosáhne.
Co vlastně Pamela přesně dělá? Dva měsíce po zahájení sporu mezi SCO a IBM, tedy v květnu 2003, spustila známý web Groklaw. Od té doby napsala přes 3 000 článků, které veřejnost informují o tomto i souvisejících soudních sporech. Obvinila i některé jiné žurnalisty z toho, že straní SCO — vedoucí pracovníci SCO zase na druhou stranu tvrdí, že Pamela je osoba nastrčená společností IBM, nebo se ve skutečnosti jedná o tým právníků placený IBM.
Z Groklaw se každopádně stal populární server, na kterém vyšly zajímavé články — z poslední doby jsou to články o patentech, smlouvě Novell - Microsoft nebo rozbory Microsoft OpenXML.
Tomáš Matějíček intenzivně pracuje na populárním živém CD Slax 6.0.0. Poslední ukázkovou verzí je zatím pre6, kterou můžete nalézt na FTP. A co je vlastně v této řadě Slaxu nového?
Slax 6.0.0 pohání skripty Linux Live 6.0.1 a funkce hotplugu byla nahrazena udevem (což urychluje start systému). Jako jádro systému slouží Linux 2.6.20 s podporou pro WiFi a NdisWrapperem. Kromě velmi aktuálních ovladačů ALSA 1.0.14 se můžete těšit i na zápis na NTFS nebo na souborový systém AUFS, který nahradil původní unionfs.
Protože se nejedná o hotovou verzi, počítejte s následujícími chybami a omezeními:
FreeSBIE 2.0 mělo několik chyb, a proto je tu opravná verze 2.0.1. Obzvláště nepříjemná byla chyba, která znemožňovala fungování USB myší. Tato verze byla testována důkladněji, takže by měla uživatelům přinést lepší zážitek bez dalších překážek. Toto vydání FreeSBIE (2.0.1-RELEASE) stojí na FreeBSD 6.2-RELEASE a obsahuje 450 různých programů o celkové velikosti 1,3 GB — na jediném CD.
Novou verzi tohoto živého CD získáte ze zrcadel nebo přes BitTorrent.
Vyšel Frugalware Linux 0.6 RC1. V oznámení se můžete dozvědět, že obsahuje aktualizované prostředí GNOME 2.17.90 s opravami chyb a vyšším výkonem, dále prostředí XFce 4.4 a KDE 3.5.6 plus 3D desktop Beryl ve verzi 0.1.99.2. Počítejte i s Wine 0.9.29. Virtualizaci si můžete užívat díky jádru 2.6.20 (podpora KVM) a přidání systému VirtualBox.
V tomto vydání bylo mnoho balíčků překompilováno, aby se využily přednosti GCC 4.1 a Glibc 2.5. Kromě toho se můžete těšit na nové téma pro GDM a 45 nových balíčků včetně MythTV, xfburn, cdrkit a dalších.
Pokud potřebujete nainstalovat na druhé instalaci Debianu stejné balíčky jako na první, nebo jen chcete zálohovat seznam instalovaných balíčků, může se vám hodit následující tip. Na hotovém systému spusťte následující příkaz:
dpkg --get-selections | sed 's/hold$/install/' > balicky.txt
sed
zajistí, že se i pozdržené instalace balíčků zanesou do seznamu jako dokončené. Soubor balicky.txt
nyní můžete uchovat jako zálohu nebo jej přenést na jiný počítač a pokračovat:
dpkg --set-selections < balicky.txt
Po provedení apt-get dselect-upgrade
se provedou potřebné instalace.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: