OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
V posledním týdnu vyšel nový m0n0wall 1.23, neboli poslední verze postavená na FreeBSD řady 4.x. Vyšel CentOS 5 Beta pro i386 a x86_64 – je založený na RHEL Beta2 a obsahuje bezpečnostní problémy; rozhodně není určen do produkčního prostředí. Nové je i Ubuntu Christian Edition 2.2, poslední verze založená na Edgy. Vyšel Pioneer Linux 2.0, derivát Ubuntu určený pro použití na desktopu – mezi zajímavostmi je předinstalovaný Automatix umožňující snadnou dodatečnou instalaci většiny běžně používaných balíčků. Stahovat můžete StartCom Enterprise Linux 4.0.4 – StartCom je distribuce založená na Red Hat Enterprise Linuxu. Z nestabilních verzí tohoto týdne lze jmenovat Elive 0.6.5, druhou betaverzi VectorLinux 5.8 SOHO a SimplyMEPIS 6.5 RC2, který mj. obsahuje ten nejnovější NdisWrapper.
Gentoo Linux se zdá být v krizi. Daniel Robbins založil tuto distribuci v roce 2000 a z osobních důvodů ji opustil o čtyři roky později. Oficiálně se vrátil k projektu před dvěma týdny, ale po několika dnech opět odešel. Důvodem byly osobní útoky ze strany některých současných vývojářů. V poslední době navíc Gentoo opustil i další relativně známý vývojář Diego "Flameeyes" Pettenò (vizte rozhovor na konci článku). Šíří se obavy, že se z Gentoo stala distribuce bez jasných cílů, záměrů a schopnosti zbavit se problémových vývojářů. Také na ukazateli DistroWatch.com rok od roku klesá ukazatel popularity této distribuce – v roce 2002 náleželo Gentoo třetí místo, nyní je to dvanácté. Dokáže se z toho Gentoo dostat?
Luk Claes ve svém e-mailu oznámil očekávaný průběh posledních oprav Debianu Etch na cestě k uvolnění. Konečně byly dokončeny ty nejdůležitější práce na jádře 2.6.18. Vývojáři Debian Installeru sestavili plán vývoje RC 2 (cílové datum: 19. března), který bude v Etchi pravděpodobně použit. Co se Debianu jako celku týče, očekává se, že 19. března už bude potřeba opravit jen okolo 20 chyb, 26. března se bude počet chyb blížit nule a 2. dubna by byl Debian Etch připraven k vydání.
John McCreesh, marketingový vedoucí OpenOffice.org, napsal otevřený dopis pro Michala Della v souvislosti s tím, že veřejnost se vyslovila pro předinstalovaný OpenOffice.org na počítačích značky Dell. Část dopisu:
[...] Veříme, že OpenOffice.org 2 perfektně splňuje hodnoty, na kterých si Dell zakládá. OpenOffice.org 2 je software vysoké kvality a výsledek více než dvacetileté nepřetržité práce. Běží pod všemi hlavními operačními systémy. Nabízí vše, co by člověk od kancelářského softwaru očekával, plus nějaké funkce navíc, které mile překvapí. Je jednoduché jej používat, má dobře známý vzhled a dokáže číst a zapisovat širokou paletu formátů včetně těch od Microsoftu. Navíc je to open source produkt a má vynikající poměr cena/hodnota.
Pojďme se pobavit na téma, jak bychom mohli sestavit „OpenOffice.org dodávaný Dellem“ a dát vašim zákazníkům to, co chtějí. Také s radostí přijmeme všechny finanční příspěvky, které by Dell mohl nabídnout, aby zajistil rozvoj OpenOffice.org v budoucnosti.
Francouzský parlament dal už minulý rok najevo, že by měla být dávána přednost svobodnému softwaru před softwarem proprietárním. Podle tohoto doporučení byly vybrány dvě společnosti (Linagora a Unilog), které do června 2007 poskytnou poslancům a jejich asistentům nové počítače s předinstalovaným Ubuntu Linuxem [zprávička]. Na počítačích bude nainstalován OpenOffice.org, Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird a další potřebný software. Tomuto velkému rozhodnutí předcházela studie, která byla zakončena slovy: „Svobodná řešení nyní nabízejí funkce splňující potřeby poslanců a mohou přinést značné úspory navzdory jistým nákladům, které souvisí s cenou implementace a přizpůsobení.“ Parlament v současnosti GNU/Linux používá na serverech svého informačního systému.
Vyšla betaverze Mandriva Corporate Desktop 4. Tato desktopová distribuce pro komerční prostředí není volně dostupná, pro získání betaverze se musíte zdarma zaregistrovat. Je však nutno upozornit, že zrcadel je málo a jejich výkon je poměrně nízký. Můžete stahovat verzi na pěti CD nebo jednom DVD – původní hotový obraz pro VMware byl ze zrcadel odstraněn, když se ukázalo, že je balík poškozený. Registrací do beta programu můžete získat roční licence pro konečnou verzi Corporate Desktop 4.0 a/nebo slevy na jiné produkty.
Mandriva Corporate Desktop 4 Beta běží na upraveném jádře 2.6.17-9mdv a nabízí prostředí KDE 3.5.6, GNOME 2.17.90 a IceWM 1.3.0. Instalátor vám nabídne populární volby (SSH server, prostředí KDE a prostředí IceWM) s volitelnou možností vybrat další konkrétní balíčky ručně. Ale po prvním spuštění nově nainstalovaného systému očekávejte průvodce, který vám umožní dodatečně nainstalovat balíčky podle volby okruhů. Více vám napoví připravené screenshoty.
Foresight Linux 1.1 přináší na instalačních CD a DVD nové GNOME 2.18. Jaké další novinky přináší nová verze distribuce? Výchozím webovým prohlížečem se stalo Epiphany a pro slepce a slabozraké byla zařazena technologie Orca. Dále se můžete těšit na prohlížeč dokumentů Evince, správce jednoduchých poznámek Tomboy 0.6.1, Beagle 0.12 a správce klíčů a hesel Seahorse 1.0. Distribuci stahujte z rPath.org.
V této nové velké verzi Red Hat Enterprise Linuxu došlo ke změnám u nabízených edicí distribuce – původní rozdělení na ES, AS, WS a Desktop bylo změněno na Server a Client. Varianta Server se rozděluje na Base Server a Advanced Platform – Advanced Platform nemá, na rozdíl od Base Server, omezené možnosti virtualizace (u Base Server jsou podporovány max. čtyři virtuální stroje) a navíc má výhody v možnostech rozšířeného clusterování a rozšířené podpory úložných zařízení. Client je připraven ve čtyřech variantách: Desktop (běžné kancelářské nasazení), Workstation (pokročilí uživatelé) a poté obě verze rozšířené o možnost virtualizace (opět s omezením podpory na čtyři virtuální stroje).
Se slovem virtualizace se v souvislosti s RHEL 5 budete setkávat často. Xen je totiž jednou z hlavních novinek a Red Hat jej plně integruje s prostředím. RHEL 5 navíc uživatelům přináší Xen i na platformě IA64 – jeho používání je zatím nepodporované a experimentální, plné podpory se architektura IA64 dočká až s Update 1 – ten očekávejte přibližně za čtyři měsíce. To není vše – aby Red Hat usnadnil podporu svých produktů, otevře svou znalostní bázi širší komunitě a nabídne možnost spolupráce. Navíc bylo oznámeno Cooperative Resolution Centre, přes které můžete řešit problémy, jenž nemusejí být nutně v produktu Red Hatu, ale v partnerském produktu jiných firem. Další podrobnosti naleznete v obsáhlém článku od LinuxFormat.co.uk.
Když už jsme u spolupráce s partnery, stojí také za zmínku „Red Hat Exchange“ (RHX), neboli projekt vytvořený za účelem usnadnění distribuce open source aplikací, které by byly certifikované pro enterprise nasazení a integrovaly by se s komponentami Red Hatu. Navíc se na veřejnost dostala informace, že Red Hat vytvoří e-shop, kde by prodával open source produkty své i svých partnerů. Tento obchod by měl být se základním sortimentem v provozu do konce tohoto roku, nabídka bude poté dále rozšiřována. Zdrojem informací je news.com.
Po přechodu na Ubuntu, byl zrestartován vývojový proces distribuce. Nyní je tu tedy první alfaverze (Freespire 1.2.42). Po stažení a instalaci pomocí jednoduchého instalátoru na vás čeká systém s jádrem 2.6.20, X.Org 7.2 a KDE 3.5.6. Na systému se stále intenzivně pracuje, a tak nejsou zatím hotové všechny plánované funkce a jsou přítomné různé chyby – např. automatická správa bootovacího menu nemusí vždy fungovat, nejsou automaticky instalovány ovladače nVIDIA a ATI a byl odstraněn zvukový server Jack – aplikace, které nepoužívají ALSA, nemusejí fungovat korektně. Více hledejte v poznámkách k vydání – stahovat lze oběma tradičními způsoby, tedy ze zrcadel a přes BitTorrent.
Tentokrát se naučíme zobrazovat moto dne nebo jinou hlášku při přihlášení uživatele do textové konzole. Pokud si vystačíme se statickou zprávou, stačí použít něco podobného jako je toto:
echo "Přeji pěkný den!" > /etc/motd
Další možností je nainstalovat si balíček fortune
nebo fortune-mod
a použít jej jako zdroj textu (mota). Nastavení můžeme provést pro současného uživatele (~/.profile
) nebo všechny uživatele v systému (/etc/profile
):
echo $(which fortune) >> ~/.profile
1) Co bylo tvým hlavním důvodem odchodu z vývojářského týmu Gentoo?
No, uznávám, že jsem byl ve stresující situaci, když jsem se o některé sady balíčků staral sám. Poslední kapkou byly urážky od jiného vývojáře (S. P. Beckera), který mě opakovaně napadal, protože nesouhlasil s mým způsobem řešení keywords (jenž byl podle pravidel). Nezačal jsem ten konflikt hned řešit standardním postupem, protože mi řekl, že odchází, ale když mi bylo řečeno, že jeho "Já odcházím, já odcházím" nebylo oficiálně oznámeno, řekl jsem Bryanu Østergaardovi, že s takovým člověkem dále nebudu pracovat ani jediný den. Odmítl s tím cokoliv udělat, a tak jsem odešel. Pomlouvači často nazývali můj poslední požadavek "vydíráním".
2) Co ti nejvíce vadí / Co se ti nejvíce líbí na Gentoo Linuxu?
Z technického hlediska je distribuce docela slušná, má dobrou sadu poskytovaných balíčků, má dobrý způsob jejich správy a má efektivní týmy jako Security Team (bezpečnostní tým) a Kernel Team (jaderný tým). Jsou tu problémy s řešením kvality (QA), protože se více soustřeďují na interní syntaxi a mezery/tabulátory v textu než na to, aby byly uživatelům poskytovány funkční balíčky pro každodenní použití; ale to je něco, co musí všichni vývojáři vyřešit společně.
3) Co ti nejvíce vadilo / Co se ti nejvíce líbilo na komunitě Gentoo z pohledu vývojáře?
Myslím si, že jsou tam teď různé problémy... je tu neschopnost Skupiny pro vývojářské vztahy (Developer Relations) doopravdy řešit konflikty uvnitř vývojářského týmu. Máme Radu, která, třebaže se rozhodla být aktivnější, neudělala za posledních šest měsíců nic užitečného (a za to mohu i já, protože jsem před odchodem také jejím členem). A další velký problém je s jistými partami lidí, které se místo spolupráce snaží ostatní vývojáře zdiskreditovat.
Uživatelé jsou však celkem fajn, pokud přehlédneme hlasitou skupinku kňouralů, kteří jdou hned otravovat původní autory programů, jakmile si něco sami pokazí. Ale myslím si, že se to v poslední době zlepšuje.
4) Které své práce na Gentoo si ceníš nejvíc?
Řekl bych, že své práce na dokumentaci pro údržbu balíčků, které jsem spravoval, a několika dalších extra návodů. Správa balíčků má přímý dopad na uživatele a je pro ně důležitá; ale poskytnout budoucím správcům balíčků dokumentaci, aby mohli i po vašem odchodu udržovat balíčky stále stejně kvalitní, je důležitější. Bohužel jsem nebyl schopen dokončit dokumentaci k ALSA (ve které jsem provedl celkem dost změn několik dnů před odchodem) a to mě docela mrzí.
5) Na čem pracuješ teď?
Nechal jsem si nějaký čas na odpočinek a na dokončení nějakých věcí v práci. Kromě toho stále pracuji na Xine (a pomáhám vývojářům Amaroku v integraci s Xine) a libcdio a navíc se stále pohybuji okolo Gentoo, abych byl při ruce bývalým kolegům, kteří by mohli potřebovat pomoc s balíčky, jež jsem za sebou zanechal. Mimo to jsem se rozhodl věnovat více času práci na generátoru rozšíření pro Ruby nazvaném Rust.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ona se v té diskuzi taky může vést debata o tom, co a proč je správně, která může být zajímavější, než samotný „správný“ fakt.Pochopitelne, debata o (ne)dokonavosti sloves uzasne interesuje spoustu ctenaru distribucnich novinek...
Jenomže tady jde také o fakta: buď je tam správně "soustředí se" a a pak jde o čas budoucí a tedy záměr. Anebo tam patří "soustřeďuje se" - v tom případě jde o stav přítomný. Zrovna v tomhle případě tedy dokonavost či nedokonavost slovesa dost podstatně mění význam výpovědiOna se v té diskuzi taky může vést debata o tom, co a proč je správně, která může být zajímavější, než samotný „správný“ fakt.Pochopitelne, debata o (ne)dokonavosti sloves uzasne interesuje spoustu ctenaru distribucnich novinek...
Jezkovy zraky... zaloz si jazykovou poradnu, fakt uz na ty plky nejsem zvedavej.zatímco na ty tvoje spamerský plky o tom, na co nejsi zvědavej, je určitě zvědavej každej, co... ty "jedničko" :-/
x² = 4 x = 2tak zase vy poznáte, že je na tom něco špatně, ale dotyčný vám bude tvrdit, že je to tak správně, a že pro dvojku to přece platí, a -2 že je takový nepodstatný detail. Ten dotyčný, kdo tohle bude tvrdit, vnímá sdělení, které je vyjádřené tou matematickou rovnicí, jen povrchně, protože mu některé „detaily“ unikají. A vy jste na tom stejně se sdělením, které je psáno česky. Taky vám některé „nepodstatné“ detaily unikají. Pak ale nechtějte, aby se ostatní přizpůsobili vaší snížené schopnosti vnímat text, ale snažte se naopak vy tuto schopnost vylepšit.
To, že mezi těmi slovy nevidíte vy žádný rozdílTo ale nikde nenapsal a ani to z ničeho neplyne.
Pak ale nechtějte, aby se ostatní přizpůsobili vaší snížené schopnosti vnímat text, ale snažte se naopak vy tuto schopnost vylepšit.Tento způsob diskuze považuji za neslušný. A taky nemám rád "češtinářské komentáře".
Plyne. Z toho, že odlišuje „češtinářské“ a „faktické“ chyby – ačkoli obě dvě znamenají, že se čtenář dozví něco jiného, než autor zamýšlel, nebo než je pravda.To, že mezi těmi slovy nevidíte vy žádný rozdílTo ale nikde nenapsal a ani to z ničeho neplyne.
Co je na tom neslušného? Někdo je hůře než je obvyklé vybaven schopností chápat text, takže ho chápe pomaleji nebo povrchněji. Jiný je zase méně než je obvyklé vybaven schopností běhat, takže třeba neuběhne 3 kilometry za 5 minut, ani za patnáct, ale půjde je třeba hodinu. To není nic odsouzeníhodného, prostě to tak je. Když se někdo chlubí tím, že nezná matematiku, považuji to za hloupé. A stejně hloupé je chlubit se i tím, že neznám jazyk, kterým chci komunikovat s ostatními. Spíš je to ještě horší, protože mateřský jazyk je s člověkem, s jeho myšlením a s jeho „společenskostí“, svázán ještě daleko víc.Pak ale nechtějte, aby se ostatní přizpůsobili vaší snížené schopnosti vnímat text, ale snažte se naopak vy tuto schopnost vylepšit.Tento způsob diskuze považuji za neslušný.
Plyne. Z toho, že odlišuje „češtinářské“ a „faktické“ chyby – ačkoli obě dvě znamenají, že se čtenář dozví něco jiného, než autor zamýšlel, nebo než je pravda.Pak se ale musím ptát, proč sem ten první komentář xkesh vlastně posílal? Proč to jenom špatně nepochopil? Evidentně dokázal rozpoznat, že něco je v nepořádku. V každém případě musím trvat na tom, že to z toho neplyne. Rozhodně ne z toho, že odlišuje „češtinářské“ a „faktické“ chyby, protože o žádných faktický vůbec nemluví, to lze snadno zkontrolovat. Krom toho hned v prvím komentáři píše "Nejlepsi by bylo prenechat clanky psane hotentotstinou korektorovi" nebo "res si tyhle cestinarsky koutky nekde nejlepe v /dev/null nebo privatnim emailem autorovi", z toho při nejlepší snaze nedokážu vykoukat, že by onu chybu nepovažoval za chybu, kterou není třeba opravovat. Neslušné je podstrkávat v diskuzi něco, co netvrdí, a pak ho na základě toho roznést na kopytech.
"res si tyhle cestinarsky koutky nekde nejlepe v /dev/null nebo privatnim emailem autorovi", z toho při nejlepší snaze nedokážu vykoukat, že by onu chybu nepovažoval za chybu, kterou není třeba opravovat.Pak asi nevíte, co je
/dev/null
Pak asi nevíte, co je /dev/null"Si nech nejlépe pro sebe nebo to řeš s autorem." Zdá se mi, že jádrem jeho sdělení je: "neotravuj nás tím tady"
Jiný je zase méně než je obvyklé vybaven schopností běhat, takže třeba neuběhne 3 kilometry za 5 minut
Sakra. Vždy jsem patřil k nejlepším běžcům ve svém okolí, i na přebory jsem chodil, ale teď zjišťuji, že má schopnost běhat je menší, než obvyklá
Prosím, nevykej mi
Na 300metrové dráze by to asi v zatáčkách opravdu mohlo být „o ústa“
To, že mezi těmi slovy nevidíte vy žádný rozdíl je problém pouze a jen váš. Taky vám některé „nepodstatné“ detaily unikají. Pak ale nechtějte, aby se ostatní přizpůsobili vaší snížené schopnosti vnímat text, ale snažte se naopak vy tuto schopnost vylepšit.Ja nepotrebuju vylepsovat svoji schopnost vnimat text, zato moji schopnost vnimat debatu k clanku neuveritelne snizuji tyhle rejpave OT komentare o naprosto podruznych hyperteoretickych lingvistickych blbostech. Kolik lidi rekne "Nerus, soustreduji se" ve srovnani s poctem lidi, kteri reknou "Nerus, soustredim se"? Pet ze sta? Mozna by si panove jazykovedci meli mene cist Travnicka a venovat se necemu rozumnejsimu.
tyhle rejpave OT komentare o naprosto podruznych hyperteoretickych lingvistickych blbostechMyslím, že je spousta lidí, kteří považují za podružnou hyperteoretickou matematickou blbost to, že řešením rovnice
x² = 4
není jen x = 2
, ale také x = -2
. Vy se chováte úplně stejně.
x²
nemůže být nikdy v žádném tělese 3, nejspíš bych mu to zbaštil. Zatímco vy byste byl oprávněně zřejmě po celý zbytek textu jako na trní, co tím tedy vlastně autor myslel, jestli to nevysvětlí, a pořád byste se k tomu vracel. I kdyby se pak v diskuzi ukázalo, že autor myslel třeba pouze tělesa s nekonečným počtem prvků, a bylo by tedy sporné, zda o chybu vůbec jde – já bych mohl celý ten spor považovat za nepodstatný (tím spíš, byl-li by to článek třeba o kryptografii a matematika tam byla „pouze“ vyjadřovacím jazykem). Ale nikdy bych si nedovolil tvrdit, že je ten rozdíl nepodstatný pro každého, a že se nemá řešit v diskuzi, ale třeba soukromě s autorem. Že je ten rozdíl nepodstatný bych si troufal tvrdit (a podpořit nějakým argumentem) pouze v případě, že bych se v algebře cítil kovaný a dokázal bych posoudit, zda rozdíl je skutečně minimální, nebo zda pouze nemám dostatečně rozvinutou schopnost ten rozdíl zaznamenat. A i kdybych zastával názor, že rozdíl je nepodstatný, rozhodně bych jej nedoplnil dovětkem, že připomínka k matematickému aparátu nemá v diskuzi co dělat, protože je mimo téma textu.
sloveso "soustředit se" lze použít i jako nedokonavé. např. věta "neruš, nemohu se soustředit". nikdo prřeci neřekne "neruš, nemohu se soustřeďovat"Jenomže v "nemohu se soustředit" je sloveso dokonavé stejně jako ve větě "nemohu se zaměřit" - znamená totiž něco jako nemohu dosáhnout stavu soustředění. "Nemohu se soustřeďovat" (tj. nedok.) znamená v tomhle případě opakování, podobně jako "zaměřovat". Že se to nepoužívá, je logické, protože proč by někdo oznamoval, že (opakovaně) nemůže dosahovat stavu soustředění (zaměření). "Soustředí se" (v článku) je čas budoucí, protože dokonavá slovesa čas přítomný nevyjadřují a tvar přítomný má význam času budoucího (proto je taky špatně tvar "budu se soustředit"). Buď do věty patří čas budoucí "soustředí se", a pak ovšem vyznívá jako důvod odchodu vývojáře poněkud nepravděpodobně, anebo je tam chyba a patří tam čas přítomný, tj. tvar "soustřeďuje se". Být tam "zaměří se" (vs. "zaměřuje se"), taky byste to jen tak přešli? Stejně tak není důvod chytat se téhle hovadiny, která se šíří přes televizi z blábolů politiků (všiml jsem si, že to používá s oblibou např. bývalý ministr financí Sobotka) do psaných textů.
proto je taky špatně tvar "budu se soustředit""budu se soustředit" zni imho mnohem lip nez "budu se soustřeďovat"
To co říkáte je teorie z učebnice, ale jazyk nežije v učebnicích, jazyk žije mezi lidmi tím, že jím lidé mluví, a podle toho se vyvíjí.Ale noviny, alespoň ty slušné, se zásadně řídí podle toho, co se píše v těch učebnicích.
Opravdu si myslíte, že je Gentoo vhodnou distribucí pro mou mámu, pro moje spolužačky ...pokud jim to budeš udržovat, tak proč ne - pokud je necháš systému napospas, pak pro ně nejsou vhodné ani superhyperWOV Visty (za předpokladu, že zmíněné osoby nejsou kategorie "IT geek") volba distribuce by měla být otázkou správce systému, ne jeho uživatele (pokud není zároveň správcem
BTW, neví někdo důvod, proč bylo xmms vyhozeno z Gentoo?Vim. Protoze uz nikdo nebyl ochoten donekonecna plytvat casem na nekonecne opravovani chyb, ktere upstream vyvojari naprosto ignoruji uz leta, nota bene kdyz dana aplikace pouziva nepodporovane GTK+-1 (ktere je nacase taky vyhodit).
Jako neprogramátor a neíťák mám občas problém vzpomenout si, jak a kde se co nastavuje - časově drahá daň poznání...
Právě zmíněný Arch vyniká tím, že není potřeba si pamatovat, kde se co nastavuje, protože je to buď v /etc/rc.conf, nebo se to dá rychle intuitivně najít