OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
V uplynulém týdnu přišlo živé CD GParted LiveCD 0.3.4. Testovat můžete ClarkConnect Gateway/Server 4.1 Alpha – má moduly pro Asterisk, webový přístup ke kalendářům, kontaktům, úkolům a poznámkám uživatelů, web proxy, antivir a další. Nový ParallelKnoppix 2.4 běží na jádru 2.6.20.1 s podporou paravirtualizace, podporou KVM pro AMD i Intel a modulem kqemu. Po měsíci práce vyšel Arch Linux 0.8 Beta 2 s plnou podporou pro /etc/rc.d/
a /etc/rc.conf
. SystemRescueCd dospělo k verzi 0.3.3 – běží na Linuxu 2.6.19.2 s podporou Reiser4, a má aktualizovaný ntfs3g, GParted, testDist, Memtest+ a další součásti.
Eric S. Raymond dal velmi hlasitě najevo, jak ho Fedora rozčílila – své oznámení zaslal hned několika serverům informujícím o dění okolo GNU/Linuxu i do vývojářského mailing listu Fedora Core.
„Po třinácti letech, kdy jsem byl věrným uživatelem Red Hatu a Fedory, dnes přetekl pohár, když se snaha o aktualizaci jediného balíčku zvrhla v maraton shánění závislostí, který byl završen pokusem o obejití jednoduchého konfliktu souborů, jenž zapříčinil nefunkčnost systému.“
Odhadl, že problém je způsoben nekompetentní správou repozitáře a skutečností, že RPM není staticky slinkováno. Vadilo mu také to, že v distribuci nejsou ve výchozím stavu proprietární kodeky. ESR na závěr dodal, že si nainstaloval Ubuntu Edgy Eft a vše je zatím bez problémů.
Vývojáři na jeho oznámení zareagovali. Fedora Core se podle nich má skládat pouze ze svobodného softwaru – navíc jeden vývojář odpověděl, že tento problém se řeší, aniž by se ohrozily hodnoty použití čistě svobodného software, na kterých distribuce stojí. Eric v minulosti vývojáře chválil za snahu řešit různé problémy, včetně problémů se závislostmi, a vychvaloval dokonce i YUM. Nicméně své výhrůžky, že odejde od Fedory, rozšiřoval i před rokem. Tentokrát je již splnil.
Envy je konzolová aplikace v Pythonu, která uživatelům Ubuntu usnadňuje instalaci proprietárních grafických ovladačů od nVIDIA a ATI.
Nejprve detekuje model vaší grafické karty, poté stáhne ovladač z Internetu, doinstaluje potřebné závislosti, nainstaluje ovladač, upraví konfigurační soubor xorg.conf
a volitelně zrestartuje X server. Projekt je zaregistrován na Launchpadu. Tento program byl zahrnut také do distribuce Linux Mint, jež je na Ubuntu založená.
IBM odmítlo certifikovat Oracle Unbreakable Linux, tedy alespoň prozatím. Je to na první pohled trochu zvláštní, protože Unbreakable Linux je pouhým klonem Red Hat Enterprise Linuxu, který ovšem certifikován je. Jediným rozdílem je podle Oracle cenově příznivější technická podpora pro zákazníky. Matthew McMahon, mluvčí IBM, sdělil, že nejsou připraveni zaručovat kompatibilitu svého softwaru s Linuxem od Oracle. Pokud se objeví nějaký problém, bude čistě na Oracle ho vyřešit. IBM bude zatím jen vyčkávat: „Budeme čekat a sledovat, jestli se na trhu objeví zájem. Pokud klienti budou chtít Oracle, budeme jej podporovat.“
Tento postoj IBM Oracle znatelně poškozuje. IBM prodává velmi rozšířený software (databáze DB2, software Tivoli) a společnosti si nemohou dovolit riskovat problémy s nekompatibilitou.
Komunita zareagovala na neurčitá obvinění vznášená Stevem Ballmerem ohledně porušování intelektuálního vlastnictví Microsoftu. Byl spuštěn web ShowUsTheCode.com, na kterém se nachází otevřený dopis určený právě jemu.
Komunita Linuxu si všimnula vašich opakovaných tvrzení, že Linux porušuje intelektuální vlastnictví Microsoftu. Navíc se rozšířila informace, že Microsoft donutil společnosti platit za patenty používané v Linuxu – za patenty o nichž nemůžete poskytnout informace.
Proto bude tento web sloužit jako odpověď na toto obvinění a zároveň jako požadavek. Pro Microsoft požadavek jistě snadný, když jste si ve svých tvrzeních tak jist: ukažte nám ten kód. Ukažte nám ten kód a ukažte nám ty patenty. Udělejme ve věcech jasno.
[...]Chceme podporu linuxové komunity. Voláme na pomoc Richarda Stallmana, Linuse Torvaldse, Larryho Page, [...], stejně jako jiné a všechny vývojáře libovolné distribuce GNU/Linuxu nebo společnosti, které se cítí být ohroženy vašimi neexistujícími soudními spory.
[...]Nejsme první, kdo to po vás chce, ale chceme to přenést na jinou úroveň. Pokud vy nebo Microsoft neodpovíte na tento požadavek do určeného data (1. květen 2007), každý, kdo podporuje tento dopis, bude vaše výhrůžky a tvrzení považovat za prázdné a urážlivé. Všichni, kdo sledují trh, by tak měli učinit také.
SaxenOS je lehkotonážní živé CD německého původu, které stojí na základech distribuce Zenwalk. Systém je navržen pro starší počítače.
Poslední release candidate zahrnuje většinu aktualizací ze Zenwalk 4.4, vyjma jádra a jeho modulů. V instalátoru byly opraveny různé chyby a navíc byly jeho texty přeloženy do němčiny. V nainstalovaném systému nyní funguje bootsplash. Vývojáři ještě chtějí doopravit zmiňované německé překlady instalátoru, napsat instalační dokumentaci a připravit automatické spouštění prohlížeče při vložení CD do systému s Windows.
Více se můžete dozvědět v oznámení na webu projektu, odkud také můžete stahovat.
Vyšla první veřejná betaverze VectorLinux 5.8 SOHO edition běžící na SMP jádře 2.6.20 s podporou bootsplash, Squashfs a LZMA. Navíc obsahuje real-time patche. Díky ntfs-3g zvládne čtení i zápis na NTFS. V oblasti desktopu na vás čeká KDE 3.5.6 s nástrojem KMyFirewall, Amarok 1.4.5, kancelářský balík OpenOffice.org 2.1 a různé multimediální aplikace. Systém má nový vzhled, a to od bootovacího menu až po desktop.
Můžete začít rovnou stahovat a číst další podrobnosti.
Elive 0.6.4 je nová vývojová verze živého CD s prostředím Enlightenment. Opravuje problém se spouštěním GIMPu, memtest a grafický GRUB nyní fungují i na systémech s odděleným
/boot
a byla aktualizována Cinelerra. Dále byla opravena chyba s vytvářením obrazů DVD a automatický spouštěč nyní korektně rozpoznává všechna zvuková CD. Po připojení webové kamery by se vám měl spustit příslušný program s různými speciálními efekty. V minulé vývojové verzi přibylo mnoho vylepšení v oblasti podpory NTFS, některým uživatelům se však NTFS oddíly nepřipojily – to by mělo být také opraveno. Čtěte oznámení o vydání.
Pokud si chcete prostředí Enlightenment na vlastní kůži vyzkoušet, za 655 MB máte příležitost.
Pokud potřebujete otevřít více SSH spojení k serveru, obvykle musíte počkat na navázání nového spojení a znovu provést autentizaci. Pro urychlení dalších přihlášení stejného uživatele stačí vložit
Host * ControlMaster auto ControlPath /tmp/%r@%h:%p
do souboru /etc/ssh/ssh_config
(pro všechny uživatele) nebo ~/.ssh/config
(pro současného uživatele). Nyní bude druhé (a další) připojení okamžité a bez nutnosti zadávání hesla.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: