abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 555 hlasů
     Komentářů: 26, poslední dnes 09:58
    Rozcestník

    Distribuční novinky - 37/2007

    14. 9. 2007 | Luboš Doležel | Různé | 4355×

    Linux Foundation plánuje právní summity. IBM se připojuje k vývoji OpenOffice.org. AMD otevírá specifikace grafických procesorů. Novell a Microsoft spouštějí laboratoř pro interoperabilitu. KnoppMyth R5F27. Shift Linux 0.5 RC2. Sabayon Linux 3.4f. Distribuční rada: zakazujeme hinting pro určité fonty.

    Obsah

    Letem světem

    link

    Vyšla už čtvrtá betaverze SimplyMEPIS 7.0 a Pioneer Explorer 1.1 v klasické i serverové variantě - další z řady komerčně zaměřených distribucí založených na Kubuntu. ClarkConnect Gateway/Server 4.2 Beta 1 obsahuje hromadu neotestovaných novinek, podporuje šifrování diskových oddílů, integruje Asterisk a další zajímavosti. FreeNAS 0.685 RC1 je na světě - přihlašovací procedura se více přibližuje FreeBSD (nyní je zde 7 textových konzolí), byla aktualizována softwarová výbava, přepracování se dočkalo několik stránek ve webovém rozhraní a ještě více. Vyšel Gibraltar Firewall 2.5 rakouského původu.

    Linux Foundation plánuje právní summity

    link

    Linux Foundation oznámila, že během příštích dvanácti měsíců proběhnou dva speciální summity zaměřené na právní otázky vývoje open source softwaru. Představuje to odpověď na problémy, které vznikají v souvislosti s Microsoft OOXML, patenty, používání FUDu k zastrašování a nekončícími právními bitvami se SCO. První summit proběhne ke konci října tohoto roku v Bostonu a bude přístupný pouze pro členy Linux Foundation a jejich právní poradce - objeví se zde tedy lidé z HP, Intelu, Novellu, IBM a dalších firem. Tato akce se zaměří na řešení problémů spojených s otevřenými standardy a licencováním. Výsledkem by měla být stavba obranné právní infrastruktury pro Linux a rozvoj pravidel okolo intelektuálního vlastnictví tak, aby byl podporován otevřený model vývoje.

    Druhý ohlášený summit se uskuteční na jaře 2008 a budou se jej moci účastnit všichni právní odborníci, kteří mají zájem zdokonalit své schopnosti v oblasti vývoje a distribuce open source softwaru. Jim Zemlin, výkonný ředitel Linux Foundation, řekl: „Mnoho současných právních konferencí zbytečně straší nebo mate open source uživatele, vývojáře a prodejce. LF může poskytnout fórum, ve kterém se sejdou členové mnoha právních výborů s právním týmem LF, aby se z problémů staly přímočaré záležitosti, kterými ve skutečnosti jsou, a aby se širší veřejnosti dostalo praktického vzdělání.“

    IBM se připojuje k vývoji OpenOffice.org

    link

    IBM se připojuje k vývojářské komunitě OpenOffice.org a první příspěvky kódu budou pocházet ze součástí Lotus Notes. Tento kód bude zahrnovat zlepšování přístupnosti, ale bude také přidávat další funkce a zlepšovat kvalitu kódu OpenOffice.org. Zlepšováním přístupnosti se konkrétně myslí implementace specifikace IAccessible2 - samotná specifikace už byla „darována“ Linux Foundation. Právě nedostačující přístupnost už zbrzdila nasazení OO.org například ve státě Massachusetts. IBM dále pro práci na specifikaci OpenOffice.org a ODF vyhradí 35 programátorů veteránů.

    Firma bude zase na druhou stranu využívat OpenOffice.org ve svých produktech - už nyní je v Notes 8 používán upravený kód OO.org, v příští aktualizaci se přejde na hlavní větev OO.org. Výkonný vicepresident Sunu řekl, že se firma těší na spolupráci s IBM, která bude znamenat lepší budoucnost pro OpenOffice.org a další rozšiřování nejen samotného balíku, ale i formátu ODF. Podle kritiků byl tento krok IBM očekáván, ale byl zbrzděn softwarovými spory se Sunem (například kvůli Javě).

    AMD otevírá specifikace grafických procesorů

    link

    Na Red Hat Summitu zaznělo, že firma AMD přijde s lepší podporou pro oblast open source. Ačkoliv to prý znamenalo boje uvnitř firmy, následovalo další oznámení s konkrétní podobou a výsledků se zatím daří dosáhnout. Cílem AMD je nyní vyvinout plně funkční 2D a 3D ovladač podporující všechny novější čipy Radeon. Toho bude dosaženo ve spolupráci s komunitou za přímého přispění Red Hatu a Novellu. Druhou věcí je uvolnění specifikací čipů bez nutnosti podepisovat NDA. Vývoj proprietárních ovladačů fglrx nebude ukončen, nýbrž bude - alespoň prozatím - doplňovat ovladače otevřené. Sliby se opravdu začínají stávat skutečností a před několika dny vyšly první slibované specifikace - 2D specifikace pro M56 a rv630. Už krátce po svém uvolnění tato dokumentace pomohla projektu Avivo, který však pravděpodobně brzo skončí, protože probíhá vývoj ovladače jiného - první ovladač od Novellu vyvíjený díky dostupné dokumentaci by se měl objevit už příští týden.

    Novell a Microsoft spouštějí laboratoř pro interoperabilitu

    link

    Firmy Novell a Microsoft oznámily spuštění laboratoře pro interoperabilitu v massachusettském městě Cambridge. Je to prý další součást spolupráce, kterou tyto firmy navázaly - v prostorách o velikosti přes 200 m² se bude nacházet kombinovaný tým expertů obou firem. První prioritou bude zajistit interoperabilitu mezi virtualizačními technologiemi, které obě firmy používají ve svých systémech (SUSE Linux Enterprise Server a Windows Server 2008). Další práce bude zaměřena na správu systémů založenou na standardech, federaci systému identit a na kompatibilitu kancelářských formátů souborů.

    Suzanne Forsberg, manažer této laboratoře z Novellu, řekla: „Dnešní otevření laboratoře je dalším ukazatelem toho, jak velkou prioritu dávají Novell a Microsoft této spolupráci. Tento typ práce na technické interoperabilitě vyžaduje disciplinované úsilí a vyhrazené prostředky, a to je to, na čem je laboratoř vystavěna. Enterprise zákazníci vyžadují přesně ty typy interoperabilních řešení, na které budou zaměřeny práce a výsledky této laboratoře.“ Prvním úkolem, který se musel řešit, bylo smíšení přístupu k vývoji obvyklého v Novellu (otevřený) a Microsoftu (proprietární). V těchto nových prostorách je zatím více než 80 serverů, které používají vícejaderné procesoru jak od Intelu, tak od AMD. Diskové úložiště dosahuje řádově terabajtů a připojení k Internetu je o rychlosti 1 Gb/s.

    KnoppMyth R5F27

    link

    KnoppMyth představuje snahu co nejvíce zjednodušit instalaci kombinace Linuxu a MythTV. Vytvoření linuxového set-top boxu by měl rychle zvládnout každý začátečník. Jak název napovídá, distribuce je založená na Knoppixu. V poslední verzi došlo k přechodu na Debian Etch, z jádra byl odstraněn suspend2, byly aktualizovány moduly pro V4L/DVB a MadWifi a Webmin je ve verzi 1.350. Dále byly inovovány skripty pro instalaci ovladačů nVIDIA, přičemž jsou zde k dispozici ovladače řady 71xx, 96xx a 9755. MythMusic je nyní zkompilován tak, aby podporoval AAC. Novinkou v distribuci jsou Wine a KnoppMyth Radio. Zajímavostí je také služba apcupsd vhodná pro majitele UPS od APC.

    knoppmyth knoppmyth knoppmyth knoppmyth

    Shift Linux 0.5 RC2

    link

    Shift Linux je distribuce z dílny portálu Neowin (web informující o posledních novinkách z oblasti Linuxu, Macu, Windows a PC všeobecně). Shift je založen na Debianu a v uživatelích má umocňovat pocit, že jsou součástí komunity portálu. Výsledkem práce je živé CD instalovatelné na disk, které vychází ve třech variantách: KDE, GNOME a Flux. Ve všech variantách najdete podporu bezdrátových karet, vypalovací program K3b, podporu zápisu na NTFS, automatické přizpůsobení pro notebooky, podporu Bluetooth, Rhythmbox a další software.

    shift shift

    Sabayon Linux 3.4f

    link

    Sabayon Linux je stylová distribuce, která jako svůj základ používá Gentoo Linux; Sabayon je - pro zajímavost - také jméno italského zákusku. Počítačový Sabayon, na rozdíl od zákusku, nabízí možnost běhu jako živý systém z CD nebo instalaci na pevný disk. Poslední revize 3.4f urychluje spouštění živého DVD díky upravenému konfiguračnímu nástroji pro OpenGL - zrychlení je údajně trojnásobné. Desktopový vyhledávací software Beagle nyní běží pouze na požádání a pomocí několik patchů byl zvýšen výkon Portage. Dále je v nabídce proprietární ovladač ATI ve verzi 8.40.4 a vylepšená podpora souborového systému ext4 díky novým e2fsprogs.

    Distribuční rada: zakazujeme hinting pro určité fonty

    link

    Občas se může stát, že některé fonty vypadají se zapnutým vyhlazováním nevzhledně. Naštěstí je možno vyhlazování zakázat pro konkrétní písmo. Stačí upravit soubor ~/.fonts.conf (pro aktuálního uživatele) a do sekce fontconfig přidat podobný obsah:

    <match target="font">
        <test name="family" qual="any">
          <string>Arial</string>
        </test>
        <edit name="hinting">
          <bool>false</bool>
        </edit>
    </match>
    

    Místo Arial můžeme napsat libovolný problematický font.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    14.9.2007 08:49 Thunder.m | skóre: 35 | blog: e17
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 37/2007
    Nevíte někdo proč se zdrželo Ubuntu Tribe6?
    14.9.2007 14:55 Martin Böhm | skóre: 17 | blog: Martinův stánek | Je mi to MFFUK
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 37/2007
    Nezdrželo se, bylo zrušeno. Více zde.
    5 z 0 přetečení bufferu doporučuje Korespondenční seminář z programování (pro středoškoláky programátory).
    24.9.2007 12:03 Marty
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 37/2007
    Hmmm, zprava ze do OpenOffice budou implementovany casti kodu z Lotus Notes je doufam nejaka spatna sranda. Ja osobne mam tu smulu ze me v praci nuti Lotus Notes pouzivat a muzu zodpovedne rict, ze je jeste mnohem horsi nez kdyby ho programoval Microsoft...
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.