Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Na světě je openSUSE 10.3 RC1, které už je vhodné pro testování všemi uživateli. Fedora 8 Test 2 nabízí poslední release candidate GNOME 2.20 a jádra 2.6.23, nový systémový logovací démon a zvukový server PulseAudio. Trinity Rescue Kit 3.3 Beta je záchranná distribuce zaměřená především na opravu rozbitých Windows. JackLab Audio Distribution 1.0 je první stabilní verze distribuce určené pro hudebníky a další autory multimediálního obsahu - údajně jako jediná distribuce s tímto zaměřením nabízí úplnou podporu pro ASIO. Dále vyšel KateOS 3.6, původem z Polska, s dávkou aktuálního softwaru, novými konfiguračními nástroji, grafickým instalátorem, překladem celého systému a dalšími novinkami. Linux Mint 3.1 Beta 2 nabízí novou funkci: příkaz apt umožňující práci s dalšími apt příkazy z apt-get, apt-cache a aptitude. GoblinX 2.5 Beta 1 "Mini" je minidistribuce založená na Slackwaru - nově je vše kompilováno s GCC 4.0. Foresight Linux 1.4 je první distribucí, která nabízí čerstvé GNOME 2.20. Kaella 3.2 je KNOPPIX kompletně přeložený do francouzštiny vycházející ve formě živého DVD. Tilix 2.1 je desktopová distribuce (s prostředím KDE) plně přeložená do bulharštiny. BOSS GNU/Linux 2.0 je exotická distribuce s podporou pro hindštinu a tamilštinu. Na závěr vyšel Damn Small Linux 4.0 RC4.
Mozilla naplňuje své dřívější úvahy o vyčlenění speciální organizace pro (nejen) e-mailový klient Thunderbird. Mozilla totiž věří, že se tak tomuto softwaru, který žije tak trochu ve stínu Firefoxu, dostane větší pozornosti. V současnosti se připravuje vytvoření společnosti, která zatím nemá jméno, ale říká se jí MailCo. Bude součástí Mozilla Foundation, se kterou bude ve stejném vztahu jako Mozilla Corporation. Do čela MailCo se dostane David Ascher, který se po mnoho let aktivně účastnil na projektu Mozilla. David byl technickým ředitelem ve společnosti ActiveState, která používá technologie Mozilly ve svých projektech (např. v Open Komodo), a dále je členem správní rady Python Foundation. Zdá se tedy, že jde o člověka, který má dostatečné zkušenosti s prací na vůdčí pozici, a zároveň nemá daleko k open source. MailCo se dočká počáteční investice ve výši 3 milionů dolarů, přičemž tyto peníze budou převážně vynaloženy na vytvoření malého týmu lidí s velkým zájmem o e-mailovou a internetovou komunikaci. Celá transformace zabere nějaký čas, ale zatím byly stanoveny cíle nové společnosti:
SCO se po dlouhých právních bitvách se společnostmi jako IBM, Red Hat nebo Novell dostalo do obtížné finanční situace a zahájilo tak restrukturalizaci společnosti podle amerického zákona o bankrotech. Firma se v roce 2003 těšila hodnotě akcií okolo 20 dolarů, ale v poslední době se hodnota dostává hluboko pod jeden dolar. Nepomohly ani investice, které do firmy přišly z Microsoftu prostřednictvím jiné firmy - poté co soud rozhodl, že SCO není vlastníkem UnixWare, tendenci nešlo zastavit. Důvodem pro bankrot je prý velký konkurenční tlak ze strany alternativních operačních systémů. Jako firmy, které agresivně berou tržní podíl Unixu, byly konkrétně uvedeny IBM, Red Hat, Microsoft a Sun Microsystems.
Software Freedom Law Center zahájilo první soudní spor ohledně licence GNU GPLv2 ve Spojených státech. Činí tak jménem vývojářů produktu BusyBox, který představuje velmi oblíbenou sadu základních konzolových nástrojů v embedded zařízeních - vše je zkombinováno do jediné a relativně malé binárky. Soudní spor je proti společnosti Monsoon Multimedia, která BusyBox používá ve svém firmwaru (a netají se tím), ale nesplňuje jednu z podmínek GNU GPL. Tou je požadavek, že redistributoři softwaru musejí zajistit přístup ke zdrojovému kódu programu. Vývojář Erik Andersen k tomu řekl: „Licencovali jsme BusyBox pod GPL, abychom dali uživatelům svobodu v úpravách a přístupu ke zdrojovému kódu. Pokud se firmy nebudou řídit férovými podmínkami naší licence, nezbude nám než požádat naše právníky, aby šli k soudu a přinutili je k tomu.“ Právníci budou požadovat, aby se firma začala licencí řídit, zaplatila škody a výlohy za soudní spor.
O několik dnů později přišly zprávy, že společnost Monsoon Multimedia chce celý vzniklý problém vyřešit mimosoudně. Zdá se, že hrozba soudního sporu donutila firmu jednat, protože předchozí naléhání o nápravu situace byla marná. Během několika týdnů se firma licenci GNU GPLv2 podřídí a začne na svých stránkách upravený kód BusyBoxu nabízet ke stažení.
Ve starších Distribučních novinkách jste se mohli dočíst, že HP začalo v Austrálii nabízet linuxový desktop určený pro firmy. Podle dosavadních výsledků tohoto pilotního projektu bude v nejbližší době nabídka počítačů s Linuxem rozšířena. Brian Schmitz, který se stará o marketing produktů, k tomu řekl: „V některých částech světa vidíme zájem. Vyzkoušíme tedy nějaké věci s předinstalovaným Linuxem i v jiných zemích. Je však velmi těžké to posuzovat. Okolo Linuxu je vždy mnoho rozruchu, ale schází zájem.“ Konkrétně se má nabídka zatím objevit v jedné další zemi - podle informací to vypadá na Spojené státy, kde je zájem vidět například v oblasti školství. Hewlett-Packard už počítače s Linuxem nabízel před několika lety, ale tehdy nebyl projekt dostatečně úspěšný.
Ačkoliv se velké mediální popularitě těší především projekt „stodolarového“ notebooku, v Makedonii existuje jiný projekt, který však ve výsledku také dostane levné počítače s Linuxem ke studentům. Firma NComputing nabízí levné počítače se softwarem, díky kterému jeden stroj může fungovat jako více virtuálních terminálů. Jeden student sedí přímo u samotného zařízení, dalších sedm se může připojit vzdáleně - ve výsledku se cena za jeden terminál dostává až na 70 dolarů. Makedonie tyto výrobky nasadí v celkovém počtu 180 000 stanic, což by mělo stačit pro všechny tamní základní školy. Makedonský ministr pro informační společnost řekl, že se jedná o největší a nejdůležitější vzdělávací projekt v patnáctileté historii země. Podle firmy NComputing se zároveň jedná o největší nasazení tenkých klientů a linuxových desktopů, které kdy proběhlo. Na počítačích běží distribuce Ubuntu s OpenOffice.org, Mozilla Firefox a Thunderbird, Evolution a Wine.
IBM uvolnilo kancelářský software Lotus Symphony pro Linux a Windows, podpora pro Mac OS X přijde později. Nabízí součásti Documents, Spreadsheets a Presentations a podporuje OpenDocument Format, formáty Microsoft Office (kromě OpenXML) a Lotus SmartSuite - navrch i export do PDF. Software je založen na platformě Eclipse Rich Client pro své rozhraní a na částech OpenOffice.org pro vnitřní kód softwarového balíku. Oficiálně podporovanými distribucemi jsou SUSE Linux Enterprise Desktop 10 a Red Hat Enterprise Linux 5. Pro stažení betaverze tohoto produktu je zapotřebí registrace nebo alespoň vyplnění základních kontaktních údajů. Podle dostupných informací nebude Lotus Notes podobným způsobem uvolněn. Marketingový vedoucí OpenOffice.org řekl: „Byli bychom raději, kdyby svým zákazníkům dodávali OpenOffice.org. Nicméně je dobré, že existuje další prvotřídní softwarový produkt používající ODF. Každý dodatečný produkt pomáhá likvidovat lež, že OASIS ODF je nějak svázán s OpenOffice.org stejným způsobem, jakým je Microsoft OOXML svázáno s Microsoft Office.“
Screenshoty bohužel nepřináším - instalace na Gentoo selhala s NullPointerException a na Debianu s jinou výjimkou, ale stále kvůli neexistenci souboru null
. Můžete se každopádně podívat do galerií na stránkách IBM, kde jsou screenshoty z Windows.
Největší švédský řetězec lékáren „Apoteket“ (vlastněný státem) přechází na Linux. Dochází k výměně původních SPARC serverů se Solarisem za hardware od Intelu a Red Hat Enterprise Linux. Změna se dotkne řetězce celkem 900 lékáren po celé zemi a je nyní v plném pohybu. Jako přínos jsou uváděny nižší náklady a konec závislosti na jediném dodavateli hardwaru a softwaru, takže v budoucnosti budou případné změny snazší. Red Hat zdůraznil tento přechod jako důkaz velkého zájmu o open source ve vládní i korporátní oblasti. Přechodu předcházelo důkladné testování, které se dotklo i vlastního ERP systému tohoto lékárenského řetězce.
RoFreeSBIE je živé DVD/CD původem z Rumunska s možností instalace na disk. Cílem je propagovat FreeBSD a přinášet výukový a zároveň praktický nástroj, který můžete mít stále s sebou. Není to však snaha o vytvoření dalšího operačního systému - po instalaci na disk máte klasické FreeBSD. Konfiguraci živého systému je možné uložit na disketu, flash disk či jiné médium. Distribuce byla původně založena na skriptech FreeSBIE, od verze 1.1 používá své vlastní. Používat můžete prostředí KDE 3.5.1 nebo Window Maker, bohužel bez českého překladu. RoFreeSBIE 1.3 RC4 je založeno na FreeBSD-6.2-STABLE a přináší další vylepšení systémových skriptů, také i v souvislosti se zmiňovaným ukládáním nastavení systému. Při startu je nyní nově nabízena možnost použití NVIDIA ovladačů.
TinyMe je drobná distribuce, která má jako svůj základ PCLinuxOS. Hodí se pro starší počítače nebo pro vývojáře, kterým stačí základní odlehčený systém. Výsledkem je ISO obraz o velikosti přibližně 150 MB a systém je zároveň vhodný jako základ pro další systémy založené na PCLinuxOS. Projekt se zčásti inspiruje známým Puppy Linuxem. TinyMe 2007 Test 6 aktualizuje X.Org a nově nabízí automatické připojování USB disků. Došlo ke změně vzhledu systému, ale tato verze stále obsahuje několik nepříjemných chyb, které je třeba vyřešit.
KANOTIX je známá živá distribuce - je založená na Debianu a jak je zvykem, lze ji nainstalovat na pevný disk. Snaží se být přívětivá pro začátečníky, do velké míry díky vlastnímu ovládacímu centru a speciálně připraveným skriptům. Z Německa k nám před pár dny přišla verze 2007 Thorhammer RC6 - nabízí jádro 2.6.22 (původem z Ubuntu, ale s úpravami), systém optimalizovaný pro i586, instalační software Acritox Installer, podporu zápisu na NTFS, aufs/unionfs, grafický server X.Org 7.1.1 s Berylem 0.2.0, NdisWrapper 1.47 pro použití ovladačů z Windows, dále software od Mozilly, GIMP 2.2.13, prostředí KDE 3.5.5a, kancelářský a multimediální software a další zajímavosti.
Někdy se může stát, že budeme potřebovat balíčky z unstable větve Debianu, či nás postihne obdobná potřeba u příbuzné distribuce, ale nechceme riskovat a převádět celý náš systém na unstable. Pokud jsme na testing a chceme to tak i nechat, můžeme použít tento způsob:
echo 'APT::Default-Release "testing";' >> /etc/apt/apt.conf
Pokud nyní budeme chtít konkrétní balíček z unstable (a unstable máme ve zdrojích), můžeme použít tento způsob instalace:
apt-get -t unstable install JménoBalíčku
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Kupříkladu zarovnání na střed řádku je Ctrl+h místo obecně používaného Ctrl+e a podobných "specialit" je tam v klávesových zkratkách fůra. Honza.