OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Tým openSUSE oznámil, že openSUSE 10.3 RC1 je dostupné ke stažení v různých variantách pro DVD i CD média, včetně spustitelného CD. Toto vydání již obsahuje všechny naplánované vlastnosti a je považováno za stabilní a vhodné pro testování všemi uživateli.
Tiskni
Sdílej:
No, důvody asi tyto:
Čímž samozřejmě netvrdím, že je LILO objektivně lepší, jen že mně vyhovuje víc.
Samozřejmě chápu, že je prioritou defaultní konfigurace, ale když už jsem coby zapřisáhlý odpůrce Perlu strávil přes hodinu hledáním, našel tu chybu a hodil tam patch, tak by se snad ustrnout mohli…
Jen aby bylo jasno: já tu opravu nechci kvůli sobě; při ruční instalaci z DVD to lilo.conf
odedituju a pro síťovou (a automatickou) používám vlastní repository, kam si dám opravené RPM. Chci to proto, že jsem stále přesvědčen, že pokud Final vyjde s možností zvolit LILO a chybou, která způsobí, že při této volbě instalace zcela spolehlivě selže, bude to pro OpenSuSE docela ostuda. To už bych považoval (z hlediska distribuce, ne mého) za menší zlo, pokud tam ta volba nebude. Je potřeba si uvědomit, že spektrum lidí testujících beta verze je dost odlišné od těch, kdo budou pak používat final.