Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Projekty Elasticsearch a Kibana změní s verzí 7.11 licenci. Už se nebude jednat o open source software. Důvodem změny licence byl spor se společností AWS (Amazon Web Services). AWS na změnu licence odpovídá vlastním forkem. Vycházet bude z verze 7.10 a zůstane pod open source licencí Apache.
Tiskni Sdílej:
Elastic’s assertions that the SSPL is “free and open” are misleading and wrong. They’re trying to claim the benefits of open source, while chipping away at the very definition of open source itself. Their choice of SSPL belies this. SSPL is a non-open source license designed to look like an open source license, blurring the lines between the two.V tomto musim s Amazonom suhlasit. Debian aj Redhat si zjavne myslia to iste a ked Mongo preslo na SSPL tak ho vyhodili z repozitarov. Elasticsearch a Kibana touto zmenou nie su opensource a ziadny srdcervuci blogpost od Elasticu ma nepresvedci o opaku.
V tomto musim s Amazonom suhlasit.Ano, technicky mají pravdu, ale je naivní si myslet, že to dělají z dobroty srdce a kvůli podpoře open source. To ani náhodou. Dělají to jen a pouze kvůli tomu, aby mohli vzít původní produkt, který vyvinul a lví podíl práce na něm odvedl někdo jiný, a dál vydělávat na cizí práci.
Ve výhodě oproti komu?Amazon bude mat omnoho lepsiu vyjednavaciu poziciu ako nejaky maly poskytovatel, pretoze sa bude pre Elastic jednat o radovo inu sumu. Cize uz od zaciatku su mensie firmy v nevyhode. Ostatne tu sa to pekne ukazalo v praxi, ze Amazon ako jediny sa odmietol prisposobit a je schopny udrzovat fork. Nejaky Franta Cloud s.r.o. taku moznost nema a uprimne ani nema moc vyjednavaciu schopnost dohodnut sa s Elasticom. Fork ktory urobil Amazon paradoxne taky problem nema a Franta Cloud s.r.o. moze prevadzkovat svoju sluzbu bez nejakeho vyjednavania s Elasticom. (alebo Amazonom)
Ano, technicky mají pravdu, ale je naivní si myslet, že to dělají z dobroty srdce a kvůli podpoře open source.To som nikde netvrdil. Rovnako ako Elastic to robia pre peniaze ale narozdiel od Elasticu je vysledok ich prace opensource.
Dělají to jen a pouze kvůli tomu, aby mohli vzít původní produkt, který vyvinul a lví podíl práce na něm odvedl někdo jiný, a dál vydělávat na cizí práci.Co je presne sloboda ktoru ti opensource dava. To iste by mohol povedat o Elasticu kazdy contributor (vratane Amazonu) po tom co sa Elastic rozhodol zobrat cudziu pracu, skryt ju za komercnu licenciu a zarabat na nej. Ked nieco vydavas ako opensource, tak jednoznacne davas najavo, ze ti podmienky takej licencie vyhovuju. Nemozes priamo v licencii povedat, ze je v poriadku pouzit produkt na akykolvek ucel a potom niekoho ociernovat v blogu za to ze presne to urobi. (resp. mozes, ale zasluzis si byt za to kritizovany)
Amazon bude mat omnoho lepsiu vyjednavaciu poziciu ako nejaky maly poskytovatel, pretoze sa bude pre Elastic jednat o radovo inu sumu.Za předpokladu, že nebylo cílem vybrat největší peníze od Amazonu.
Nejaky Franta Cloud s.r.o. taku moznost nema a uprimne ani nema moc vyjednavaciu schopnost dohodnut sa s ElasticomProblém je spíš v tom, že se Elastic (firma) není schopná vymáčknout, kolik vlastně za licenci chtějí.
To som nikde netvrdil. Rovnako ako Elastic to robia pre peniaze ale narozdiel od Elasticu je vysledok ich prace opensource.To je pravda, ale rozdíl je v tom, že Elastic udělal ten největší podíl práce, tj. vytvořil tu věc "z ničeho". Teď, když je produkt hotový, je mnohem snazší ho forknout a vyvíjet dál.
Za předpokladu, že nebylo cílem vybrat největší peníze od Amazonu.Comu sa prave Amazon moze najlepsie branit. (ako sami vidime) Tiez mi pripada ze vkladas do ust Elasticu nejake dobre umysly, co mi nepripada odpovedajuce realite. Rovnako ako Amazon to robia pre peniaze.
Problém je spíš v tom, že se Elastic (firma) není schopná vymáčknout, kolik vlastně za licenci chtějí.To je tiez problem. Problem je aj ze si potom odkazany na zmluvu s nejakou spolocnostou ktora sa nebrani tomu ju zmenit. (tak ako to urobila teraz)
To je pravda, ale rozdíl je v tom, že Elastic udělal ten největší podíl práce, tj. vytvořil tu věc "z ničeho". Teď, když je produkt hotový, je mnohem snazší ho forknout a vyvíjet dál.Za prve som si nie celkom isty ze je omnoho jednoduchsie nieco prevadzkovat ako produkcnu sluzbu nez je to vyvinut. Ostatne keby to bola pravda, Elastic by absolutne nemal problem konkurovat Amazonu. (kto ma osobnu skusenost s Amazon ES, iste potvrdi, ze to nie je prave najlepsia sluzba) Za druhe kto ma aky podiel prace je uplne irrelevantne, ked autor priamo v licencii pise, ze je v pohode vziat celu jeho pracu a pouzit ju na akykolvek ucel. Za tretie Elastic pozival celkom slusne benefity tym ze svoj produkt propagovali ako opensource. Keby to neurobili zrejme by vzniklo nieco ine postavene nad Apache Lucene (tu sa tiez ponuka otazka kto vlastne odviedol ten najvacsi podiel prace, kedze ta core funkcionalita ES je vlastne Lucene) - mozno Solr, ktory sa vyvija spolu s Lucene. Velmi pravdepotobne by sme o Elasticu nepoculi.
kto ma osobnu skusenost s Amazon ES, iste potvrdi, ze to nie je prave najlepsia sluzbaNemám. Co s tím bylo za problémy? Elasticsearch jsme si provozovali normálně na EC2 instancích, ale Redis jsme měli hostovaný jako službu (ElastiCache) a bylo to dobré.
tu sa tiez ponuka otazka kto vlastne odviedol ten najvacsi podiel prace, kedze ta core funkcionalita ES je vlastne LuceneJe tam hromada práce na těch síťových věcech, agregacích atd. Stavěl jsem na Elasticsearchi docela velké věci a jako fakt to bylo úplně o něčem jiném než kdybych to musel dělat přímo nad Lucene.
Co s tím bylo za problémy?Ono je ta sluzba taka malo flexibilna. Prakticky akakolvek zmena spustila komplet novy cluster a migrovala nan data. Velka cast ES API nie je dostupna z nejakeho dovodu. (ak si dobre spominam napriklad ani manualna migracia shardu na iny node nie je mozna, bolo toho viac) Celkovo ma nad tym clovek pomerne malo kontroly a zaroven nie velmi dobry prehlad o stave sluzby. Skoro pri kazdom probleme to vyzadovalo pomerne vela vysetrovania kym clovek prisiel na to preco je cluster v takom polo-rozbitom stave. Velakrat bola jedina cesta vpred zostavit novy cluster a premigrovat data. Ono sa to cele sice v podstate udeje automaticky ale ked tam mas terabajty dat tak to trva dost dlho a ES je pocas tej doby dost vytazeny. V konecnom dosledku ked vsetko funguje v poriadku, tak si to zije svojim zivotom a nie je s tym moc prace, ale akekolvek zmeny su dost utrpenie a clovek ma zviazane ruky.
Ne není. K tomuto účelu vznikla Affero GPL, která pokračuje v duchu původní GPL (na prvním místě je svoboda koncového uživatele) a zaměřuje se na software, který se neinstaluje na počítače uživatelů, ale poskytuje se na dálku po síti (takže i v cloudu).
Viz také definice svobodného softwaru. Ty čtyři body musí splňovat každý software, aby byl považován za svobodný. Licence jako SSPL nebo Commons Clause to nesplňují. Osobně takový software nechci používat – to už bych si raději vzal svobodný fork od Amazonu, i když Amazon nemám rád, než tohle. Je mi trochu líto původních autorů, ale tím, že změnili licenci, přestali dělat svobodný software a nemám důvod je podporovat.