Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Software Freedom Law Center zažalovalo Monsoon Multimedia kvůli porušování licence GNU GPLv2 u BusyBox. Monsoon Multimedia nezpřístupňuje zdrojový kód, přičemž produkt používá ve svém firmwaru.
Tiskni
Sdílej:
Sice nevím, co je BusyBox zač (ze zprávičky to nevyčtu a hledat se mi nechce), ale na to mohu říci jen jedno ... Zase GPL fašismus.Jasně. Požadovat po někom dodržování licence a potažmo autorského zákona je fašismus. S tímhle se názorem se nechte vyfotit.
Pokud vim, tak zdrojáky ti má poskytnout ten, kdo ti poskytl binárky.Někde v licenci se explicitně píše, že nestačí dát linka, ale jsem povinen něco mirrorovat i když je to veřejně přístupné v každé distribuci a na několika tisících místech na internetu?
Navíc odkazovat se na někoho dalšího je celkem nefér vůči tomu dalšímu, protože se tím zneužívají jeho zdroje aniž by z toho něco měl.Cože? To je snad smyslem stránek projektu, aby tam co nejvíc lidí lezlo, ne? Pokud má někdo pocit, že je to zneužívání jeho zdrojů, tak ať si tam dá reklamy nebo to zruší.
Přečtěte si prosím licenci, tato možnost se týká pouze nekomerčního šíření a jen pokud jste sám získal GPL odvozené dílo bez zdrojáků za podmínek dle 3 b) (viz bod 3 c). Zase další co tu licenci nečetl a hloupě plácá své ničím nepodložené domněnky.Pokud vim, tak zdrojáky ti má poskytnout ten, kdo ti poskytl binárky.Někde v licenci se explicitně píše, že nestačí dát linka, ale jsem povinen něco mirrorovat i když je to veřejně přístupné v každé distribuci a na několika tisících místech na internetu?
Zase další co tu licenci nečetl a hloupě plácá své ničím nepodložené domněnky.To ale asi mluvíte o sobě nebo jste vůbec nepochopil o čem byla řeč. Zkuste si výše uvedené přípsěvky přečíst ještě jednou a chvíli se nad nimi zamyslet, než do někoho začnete drze rýt.
Odpověď zní Ano! Je to tam explicitně napsané, stačí si to jen přečíst. Odkaz viz GPL hlava 3 odstavce b a c viz můj předchozí příspěvek.Pokud vim, tak zdrojáky ti má poskytnout ten, kdo ti poskytl binárky.Někde v licenci se explicitně píše, že nestačí dát linka, ale jsem povinen něco mirrorovat i když je to veřejně přístupné v každé distribuci a na několika tisících místech na internetu?
... Ono kdyby to bylo opravdu až takto striktní, tak by defacto každý, kdo někomu nainstaluje linux (nebo jakýkoliv GPL program), musel hned zakládat mirrory zdrojáků všech programů v té distribuci obsažených.Chabý pokus o demagogickou manipulativní spekulaci. 3c) pokud jsem sám získal za okolností 3b) nic takového nevyžaduje, takže mi nic takového nepodsouvejte. Já nic takového netvrdím, takže si tenhle nesmyslný předpoklad i jeho indukci strčte za klobouk.