Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Vývojáři PeerTube, tj. svobodné alternativy k videoplatformám velkých technologických společností, představili mobilní aplikaci PeerTube (Google Play, App Store). Zdrojové kódy jsou k dispozici na Framagitu.
Google představil Gemini 2.0, tj. novou verzi svého modelu umělé inteligence (YouTube).
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
Linux Foundation obdržela dotazy, jaký je postoj organizace k OpenXML. Vydala tedy prohlášení, ve kterém vyjadřuje potřebu zachování správné funkce přijímacího procesu mezinárodních standardů a především dává najevo, proč je OpenXML špatný. Pokud už víte, jaké jsou problémy OpenXML, který je následovníkem proprietárních kancelářských formátů Microsoftu (doc, xls, pps), pravděpodobně můžete tuto část článku přeskočit.
[...] Linux Foundation upozorňuje, že již existuje ISO/IEC standard s podobným účelem - Open Document Format (ODF) - který byl implementován přinejmenším v tuctu produktů, zároveň v open source, ale i v produktech proprietárních. Tyto produkty byly vyvinuty a uvolněny několika prodejci (včetně několika členů Linux Foundation). Zatímco aktuální hlasování v ISO/IEC1 je založené na technických záležitostech a problémech souvisejících s OOXML, Linux Foundation věří, že na trhu by měli fungovat všichni prodejci - včetně Microsoftu - sjednocení okolo implementace a dalšího vývoje jediné, společné specifikace. Vzhledem k existenci a dřívějšímu přijetí ODF v ISO/IEC JTC1 a skutečnosti, že OOXML (které je novou specifikací) bude také vyžadovat konverzi existujících dokumentů, Linux Foundation věří, že lepší platformou pro tento účel by bylo ODF. [...]
V tiskové zprávě je dále několik bodů určených i pro schvalovací orgány, kde jsou shrnuty důvody, proč nepřijímat OpenXML jako ISO standard. Následuje zkrácená podoba.
Google se obává potenciálního přijetí formátu OOXML jako standardu ISO. Google podporuje otevřené standardy a Open Document Format - existující ISO standard. Nemyslíme si, že je ku prospěchu vytvořit alternativní standard, když Open Document Standard splňuje všeobecné definice otevřeného standardu, byl schválen ISO a těší se široké podpoře po celém světě. [...]
V prohlášení dále společnost odpovídá na několik základních otázek ohledně OOXML. Následuje zkrácená podoba.
Otázka: Není snad vícero standardů dokumentů dobrá věc?
Odpověď: Máme PDF a HTML, tak proč ne ODF a OOXML? Vícero standardů je dobrá věc, ale pouze pokud jsou navrženy k řešení různých problémů. HTML je velmi jednoduchý značkovací jazyk určený pro zobrazování uvnitř prohlížečů, zatímco PDF je formát pouze pro prohlížení a zaměřuje se na vysokou věrnost tiskového výstupu. ODF a OOXML jsou oba navrženy jako formáty pro upravovatelné dokumenty. Jako takové oba řeší stejný problém a skoro kompletně se kryjí. Současný stav souborových formátů pro upravovatelné dokumenty znesnadňuje život zákazníkům a prodejcům kancelářského softwaru a představuje blížící se pohromu při dlouhodobém uchovávání dokumentů. To, že bychom měli dva vzájemně nekompatibilní formáty pro upravovatelné dokumenty, by umožnilo pokračování současných problémů s neexistující interoperabilitou. [...]
Otázka: OOXML je výborný ISO standard. Nejde tu jen o stěžování pocházející od ostatních firem?
Odpověď: Při vývoji standardů, stejně jako při ostatních inženýrských procesech, není opětovné vynalézání kola dobrým nápadem. OOXML standard je 6546 stran dlouhý. ODF standard, jenž dosahuje stejného cíle, má pouze 867 stran. Důvodem je skutečnost, že ODF odkazuje na jiné existující ISO standardy v takových věcech, jako jsou formáty data, značkování matematických vzorců nebo další mnohé potřeby standardu kancelářských formátů dokumentů. OOXML vynalézá své vlastní verze těchto existujících standardů, což je zbytečné a komplikuje to výsledný standard. Kdyby ISO mělo dát OOXML o délce 6546 stran stejnou kvalitu prověření, ke kterému došlo u jiných standardů, trvalo by 18 let (6576 dnů při 6546 stranách), aby se podařilo dosáhnout úrovně porovnatelné s ODF (871 dnů při 867 stranách), který slouží stejnému účelu a je tedy dobrým přirovnáním. [...]
Otázka: Není tento standard potřeba k podpoře milionů existujících dokumentů Microsoft Office?
Odpověď: OOXML je zbrusu nový formát, odlišný od existujících formátů .DOC, .XLS a .PPT, které jsou široce používány v Microsoft Office. Aby by došlo k přechodu na nový formát založený na XML, bude tak jako tak nutné provést konverzi. Formát dokumentů OOXML není na webu široce používán (ve skutečnosti jej ODF předbíhá). [...]
Otázka: Není už OOXML široce používáno v IT odvětví?
Odpověď: Mnoho firem oznámilo, že budou podporovat OOXML, a několik z nich oznámilo konvertory pro nové formáty. To se dalo očekávat, neboť Microsoft je významným hráčem na trhu kancelářské automatizace. Široká podpora v odvětví nemusí z věci nezbytně činit dobrý ISO standard, ačkoliv to rozhodně pomáhá. Co je však pro kvalitní interoperabilní standard potřeba, je vícero implementací. V této oblasti pracuje ODF velmi dobře s přibližně dvanácti odlišnými implementacemi v softwaru, který umí číst a zapisovat ODF soubory (zdroj: Wikipedia). Většina implementací OOXML je od partnerů Microsoftu, kteří mají smluvní dohody o implementaci OOXML softwaru. [...]
Nejprve si vysvětlíme význam jednotlivých variant hlasů, se kterými jsme se můžeme setkat (podrobnosti najdete v dokumentaci k fungování ISO/IEC JTC 1).
Na práci tzv. technických komisí je možné se podílet jako člen s oprávněním typu „P“ (mají povinnost se účastnit zasedání a hlasování) nebo jako člen typu „O“ (pozorovatelé s právem účastnit se hlasování). Aby byl návrh standardu schválen, je zapotřebí splnit následující kritéria:
Na webu ConsortiumInfo najdete detailnější popis hlasovacího procesu. Více o samotné struktuře a práci ISO se dozvíte například na stránkách ČNI.
Portugalsko sice nemá oprávnění typu „P“, přesto je však pro nás zajímavé. Bylo totiž pravděpodobně první vlaštovkou, která ukázala, že Microsoft se bude snažit hlasovací proces ovlivnit. V době, kdy byl OpenXML navrhnut jako standard, nemělo Portugalsko potřebnou technickou komisi a nemohlo tedy hlasovat. Tato situace se změnila a konala se volba předsedy komise. Kandidátem byl pouze jeden člověk, protože protikandidát se vzdal kvůli střetu zájmů (byl členem OpenDocument Alliance). Tím jediným kandidátem byl zástupce Microsoftu a tak se firma dostala v Portugalsku do velení schvalovacího procesu vlastního standardu. Pak teprve přišla opravdová rána - zástupcům IBM a Sun Microsystems nebylo umožněno hlasovat, protože v místnosti nebylo údajně dost místa. Pokud pomineme absurditu takového odůvodnění, tak podle dostupných informací v místnosti stále několik volných židlí bylo. Výsledkem hlasování je „ano, s připomínkami“.
V Německu už na tom byli lépe a místo pro lidi bylo, jenže hlasovat mohli pouze vyvolení - zástupci Google a Deutsche Telekom hlasovat nemohli, protože se do procesu údajně přihlásili příliš pozdě, a proto tedy prý nemají dostatek informací o záležitostech. Tento špatný vtip začal možná dávat trochu smysl, když se ukázalo, že pan Schürmann, který komisi předsedá, pracuje v Fraunhoferově institutu. A Fraunhoferův institut má Microsoft za svého dobrého kolegu. Výsledkem je tedy hlas „ano, s připomínkami“.
Přesuneme se do Norska a podíváme se, jak se věci mají tam. Vypadalo to, že Norsko se zdrží hlasování - v Norsku je zapotřebí, aby se dohodly všechny zúčastněné strany, jinak o výsledku rozhodne předseda. „Opozice“ Microsoftu sice měla převahu, ale k čemu je to platné, když celá diskuze nad negativními komentáři k OpenXML probíhala tak, jak probíhala: viceprezident Standard Norge vždy přečetl komentář a Microsoft se ozval, že s ním nesouhlasí. To znamenalo, že komentář byl vyškrtnut. Později, když už to bylo příliš trapné, musel zástupce Microsoftu uvést alespoň nějaký důvod, proč vlastně nesouhlasí. To však nebylo moc platné, neboť zmiňovaný viceprezident nerozumí XML, formátům souborů, ani celému OpenXML. Je jasné, že komentáře byly takto zpracovány velmi rychle - šlo to celé tak urychleně jako schvalování OpenXML jako Ecma standard (20× rychleji než ostatní XML standardy). Za zmínku stojí i to, že celý norský výbor měl před půl rokem jen čtyři členy, nyní jich má čtyřicet šest. Naštěstí zodpovědní lidé v Norsku uznali, že chyb v OpenXML je příliš, a proto je výsledkem „ne, s připomínkami“.
Situace v sousedním Švédsku byla příkladovou ukázkou toho, jak si můžete výsledek hlasování koupit. Před samotným hlasováním pracovní skupiny, kde původně bylo jisté, že OpenXML bude zamítnuto, se náhle objevilo dvacet nových zájemců o hlasování ochotných zaplatiti poplatek okolo 2500 dolarů (až na Google samí partneři Microsoftu) a výsledek hlasování tak byl naprosto zvrácen. Těm, kteří chtěli hlasovat proti, zbyla možnost, aby se vzdali, odešli a nemuseli tak sami za tuto frašku platit. Jak celé hlasování dopadlo? 20 hlasů pro, 6 hlasů proti a 4 zástupci opustili setkání.
Později Microsoft přišel s tím, že opravdu došlo k ovlivňování z jeho strany, ale jednalo se prý pouze o aktivitu jediného zaměstnance - taková aktivita je podle Microsoftu proti vnitřním směrnicím firmy. Groklaw získal informace, jak takové ovlivňování vypadalo - partneři Microsoftu dostali zprávu, že firmy, které zaplatí poplatek za možnost hlasovat a budou následně hlasovat tím správným způsobem, získají obchodní podporu a další dodatečnou podporu v podobě prostředků Microsoftu. Dále bylo ve zprávě napsáno, že se nemusejí bát toho, že o specifikaci nic nevědí, a dokument nabízel informace o tom, jak svůj pozitivní hlas patřičně zdůvodnit. Podle zástupce Microsoftu však tato osobní iniciativa jednoho zaměstnance neměla žádný vliv na výsledek hlasování. Takový pohled na věc naštěstí nesdílel samotný národní orgán a výsledek hlasování byl označen za neplatný - se zdůvodněním, že daný subjekt (Microsoft) hlasoval více než jednou.
Trochu nás může potěšit výsledek hlasování v Indii. OpenXML zde bylo odmítnuto s připomínkami a tato skutečnost upoutala i pozornost médií. Zástupce Microsoftu to okomenotval slovy: „Respektujeme rozhodnutí výboru, který byl zvolen Úřadem pro indické standardy (BIS). Zároveň je důležité podotknout, že všichni členové BIS jednomyslně souhlasí s potřebou vícero standardů. Dále budeme pracovat spolu s BIS a členy výboru na komentářích, které byly vytvořeny během hlasovacího procesu.“ Je však jisté, že pokud byla tato pochybná potřeba vyjádřena, určitě s ní nesouhlasili všichni - minimálně zástupci Red Hatu se taková myšlenka příčí. Podle něj je lepší se dohodnout na jediném standardu a konkurenční boje zahájit až při vytváření implementací.
Zpočátku se zdálo, že Spojené státy OpenXML nepřijmou - podle interního hlasování bylo 8 účastníků pro, 7 proti a 1 účastník se zdržel hlasování (pro schválení je zapotřebí hlasů 9). Mezi firmami, které hlasovaly pro schválení, jsou mimo jiné Apple, HP, Intel, Sony a pochopitelně Microsoft. Hlasování se později opakovalo a výsledek byl 12 hlasů pro, 3 hlasy proti a 1 účastník se zdržel hlasování - proti hlasovali pouze zástupci IBM, Oracle a Farance Inc. K čemu vlastně došlo? To vysvětluje zástupce IBM ve svém dopisu - názor změnil Lexmark a tři státní orgány. Neexistuje žádný důkaz, ale sys-com.com píše, že Bill Gates začal obvolávat zúčastněné strany.
V České republice proběhl příjem připomínek k OpenXML. Výsledkem celého řízení je hlas „ne, s připomínkami“, přičemž jedna z nejdůležitějších připomínek (tedy že již existuje ISO standard Open Document Format - ODF) byla okomentována tak, že OpenXML je přínosné a to proto, že se pokouší o standardizaci některých prvků dokumentů, které součástí standardu ODF zatím nejsou, ale i proto, že dokáže „věrně reprezentovat rozsáhlý korpus existujících dokumentů, které byly až dosud obvykle ukládány v proprietárních binárních formátech“. Dále je vyzdvihováno to, že OpenXML prý získá podporu ve většině kancelářských aplikací - současná skutečnost je však opačná, neboť ODF se těší podpoře ze strany většího množství produktů než OpenXML. Spoléhat se na tlak Microsoftu, který dokáže zdánlivě nemožné učinit skutečností, se mi nezdá správné - ostatně, vizte vyjádření Google na začátku článku. Tato připomínka ovšem pokračuje návrhem na sjednocení OpenXML a ODF, protože existence dvou standardů je dlouhodobě nepřijatelná. Microsoft si neodpustil používání nátlaku ani v České republice, objevilo se přibližně padesát firem, které se snažily rozhodnutí ČNI ovlivnit.
Zajímavostí Polska jsou tamní čachry s technickými komisemi. O konečném výsledku totiž měla původně rozhodnout technická komise „171“, kde bylo OpenXML drtivou většinou zamítnuto. Situace se však změnila a hlavní slovo získala technická komise „182“, která je prý na celou věc lépe připravena. Hlasování komise „182“ skončilo s výsledkem „ano, s připomínkami“ - 17 zástupců bylo pro, 3 zástupci se zdrželi hlasování a nikdo nebyl proti.
Z Francie přišly informace, že tamní jednání bylo poněkud bouřlivější - výsledkem je „ne, s připomínkami“, kterému předcházel výkřik zástupce Microsoftu, kterým označil lidi z ministerstva obrany, spravedlnosti, vnitra, průmyslu a představitele AFNOR (francouzská asociace pro standardizaci) za přisluhovače banánové republiky.
Hlasování v Maďarsku také provázely jisté podezřelé okolnosti - pozvánky k hlasování nebyly rozeslány včas a pravidla hlasování byla neoprávněně změněna (místo dvoutřetinové většiny stačilo pro rozhodnutí 50 %). Z tohoto důvodu se oficiálním hlasem Maďarska mělo stát „ano“, ale ministru ekonomie a dopravy se průběh hlasování nezdál a nařídil, aby se hlasování opakovalo. Při opakovaném hlasování opět nebyly dodrženy směrnice (pozvánky rozeslala nesprávná osoba) a Maďarsko tedy nedospělo k oficiálnímu postoji.
Austrálie se zdržuje hlasování a Korea volí „ne, s připomínkami“. Na Novém Zélandu si Microsoft připravil sladký dopis (PDF), ze kterého vyplývá, že OpenXML zajišťuje inovaci, ochranu dědictví a budoucnost pro zemi. Jenže tamní Standards Council svým otevřeným dopisem neoblomil a výsledkem je opět „ne, s připomínkami“.
V Itálii měla v květnu příslušná komise pouhých pět členů. Během následujících měsíců však Microsoft rozpoutal válku, do které zapojil své partnery. Počet členů se nakonec vyšplhal až na neuvěřitelných 83 (každý člen musel zaplatit 2000 Euro), ale díky vynikající práci FSF Europe a SoftwareLibero.it se podařilo výsledek hlasování zvrátit. Sice ne zpět k původnímu nesouhlasu, ale nerozhodný výsledek alespoň znamená, že Microsoft zde penězmi nedosáhl svého.
<NO>OOXML připravilo mapičku, kde ukazuje aktuální stav hlasování o OpenXML - můžete si ji prohlédnout na domovské stránce webu.
Groklaw upozornil i na podivné taktiky, které byly používány přímo proti národním organizacím, kde se o výsledném hlasu země rozhoduje. První podstrčenou nepravdivou informací bylo sdělení, že termín, do kdy je zapotřebí rozhodnutí země odevzdat (2. září), byl prodloužen o dva týdny. Pokud by se daný orgán touto informací řídil, výsledek by byl jasný. Mezi další triky patřily informace, že již nemohou hlasovat, nemohou vznášet komentáře, nebo mají komentáře posílat do ECMA. Jiným orgánům bylo řečeno, že podmínečný souhlas se má interpretovat jako souhlas, což je jednoznačně v rozporu se směrnicemi - ISO potvrdilo, že se jednalo o mystifikaci.
Andrew Updegrove z webu ConsortiumInfo přinesl informace o další podivné aktivitě. Zemí s oprávněním typu „P“, tedy aktivních členů s povinností hlasovat (vizte začátek článku), bylo ještě nedávno pouze třicet. Nyní o toto oprávnění nečekaně požádalo dalších deset zemí a toto číslo nadále roste. Nyní můžeme jen čekat, jak tito „upgradovaní“ členové budou hlasovat. Andrew situaci okomentoval slovy: „Jako někdo, kdo během posledních 20 let strávil velkou část života prací na podpoře otevřených standardů, musím říct, že toto je nejvíce do nebe volající a dalekosáhlý příklad ovlivňování systému ku prospěchu jediné firmy, jaký jsem doposud viděl. Ve skutečnosti to vyráží dech. Samozřejmě předpokládám, že mám pravdu v tom, že všichni tito nováčkové budou hlasovat ‚ano‘.“
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej:
VÝBER * Z diskusia KDE ďeň_vloženia v (pondelok, utorok);
btw. odkazem na stranky bakalare informatiky z VSE o sobe davate vedet vic, nez by mozna bylo vhodne
Musím se pousmát, jak všichni zbrojí proti MS a jeho OOXML.Mozna proto jakym zpusobem se Microsoft chova a jakym zpusobem se snazi ten jejich slavnej format prosadit.
Kdyby chtěl MS udržovat šíření svého software a udržování dominantního postavení tak nedělá OOXML a jede si dál uzavřený formát jako doposud.Nesmysl. Microsoft se dostal do úzkých, když začaly vlády po celém světě uvažovat o zákonech, že budou dokumenty uchovávat v pouze otevřených standardech. Takovým standardem bylo ODF a aby Microsoft odlivu vládních zákazníků zabránil, musel jednat. Ať klidně dosahuje čeho chce, ale férově.
...a ví jak dosáhnout svého cíle.Jj to vi... podvodama a nefer hrou.
Uz asi kazdy vie o mojom vztahu k anglictineOno se to bude týkat jazyků všeobecně, ne? (Doufám, že v psaní velkých písmen jsou čeština a slovenština stále kompatibilní.)
<row r="2"> <c r="B2" t="str"> <v>000</v> </c> <c r="C2" t="str"> <v>Areál</v> </c> <c r="D2" t="str"> <v>PL.VN.MIT</v> </c> <c r="E2" t="str"> <v>0 Místnost technická</v> </c> <c r="H2" t="n"> <v>77</v> </c> <c r="I2" t="str"> <v>Are</v> </c> <c r="K2" t="b"> <v>1</v> </c> </row>radek v ODF:
<table:table-row table:style-name="ro1"> <table:table-cell /> <table:table-cell office:value-type="string"> <text:p>000</text:p> </table:table-cell> <table:table-cell office:value-type="string"> <text:p>Areál</text:p> </table:table-cell> <table:table-cell office:value-type="string"> <text:p>PL.VN.MIT</text:p> </table:table-cell> <table:table-cell office:value-type="string"> <text:p>0 Místnost technická</text:p> </table:table-cell> <table:table-cell table:number-columns-repeated="2" /> <table:table-cell office:value-type="float" office:value="77"> <text:p>77</text:p> </table:table-cell> <table:table-cell office:value-type="string"> <text:p>Are</text:p> </table:table-cell> <table:table-cell /> <table:table-cell table:style-name="ce2" table:formula="oooc:=TRUE()" office:value-type="boolean" office:boolean-value="true"> <text:p>PRAVDA</text:p> </table:table-cell> <table:table-cell table:number-columns-repeated="245" /> </table:table-row>jsou to stejne data v obou formatech. hadejte ktery se asi bude rychleji spracovavat
<c>
? cell? comment? content? caption?
a nejaké príklady (používame rozum
(objektívne)) z textového procesoru by neboli? A čo tak ukážky toľko kritizovanej práce s dátumami?