Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Pro rozdělení internetových rádií bychom mohli použít rozlišení na internetová vysílání klasických rádií a ten zbytek. Klasická rádia za svůj hlavní distribuční kanál považují rádiové vlny, internetové vysílání je doplňkem. Výhoda je zřejmá: je možné poslouchat třeba jihočeské rádio v losangelském hotelovém pokoji.
Tím však ve většině případů výhody tohoto typu internetových rádií končí. Vzhledem k tomu, že jde o živé vysílání, dostane se vám i aktuálních zpráv, ale je to také bohužel vykoupeno reklamními bloky. A rádio bez reklamy, to je jednou z hlavních předností "toho zbytku".
Další výhodou "zbytku" jsou relativně nízké náklady - stačí zajistit konektivitu a stroj, který lze pro vysílání použít. Pak už je potřeba jen minimum údržby, vlastně se může omezit jen na zadávání playlistů. A právě minimální náklady jsou zárukou širokého výběru stanic. Zatímco klasická rádia si většinou nemohou dovolit orientaci jen na úzký profil posluchačů, protože by je pak reklamní příjmy neuživily, plnokrevná internetová rádia bývají často zaměřena ne pouze na žánr nebo podžánr, ale nezřídkakdy i na jedinou hudební skupinu nebo interpreta.
Máte-li tedy zrovna náladu na celé odpoledne Pink Floyd, jednu desku za druhou, neměl by být velký problém takové vysílání nalézt.
To takzvané vysílání se dá realizovat pomocí několika vzájemně nekompatibilních formátů. Některé proprietární (Real, ASF, WMA, MP3 aj.), jiné otevřené (Ogg Vorbis). Nezáleží příliš na tom, jaká aplikace (server) se pro vysílání (streamování) používá. Důležité je, který formát posílá.
Nejsnazší to na Linuxu budete mít s OGG a MP3, ale i ostatní formáty lze poslouchat, když máte nainstalované příslušné kodeky (a přehrávač, který je umí využívat - např. MPlayer nebo Xine).
Jak už jsem řekl, internetových rádií jsou tisíce. Existují proto servery, které obsahují katalogy. Ale pohodlnější je vyhledávat bez reklamních bannerů v programu přímo k tomu určeném.
Program pro procházení internetových adresářů rádií. V jednoduchém a přehledném prostředí vám umožní procházet v seznamech stanic. Vybírat můžete podle žánru, právě hrané skladby, bitratu vysílání a počtu posluchačů. Streamtuner umí základní vyhledávání a je možné nastavit akce, které chcete s vybranou stanicí provést (nejčastěji asi začít přehrávat v oblíbeném přehrávači).
Jde o GTK+2 program - nenechte se zmást screenshotem. A nebijte mne za používání Gtk-Qt engine.
Ovládání je snad velmi snadné, takže bližšího popisu snad není třeba.
Do toho se snad radši nebudu pouštět... Každý má jistě svůj oblíbený přehrávač. A v naprosté většině přehrávačů lze přehrát všechny rozumné formáty (tj. Ogg Vorbis, případně MP3). Různé přehrávače nabízejí různou úroveň komfortu při práci (tedy zábavě) se "streamovanými" daty. Některé budou hezky zobrazovat název každé nové písničky a budou rozumně udržovat zaplněný buffer (vyrovnávací paměť), aby se při náhodném chvilkovém zahlcení linky nestalo, že rádio bude přeskakovat jako staré elpíčko. Některé ne... ale základní přehrávání by měly zvládnout i ty nejjednodušší.
Ať už používáte XMMS, Beep Media Player, amaroK, MPlayer nebo třeba Xine (nebo některou z nadstaveb), vždy se přehrávání internetového streamu spustí prostě tak, že místo souboru "otevřete" adresu, na které stanice vysílá. Případě zadejte adresu jako parametr na příkazový řádek. Většina přehrávačů akceptuje i playlisty, ve kterých bývá kromě URL i název stanice.
Konečně to opravdu zajímavé. Pomocí šikovných malých prográmků si můžete po internetu streamované rádio ukládat na disk. A co více, vysílání si můžete nechat rozdělit na jednotlivé songy, které budou v samostatných souborech pojmenovaných podle názvu skladby a interpreta (nebo jiných kritérií).
Když si takto uložíte pár hodin vysílání, budete mít příjemné rozptýlení do svého přenosného přehrávače nebo třeba do auta (znáte-li už vaše narippovaná cédéčka nazpaměť). Já to také využívám u opravdu zajímavých rádií, z nichž si pak vybírám budoucí úlovky pro příští návštěvu obchodu s deskami. Kdybych spoléhal na to, že si jméno skupiny a písničky poznamenám při obyčejném poslouchání, když mě zrovna něco zaujme, neměl bych nikdy nic, protože při práci si na takové věci nikdy nevzpomenu.
Tento konzolový nástroj má sice i grafické nadstavby (KStreamripper, Gstreamripper a možná další), ale jeho použití je tak snadné a funkce tak prostá, že používání nadstavby se podle mého názoru nevyplatí, ani pokud máte z příkazové řádky vyrážku.
Program zvládá všechno, co bysto od něj očekávali. Automaticky vytvoří adresář pro každou stanici a do něj ukládá jednotlivé soubory pojmenované podle údajů, které rádio poskytuje. Můžete (mimo jiné) určit, jak dlouho má nahrávání trvat, případně maximální objem dat, který se má uložit.
Základní použití:
streamripper htpp://adresa.radia.cz:8000
Číslo na konci určuje, na kterém portu se má Streamripper připojit. Může se samozřejmě lišit.
Podrobněji se zmíním jen o jedné z možností, které Streamripper nabízí...
Může se stát, že ačkoliv vysílání chcete zachovat uložené na disku, rádi byste ho při nahrávání rovnou poslouchali. Při výše uvedeném použití by to nešlo, protože přijímaná data polyká Streamripper a na přehrávač hudby už nic nezbývá. Řešením by bylo přehrávač nasměrovat na vysílající server také, ale kromě toho, že by to bylo neekonomické a neslušné vůči provozovateli stanice, nemusela by vám ani stačit šířka pásma.
Místo toho prostě Streamripperu řekneme, aby data kromě ukládání na disk také posílal dál. Streamripper pro nás vytvoří malý streamovací server a na jeho adresu potom nasměrujeme přehrávač. Může to vypadat například takto:
streamripper htpp://adresa.radia.cz:8000 -r -R 5
Parametrem -r
streamripperu říkáme, že má vytvořit relay
server na portu, jehož číslo jsme nezadali, a proto bude použit standardní
8000. Další parametr je nepovinný, ale ukážeme si na něm další možné
využití parametru -r
.
-R 5
určuje, že se k portu 8000 na vytvořeném serveru může
připojit jen pět klientů. Používáte-li funkci nahrávání a současného
poslouchání na domácím počítači, bude vám to asi jedno, protože jediným
klientem bude váš vlastní přehrávač. Ale pokud chcete parametr
-r
využít k tomu, aby Streamripper vytvořil falešné
internetové rádio pro další klienty vaší sítě třeba z okolních kanceláří
(aby se každý nepřipojoval zvlášť, a neplýtval tak přenesenými daty), může
vás zajímat, jak počet připojujících se fanoušků korigovat. Hodit se pak
může i parametr -A
, který zařídí, že jednotlivé soubory se
stopami nebudou vytvářeny.
Jaká rádia posloucháte vy?
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
hnusné věci se nelinkujíHnusné je to podle tebe. Já to - kupodivu - používám proto, že se mi to líbí.
mozna by jeste bodla zminka, ze stanice taha ze shoutcastuNejen ze Shoutcast. I Google, live365 atd. Viz screenshot.
Nahravat radio umeji i samotne prehravaceTo je fakt, to jsem zmínit měl.
upozornit na adresu http://live365.com/Streamtuner na live365 vyhledává.
jak je to s problematikou mp3pro pod linuxemTak to bohužel netuším.
# streamripper mms://netshow3.live.cz/orion32 -r 10.1.1.1:2000 -R 5 -A Connecting... stream: Streamripper_rips server name: Cougar/9.00.00.3380 bitrate: 0 meta interval: -1 relay port: 2000 [getting track name... ]A tady to stoji, dokud nedam Ctrl C
# streamripper http://www.radiostudent107.cz/ -r 127.0.0.1:8000 -R 5 Connecting... stream: Streamripper_rips server name: bitrate: 0 meta interval: -1 relay port: 8000 [getting track name... ] [re-connecting..]Streamripper_rips [re-connecting..]Streamripper_rips [re-connecting..]Streamripper_rips [re-connecting..]Streamripper_ripsA takto furt .... dokud nedam Ctrl C
xterm -e mplayer -cahce 32 %qpokud to spustim z prikazove radky z parametrem URL tak se vse prehraje. Kdyz to ale spustim primo ze streamtunner, tak dostanu od Mplayer nejakou divnou chybu o neexistenci XMMS pluginu. Nevite nekdo v cem by mohl byt problem?
streamtuner
Je však pravděpodobné, že se při instalaci programu přidá položka do menu tvého správce oken/desktopového prostředí. Pokud ano, můžeš program spustit přímo z menu.