Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Vyšlo Ubuntu, Kubuntu, Edubuntu, Gobuntu a Xubuntu 7.10 RC. Dále vyšlo Ubuntu Muslim Edition 7.04. Firma, která stojí za vývojem Freespire, uvolnila komerční distribuci Linspire 6.0 s integrovanou službou Click 'N Run. GoblinX 2.5 RC1 "Mini" je drobné živé CD s prostředím Xfce založené na Slackwaru. Damn Small Linux 4.0 RC5 opravuje chyby a přidává různé drobnosti. Slamd64 Linux, Slackware překompilovaný pro x86-64, vyšel ve verzi 12.0 RC1. Scientific Linux, založený na RHEL, je k dispozici ve verzi 4.5 Live. Absolute Linux 12.0.7 opět opravuje různé chyby, dále došlo k výměně některých aplikací. Granular Linux 2007 "FunWorks" přichází s výbavou v podobě čtyř prostředí: KDE, Xfce, Enlightenment a Looking Glass 3D. RAYS 2.0 je čínská desktopová distribuce stavěná na základech Debianu. Dále vyšly následující distribuce: rPath Linux 1.0.7, EnGarde Secure Linux 3.0.17 a StartCom MultiMedia Edition 5.0.6 RC1.
Steve Ballmer stojící v čele firmy Microsoft navštívil Velkou Británii a opět hovořil o tzv. „intelektuálním vlastnictví“ - zopakoval své výhrůžky linuxovým distribucím a firmám, které za nimi stojí. Konkrétně jmenoval Red Hat - bezesporu si přeje, aby právě i Red Hat uzavřel patentovou dohodu s Microsoftem, jako učinil před necelým rokem Novell. „Utratili jsme mnoho peněz licencováním patentů, když k nám lidé přišli a řekli: ‚Hele, tenhle komerční kousek softwaru porušuje náš patent, naše intelektuální vlastnictví‘, takže buď půjdeme k soudu nebo zaplatíme velkou částku. A my to uděláme - myslím si, že je důležité, aby open source produkty měly povinnost se na režimu intelektuálního software podílet stejným způsobem.“ Dále šel Steve Ballmer ke konkrétním jménům: „To je důvod, proč jsme uzavřeli smlouvu s Novellem, podle které nejen pracujeme na technické spolupráci mezi Linuxem a Windows, ale také jsme se ujistili, že poskytneme to náležité; za příslušný poplatek dostali zákazníci Novellu právo používat naše patentované intelektuální vlastnictví. A myslím si, že způsob, jakým Novell vystoupil, aby řekl, že na intelektuálním vlastnictví záleží, je skvělý. Lidé, kteří používají Red Hat, mají povinnost nás případně kompenzovat, alespoň v ohledu na *naše* intelektuální vlastnictví.“
Je vhodné dodat, že Red Hat svým zákazníkům zaručuje ochranu před patentovými spory, a firma zdůrazňuje existenci Open Invention Network. Další slova Steva Ballmera se týkala toho, že by rád viděl, aby rozvoj open source probíhal na Windows, a o to Microsoft také usiluje - jako příklad uvedl snahu o užší integraci PHP s Windows. K celé věci se vyjádřil Mark Shuttleworth, který ujistil, že linuxová komunita bere intelektuální vlastnictví vážně, a upozornil, že všechny open source licence nejsou nějaká fikce - jsou také založené na autorském právu. Shuttleworth odmítá myšlenku, že v open source světě neprobíhá inovace a OSS je jen prostředkem pro kopírování cizích nápadů - skutečnost je přesně opačná, Shuttleworth uvedl jako příklady Mozilla Firefox nebo Xen. Doufá, že si Microsoft jednou uvědomí, že tím špatným je zde nesprávný systém intelektuálního vlastnictví, a ne open source.
Něco k celé věci dodal i Michael Dell - podle něj výhrůžky Steva Ballmera růst Linuxu nijak neohrožují. „Na serverech Linux nadále pěkně roste, dokonce o něco rychleji než Windows. Jsme svědky přechodu na Linux v kritických aplikacích a tento přechod se nezpomalil.“ Mark Jarvis z Dellu dále prozradil, že firma nebyla Microsoftem ohledně patentů nijak kontaktována.
Od slov Steva Ballmera neuběhlo mnoho času a první společnost se začala soudit s Novellem a Red Hatem kvůli patentům - je to první patentový spor v linuxovém světě. Spor zahájila společnost IP Innovation LLC, která od roku 2004 vedla několik desítek sporů o patenty - samotná IP Innovation LLC je jednou z několika desítek firem, které vlastní společnost Acacia. Všechny dceřinné společnosti Acacia celkově vyvolaly přes 200 soudních sporů - Patent Troll Tracker o ní nabízí další podrobnosti, podle kterých je jasné, že firma na patentových soudních sporech značně vydělává.
Red Hat i Novell prý obdržely patřičná upozornění na porušování patentů předem a k porušování tak docházelo úmyslně. Patent 5 072 412, o který zde jde, se týká uživatelského rozhraní s více pracovními plochami pro sdílení systémových objektů. Patent byl připraven už v roce 1987 firmou Xerox a v platnost vešel v roce 1991 - zajímavé je, že o stejný patent už probíhal spor s firmou Apple, kde však došlo k mimosoudnímu vyrovnání.
Red Hat Global Desktop, o kterém zatím nebylo zveřejněno mnoho informací, by měl vyjít v listopadu. Podle původního plánu měl být uveden už v září, ale Red Hat chtěl zajistit podporu celé řady hardwaru Intelu zahrnutím novinek z RHEL 5.1. V RHGD tak najdete novou podporu WiFi zařízení a vylepšenou podporu ACPI. Skutečnou novinkou pak bude zahrnutí kodeků pro WMA, WMV, MP3 a Windows Media Streaming - tyto kodeky však nejsou licencovány od Microsoftu, ale od třetí strany (odhaduje se, že se jedná o GStreamer pluginy španělské firmy Fluendo). Hlavním prostředím RHGD bude GNOME 2.16 doplňované programy jako Firefox, Evolution nebo OpenOffice.org. Celá distribuce není míněna jako náhrada Windows, ale jako systém pro malé firmy a vládní úřady. Zpočátku bude nabízena v Asii, Evropě, Africe a Jižní Americe. Vývojový cyklus nebude mít trvání dva roky, ale pouze dvanáct měsíců. Více informací naleznete na DesktopLinux.com.
Mozilla chce protlačit Firefox na stále rostoucí počet mobilních zařízení, která jsou vybavena přístupem k Internetu. Za tímto účelem byli přijati noví placení vývojáři, ale firma se spoléhá i na pomoc open source komunity. Cílem je překonat prohlížeče, které jsou základní součástí takových výrobků, aby uživatelé byli motivováni ke stažení a nainstalování dodatečného programu - hlavními konkurenty v této oblasti jsou prohlížeče Safari (v iPhone) a Internet Explorer. Aby se podařilo dosáhnout dobrých výsledků, je třeba zlomit všeobecný názor, že mobilní zařízení představují druhou ligu, na kterou není třeba brát ohled. Vývoj samozřejmě nějakou dobu potrvá, první výsledky uvidíme nejdříve příští rok.
Mandriva Linux 2008 byl pravděpodobně jednou z nejočekávanějších distribucí tohoto roku. Nyní byl dokončen a proto se podíváme na novinky, které přináší. Hlavní komponenty systému tvoří Linux 2.6.22.9, prostředí KDE 3.5.7, GNOME 2.20 a Xfce 4.4.1, OpenOffice.org 2.2.1, Mozilla Firefox, Mozilla Thunderbird 2.0 a Compiz Fusion 0.5.2. Pro zájemce je k dispozici i ukázková verze KDE 4, včetně sémantického desktopového systému Nepomuk, jehož vývoj vede právě Mandriva.
V Mandrivě 2008 byl dokončen přechod na systém menu XDG, který nahradil původní „debianovský“ systém. Z tohoto důvodu byly z menu vyřazeny kategorie specifické pro Mandrivu, nyní se používají pouze ty standardizované. Do Xfce byla naprogramována podpora pro XDG, příslušné patche budou zaslány vývojářům tohoto prostředí. Byl přepracován systém detekce hardwaru - ten je založen na hardwarové databázi Mandrivy, která obsahuje i informace o preferovaných ovladačích pro situace, kdy je jich dostupných více. Navíc byly zahrnuty fonty Liberation, jež představují náhradu za písma z Windows.
Jinou důležitou oblastí změn jsou vlastní konfigurační nástroje Mandrivy - konfigurace sítě byla sjednocena do jediného programu, byl přidán nástroj pro migraci dokumentů a nastavení z Windows a rpmdrake (GUI pro instalaci balíčků) má nyní hezčí zobrazování informací o balíčcích a další nové možnosti uživatelského rozhraní. Jako třešnička na dortu distribuce zahrnuje KDE aplet krandr s podporou RandR 1.2 z X.Org 7.3. Zajímavou změnou je skutečnost, že balíčky distribuce jsou kompilovány s volbou -fstack-protector-all
, která by měla omezit riziko buffer overflow. Druhou bezpečnostní novinkou je AppArmor.
Zájemci mohou stahovat Mandriva Linux 2008 One (živé CD) nebo Mandriva Linux 2008 Free. Dále jsou v nabídce komerční verze.
Frugalware je všeobecně zaměřená distribuce (desktopy i servery) určená pro středně pokročilé uživatele (uživatele bez strachu z textového režimu). Cílem je vyvíjet systém tak, aby byl pohodlný a nabízel čerstvý a stabilní software. Zároveň je záměrem co nejméně patchovat softwarové balíčky, protože podle názoru vývojářů je software nejlepší tak, jak je, tj. bez dodatečných úprav. Distribuce podporuje architektury i686 a k8, živé CD FwLive pouze i686, ale 64bitová verze se připravuje. Dále se pracuje na portu na architekturu PowerPC.
Nový Frugalware 0.7 (Sayshell) přináší aktuální systém s Linuxem 2.6.22.9, glibc 2.6.1 a kompilátory GCC 4.2.1. Hlavní softwarové součásti představuje KDE 3.5.7, GNOME 2.20, Xfce 4.4.1, Mozilla Firefox 2.0.0.7 a OpenOffice.org 2.3.0. Při výběru jazyka jsou nyní nastavovány další související věci (mapa klávesnice, časové pásmo, výchozí zrcadlo) a celý průběh instalace je zaznamenáván. Přibyly nové grafické nástroje: Gfpm pro správu balíčků a Gnetconfig pro nastavení sítě. Kromě toho můžete využívat rozšířený uživatelský manuál, který má více než 100 stran.
Resulinux je původem brazilská živá distribuce založená na Debian Linuxu. Nabízí bootovací systém TexasFlood, jenž dokáže značně zkrátit čas bootování spouštěním služeb ve více vláknech a vyvažováním priorit. Druhou význačnou vlastností je systém automatických aktualizací (Live Update), který ověřuje integritu balíčků, aktualizuje potřebné skripty atd. Distribuce má zároveň vlastní GUI konfigurační nástroje a zvládá automatické připojování úložišť.
Tentokrát jen dva drobné tipy pro stále ještě čerstvé openSUSE 10.3. Pokud používáte GNOME, ale nevyhovují vám některé vlastnosti yast2-gtk
, je zde možnost používat YaST pro Qt. Nainstalujte balíček yast2-qt
a upravte soubor /etc/sysconfig/yast2
tak, aby zde byla nastavena proměnná WANTED_GUI následujícím způsobem:
WANTED_GUI="qt"
Druhý tip se týká SUSE chameleona v KDE. Pokud chcete, aby chameleon z menu KDE i nadále hýbal očima, spusťte následující příkaz:
kwriteconfig --file kickerrc --group General \ --key KickoffDrawGeekoEye true
Před dvěma týdny se rozšířila zpráva, že Judd Vinet, který v roce 2001 založil distribuci Arch Linux, odchází z postu vedoucího. V této souvislosti jsme s ním připravili krátký rozhovor.
1) Existuje nějaká určitá oblast vývoje Arch Linuxu, na které byste se rozhodně chtěl podílet i po rezignaci na post vedoucího projektu?
Těžko teď něco říct, protože jsem věci zanechal ve velmi dobrých rukou. Nicméně, kdybych měl pracovat na Arch Linuxu znovu, asi bych zaujal více vývojářskou roli nebo bych se zaměřil na to, aby se Arch sám o sobě stal více nezávislou entitou (například neziskovou organizací).
2) Ačkoliv jste řekl, že se vám podařilo u Arch Linuxu dosáhnout všech vytyčených cílů, je zde něco dalšího, na co byste byl rád, aby se váš nástupce zaměřil?
Myslím si, že se Aaron v krátkodobém měřítku zaměří na přehodnocení stavu vývoje uvnitř Arch Linuxu. Máme velmi talentovanou skupinu lidí, kteří dohromady utvářejí robustní a dynamický tým. Ale je zde pořád co vylepšovat v oblasti organizace, struktury a zodpovědnosti uvnitř týmu, což myslím, že bude jedním z jeho hlavních cílů.
3) Co byste označil za nejlepší vlastnost Archu a co je jeho nejslabším místem ve srovnání s ostatními distribucemi?
Naše přednosti i slabiny tkví často v tom samém, záleží na úhlu pohledu. Arch například může být složitý/děsivý pro linuxové nováčky. Zatímco mnoho uživatelů by se o tomto dohadovalo (někteří nás vychvalovali jako distribuci, na které se výborně učí), je to stále překážka většího rozšíření. Zatímco pro některé je to překážkou, je to také důvodem, proč se mnoho zkušených uživatelů cítí na Archu jako doma.
Jinou předností/slabinou je rychlost, se kterou Arch nasazuje nové linuxové technologie a software. Větší distribuce se zaměřily na sektor enterprise a nemohou si dovolit, aby jejich rozhodnutí v oblasti struktury/knihoven/jiných věci byla tak dynamická. Arch má schopnost nasazovat nové hračičky velkou rychlostí, což může být dobré nebo špatné v závislosti na tom, co s distribucí děláte. Dalším nadcházejícím cílem může být nalezení společné cesty v této záležitosti. Uvidíme.
4) Pracoval byste na Archu na plný úvazek, kdybyste měl tu příležitost?
Nejkratší otázky bývají ty nejtěžší
Upřímně řečeno, nejsem si moc jistý. Vůbec nejde o to, že bych zavrhl myšlenku open source vývoje - ve skutečnosti je jedním z důvodů mého odchodu od Archu pocit, že se musím zaměřit na nové projekty a nápady. Pracoval jsem na Arch Linuxu po dlouhou dobu a cítím, že je čas, abych se posunul někam jinam.
Možná jsou ve mně ještě jeden nebo dva dobré projekty
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
ln -s vim emacs
Ano, říkat si můžete, co chcete, ale působí to trapně.To je mi fuk.
Ten systém se jmenuje jinak a používá ho o několik řádů více lidí než vaši linuxovou distribuci. A zřejmě jim vyhovuje, jinak by ho nepoužívali.To taky.
Ideologická předpojatost je obrovským problémem současného světa plným nepochopení, přitom by se potřeboval spíše stavět komunikační mosty a učit se porozumění, kultuře a názorům druhých a ne to předem "z trucu/ideologicky" odmítat.Takhle argumentace je vedle jak ta jedle.
Může si prznit a prskat jak chce, ale stejně ničeho nedosáhne a ostatním bude jen pro smích.Však jo. O to mu zřejmě šlo.
Ideologická předpojatost je obrovským problémem současného světa plným nepochopení, přitom by se potřeboval spíše stavět komunikační mosty a učit se porozumění, kultuře a názorům druhých a ne to předem "z trucu/ideologicky" odmítat.no to je pravda to urcite jo ale mysim ze to nemusite tahat sem do tyhle diskuse, to ze linuxaci zesmesnuji windowsaky a naopak tu bylo dycky, nic moc se stim neda delat, ale clovek to zas nesmi brat vazne...
Blbečkubez urážek by to nešlo? Radši to zkus bez nich nebo si tě najdu...
finanční poradenství do práceNepoužívám/neznám, ale pro rodiče tu mám lékárenskou DB léků s informacemi - instalace byla hračka, stejně jako by byla pod Windows. Je to SW v Javě.
slovníkyLingea, stejný postup jako ve Windows.
rozchozování HWSnazší než ve Windows.
synchronizace s mobilemVe Windows mi to se SW od Nokie nikdy pořádně nefungovalo.
není příliš vhodný jako výkladový pro lidi, kteří se učí angličtinu jako druhý jazykA pro které lidi tedy je?
Pokud by ten lékařský software nebyl v Javě, pravděpodobně byste museli řešit problém.A jaký problém by to měl být? Mám tu výkladový slovník pro španělštinu (Diccion@rios Espasa) a jede to pod Wine krásně. Aby obyčejný GUI program pro Windows nejel pod Wine, to si ani sám moc nepamatuju.
ale my studenti anglistiky vímeMuhehe. To jsou perly.
někdo, s kým se dá už o něčem bavit, protože rozumí tématuHeh, tak v názoru na mě se očividně neshodneme.
Typické: Odpovídáte opět na něco jiného, než jste tázáni. Tak ještě jednou, pro ty méně chápavé: Ví tady někdo, jak vypadají ta CD od Macmillana, Cambridge a dalších, když tu chcete rozdávat rozumy o Linega Lexiconu? Pokud ne, tak ani nemusíte odpovídat.zas ten urážející/ofenzívní tón? čoveče, to už je zlozvyk. no nic, k tématu:
Se slovníky na Seznamu lze provádět jen opradu velmi primitivní úkonySkoda, ze mezi ne nepatri rozbiti lebky. To by se leckomu v tehle (a nejen tehle) diskusi opravdu hodilo, hadej nac, "anglisto". No, mozna by nam Seznam za timhle ucelem zapujcil cely server, aby argument byl padnejsi.
V kontextu této diskuse mi použité jazykové prostředky přišly jako odpovídající a respektující srovnatelnou úroveň.ale to je jedno stejně nemá asi smysl to lámat přes koleno...
Ano, Radka Nulána neznám.Aha, to by vysvetlovalo, proc se ti tlaci semeno na mozek.