Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Mark Shuttleworth se vyjádřil k výhrůžkám Steva Ballmera. Odmítá, že by open source komunita přehlížela intelektuální vlastnictví nebo že by představovala jen místo, kde se kopírují díla Microsoftu a jiných firem. Řekl, že by rád problémy s MS vyřešil, ale nejdřív by firma musela říct, co přesně GNU/Linux porušuje. Čtěte Linux-Watch.
Tiskni
Sdílej:
"Ballmer joined Microsoft in 1980 and was the first business manager hired by Bill Gates."Hmm, jestlipak jsi byl už v té době na světě?
Status Ctirade, statut je právní dokumentNapsané vídám "statut" jako český ekvivalent slova "status" (a to i ve spojení s "quo") poměrně často. Ale je možné, že je to opravdu jen další patvar.![]()
jen to zhroucení patentové ochrany v USA nehrozí ani náhodou...Hned určitě ne. Ale je potřeba si uvědomit, že pokud by se MS opravdu rozhodl natvrdo vymáhat všechny ty kraviny, co má patentované, dost zásadně by to zasáhlo hospodářství včetně takových věcí, jako je kosmický a vědecký výzkum a značnou část internetové infrastruktury. A to by byl sakra pádný argument i pro pohlaváry. A pak je tu samozřejmě ještě Evropa, která by v takovém případě mohla těžit z toho, že se jí to vlastně netýká a předběhnout USA v IT o několik let.