Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Vyšlo Ubuntu 7.10 RC spolu s dalšími odvozenými distribucemi. Tato verze už je vhodná pro testování širokou veřejností. Nabízí například Compiz Fusion, snazší konfiguraci tiskáren, Gnash, nový systém instalace rozšíření do Firefoxu a další zajímavosti.
Tiskni
Sdílej:
1. NetworkManager - mel jsem od dhcp pridelenou adresu chtel sem statickou a sic sem ji naklikal, ale ani h... , musel sem do prikazovky (kdybych nesel a restartoval fungovalo by to).
2. Ovladace Nvidie - sic jednoducha klikaci instalace, ale jako bonus to do xorg.conf zapsalo velmi zajimavy rozsah frekvence (pochybuji ze z autodetekce), ktery rozhodne neodpovidal memu lcd monitoru a tak samozrejme xka nenabehla (respektive nabehla ale s frekvenci nezobrazitelnou) a musel sem opet do prikazovky. Jinak sem jeste zkusil umazat ty frekvence a nechat jen DPMS a v xkach, ktere nabehli v pretpotopnim rozliseni, predvest kolegovi jak, ze je tam automaticky konfigurator xek a ze v nom to pekne v GUI doladim, no ani h....., automaticky konfigurator rozjebal ten xorg.conf tak, ze sem radsi vzal zalohu a xorg.conf napsal rucne, ale opet uzivatelsky confort :D.
3. To ze nefunguje poradne diakritika na tech konzolich mimo xka pri xkach, je znamy problem pres nekolik verzi a ac uz sem myslel mnohokrat, ze presne vim jak na nej, tak se mi ho nikdy nepodarilo uspesne pochopit, ac uz sem myslel ze jo viz. ubuntu forum a problem stale trva.
4. Chybicka nejenom v gnome-terminalu, ktera je napric distribucemi a vlastne mi prijde, ze to asi neni chyba podle ignorace reseni a jen ja nechapu proc to tak musi byt, tak ta je tam stale, popis chyby na launchpadu.
5. Pak uz jen detaily sem to jen tak prolit pribylo opet nekolik veci co se nastartuji defaultne, asi se planuje dohnat visty, ten compiz to je des to tam nastrcit default (ale tento nazor je spis mensinovy) a vic sem si za tu chvili instalace nevsim nastesti.
PS: Ale zas neni vse az tak spatne :D.Mno ta cestina v konzoli a podivne chovani Shift, Alt, Ctrl s nekterym klavesama v gnome-terminalu (i xtermu) trva jiz nekolik stabilnich vydani, takze pochybuji ze na tom FINAL neco udela.
Co se tyka Compizu, no snad ale nejsem jedinej co ho nesnasi, ale ja chci radsi, aby v Ubuntu chodil terminal tak jak ma a nepoustelo se milion picovin, ktere at si ostatni nainstaluji, kazdopadne mne uz v dnesni dobe prijde efektivnejsi instalovat basic system a k nemu doinstalovavat co potrebuji, nez odebrat pulku systemu po instalaci.
1. Cestina v konzoli, ALT+F1 prihlas se a napis neco s diakritikou, pokud to pujde az po "sudo setupcon" tak to je ten problem, reseny take na foru, ale tamni muj zaver, ze je vyreseno neni moc spravny, neb neni, trosku to nechapu a po instalaci to nechodi.
2. Ctrl+ALt+Shift no zkus treba zkratky vyuzivane v mc v gnome-terminal, treba shift+f4, shift+sipkadolu no a ty znaky co to pise to psat nema a diky tomu tyhle zkratky nejde napr. v mc pouzivat a bohuzel ja mam otevreno denne nekolik terminalu a celkem mi nefunkcnost techto zkratek hodne vadi.
Co se tyka sluzeb jo povypinat jde lecos, ale ja vyrustal na pocitacich, kde se muselo sakra setrit nejen pameti, ale i mistem na disku a proto, veci ktere neci, nepotrebuji ani na disku a proto je pro mne vyhodnejsi instalovat jen co potrebuju, nez velkou cast veci odinstalovavat po instalaci, nehlede na to ze mi to prijde cistejsi.