Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
SLAX 6.0.0 RC7 testuje nové velikosti bloků ve Squashfs, dále bylo opraveno mnoho chyb ve skriptech Linux-Live. sidux 2007-04 Pre 2 se nadále zaměřuje na úpravy v souvislosti s X.Org 7.3 a XRandR 1.2. pfSense 1.2 RC3 obsahuje řadu vylepšení v souvislosti s IPSEC, poté mj. umožňuje zakázat generování grafů RRD. NetBSD 4.0 RC4 opravuje různé chyby: byl vyřešen bezpečnostní problém s OpenSSL, odstraněny potíže s použitím MTRR na amd64 (vedlo k restartu) a byl implementován mechanismus pro přechod ze Sendmail na Postfix. Ve VectorLinuxu 5.9 RC1 se budou nyní hledat hlavně chyby v použitelnosti; bylo zrychleno bootování a dále aktualizováno několik programů.
Už je tomu rok, co firmy Novell a Microsoft uzavřely smlouvu o spolupráci a o patentovém příměří. Po této smlouvě následovaly smlouvy další podobné a záležitost se stala také důvodem pro změny v (tou dobou) připravované licenci GNU GPLv3. V souvislosti s tímto výročím vyšlo tiskové prohlášení, ve kterém se uvádí, že smlouva přináší úspěchy.
„V této dohodě šlo už od prvního dne o zákazníka. Zákazníci nám řekli, že chtějí, aby Linux a Windows spolu lépe pracovaly, aby se tak mohli lépe soustředit na svůj obchod. Získáním vedoucí pozice v oblasti interoperability s Microsoftem se stává Novell upřednostňovanou volbou Linuxu pro integrovaná enterprise řešení, což přineslo znatelný nárůst prodeje, který jsme viděli během uplynulého roku,“ řekl Jeff Jaffe, výkonný viceprezident a technický ředitel v Novellu.
Další slova o úspěchu, který předčil očekávání, měl i zástupce Microsoftu. K této příležitosti bylo oznámeno 30 nových firem či organizací, které si od Microsoftu zakoupily certifikáty pro technickou podporu pro SUSE Linux Enterprise Server. Je mezi nimi například Švýcarská pošta, německý T-Systems, město Los Angeles a další americké vládní organizace, Zabka Polska S.A. a jiné firmy. Druhou novinkou je oznámení rozšíření spolupráce na interoperabilitě - tentokrát je o specifikaci User Interface Automation (UIA), kterou dá Microsoft k dispozici - Novell zajistí, aby Linux Accessibility Toolkit (ATK) byl s touto specifikací kompatibilní.
Notebooky projektu OLPC se konečně dostaly do hromadné výroby v Číně. Na poslední chvíli došlo k dalšímu zdržení, takže hrozilo, že se výrobky nedostanou dětem do rukou včas. První výrobky by měly jít do Uruguaye a do Mongolska. Zároveň bylo oznámeno, že firma Electronic Arts daruje projektu původní verzi hry SimCity - verze pro OLPC bude založená na unixové TCL/Tk verzi této hry - kód bude speciálně upraven a následně uvolněn pod licencí GNU GPL pod názvem Micropolis (což byl původní pracovní název SimCity). Ředitel „obsahu“ vývojářům vzkázal, že by bylo dobré, aby děti mohly samy vytvářet data pro hru prostřednictvím frameworků a skriptování a ještě více v nich tak byla podpořena tvůrčí činnost. Dlouhodobým cílem OLPC SimCity je přepsat kód do skriptovatelného modulu v Pythonu, který pak bude integrován s uživatelským rozhraním Sugar a renderovací knihovnou Cairo.
V minulých Distribučních novinkách jste se mohli dočíst, že Nigérie, která si objednala levné notebooky ClassMate PC s Mandriva Linuxem, bude počítače hned přeinstalovávat na Windows XP. Výkonný ředitel Mandrivy kvůli tomu napsal naštvaný otevřený dopis Stevu Ballmerovi, ve kterém popisoval okolnosti situace. Ta upoutala pozornost veřejnosti - Microsoft, který ve výběrovém řízení prohrál, byl podezříván z podplacení lidí z nigerijské vlády. Nyní se ukázalo, že toto podezření nebylo daleko od pravdy.
Z úst programového manažera pro nasazení těchto notebooků zaznělo, že Mandriva Linux zůstane. Rozhodnutí, že se Linux bude odstraňovat, učinila organizace Technology Support Center (TSC), přes kterou objednávka prochází. Ta by cenu přechodu na Windows sama zaplatila a bylo pochopitelně zvláštní, proč by tak někdo dělal. Ukázalo se, že Microsoft by TSC zaplatil příspěvek v hodnotě 400 000 amerických dolarů na „marketingové aktivity“, pokud by došlo právě k této změně OS. Microsoft si stále stojí na svém, že i přes neúspěch ve výběrovém řízení touží Nigérie stále po Windows. Není jisté, kolik stojí licence Windows XP pro jeden přístroj, ale bylo zveřejněno, že Mandriva si účtuje 10 dolarů - tato cena zahrnuje úpravy OS pro tuto zemi a technickou podporu.
Dell rozšíří svou nabídku linuxových desktopů do Číny - nebude to však nabídka pro obyčejné uživatele, ale pro firemní zákazníky. Vybranou distribuci tak není Ubuntu, ale SUSE Linux Enterprise Desktop 10. SLED najdete konkrétně na desktopech OptiPlex 330 (velké firmy) a 755 (malé a středně velké firmy). Podle oznámení bude Dell na tento hardware poskytovat roční podporu a Novell bude na software poskytovat telefonickou podporu po dobu 60 dnů. Jako přednosti jsou uváděny bezpečnost, spolehlivost a nízké náklady.
Vyšel Red Hat Enterprise Linux 5.1 pro Advanced Platform a servery na x86, x86-64, ia64, S/390, System p a System z a pro desktopy na x86 a x86-64. Hlavní novinkou je opět rozšířená podpora virtualizace - kompletní podpory virtualizace se dočkala platforma ia64, dále byla zlepšena plná virtualizace: podpora pro migraci za běhu, zlepšení výkonu, atd. Xen byl aktualizován na verzi 3.1.0 a ve virtualizovaném prostředí je možné používat Kexec/Kdump. Druhou oblastí novinek jsou funkce jádra: je nabízena lepší podpora správy výkonu přes ACPI v podobě STR (S3) a hibernate (S4), dále byl aktualizován subsystém SATA, ext3 podporuje velikosti souborových systémů až do 16 TB, bylo rozšířeno socket API a také zlepšena podpora IPv6. V systému je celá řada aktualizovaných ovladačů (např. alsa, e1000, ipw2100, ipw2200, sky2 a další) plus ovladačů nových (e1000e, forcedeth, xinput a netxen_nic). SSH nyní podporuje Smartcard, byla zlepšena interoperabilita s Windows a distribuce obsahuje několik technologických ukázek jako iSCSI target, novou podporu FireWire, AIGLX, novou podporu WiFi d80211 aj.
Fedora 8, která vyšla skoro přesně 4 roky po vydání Fedora Core 1, je dostupná pro architektury i386, x86_64 a ppc. Je v ní nasazen zvukový server PulseAudio, který oproti tradičním zvukovým serverům nabízí řadu zajímavých vlastností a funkcí - podívejte se na rozhovor, prezentaci či video. Dále je zahrnut nástroj CodecBuddy - ten v případě nedostupnosti použitelného multimediálního kodeku nabídne zakoupení kodeků od firmy Fluendo (MP3 kodek je zdarma). Předtím uživateli vysvětlí a porovná svobodné a patentované formáty. Celá věc je tedy užitečná pro uživatele v zemích, kde je pro legální přehrávání z důvodů patentů nutné kupovat licence pro některé multimediální kodeky.
Ve Fedoře dále přibyly vylepšené nástroje pro nastavení firewallu, tiskáren a sítí, byla vylepšena integrace Bluetooth a zahrnuta svobodná implementace Javy IcedTea (založená na OpenJDK) - Java applety bez problémů fungují na x86 i x86-64. V distribuci je přítomen Compiz a Compiz Fusion, ale zatím ještě není výchozí volbou. Další novinky najdete v oblastech virtualizace, balíčkovacího systému, zabezpečení nebo také podpory notebooků.
Foresight Linux 2.0 Alpha je první ukázková verze této řady distribuce - můžete vyzkoušet nové funkce a začít hlásit nalezené chyby. Základními stavebními kameny desktopu této distribuce jsou GNOME, Evolution, Tomboy, Banshee, F-Spot, Pidgin, Epiphany a další programy. OpenOffice.org se v alfa verzi bohužel nenachází. Foresight Linux dále nabízí Compiz Fusion a správce balíčků Conary. Tentokrát je to poprvé, co spolu s verzí pro x86 vychází verze pro x86-64. Bylo urychleno instalování, takže z DVD je údajně možné nainstalovat distribuci za necelých deset minut. Výchozí instalace je však o něco menší než dříve, a to o celý gigabajt. Systém je sestaven pomocí GCC 4.1.1, akorát že dosud nebyla překompilována celá řada balíčků z Foresight Linuxu 1.4. Zároveň v této alfa verzi systém nenakonfiguruje tiskárny a neobsahuje různé ovladače udržované mimo jádro (například ovladač IPW3945).
Tentokrát jen drobný tip, jak stáhnout balíček z repozitáře a nechat jej rozbalit do vybraného adresáře. Ukázka s balíčkem gkrellm:
apt-get install --download-only gkrellm
apt nám ukáže verzi stahovaného balíčku, který se uloží do cache. Pak stačí pro rozbalení do adresáře /tmp/balicek udělat
dpkg -x /var/cache/apt/archives/gkrellm_VERZE_ARCHITEKTURA.deb /tmp/balicek
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ta by cenu přechodu na Windows sama zaplatila a bylo pochopitelně zvláštní, proč by tak někdo dělal. Ukázalo se, že Microsoft by TSC zaplatil příspěvek v hodnotě 400 000 amerických dolarů na „marketingové aktivity“, pokud by došlo právě k této změně OS. Microsoft si stále stojí na svém, že i přes neúspěch ve výběrovém řízení touží Nigérie stále po Windows.V tržní ekonomice se touha po něčem vyjadřuje právě tím, kolik jsem za to ochoten zaplatit. Takže ta touha Nigérie asi nebude tak žhavá. To jsem zvědav, jak chce tohle MS zase okecat…
Aptitude je nadstavba apt.afaik neni.
Jediny vyrazny rozdiel medzi pouzitim apt-get a aptitude je ze aptitude si pamata ktore baliky boli instalovane automaticky ako zavislost a po odstraneni balika automaticky odstranuje aj tie zavislosti. .jak pro koho. pro nekoho muze byt docela vyrazny rozdil to, ze aptitude ma ncurses rozhrani ala dselect, takze nemusi studovat man, aby byl schopny pracovat s baliky. a jsou dalsi rozdily... ja presel z apt-* na aptitude pote, co jsem v doporucenem postupu na upgrade woody->sarge (z debian.org) nasel aptitude misto aptu.
apt-get search
místo apt-cache search
. V aptitude je to jednodušší. To ncurses rozhraní je výhoda jak pro koho. Já se v něm totiž nevyznám, neumím ho ovládat a proto ho raději nepoužívám. Příkaz je pro mně pohodlnější a rychlejší.
afaik neni.Ale je
Ja som na aptitude presiel ked som zistil ze apt neodstranuje zavislosti a to iste mi vadi na vsetkych RPM distrach.Odstraňuje. Jediná výhoda aptitude oproti apt je v tom, že aptitude umí (údajně) lépe řešit závislosti. Údajně píšu proto, že teprve včera jsem poprvé narazil na případ, kdy aptitude nabídl řešení, které bylo lepší, než od aptu.
Odstraňuje.Vo Vasom profile vidim ze pouzivate testing/unstable. tam je APT verzia 0.7.x ktora to uz dokaze, etch obsahuje APT 0.6.46. V stable nainstalujem s apt balik A ktory ma zavislost B. Po odstraneni baliku A pomocou apt-get remove zostava B nainstalovana. Aptitude uchovava zaznam ktore baliky boli instalovane automaticky ako zavislost a ktore manualne. Ked sa nainstaluje balik A cez aptitude tak balik B sa oznaci ako automaticky nainstalovany. Pri pokuse o odstranenie balika A sa automaticky odstrani aj balik B. V pripade ze chceme balik B ponechat tak ho mozeme oznacit za manualne nainstalovany. A toto je moj vymysel na purgovanie vsetkych nepotrebnych cfg: aptitude purge `deborphan --find-config -dn` :P
Ale jekdyz ja ti furt nejak nevim... co jsem se dival, tak aptitude apt-get nespousti, akorat s nim sdili jednu knihovnu a pracuji nad stejnou databazi balicku. to mi na oznaceni jako frontend prijde dost malo. ale kdyz to pisou v popisku, tak to bude asi pravda ;)http://packages.debian.org/etch/aptitude aptitude is a terminal-based apt frontend
na ncurses UI som zabudol lebo ho vobec nepouzivam.ncurses ui - taky tak, pouzivam aptitude od stabilizace sarge, ale o tom ui jsem se dozvedel asi pred 1/2 rokem, kdyz jsem ho videl u kamose. taky mi prijde zbytecne. asi jako dselect.
tych rozdielov je tam dost ale sprava zavislosti je jediny (pre mna) markantny rozdiel vo funkcnosti a je to dovod preco apt v deb etch ani nepouzivam.ted jsem si nechal vyjet balicky pro upgrade z apt-getu a aptitude. oba seznamy se dost lisi. nepatram po tom, co je lepsi. afaik je aptitude uprednostnovany vyvojari ~ je min pravdepodobne, ze mi neco rozbije.
Ja som na aptitude presiel ked som zistil ze apt neodstranuje zavislosti a to iste mi vadi na vsetkych RPM distrach.byl bych na tom stejne. jenze ja trubka nevedel, ze to aptitude umi, tak jsem si na to smolil skripty ;)