OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Codec Buddy je jedna z připravovaných věcí pro Fedora 8 - je to GUI umožňující zakoupit si kodeky Fluendo pro přehrávání audio/video souborů, pokud to ve vaší zemi není jinak legálně možné (týká se např. USA). Nyní vyšel rozhovor s vývojáři Fedory, jeden z nich se podílí přímo na vývoji těchto kodeků. Dozvíte se něco o podobě Codec Buddy, o problémech, ale také důvodech celého řešení.
Tiskni
Sdílej:
Přitom Ubuntu má něco podobného: například když chceš instalovat proprietární ovladač, vyskočí na tebe obdobné oknoProto ten otazník.
To je spekulativně-kontroverzní rejpnutí zcela mimo téma tohoto vlákna i diskuse pod zprávičkou o rozhovoru týkající se Codec Buddy ve Fedoře 8...Ano. To vadí?
...a nepatří to sem.A to je nějak striktně určeno?
Taky se tu nechci a nebudu moc rozepisovat o tom, jak Ubuntu vykrádá Debian, nevěnuje mu dostatečnou pozornost na svém webu, a že prakticky nijak přímo nepomáhá upstreamu (a potažmo všem ostatním distribucím a jejich uživatelům), přestože třeba vynálezy a inovace Novellu a openSUSE vesele implementuje, protože to sem vůbec nepatří.To jsem rád. A jistě nebudu sám. (Stejně by to byly nesmysly...)
Věř mi, že drtivou většinu přípěvků z poslední doby čtu před odesláním několikrát a několikrát je mezitím uprauju a krátím.
Taky se tu nechci a nebudu moc rozepisovat o tom, jak Ubuntu vykrádá Debian, nevěnuje mu dostatečnou pozornost na svém webu, a že prakticky nijak přímo nepomáhá upstreamu (a potažmo všem ostatním distribucím a jejich uživatelům), přestože třeba vynálezy a inovace Novellu a openSUSE vesele implementuje
Taky se tu nechci a nebudu moc rozepisovat o tom, jak Ubuntu vykrádá Debian, nevěnuje mu dostatečnou pozornost na svém webu, a že prakticky nijak přímo nepomáhá upstreamu (a potažmo všem ostatním distribucím a jejich uživatelům), přestože třeba vynálezy a inovace Novellu a openSUSE vesele implementuje
> To přece taky nedělám, protože to paušálně hradí výrobce produktu A pak to prece zaplatis ty, kdyz si koupis jeho produkt...Ale jo, vždyť to říkám. Logičtější by mi přišlo, kdyby to platil výrobce (distribuce) a já si od něj kupoval distribuci (ať už celou nebo ve formě nějakého dodatečného repozitáře), kde už tyto věci fungují.
problem je v tom, ze nektery SW svobodny byt nemuze (treba CSS na DVD), protoze algoritmus je znamy az po podepsani NDA a zaplaceni poplatku.Tohle zrovna není případ většiny AV kodeků. Tam jsou algoritmy všeobecně známé. CSS je potom kapitola sama pro sebe, tam jde zase o DMCA a certifikace, tudíž je to asi úplně neřešitelné.
fluendo kodeky, nejsou, dela je stejna firma, ktera zamestnava core vyvojare gstreameru.To je mi ale houby platné když potřebuju, aby mi to chodilo i v mplayeru/mencoderu, xine, avidemux, lame atd..
Ale jo, vždyť to říkám. Logičtější by mi přišlo, kdyby to platil výrobce (distribuce) a já si od něj kupoval distribuci (ať už celou nebo ve formě nějakého dodatečného repozitáře), kde už tyto věci fungují.No, to je fakt skvela myslenka. Necht distribuce zivej par patentovejch prizivniku, oni stejne nevedi co s penezma... At si tihle soudruzi vylizou prdel a pokud se to uzivatelum v USA nelibi, tak ze muzou odstehovat nebo priste volit mensi kreteny. Nazdar!
To jako v USA nelze pouzit neco co je zadarmo a musim za neco s identickou funkcnosti zaplatit?Pletete si pojmy. Platit musíte za to, že používáte nějaký patentovaný algoritmus. Nemá to nic společného s tím, jestli se nějaký kodek šíří zadarmo nebo za peníze.
2) Druhá polovina Zdeňkova příspěvku: Téma je FLOSS kodeky vs. uzavřené kodeky, a možnost patentově legálně používat FLOSS kodeky třeba i v USA. Sám odpovídáš, že platba za patent se licence kodeků netýká, čímž ale sám uhýbáš od tématuCo? Kde? Jak? Proč? Co nechápeš na té mé jednoduché větě?