Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vyšla živá CD openSUSE 10.3 s KDE a GNOME. SystemRescueCd 0.4.1 aktualizuje své softwarové součásti, dále opravuje bootování přes PXE na x86-64. Na světě jsou FreeBSD 7.0-BETA2 a 6.3-BETA1. Vyatta 3.0 je systém pro směrovače a firewally, který je údajně schopen dobře nahradit zařízení Cisco - nová verze přidává podporu IPSec VPN, Multi-link PPP (MLPPP) a bezpečnostní vylepšení a škálování BGP. sidux 2007-04 Pre 1 přináší X.Org 7.3, kompatibilitu s amd64 plus poslední novinky z Debianu Sid. ClarkConnect Server/Gateway 4.2 aktualizuje jádro na 2.6.18, zvládá archivaci e-mailů, antivirovou kontrolu HTTP provozu, šifrování souborových systémů a řízení přístupu u web proxy. StartCom MultiMedia Edition 5.0.6 aktualizuje blíže neupřesněné součásti. GoblinX 2.5 "Mini" je živé CD s prostředím Xfce a samými GTK+ programy. Absolute Linux 12.1.0 Beta 1 je nenáročný systém založený na Slackware Current. FreeNAS 0.686 Beta 1 aktualizuje software, vylepšuje správu šifrovaných úložišť plus další změny. Linux Mint 4.0 Beta 1 "Xfce" je ukázka připravované řady této distribuce s Xfce.
V září tohoto roku jste se mohli doslechnout o firmě Monsoon Multimedia, která ve svých produktech používá software BusyBox (často používaný v embedded zařízeních) licencovaný pod GNU GPL, aniž by zákazníkům poskytovala vyžadovaný přístup je zdrojovému kódu. Vývojáře BusyBoxu zastupuje právní středisko Software Freedom Law Centrum, které firmu Monsoon Multimedia zažalovalo, protože nebylo jinak možné je k dodržování GNU GPL přinutit. Na konci října byla zveřejněna zpráva, že podání žaloby zafungovalo - Monsoon Multimedia projevilo zájem věc vyřešit mimosoudně. Práva pro distribuci BusyBoxu touto firmou budou obnovena, jakmile zaplatí jisté finanční vyrovnání a jmenuje Open Source Compliance Officer - člověka, který bude v jejich firmě mít na starosti kontrolu, zda je open source software používán v souladu s licencemi. Vývojáři BusyBoxu, ale nakonec i zástupci Monsoon Multimedia, vyjádřili radost nad rychlým vyřešením situace, které je pro obě strany lepší než nákladný a zdlouhavý soudní spor.
ClassMate PC jsou levné notebooky určené pro méně majetné a pro děti v rozvojových zemích - svým principem se podobají výrobkům z projektu One Laptop Per Child. ClassMate PC je nabízeno s upraveným Mandriva Linuxem nebo s Windows XP. Mandriva oznámila velký úspěch, když si Nigérie pro svůj projekt zvolila právě jejich OS - jedná se o nasazení na 17 000 výrobcích, a to jde teprve o pilotní projekt. Za tímto účelem byl OS i speciálně upraven. Velmi krátce na to přišla smutná zpráva, že nedlouho po oznámení uzavření dohody nigerijská vláda otočila: výrobky koupí s Mandrivou, ale budou ihned přeinstalovány na Windows XP. Takový obrat po podepsání smluv byl naprosto nečekaný a jistý François z Mandrivy napsal velmi tvrdý otevřený dopis Stevu Ballmerovi, neboť se mu záležitost nelíbí:
[...] Nedávno jsme uzavřeli smlouvu s nigerijskou vládou. Možná jste o tom slyšel, Steve. Hledali cenově dostupné hardwarové + softwarové řešení pro své školy. Počáteční várka byla 17 000 strojů. Udělali jsme dobrou nabídku jako odpověď na jejich potřeby: ClassMate PC od Intelu se speciálně upraveným řešením od Mandrivy. Představili jsme řešení místní vládě, výrobek se jim líbil, líbil se jim náš systém, líbilo se jim, co jsme jim nabízeli, obzvláště skutečnost, že se jednalo o otevřenou věc, a že bychom ji mohli upravit pro jejich zemi a tak dále.
Pak do hry vstoupili vaši lidé a celé obchodování začalo být více soutěživé. Neřekl bych neférové, ale někdo by to asi řekl. Váš tým znovu a znovu bojoval o tento byznys, ale zákazník byl i nadále spokojený s ClassMate PC a Mandrivou.
Dokonce jsme uzavřeli smlouvu, přijali jsme objednávku, připravili jsme systém, výrobky byly odeslány. Abych to shrnul, odvedli jsme svou práci. A výrobky jsou doručovány právě teď.
A teď slyšíme od zákazníka něco jiného: „zaplatíme za software Mandrivy, jak jsme se dohodli, ale hned poté jej nahradíme Windows.“
Wow! Jsem ohromen, Steve! Co jste těm lidem udělali, že jste takhle změnili jejich názor? Mně je to docela jasné a bude to jasné každému. Jak tomu, co jste udělal, říkáte, Steve? Má to různá jména, jsem si jist, že je znáte. [...]
Autor se v dopisu původně Steva ptal, jak se cítí, když se na sebe ráno podívá do zrcadla. Mandriva prý zkoumá okolnosti celé věci, ale zatím nemá důkazy, že došlo k něčemu nezákonnému.
Ultrapřenosné notebooky s Linuxem jsou čím dál populárnější - Asus na sebe nenechal dlouho čekat a vyrukoval s tzv. Eee PC, které nabízí x86 procesor Celeron 900 MHz, 4 GB diskového úložiště, 512 MB RAM, 7" displej, WiFi b/g. Na serveru NotebookReview výrobek otestovali - v jejich článku si můžete přečíst zkušenosti a vidět notebook v akci. Výrobek je primárně určen pro rozvojové trhy (např. pro Indii), ale dostává se do prodeje na různých místech světa - cena se pohybuje mezi 300 až 400 americkými dolary. Cena se bude ještě dodatečně lišit podle zvolené konfigurace, největší vliv na ni má webkamera a baterie. Prvního listopadu se Eee PC začalo prodávat ve Spojených státech, devátého listopadu se objeví v Evropě (v Německu). Eee PC je nabízeno s Linuxem z dílny Xandrosu či s Windows XP - varianta s Windows XP je dražší přibližně o 30 dolarů. Do konce roku by mělo být vyprodukováno 400 000 výrobků, na příští rok si výrobce klade cíl 1 milion kusů.
PUD GNU/Linux (Penk's Underbred Distro) je speciální mini živé CD založené na Ubuntu. Pochází z Taiwanu a vypůjčuje si nápady z LAMPPIXu a Damn Small Linuxu. Je zaměřeno na snadné použití, může bootovat z USB, zvládá běh z RAM, umožňuje instalaci pluginů na jedno kliknutí, umí uložit uživatelská data a úprava distribuce k vlastním účelům by měla být snadná. Poslední verze 0.4.8 má nové logo, bootovací menu, integruje některé nástroje GNOME a lépe podporuje laptopy.
Sun Microsystems chce rozšířit základnu uživatelů OpenSolarisu pomocí projektu Indiana, ve kterém se pracuje na tom, aby se systém více podobal Linuxu, mj. jeho distribučnímu modelu. Indiana by měla představovat referenční ukázku a odvozené systémy s ní budou muset být kompatibilní, pokud chtějí označení (Open)Solaris používat - cílem je zamezit fragmentaci. Konkrétními kroky Indiany je usnadnění instalace, modernizace vzhledu a zavedení nového síťového balíčkovacího systému. První konečné vydání je plánováno na jaro 2008.
Nyní vyšla x86 vývojářská ukázka Indiany s prostředím GNOME, Firefoxem, Thunderbirdem a dalšími důležitými programy. Systém je možno nainstalovat na pevný disk a pro běh je potřeba alespoň 512 MB RAM, ačkoliv toto minimum nebylo důkladně ověřováno.
Vyšlo OpenBSD 4.2 s rozšířenou podporou pro architektury sparc64, hppa a alpha (podpora nových modelů). V desktopové oblasti nabízí prostředí GNOME 2.18, GNUstep 1.14, Xfce 4.4.1 a KDE 3.5.7. Hlavními programy jsou OpenOffice.org 2.2.1, Mozilla Firefox 2.0.0.6 a PostgreSQL 8.2.4. OpenBSD 4.2 nabízí novou instalační metodu: FTP servery nabízejí pro většinu architektur 200MB ISO soubory se základem systému, se kterými je možné provádět nesíťové instalace. Velkou novinou je nativní podpora SATA s ovladači ahci, jmb (JMicron) a sili (Silicon Image). pciide nezůstává stranou a nově podporuje několik dalších řadičů. Další nové ovladače přidávají např. podporu pro Intel enhanced speedstep na x86-64, dotykové USB obrazovky, teplotní senzory na nových procesorech Intel a další zajímavosti.
Byl aktualizován souborový systém FFS2 (fast filesystem), pkg_add je robustnější (mj. lépe zvládá různé situace), ifconfig nyní podporuje CIDR zápis IP adresy/masky a i386 zavaděč dokáže načíst amd64 jádra a naopak. Vylepšen byl také sensorsd s intuitivnějším logováním a novými funkcemi. V dlouhém seznamu změn najdete i podporu pro velké disky a oddíly (>1 TB) v kódu pro buffery a diskové popisky či zvýšenou stabilitu volby -j
u make.
MEPIS AntiX 7.0 je odlehčená distribuce pro starý x86 hardware. Používá Linux 2.6.22 a další utility z MEPISu, avšak základní sada aplikací se liší. Najdete zde správce oken Fluxbox a IceWM, webový prohlížeč Iceweasel, IM klienta Pidgin, kancelářský software AbiWord a Gnumeric, editory SciTE a nano, přehrávače GMPlayer a XMMS, streamtuner a další výbavu. Systém je navržen tak, aby fungoval na počítačích s alespoň 64 MB RAM a procesory Pentium II či ekvivalentními procesory AMD (ale ne K5/K6). Systém je po instalaci údajně funkční i s 32 MB RAM. Distribuci připravuje jeden řecký učitel ze Soluně.
cssh je skript, který usnadní provedení příkazů na jednom či více strojích přes SSH. Než jej budeme moci použít, je třeba doinstalovat potřebné balíčky pro Perl, na Gentoo by to bylo net-ssh-perl
. Jakmile máme program funkční, můžeme zkusit vykonat jednoduché příkazy na jediném stroji:
cssh -s 10.0.0.1:'ls; uptime'
Pokud chceme spustit stejnou sadu příkazů na více strojích, použijeme:
cssh -s 10.0.0.1,10.0.0.2 -a 'ls; uptime'
S programem je možné nechat vykonat různé příkazy na různých strojích:
cssh -s 10.0.0.1:'ls',10.0.0.2:'uptime'
Možnosti programu jsou ještě daleko širší - úpravou konfiguračního souboru můžeme definovat skupiny serverů a skupiny příkazů k provedení. Automatizace úloh je pak hračka. Pokud uložíme následující nastavení do souboru ukazka.cfg
:
our %servers = ( '10.0.0.1' => [ 'ls', 'uptime' ], '10.0.0.2' => [ 'reboot' ], '10.0.0.3' => [ 'rm -f /tmp/*' ] );
můžeme tyto úlohy rychle vykonat spuštěním:
cssh -c ukazka.cfg
Důležité je, aby pro všechny počítače byly platné stejné přihlašovací údaje.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
nesmysl, mandriva jiste mohla prijit a pokusit se vystouchnout ms jeste lepsi nabidkouJenže Mandriva je opravdu lepší nabídkou "vyšťouchla" - v rámci soutěže o zakázku, kterou vyhrála. Záhadná supervýhodná nabídka od MS přišla v době, kdy už byl obchod uzavřen a nikdo už ani nevěděl, že se MS o něco dalšího snaží.
ten dopis mandrivy pusobi fakt zoufale, ze jim neni trapne, meli to bez komentaru prejit, stejne situaci jiz nezmeniI když přiznávám, že absence diakritiky, malá písmena na začátku věty i to, že je pisatel anonym, vykazuje jisté znaky trollovitosti, tak tohle za příspěvek trolla nepovažuju. Nikoho neurážel, jenom vyjádřil svůj názor na to, jak Mandriva zareagovala. Navíc podle tohoto by Mandrivě úspěch i přál. Ty za tím opravdu vidíš příspěvek trolla, Davide?
I když přiznávám, že absence diakritiky, malá písmena na začátku věty i to, že je pisatel anonym, vykazuje jisté znaky trollovitosti, tak tohle za příspěvek trolla nepovažuju.Neznalost nebo nepoužívání pravopisu ukazuje spíš na negramotu než na trolla.
Nikoho neurážel, jenom vyjádřil svůj názor na to, jak Mandriva zareagovala. Navíc podle tohoto by Mandrivě úspěch i přál. Ty za tím opravdu vidíš příspěvek trolla, Davide?Sám o sobě ne. Ani ten "přející" komentář. Ale kontextu celé této a ostatních diskusí, do kterých se zapojil, nepochybně. Postupně se mu daří změnit vnější podobu, ale zůstává mu účel: vyvolat co největší hádku a stále se mu to daří. BTW kavol ti napsal toto:
no nic, no ... jenom jsi říkal že nechápeš pod příspěvkem ohledně nasranosti Mandrivy ... chtěl jsem ti tu situaci trošku přiblížit, ale když chceš hrát blbýho, klidně si posluž, já s tebou na hru že nemáš emoce nepřistoupím :-pJá bych totéž nazval trochu jinak: odmítáš vidět souvislost tam, kde jsou pro jiné zcela zjevné. Ve výsledku jsi náchylný na jiný druh manipulace, než já nebo kavol.
Já bych totéž nazval trochu jinak: odmítáš vidět souvislost tam, kde jsou pro jiné zcela zjevné.Dovolím si tě poopravit: souvislosti nesouvislosti, žádný názor na to, co se stalo, nepovažuju za jediný správný, protože jsem u toho nebyl. To jsem se v diskuzi, na kterou jsi odkázal, snažil říct. Možná se stalo něco nekalého, ale možná taky ne. Mám rád linux, nemám rád Microsoft. Ale dokážu si představit i jiné scénáře než ty nelegální, jakými se to mohlo odehrát. Dokážu si je představit, netvrdím, že se to tak stalo. Snad jsem se vyjádřil jasně. Ale ať už se to událo jakkoliv, reakce Françoise na mě rozhodně nepůsobí jako reakce CEO. Zjištění, jakou pozici v Mandrivě zastává, mě dost překvapilo. Podle mého názoru si tím dopisem u spousty lidí udělal trochu ostudu. Ještě jednou zdůrazňuju: podle mého názoru. Tohle každý vidí samozřejmě jinak.
Ad první odstavec: dlouho to vyznívalo úplně jinak.Asi jsi nečetl moc pozorně, tohle jsem se totiž snažil zdůraznit i tam.
A imho bez znalosti windows to nemá moc cenu.
To si nemyslím. Windows Vista jsem měl v ruce poprvé minulý týden, i starší verze používám hodně zřídka, přesto mi nastavení toho, aby se sousedce při použití vypínacího tlačítka suspendovaly na disk místo do RAM, trvalo asi pět minut (nejtěžší bylo uhodnout, který z výrazů uspání a hibernace znamená suspend to disk a který suspend to RAM). Nemyslím si, že kdybych absolvoval ve škole kurs Windows, bylo by to rychlejší.
Prosím v administrativě, tam se tím třeba ušetří a sníží se závislost na firmě. Jenže škola je něco jiného - ta je pro život. A víc lidí asi bude dělat v soukromé sféře.
V Nigérii? S PC? Nevtipkuj.
Učit ho ve škole (tedy myslím výhradně) by bylo chybou, protože by to předpokládalo, že se jako dominanta prosadí.
Takže raději podpoříme monopol a zabráníme rozšíření GNU/Linuxu.
Distribuční džungle - má několik významných variant - debian, ubuntu, redhat, suse, mandriva; BFU nemá šanci sám nanistalovat ovladač; při updatech se kolikrát ovladače rozbijou, věci se změní - windows je v tomhle stabilnější; desktopové environmenty procházejí evolucí - rozhraní daných windows ne; tolik co mě teď na rychlo napadlo.
Po BFU nikdo nechce instalaci ovladačů. V GNU/Linuxu za prvé v podstatě není třeba a za druhé BFU nemá, co šahat do systému.
Rozhraní MS Windows sice neprochází evolucí, ale jednou za čas jej potká revoluce -- dnešní počítačově negramotní kantoři dokonce nejsou schopni přiblížit text v MS Wordu 2007. Proč? Má tlačítka na jiných místech.
A fakt by mě zajímalo, jestli záporná nabídka (což je asi jediné vysvětlení, které při zachované platbě za Mandrivu vůbec připadá v úvahu) je vůbec v souladu se zákony
Asi by se na to dalo dívat jako na výdaje za reklamu. Microsoft si prostě najal nigerijskou vládu coby reklamní agenturu, která mu za příslušný obnos pomůže v rámci vzdělávacího systému natlačit dětem od útlého věku do hlaviček, že použít na všechno software MS je jediná (nebo aspoň standardní) možnost. Tedy přesně tak, jak to dělá školská soustava u nás a v řadě dalších zemí. Morálně je to pochybené zcela určitě. Právně asi jen v případě, že by se prokázalo, že část těch peněz Microsoft neplatil nigerijské vládě, ale přímo těm, kdo o "zakázce" rozhodovali.
2) z ceho usuzujes, ze konkurencni nabidka ms byla neferova?Není to zjevné? Když se klient (po vyřízení objednávky) rozhodne zaplatit ještě jednou někomu jinému za něco, co už koupil, tak je krajně nepravděpodobné, že by si to jen tak rozmyslel. Jsou v podstatě tři možnosti: 1) někdo byl podplacen, 2) někomu bylo vyhrožováno, 3) nová nabídka nebyla vůbec placena, naopak bylo klientovi zaplaceno za to, že ji akceptuje.
3) rozhodnuti ucinili nigerijci, takze nadavej jim,Ale na základě jednoho z výše zmíněných důvodů.
Ne. Je chybou automaticky předpokládat korupci. Vemte si, že si koupíte nový NB s 512MB RAM. Vzápětí potom, co ho zaplatíte a vybalíte zjistíte, že s 512MB RAM to nepůjde. Takže chcete rozšířit, ale ouha, oba DIMMy plné (blbej dual-channel...). Takže musíte 2x256MB vyhodit (dát bráškovi nebo Mandarince) a koupit si 2x512MB. A to i přesto, že už jste jednou za RAM zaplatili. To, že někdo pozdě zjistí, že by měl/chce koupit něco jiného není zas tak vzácné. Vemte si Pendolino...
PS. Tohle píšu z Opensuse. Nemám MS rád, ale nemám rád, když někde nemají dost rozumu na to, aby se řídili něčím jiným než předsudky a populárními mýty. Chvalabohu je v IT sféře obojího jako nakakáno.
Je chybou automaticky předpokládat korupci.Napsal jsem, že jiné vysvětlení než ty tři uvedené možnosti je "krajně nepravděpodobné". To, že by se jim to prostě mohlo v hlavě rozležet, je sice teoreticky možné, ale jak říkám: krajně nepravděpodobné. Nákup 17000 počítačů se specializovaným lokalizovaným systémem od nadnárodní společnosti přeci jen zahrnuje větší míru plánování než nákup jednoho notebooku pro domácí použití. Takže když je jednou něco "krajně nepravděpodobné", tak je zcela v pořádku a logické, když na základě toho předpokládám, že ke korupci nebo jinému podvodnému jednání nejspíš došlo.