Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Vyšlo první testovací LiveCD projektu Indiana (distribuce systému OpenSolaris), systém je také možné nainstalovat na pevný disk. Obsahuje GNOME, Thunderbird, Firefox apod. Obraz CD stahujte na opensolaris.org (630 MB).
Tiskni
Sdílej:
Praveze solaris a indiana su dva rozlicne systemy, maju spolocne akurat tak jadro.Heh? To tezko
Indiana ma byt kvazy gnu/os, ma sa podobat tomuto systemu, respektive spojit tie dobre veci z obidvoch.Mno, to, ze do preview Indiany byla jako prvni v default ceste dana /usr/gnu/bin z nej nedela GNU OS
BTW klasicky solaris je neintuitivny, nemas sa o co opriet...Heh? V cem? O cem presne mluvite? Prikazove radce ci integrovanemu Gnome? docs.sun.com a rozsahle manualove stranky jsou drobny odrazovy mustek.
Na docs.sun.com je velmi evla dokumentov a clovek sa v tom nevyzna, nie je tam ziadny poriadok, ziadny normalny handbook pre obycajneho uzivatela atd.Mate pravdu v tom, ze handbook pro zacinajiciho uzivatele tam neni, ale ze by ta adresarova struktura ci fulltext byly az v takovem bordelu? Co se tyce handbooku, tak existuje letite Solaris x86 FAQ, z toho jsem se ucil ja, pripadne na genunix.org je wiki, tam snad take neco je.
Co sa tyka prikazoveho riadku...presne tak, sluzby sa uplne inak spustaju a naozaj to nie je inuitivne.SMF? Tohle ale Indiana nemeni, naopak rozvine
WARNING: init(1M) exited on fatal signal 9: restarting automatically