Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
nesmysl, mandriva jiste mohla prijit a pokusit se vystouchnout ms jeste lepsi nabidkouJenže Mandriva je opravdu lepší nabídkou "vyšťouchla" - v rámci soutěže o zakázku, kterou vyhrála. Záhadná supervýhodná nabídka od MS přišla v době, kdy už byl obchod uzavřen a nikdo už ani nevěděl, že se MS o něco dalšího snaží.
ten dopis mandrivy pusobi fakt zoufale, ze jim neni trapne, meli to bez komentaru prejit, stejne situaci jiz nezmeniI když přiznávám, že absence diakritiky, malá písmena na začátku věty i to, že je pisatel anonym, vykazuje jisté znaky trollovitosti, tak tohle za příspěvek trolla nepovažuju. Nikoho neurážel, jenom vyjádřil svůj názor na to, jak Mandriva zareagovala. Navíc podle tohoto by Mandrivě úspěch i přál. Ty za tím opravdu vidíš příspěvek trolla, Davide?
I když přiznávám, že absence diakritiky, malá písmena na začátku věty i to, že je pisatel anonym, vykazuje jisté znaky trollovitosti, tak tohle za příspěvek trolla nepovažuju.Neznalost nebo nepoužívání pravopisu ukazuje spíš na negramotu než na trolla.
Nikoho neurážel, jenom vyjádřil svůj názor na to, jak Mandriva zareagovala. Navíc podle tohoto by Mandrivě úspěch i přál. Ty za tím opravdu vidíš příspěvek trolla, Davide?Sám o sobě ne. Ani ten "přející" komentář. Ale kontextu celé této a ostatních diskusí, do kterých se zapojil, nepochybně. Postupně se mu daří změnit vnější podobu, ale zůstává mu účel: vyvolat co největší hádku a stále se mu to daří. BTW kavol ti napsal toto:
no nic, no ... jenom jsi říkal že nechápeš pod příspěvkem ohledně nasranosti Mandrivy ... chtěl jsem ti tu situaci trošku přiblížit, ale když chceš hrát blbýho, klidně si posluž, já s tebou na hru že nemáš emoce nepřistoupím :-pJá bych totéž nazval trochu jinak: odmítáš vidět souvislost tam, kde jsou pro jiné zcela zjevné. Ve výsledku jsi náchylný na jiný druh manipulace, než já nebo kavol.
Já bych totéž nazval trochu jinak: odmítáš vidět souvislost tam, kde jsou pro jiné zcela zjevné.Dovolím si tě poopravit: souvislosti nesouvislosti, žádný názor na to, co se stalo, nepovažuju za jediný správný, protože jsem u toho nebyl. To jsem se v diskuzi, na kterou jsi odkázal, snažil říct. Možná se stalo něco nekalého, ale možná taky ne. Mám rád linux, nemám rád Microsoft. Ale dokážu si představit i jiné scénáře než ty nelegální, jakými se to mohlo odehrát. Dokážu si je představit, netvrdím, že se to tak stalo. Snad jsem se vyjádřil jasně. Ale ať už se to událo jakkoliv, reakce Françoise na mě rozhodně nepůsobí jako reakce CEO. Zjištění, jakou pozici v Mandrivě zastává, mě dost překvapilo. Podle mého názoru si tím dopisem u spousty lidí udělal trochu ostudu. Ještě jednou zdůrazňuju: podle mého názoru. Tohle každý vidí samozřejmě jinak.
Ad první odstavec: dlouho to vyznívalo úplně jinak.Asi jsi nečetl moc pozorně, tohle jsem se totiž snažil zdůraznit i tam.
A imho bez znalosti windows to nemá moc cenu.
To si nemyslím. Windows Vista jsem měl v ruce poprvé minulý týden, i starší verze používám hodně zřídka, přesto mi nastavení toho, aby se sousedce při použití vypínacího tlačítka suspendovaly na disk místo do RAM, trvalo asi pět minut (nejtěžší bylo uhodnout, který z výrazů uspání a hibernace znamená suspend to disk a který suspend to RAM). Nemyslím si, že kdybych absolvoval ve škole kurs Windows, bylo by to rychlejší.
Prosím v administrativě, tam se tím třeba ušetří a sníží se závislost na firmě. Jenže škola je něco jiného - ta je pro život. A víc lidí asi bude dělat v soukromé sféře.
V Nigérii? S PC? Nevtipkuj.
Učit ho ve škole (tedy myslím výhradně) by bylo chybou, protože by to předpokládalo, že se jako dominanta prosadí.
Takže raději podpoříme monopol a zabráníme rozšíření GNU/Linuxu.
Distribuční džungle - má několik významných variant - debian, ubuntu, redhat, suse, mandriva; BFU nemá šanci sám nanistalovat ovladač; při updatech se kolikrát ovladače rozbijou, věci se změní - windows je v tomhle stabilnější; desktopové environmenty procházejí evolucí - rozhraní daných windows ne; tolik co mě teď na rychlo napadlo.
Po BFU nikdo nechce instalaci ovladačů. V GNU/Linuxu za prvé v podstatě není třeba a za druhé BFU nemá, co šahat do systému.
Rozhraní MS Windows sice neprochází evolucí, ale jednou za čas jej potká revoluce -- dnešní počítačově negramotní kantoři dokonce nejsou schopni přiblížit text v MS Wordu 2007. Proč? Má tlačítka na jiných místech.
A fakt by mě zajímalo, jestli záporná nabídka (což je asi jediné vysvětlení, které při zachované platbě za Mandrivu vůbec připadá v úvahu) je vůbec v souladu se zákony
Asi by se na to dalo dívat jako na výdaje za reklamu. Microsoft si prostě najal nigerijskou vládu coby reklamní agenturu, která mu za příslušný obnos pomůže v rámci vzdělávacího systému natlačit dětem od útlého věku do hlaviček, že použít na všechno software MS je jediná (nebo aspoň standardní) možnost. Tedy přesně tak, jak to dělá školská soustava u nás a v řadě dalších zemí. Morálně je to pochybené zcela určitě. Právně asi jen v případě, že by se prokázalo, že část těch peněz Microsoft neplatil nigerijské vládě, ale přímo těm, kdo o "zakázce" rozhodovali.
2) z ceho usuzujes, ze konkurencni nabidka ms byla neferova?Není to zjevné? Když se klient (po vyřízení objednávky) rozhodne zaplatit ještě jednou někomu jinému za něco, co už koupil, tak je krajně nepravděpodobné, že by si to jen tak rozmyslel. Jsou v podstatě tři možnosti: 1) někdo byl podplacen, 2) někomu bylo vyhrožováno, 3) nová nabídka nebyla vůbec placena, naopak bylo klientovi zaplaceno za to, že ji akceptuje.
3) rozhodnuti ucinili nigerijci, takze nadavej jim,Ale na základě jednoho z výše zmíněných důvodů.
Ne. Je chybou automaticky předpokládat korupci. Vemte si, že si koupíte nový NB s 512MB RAM. Vzápětí potom, co ho zaplatíte a vybalíte zjistíte, že s 512MB RAM to nepůjde. Takže chcete rozšířit, ale ouha, oba DIMMy plné (blbej dual-channel...). Takže musíte 2x256MB vyhodit (dát bráškovi nebo Mandarince) a koupit si 2x512MB. A to i přesto, že už jste jednou za RAM zaplatili. To, že někdo pozdě zjistí, že by měl/chce koupit něco jiného není zas tak vzácné. Vemte si Pendolino...
PS. Tohle píšu z Opensuse. Nemám MS rád, ale nemám rád, když někde nemají dost rozumu na to, aby se řídili něčím jiným než předsudky a populárními mýty. Chvalabohu je v IT sféře obojího jako nakakáno.
Je chybou automaticky předpokládat korupci.Napsal jsem, že jiné vysvětlení než ty tři uvedené možnosti je "krajně nepravděpodobné". To, že by se jim to prostě mohlo v hlavě rozležet, je sice teoreticky možné, ale jak říkám: krajně nepravděpodobné. Nákup 17000 počítačů se specializovaným lokalizovaným systémem od nadnárodní společnosti přeci jen zahrnuje větší míru plánování než nákup jednoho notebooku pro domácí použití. Takže když je jednou něco "krajně nepravděpodobné", tak je zcela v pořádku a logické, když na základě toho předpokládám, že ke korupci nebo jinému podvodnému jednání nejspíš došlo.
Tiskni
Sdílej: