abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  dnes 21:22 | IT novinky

  CEO Twitteru Jack Dorsey odstoupil. S okamžitou platností se novým CEO stal Parag Agrawal.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  dnes 17:09 | IT novinky

  Dnes je Cyber Monday, kdy je možné u Codeweavers zakoupit CrossOver (komerční implementaci Wine) se slevou 25% (unlimited) nebo 75% (roční). Slevy jsou limitovány počtem kupujících.

  Max | Komentářů: 2
  včera 21:55 | Komunita

  Dne 26. 11. 2021 nás ve věku 49 let navždy opustil spoluzakladatel KERNEL ULTRAS a tvůrce mnoha projektů Mário Chorváth, alias Bedňa. Tato smutná zpráva byla bez dalších podrobností oznámena rodinou na jeho FB profilu.

  =^..^= AmigaPower® | Komentářů: 26
  včera 12:44 | Nová verze

  Vyšla verze 6.0 verzovacího systému Mercurial. Novinky jsou shrnuty v poznámkách k vydání. Jde o poslední verzi, která podporuje Python 2.x. Nejpodstatnější změnou je nová verze dirstate (vnitřních struktur), díky čemuž by se měly zrychlit některé operace (commit, diff apod.) a dále je možné ukládat k souborům víc metainformací.

  finn | Komentářů: 11
  27.11. 17:33 | Komunita

  O víkendu probíhá EmacsConf 2021, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat lze na stránkách konference nebo také na YouTube.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  26.11. 23:55 | Nová verze

  Heimer je v Qt napsaná desktopová aplikace pro tvorbu myšlenkových map, diagramů a poznámek. Vydána byla verze 3.0.0. Videoukázka verze 1.9.0 na YouTube.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 10
  26.11. 17:11 | Zajímavý projekt

  Na stránkách LINux on MOBile je každou středu publikován týdenní přehled dění kolem Linuxu na mobilních zařízeních. V aktuálním přehledu je zmíněn například nový build 2021/11/21 Arch Linuxu ARM pro PinePhone a PineTab nebo NemoMobile 0.7.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  25.11. 21:11 | Komunita

  Mozilla ukončí podporu aplikace Firefox Lockwise pro systémy Android a iOS s účinností od 13. prosince 2021. Aplikaci Firefox Lockwise již nebude možné nainstalovat ani přeinstalovat z obchodu App Store ani Google Play.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 9
  25.11. 20:22 | Nová verze

  Byla vydána verze 8.1.0 skriptovacího jazyka PHP používaného zejména k vývoji dynamických webových stránek. Přináší řadu novinek a vylepšení. Vydána byla také příručka pro přechod z předchozích verzí.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  25.11. 08:00 | Nová verze

  Endless OS byl vydán ve verzi 4.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nejnovější Endless OS vychází z Debianu Bullseye. Zdůrazněna je dlouhodobá podpora.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  Který formát počítače (form factor) preferujete?
   (15%)
   (33%)
   (7%)
   (39%)
   (6%)
  Celkem 420 hlasů
   Komentářů: 46, poslední 24.11. 15:31
  Rozcestník  Distribuční novinky - 47/2007

  27. 11. 2007 | Luboš Doležel | Různé | 4344×

  Podpora otevřených formátů protlačována americkým senátorem. Dostane se Linux až k berlínské policii? BusyBox předmětem dalších žalob. KDE 4 se blíží: KDE 4.0 RC1 a KOffice 2.0 alpha 5. Na světě je GNU Affero GPLv3. BlueWhite64 Linux 12.0 miniLive. Pardus Linux 2007.3. RoFreeSBIE 1.3. Distribuční rada: rychlé výpočty v KDE.

  Obsah

  Letem světem

  link

  Vyšel FreeNAS 0.686 Beta 2 opravující celou řadu chyb. Pie Box Enterprise Linux 4 AS U6 je klon Red Hat Enterprise Linuxu 4.6. sidux 2007-04 (živé CD Debianu sid) přináší poslední novinky jako X.org 7.3, XRandR 1.2, mac80211 atd. Devil-Linux 1.2.14 je distribuce zaměřená na firewally a servery - tato verze aktualizuje software a přidává jádro 2.4.35.2. Pioneer Linux 3.0.2 RC je distribuce založená na Kubuntu, zahrnuje klienta Linspire Click 'N Run. ParallelKnoppix 2.8 je distribuce pro clusterové farmy - tato verze je pouze pro 64bitové systémy. Na světě jsou dvě španělské distribuce podporované tamními regionálními vládami: Guadalinex 4.1 z Andalusie a MoLinux 3.2 Beta z Kastilie-La Mancha. Myah OS 3.0 Alpha 2 zahrnuje ovladač radeonhd, nabízí grafické přihlašování přes Slim, ale stále nemá všechny funkce konečné verze. m0n0wall 1.3 Beta 5 přidává siproxd a opravuje různé drobnosti.

  Podpora otevřených formátů protlačována americkým senátorem

  link

  Americký senátor Barack Obama, který usiluje o místo prezidenta, se vyslovil pro podporu otevřených formátů v USA. „Musíme používat technologie, abychom otevřeli svou demokracii. Není to žádná náhoda, že jedna z nejvíce tajnůstkářských vlád v historii dávala přednost speciálním zájmům a usilovala o politiku, za kterou se vám nemůžou podívat do očí. Jako prezident bych to změnil. Dal bych vládní data online ve všeobecně přístupných formátech.“ To řekl během svého projevu v prostorách Google v Mountain View. Dále představil svůj detailní plán (PDF) na podobu IT oblasti ve vládě. Marino Marcich, vrchní ředitel ODF Alliance, tomuto rozhodnutí tleská - řekl, že veřejné informace, které může kdokoliv stahovat a číst, jsou hlavním cílem ODF Alliance. „Jsme nadšeni, že se vůdčí američtí činitelé připojují k rostoucímu zástupu lidí, kteří už poznali důležitost skutečně otevřených standardů.“ Návrhy na podporu ODF se v USA objevily už několikrát, ale zákony byly obvykle pozměněny pod tlakem lobbistů jedné společnosti.

  Dostane se Linux až k berlínské policii?

  link

  Berlínská policie vydala tiskové prohlášení, kde vyjadřuje velkou nespokojenost se svým současným počítačovým systémem (Police National System for the Information, Communication and Processing), jehož nestabilita je příčinou velkých průtahů při podávání stížností na policii. Občan musí počítat se zdržením 30 až 90 minut. Viceprezident německých policejních odborů říká, že situace je neudržitelná. Navrhuje přechod na otevřený operační systém, což by vedlo k úsporám v řádu milionů eur a umožnilo by efektivnější správu prostředků. Německé policii, která je referenčním zákazníkem Microsoftu, sděluje, že mnoho takových operačních systémů je dokonce certifikováno Evropskou unií. Připomeňme, že Linux našel své místo např. už na německých daňových úřadech, kde běží 12 000 desktopů se SUSE Linuxem.

  BusyBox předmětem dalších žalob

  link

  BusyBox (sada standardních unixových nástrojů, která je populární v embedded zařízeních) se stal předmětem dalších dvou amerických žalob o porušování licence GNU GPLv2. Stejně jako v předchozím případě, který se podařilo vyřešit mimosoudně, jde o nelegální šíření programu bez zdrojových kódů. Podle GNU GPL má být přístup ke zdrojovým kódům zaručen každému uživateli programu. I tentokrát se snažili s firmami Xterasys Corporation a High-Gain Antennas, LLC věc vyřešit po dobrém - neuspěli, a tak Software Freedom Law Center začalo jednat. Připomeňme, že cílem není jen to, aby byl produkt distribuován v souladu s licencí, ale aby byla nahrazena vzniklá škoda. Jinak by si každý dovolil licenci porušovat, neboť nejhorší situací by pro něj bylo, že by licenci musel eventuálně začít dodržovat.

  KDE 4 se blíží: KDE 4.0 RC1 a KOffice 2.0 alpha 5

  link

  Na světě je nová várka vývojových verzí z dílny KDE. KDE 4 se dostává do stavu release candidate a zároveň vychází konečná verze KDE Development Platform - platforma poskytující potřebné aplikace a knihovny pro vývoj vlastních KDE aplikací. KDE Development Platform je zmrazené a dostatečně kvalitní pro vydání. Protože KDE 4 by mělo vyjít už v prosinci, je nejvyšší čas začít testovat a hlásit nalezené chyby. Vývojáři tuto verzi označují za vhodnou pro každodenní používání, s čímž však osobně nemohu souhlasit. Pokud si chcete prostředí nezávazně vyzkoušet, stáhněte si živé CD KDE Four Live 0.7. Zajímavé je, že i autor tohoto CD vyjadřuje silné pochyby o kvalitě konečné verze. Mezitím už probíhají přípravy na oslavy vydání - ty hlavní se budou konat v Mountain View v Kalifornii v lednu 2008.

  Čerstvě vydané KOffice 2.0 alpha 5 lépe sdílí infrastrukturu: vnitřní nástroje (např. barevné přechody) jsou nyní sdíleným kódem a funkce pro práci s OpenDocument Format se nacházejí v oddělené knihovně - ta se stane součástí kdelibs 4.1. V této ukázkové verzi KOffice se nachází i návrh na přizpůsobitelnou pokročilost uživatelského rozhraní - programy tedy můžete přepnout do režimu vhodného pro děti a nenáročné uživatele. Vývojáři za rastrovým editorem obrázků Krita intenzivně pracují na nových funkcích - v poslední verzi najdete mimo jiné nástroj pro kreslení čínským štětcem a nový Path Tool. Také jsou přítomny všechny filtry, které se nacházely v Krita 1.6.

  kde kde kde kde

  Na světě je GNU Affero GPLv3

  link

  Poslední z licencí GNU řady 3 byla dokončena a uvolněna k používání veřejností: GNU Affero General Public License v3. Tato licence odpovídá na požadavky vývojářů softwaru používaného především v podobě Software as a Service (software jako služba). Pokud je například open source diskuzní fórum licencované pod obyčejnou GPL, kdokoliv může na svém webu používat toto fórum s vlastními úpravami, které není povinen uvolnit. Tuto situaci řeší právě zmiňovaná AGPL, která k GPLv3 přidává jednu klauzuli navíc (čtěte klauzuli číslo 13). Free Software Foundation tuto licenci doporučuje používat u softwaru, který je často používán síťově, aby byla zaručena spolupráce mezi vývojáři. FSF v oznámení zároveň chválí za pomoc, kterou komunita poskytla při přípravě licence.

  BlueWhite64 Linux 12.0 miniLive

  link

  Vyšel BlueWhite64 Linux 12.0 miniLive - živá verze neoficiálního 64bit portu Slackwaru, která může běžet z CD i USB disku. Obsahuje i poslední aktualizace z adresáře patches a několik dalších navíc. Systém byl vytvořen pomocí skriptů Linux Live 6.1.5, používá AuFS (nástupce unionfs) a Squashfs s kompresí LZMA. Běží na SMP jádře 2.6.23.8 s X.org 7.2 a KDE 3.5.8. Zde nabízí Mozilla Firefox a Thunderbird, KTorrent, Pidgin, GIMP, vypalovací software K3b, Mplayer, KOffice a správce balíčků Swaret. Obraz systému má velikost 257 MB.

  bluewhite64- bluewhite64-

  Pardus Linux 2007.3

  link

  Pardus Linux je turecká uživatelsky přívětivá distribuce, která je vyvíjena už od roku 2003 tureckým Výborem pro vědecký a technologický výzkum. Nezaměřuje se ovšem pouze na turecké uživatele - oficiální web je k dispozici i v angličtině a existují také komunitní stránky ve francouzštině. Nabízí vlastní systém správy balíčků PiSi, framework Murdur pro urychlení startu systému a jiné zajímavé vlastnosti. Samotný vývoj distribuce je rozdělen do celé řady podprojektů. Poslední verze 2007.3 s kódovým označením Lynx vylepšuje Network manager, který umí detekovat profily bezdrátových sítí a přepínat je automaticky, dále byl vytříben správce balíčků, kde byly opraveny různé chyby, instalátor distribuce nazvaný Yali se nyní nejprve ptá na upřesňující informace a pak až instaluje, a také byl aktualizován software distribuce, včetně KDE 3.5.8, K3b 1.0.4 a OpenOffice.org 2.3.

  pardus pardus pardus

  RoFreeSBIE 1.3

  link

  RoFreeSBIE je živé DVD/CD instalovatelné na pevný disk, jehož účelem je propagovat FreeBSD a udělat z něj mobilní desktop a výukový nástroj. Po instalaci této distribuce na pevný disk získáváte čisté FreeBSD. Poslední verze RoFreeSBIE 1.3 je založená na FreeBSD-6.3-PRERELEASE. Má vylepšené systémové skripty, které umožňují, aby nastavení systému bylo uloženo na disk, odkud jej lze později obnovit. Uložitelná nastavení zahrnují konfiguraci sítě (včetně firewallu), obsah menu, nastavení způsobu přihlašování atd. RoFreeSBIE používá nový grafický instalátor, X.org 7.3, poslední ovladače NVIDIA, aktualizovaný software a nové skripty pro připojování médií.

  rofreesbie

  Distribuční rada: rychlé výpočty v KDE

  link

  Prostředí KDE obsahuje jednoduchou kalkulačku, která je vždy rychle přístupná. Je to dialog Spustit příkaz obvykle zobrazitelný zkratkou Alt+F2. Stačí do dialogu místo příkazu zadat výpočet:

  rada

  a potvrdit jej stisknutím enteru. V políčku pro příkaz se objeví výsledek:

  rada

         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  27.11.2007 00:11 Martin Beránek | skóre: 33 | blog: mousehouse | Brno
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  Ta kalkulačka je super - o té sem nevěděl
  never use rm after eight
  27.11.2007 00:30 dimaggio | skóre: 3
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  ani ja a je fakt super...
  27.11.2007 00:35 Stanislav Petr | skóre: 27 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  Ono obcas je fajn si ve volny chvili precist napovedu. Clovek se pak dozvi takovejch veci... :) Jinak tuhle "kalkulacku" pouzivam uz hodne dlouho a je neuveritelne prakticka. Akorat je skoda ze v KDE4 zatim nefunguje.
  No jo... Co bych cekal od systemu, kterej se vypina tlacitkem start... http://glux.org
  clipper avatar 27.11.2007 07:18 clipper | skóre: 23 | blog: Nic než tohle
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  Hm, sem o tom taky nevěděl. By mně zajímali výsledky nějaké ankety, kolik uživatelů KDE o tom do teď nevědělo... :-)
  Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod. Jabber: clipper@njs.netlab.cz
  27.11.2007 08:49 jendik
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  Já jsem vo tom taky nevěděl. Pro tento případ jsem měl vždycky spuštěný Maxima.
  27.11.2007 12:36 laco
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  KDE nepoužívám. Ale o té kalkulačce jsem nikdy neslyšel. KDE na to ten Doležel chodí?
  27.11.2007 16:14 Tomáš Crhonek | skóre: 12
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  je uzasna, take jsem o ni nevedel, spustit pres Alt+F2 startuje rychlejc nez samotna kcalc nebo speedcrunch
  27.11.2007 16:59 Fosil
  Rozbalit Rozbalit vše Kalkulačka i v Katapultu
  V Katapultu to funguje podobně. Alt+Space (spuštění Katapultu) a cvakáte výpočet. Ani nemusíte mačkat Enter. A stejně jako ve "Spustit příkaz" to podporuje i závorky!
  frEon avatar 27.11.2007 20:02 frEon | skóre: 40 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  husty husty husty. o ty kalkulacce sem taky nevedel. ted uz nemusim mackat alt+f2 a psat kcalc, muzu rovnou psat vypocet :-)
  Talking about music is like dancing to architecture.
  David Watzke avatar 27.11.2007 20:59 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  Zjistil jsem to už dávno, ale v životě mi to nepočítalo na desetinný místa, nevíte někdo čím to může bejt? (Zkoušel jsem stejnej příklad jako je na screenshotu.)
  “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
  27.11.2007 21:35 Pietro | skóre: 7
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  Mám taký pocit, že v starších verziách bol nejaký bug, kde pri delení napr. 8/3 vypočítalo, že sa to rovná 2. Ale už dosť dlhú dobu mi to funguje správne.
  David Watzke avatar 28.11.2007 06:39 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  Mám KDE 3.5.8 a takhle mi to počítá odjakživa.
  “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
  vladka avatar 28.11.2007 07:53 vladka | skóre: 23 | blog: vladimiruv | Hlučín, Ostrava
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  Nepomohlo by třeba 8.0/3.0? Střílím od boku, nemám KDE, takže nemohu vyzkoušet. Ale funguje to tak třeba (nejen) v kornshellu.
  The ability to mumble about inodes is the key to social success at a UNIX gurus' cocktail party.
  David Watzke avatar 29.11.2007 20:44 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  Napadlo mě to taky, tohle nejde (po spuštění se nestane nic).
  “Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
  28.11.2007 22:23 Kyosuke | skóre: 28 | blog: nalady_v_modre
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  Právě jsem to zkoušel a moje nové openSUSE 10.3 s desetinnými čísly počítat umí. :-D (*Kyosuke hides*)
  1.12.2007 16:40 Tomáš Crhonek | skóre: 12
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  +1
  28.11.2007 22:39 Pietro | skóre: 7
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  Aj mne to kedysi počítalo zle. Od iste doby je to správne, ale nespomínam si, kedy sa to zmenilo. Momentálne mám 3.5.8 v openSUSE 10.3.
  rADOn avatar 27.11.2007 12:09 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše dalsi hint pro spousteci dialog KDE
  on toho ten pousteci dialog umi mnohem vic.
  treba kdyz je prvni znak hash (#) tak vola man:/ (pro info zkratka neni)
  nebo se taky hodi ze poznava i webove zkratky konquerora. nastavil jsem si treba seznamackej slovnik takze 'e neco' prelozi z a 'c neco' do anglictiny.
  "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
  27.11.2007 12:37 laco
  Rozbalit Rozbalit vše Re: dalsi hint pro spousteci dialog KDE
  To je taky dobré.
  27.11.2007 14:40 JoHnY
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  Mam dojem ze KDE 4.0 bude peknej horor :). Nu co si budem povidat 2.0 byla taky strasna, pouzivat sla az 2.2, jenze tehda nam to tolik nevadilo a KDE 2 predbihalo win95 snad ve vsem.

  Moc moc se tesim na takovou verzi 4.0.3-5 a 4.1.2, to uz budou znacne odvsiveny mazlici ;)
  frEon avatar 27.11.2007 20:04 frEon | skóre: 40 | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  taky se mi to tak zda
  Talking about music is like dancing to architecture.
  Marián Kyral avatar 28.11.2007 05:35 Marián Kyral | skóre: 29 | blog: Sem_Tam | Frýdek-Místek
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  No jak sleduji rychlost změn v cvs, tak by to nakonec nemuselo být až tak hrozné. Spíše bych si tipnul, že to bude pro některé optimisty příjemné překvapení.
  27.11.2007 15:04 Vinicius
  Rozbalit Rozbalit vše Delfín
  Když se tak dívám na delfína, jakoby plaval kolem ponorky kapitána Nema.
  27.11.2007 23:56 salam
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Distribuční novinky - 47/2007
  Zkoušel jste někdo ten sidux? Já jo, je svižný a vypadá sexy :-)

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.