Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Toto měl být blogbost o starším bratříčkovi TeXu, leč $subj chtěl jinak.
The Heirloom Documentation Tools jsou vylepšené verse programů troff a nroff a jejich preprocesorů. Mezi vylepšení patří mj. přímý přístup k Type 1, OTF a TTF fontům a možnost přímého zápisu v UTF-8 bez nutnosti psát akcentované znaky jako troffí escape sekvence. Kód je spravován Gunnarem Ritterem a má původ v kódu pocházejícím od Sunu a Bellů.
Tento zápisek popisuje instalaci Heirloom Documentation Tools v systému NetBSD, nicméně autorovi zápisku se podařilo (s mírnou úpravou postupu) tyto nainstalovat i v Debian GNU/Linuxu. Zmíníme se také o přípravě česky psaných dokumentů.
Protože se mi nějak nepodařilo vyrobit zprávičku, chci vás všechny z Ostravy a okolí pozvat na setkání uživatelů linuxu.
Andre přišel ve svém blogu s nápadem uspořádat setkání uživatelů z Ostravy a okolí. Já jsem se tohoto výtečného nápadu chytil a zareservoval jsem stůl v jedné z hlučínských restaurací.
Tento zápis je psán se zcela sobeckým úmyslem:
Chceme být viděni na titulní straně.
Pod tímto příspěvkem můžete živě diskutovat o online učebnici linuxu, zde je její projektová stránka.
V návrh kostry nově přibylo rozdělení kapitoly o sítích.
Dnes přibyl návrh rozdělení kapitoly o systému X Window.
Dnes jsme přidali nástin kapitoly Principy práce v systému, tedy kapitoly o tom, čím si nás Linux všechny získal.
Dnes jsme začli upřesňovat strukturu některých kapitol části Základy a to kapitoly Historie, Základní součásti systému a Příkazová řádka.
Sledovali jsme připomínky v diskusi k předešlému příspěvku do blogu a prozatím jsme návrh kostry chystané online učebnice upravili takto:
Níže jsou výsledky naší dnešní debaty o kostře připravované online učebnice GNU/Linuxu:
Zde je záznem debaty, kterou jsme před chvílí vedli s Honzou Bartošem a Leošem Literákem o připravované online učebnici GNU/Linuxu. Zde je už rozbalený . (Díky, Zdeňku.)
Leoš Literák navrhl, abychom se společně pokusili o online učebnici linuxu. Navrhuji abychom se pro začátek odrazili od kostry tohoto tutoriálu a společně dospěli k návrhu kostry našeho dokumentu.