Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Dnes přibyl návrh rozdělení kapitoly o systému X Window.
Navrhované schema kapitoly odráží pokus o obecný úvod (obecný ve smyslu nefixovaný na pouze jediný desktop či správce oken) do problematiky grafického prostředí v Linuxu.
Návrh kostry je prozatím umístěn zde a log je zde.
Závěrem zopakování naší obvyklé prosby: Vaše připomínky vkládejte, prosíme, do diskuse pod aktuální blog. Neměnte na wiki přímo náš návrh, svou hravost projevte založením nového článku. Děkujeme.
UPDATE:
Tiskni
Sdílej:
su
a zkusí spustit jakoukoli grafickou aplikaci. Samozřejmě s výjimkou těch, kteří se logují do KDE na roota, ale k tomu, doufám, čtenáře vychovávat nechceme…
Ale historii chci mit potom z ideove-psychologicko-a_jinych duvodu v Zakladech.Ano, a jine nez ideologicke duvody pro patlani se v historii nejsou. Chapu to jako snahu vytvorit nikoliv ucebnici Linuxu, ale ucebnici o Linuxu. Ac by nekomu snad pripadal tento rozdil prilis maly, tak cilem te první je, aby jeji absolvent dokazal v Linuxu efektivne pracovat, cilem te druhe zejmena, aby dokazal o Linuxu efektne hovorit (a nasledujici vasnive ideologicke debaty o spravnou interpretaci historie, ktere sezerou velkou cast autorskeho potencialu, budiz toho dokladem).