Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Toto měl být blogbost o starším bratříčkovi TeXu, leč $subj chtěl jinak.
Drazí přátelé, vždy jsem jsem se na tomto foru kontroloval, zachovával jisté společenské konvence apod. Tak vytočeného si sám sebe nepamatuji.
Loňského roku touhle dobou (vyrábíme odpisy z daní) si maminka zakoupila notebook. Na části disku jsou (nepoužívané) xp, když už jsme je zaplatili. Na zbytku (větší polovině) je linux (je jedno, jaká distribuce, dokonce i FreeBSD se sneslo, hlavně že tam chodí Frozen Bubble )
Celý uplynulý rok vychovávám, že k document-processingu je výtečné OO.org (troff a TeX jsem si dovolil zatajit), boot do win je nevhodný kvůlivá virům a obviněním z bankové loupeže (fakt se po letech s unix-like systémy nemíním učit, jak zabezpečit windows libovolné edice) a na interfernet (rozuměj www), že je firefox. No a co se nestane: Maminka se rozhodne rozšířit si znalosti. Kamrádka ji pošle dotaz "máš e-mail?", já odpovím ze svého mobilu, protože maminka na svém telefonu není schopna se přepnout na malá písmenka, natož najít zavináč. Ujistím ji, že jen co se vrátím domů (mám za to, že kamarádka ji mezitím napíše), naučím ji reagovat na došlou poštu.
Ale ouvej:
Už to není ppt ale ppt^2 -- pps a výuka v poštování jde vítekam, protože tenhle formát budoucnosti pochopitelně nejsem schopen otevřít.
Maminka se rozčiluje: "pořídím si normální tučňáky ..."
Tož asi tak. Našla by se nějaká dobrá duša,
která by ono *.pps převedla na *.ppt? Já bych místo warezení oficů raději dopsal svůj další blogpost o
troffu .
P.S.: dám krk na to, že ona kamarádka má ty pokrokové technologie ukradené (nerozuměj na háku :(
Tiskni
Sdílej: