Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Toto měl být blogbost o starším bratříčkovi TeXu, leč $subj chtěl jinak.
Drazí přátelé, vždy jsem jsem se na tomto foru kontroloval, zachovával jisté společenské konvence apod. Tak vytočeného si sám sebe nepamatuji.
Loňského roku touhle dobou (vyrábíme odpisy z daní) si maminka zakoupila notebook. Na části disku jsou (nepoužívané) xp, když už jsme je zaplatili. Na zbytku (větší polovině) je linux (je jedno, jaká distribuce, dokonce i FreeBSD se sneslo, hlavně že tam chodí Frozen Bubble )
Celý uplynulý rok vychovávám, že k document-processingu je výtečné OO.org (troff a TeX jsem si dovolil zatajit), boot do win je nevhodný kvůlivá virům a obviněním z bankové loupeže (fakt se po letech s unix-like systémy nemíním učit, jak zabezpečit windows libovolné edice) a na interfernet (rozuměj www), že je firefox. No a co se nestane: Maminka se rozhodne rozšířit si znalosti. Kamrádka ji pošle dotaz "máš e-mail?", já odpovím ze svého mobilu, protože maminka na svém telefonu není schopna se přepnout na malá písmenka, natož najít zavináč. Ujistím ji, že jen co se vrátím domů (mám za to, že kamarádka ji mezitím napíše), naučím ji reagovat na došlou poštu.
Ale ouvej:
Už to není ppt ale ppt^2 -- pps a výuka v poštování jde vítekam, protože tenhle formát budoucnosti pochopitelně nejsem schopen otevřít.
Maminka se rozčiluje: "pořídím si normální tučňáky ..."
Tož asi tak. Našla by se nějaká dobrá duša,
která by ono *.pps převedla na *.ppt? Já bych místo warezení oficů raději dopsal svůj další blogpost o
troffu .
P.S.: dám krk na to, že ona kamarádka má ty pokrokové technologie ukradené (nerozuměj na háku :(
Tiskni
Sdílej: