Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
V návrh kostry nově přibylo rozdělení kapitoly o sítích.
Účelem kapitoly o sítích je uvedení do problematiky. Tedy např. vysvětlit, co je DNS, ale už nikoli vysvětlovat jak nastavit bind, vysvětlit co je http, ale nevysvětlovat konfiguraci Apache ... Tyto "konfigurační" záležitosti patří až do dalších dílů učebnice.
Poněkud nový se vám možná bude zdát způsob, jakým jsme postupovali v případě názvů dílčích oddílů kapitoly o sítích. Je experimentální a inspiraci jsme nalezli ve standardní učebnici lékařské biochemie Murray et al., Harper's Biochemistry, 23rd Ed., Appleton & Lange, a Publishing division of Prentice Hall International Inc., East Norfolk Connecticut, 1993 (český překlad: Harperova biochemie, nakl. H&H 1998).
Názvy kapitol jsou zde oznamovací věty vystihující podstatu probírané problematiky. Tak např. v 59. kapitole - zabývající se krevními bílkovinami, protilátkami krve a srážením krve - nalezneme podkapitolu "Koncentrace proteinů v plasmě je důležitá pro řízení distribuce tekutiny mezi krví a tkáněmi".
Tento způsob pojmenovávání dílčích celků učebnice bychom mohli využít i my. Snad tak předejdeme "kryptickým názvům" (zdravím Michala Vyskočila) a nedorozuměním o jejich (dílčích celků) obsahu.
Naše obvyklá prosba závěrem: Vaše připomínky vkládejte, prosíme, do diskuse pod aktuální blog. Neměnte na wiki přímo náš návrh, svou hravost projevte založením nového článku. Děkujeme.
UPDATE: Log je tady.
Tiskni
Sdílej:
man xyz
, jenom kdyby věděl, že zrovny xyz
dělá to, co potřebuje.
No schválně, kdybyste o Linuxu (UNIXu) nic nevědli, napadlo by vás, že výpis adresáře se provede pomocí ls
?
man
zmínit 'man -k
' vulgo apropos
. :-) (I když je pravda, že smysluplnost výstupu tohoto příkazu už není co bývala.)
lspro výpis obsahu adresáře. Proč myslíš, že jsme zařadili jako jeden z hlavních oddílů "Přehled příkazů"?