Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Leoš Literák navrhl, abychom se společně pokusili o online učebnici linuxu. Navrhuji abychom se pro začátek odrazili od kostry tohoto tutoriálu a společně dospěli k návrhu kostry našeho dokumentu.
Takže, můj návrh prozatimní struktury je:
Takže dávám "do placu" tento návrh kostry a prosím ostatní, aby se připojili s návrhy, co vynechat a naopak přidat, jak dále větvit ...
Tiskni
Sdílej:
Co bys chtěl napsat pro ně?Co třeba manuál k tomu programu co potřebují používat. On už stejně asi bude existovat, tak by to bylo aspoň bez práce.
Na lidi, kteří se nechtějí učit nic, kašlu, ježto pro ty by byla ztráta času cokoli psát.To jsem myslel tím výše, protože ti to stejně číst nebudou, řeknou " no a co, tohle číst nebudu" a budou chtít přesný popis něčeho konrkétního obvykle blbosti...
Rekl bych, ze tohle je otazka, ktere bychom meli venovat pozornost predevsim. Predpokladam, ze valna vetsina z nas jsme technici, pripadne pracujeme na nejakych firemnich projektech s technikou (nejen IT) souvisejicich.
A pokud vim, tohle by mel byt (az na par drobnosti) projekt jako kazdy jiny. A kazdy projekt zacina cim?
Nevim nevim, ale zatim jsem tu nic podobne rozepsaneho nevidel. Nechci pusobit jeste vetsi flame nez uz tu je, ale pripada mi zbytecne se hadat o kapitolach, kdyz ani nemame jednotnou vizi.
Každopádně by se mělo začít (po nějakých těch "povinných" úvodech typu GNU, FSF, Linux, UNIX, ...) příkazy login, man, ls apod. Přesměrování roury. Práce s textem. Zkrátka body 1. až 5. A to vše s neustálým připomínáním unixové ideje jednoduchých nástrojů.Tady si myslím, že bychom měli nasadit opak, člověka, který skoro neví co to je, to moc bavit nebude, protože ani neví, jestli to bude dělat nebo ho bavit, proto bych na začátek jen strašně moc stručně vysvětlil, že je tu GNU a že je tu Linux a unixy atd atd, jen jemně, a až k tomu přičichne, tak pokud ho to bude bavit == bude číst dál, se o tomto dozví, ale u věci, která ho baví už to číst bude. Znal jsem dost lidí co začínalo a vždy tohle na začátku přeskakovali, pak se ptali jak to s tím je ...
Rád bych se podílel na této knize. Je to přesně to, co začátečníkům chybí. Učebnice - vše na jednom místě. Bohužel nemám na to, abych něco takového organizoval a vytvářel. Vědomostně (linuxový začátečník, který má ale v paměti všechny dotazy na celý systém) ani časově (zaměstnání - 2ks).
Zřizuji si samostatnou místnost, kterou nazývám TUX-ROOM
Teď ke kostře :
Měla by tam být samostatná kapitola pro SOUBOROVÝ SYSTÉM (kde co najdu - nestačí "/ETC", ale musí tam být další základní větvení), KONFIGURAČNÍ SOUBORY (kde je najdu a co pak s nimi), ZVUKOVÝ SYSTÉM (docela dost dlouho jsem nastavoval drivery, než jsem objevil mixer), GRAFICKÝ SYSTÉM (s tím mám věčné problémy, doufám, že zase najdu nějaký "mixer" ), v základní kostře mi ještě chybí APLIKACE (stačí jen tabulka, kde bude uvedeno, že KPPP je pro pevné připojení k netu přes telefon, GIMP - grafický program atd. - ty názvy byly před zorientováním doslova šílené)
Jinak s přípravou rád pomůžu, pokud bude zájem.