Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Vítejte na projektových stránkách online linuxové učebnice pro začátečníky. Našim cílem je vytvořit zdroj informací, který by nováčkům dokázal srozumitelně vysvětlit Linux a jeho principy. Výběr témat i text samotný bude zaměřen na uživatele, kteří se systémem GNU/Linux nemají žádné (nebo jen malé) zkušenosti.
Projekt učebnice zastřešuje portál abclinuxu.cz, její vytváření ale bude otevřené každému, kdo se bude chtít zapojit. Učebnice bude od počátku vznikat pod svobodnou licencí GNU FDL, takže ji kdokoliv bude moci využívat pro své projekty. Zapojit se může každý, ať už psaním jednotlivých kapitol, opravami chyb, připomínkami či náměty. Velmi důležité jsou i podněty od naprostých začátečníků, kteří mohou přiblížit, s čím se nejvíce potýkali.
Byla vytvořena základní kostra učebnice (prozatím jen pro začátečnickou část). Všichni jste zváni ke spolupráci při tvorbě jejího obsahu. Nemusíte být experti, abyste přidali aspon pár odstavců. Kdokoliv může váš text doplnit či poopravit, stejně jako vy můžete vylepšit existující části.
Poměrně dost je napsáno o historii Linuxu, základech práce se soubory a shelly, příkazové řádce a koncepci X Window Systému. Mnoho kapitol však čeká na svého autora, například síťařina, práce s procesy či X Window. Stránka přehledu zachycuje aktuální stav.
Dokument vytvořil: Leoš Literák, 8.8.2005 19:05 | Poslední úprava: Leoš Literák, 22.1.2006 19:31 | Další přispěvatelé: vladka, Robert Krátký | Historie změn | Zobrazeno: 6248×
Tiskni
Sdílej: