Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
V návrh kostry nově přibylo rozdělení kapitoly o sítích.
Účelem kapitoly o sítích je uvedení do problematiky. Tedy např. vysvětlit, co je DNS, ale už nikoli vysvětlovat jak nastavit bind, vysvětlit co je http, ale nevysvětlovat konfiguraci Apache ... Tyto "konfigurační" záležitosti patří až do dalších dílů učebnice.
Poněkud nový se vám možná bude zdát způsob, jakým jsme postupovali v případě názvů dílčích oddílů kapitoly o sítích. Je experimentální a inspiraci jsme nalezli ve standardní učebnici lékařské biochemie Murray et al., Harper's Biochemistry, 23rd Ed., Appleton & Lange, a Publishing division of Prentice Hall International Inc., East Norfolk Connecticut, 1993 (český překlad: Harperova biochemie, nakl. H&H 1998).
Názvy kapitol jsou zde oznamovací věty vystihující podstatu probírané problematiky. Tak např. v 59. kapitole - zabývající se krevními bílkovinami, protilátkami krve a srážením krve - nalezneme podkapitolu "Koncentrace proteinů v plasmě je důležitá pro řízení distribuce tekutiny mezi krví a tkáněmi".
Tento způsob pojmenovávání dílčích celků učebnice bychom mohli využít i my. Snad tak předejdeme "kryptickým názvům" (zdravím Michala Vyskočila) a nedorozuměním o jejich (dílčích celků) obsahu.
Naše obvyklá prosba závěrem: Vaše připomínky vkládejte, prosíme, do diskuse pod aktuální blog. Neměnte na wiki přímo náš návrh, svou hravost projevte založením nového článku. Děkujeme.
UPDATE: Log je tady.
Tiskni
Sdílej:
man xyz
, jenom kdyby věděl, že zrovny xyz
dělá to, co potřebuje.
No schválně, kdybyste o Linuxu (UNIXu) nic nevědli, napadlo by vás, že výpis adresáře se provede pomocí ls
?
man
zmínit 'man -k
' vulgo apropos
. :-) (I když je pravda, že smysluplnost výstupu tohoto příkazu už není co bývala.)
lspro výpis obsahu adresáře. Proč myslíš, že jsme zařadili jako jeden z hlavních oddílů "Přehled příkazů"?