Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V návrh kostry nově přibylo rozdělení kapitoly o sítích.
Účelem kapitoly o sítích je uvedení do problematiky. Tedy např. vysvětlit, co je DNS, ale už nikoli vysvětlovat jak nastavit bind, vysvětlit co je http, ale nevysvětlovat konfiguraci Apache ... Tyto "konfigurační" záležitosti patří až do dalších dílů učebnice.
Poněkud nový se vám možná bude zdát způsob, jakým jsme postupovali v případě názvů dílčích oddílů kapitoly o sítích. Je experimentální a inspiraci jsme nalezli ve standardní učebnici lékařské biochemie Murray et al., Harper's Biochemistry, 23rd Ed., Appleton & Lange, a Publishing division of Prentice Hall International Inc., East Norfolk Connecticut, 1993 (český překlad: Harperova biochemie, nakl. H&H 1998).
Názvy kapitol jsou zde oznamovací věty vystihující podstatu probírané problematiky. Tak např. v 59. kapitole - zabývající se krevními bílkovinami, protilátkami krve a srážením krve - nalezneme podkapitolu "Koncentrace proteinů v plasmě je důležitá pro řízení distribuce tekutiny mezi krví a tkáněmi".
Tento způsob pojmenovávání dílčích celků učebnice bychom mohli využít i my. Snad tak předejdeme "kryptickým názvům" (zdravím Michala Vyskočila) a nedorozuměním o jejich (dílčích celků) obsahu.
Naše obvyklá prosba závěrem: Vaše připomínky vkládejte, prosíme, do diskuse pod aktuální blog. Neměnte na wiki přímo náš návrh, svou hravost projevte založením nového článku. Děkujeme.
UPDATE: Log je tady.
Tiskni
Sdílej:
man xyz
, jenom kdyby věděl, že zrovny xyz
dělá to, co potřebuje.
No schválně, kdybyste o Linuxu (UNIXu) nic nevědli, napadlo by vás, že výpis adresáře se provede pomocí ls
?
man
zmínit 'man -k
' vulgo apropos
. :-) (I když je pravda, že smysluplnost výstupu tohoto příkazu už není co bývala.)
lspro výpis obsahu adresáře. Proč myslíš, že jsme zařadili jako jeden z hlavních oddílů "Přehled příkazů"?