Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
V návrh kostry nově přibylo rozdělení kapitoly o sítích.
Účelem kapitoly o sítích je uvedení do problematiky. Tedy např. vysvětlit, co je DNS, ale už nikoli vysvětlovat jak nastavit bind, vysvětlit co je http, ale nevysvětlovat konfiguraci Apache ... Tyto "konfigurační" záležitosti patří až do dalších dílů učebnice.
Poněkud nový se vám možná bude zdát způsob, jakým jsme postupovali v případě názvů dílčích oddílů kapitoly o sítích. Je experimentální a inspiraci jsme nalezli ve standardní učebnici lékařské biochemie Murray et al., Harper's Biochemistry, 23rd Ed., Appleton & Lange, a Publishing division of Prentice Hall International Inc., East Norfolk Connecticut, 1993 (český překlad: Harperova biochemie, nakl. H&H 1998).
Názvy kapitol jsou zde oznamovací věty vystihující podstatu probírané problematiky. Tak např. v 59. kapitole - zabývající se krevními bílkovinami, protilátkami krve a srážením krve - nalezneme podkapitolu "Koncentrace proteinů v plasmě je důležitá pro řízení distribuce tekutiny mezi krví a tkáněmi".
Tento způsob pojmenovávání dílčích celků učebnice bychom mohli využít i my. Snad tak předejdeme "kryptickým názvům" (zdravím Michala Vyskočila) a nedorozuměním o jejich (dílčích celků) obsahu.
Naše obvyklá prosba závěrem: Vaše připomínky vkládejte, prosíme, do diskuse pod aktuální blog. Neměnte na wiki přímo náš návrh, svou hravost projevte založením nového článku. Děkujeme.
UPDATE: Log je tady.
Tiskni
Sdílej:
man xyz
, jenom kdyby věděl, že zrovny xyz
dělá to, co potřebuje.
No schválně, kdybyste o Linuxu (UNIXu) nic nevědli, napadlo by vás, že výpis adresáře se provede pomocí ls
?
man
zmínit 'man -k
' vulgo apropos
. :-) (I když je pravda, že smysluplnost výstupu tohoto příkazu už není co bývala.)
lspro výpis obsahu adresáře. Proč myslíš, že jsme zařadili jako jeden z hlavních oddílů "Přehled příkazů"?