Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Každý linuxový začátečník čelí problémům pramenícím z neznalosti úplných základů. Něco se naučí časem, něco pochytí z diskusí, někteří poctivější si zakoupí literaturu a nastudují ji. Poslední možnost je i hojně doporučována v diskusním fóru. Ne každý je ale ochoten investovat několik set korun do koupě knížky, zvláště když si není jist, zda u Linuxu zůstane. Jiným jsou už tak přirostlí k internetu, že fyzickou návštěvou knihkupectví si ani nedovedou představit a dají přednost obrazovce. Důvody mohou být různé, ale věřím, že pro spoustu lidí by měla smysl online učebnice Linuxu.
Právě takový projekt bych chtěl zde na abíčku rozjet. Viz první zmínky v diskusi. Představuji si to jako veřejně otevřenou a čtenáři budovanou knížku, ve které má kterýkoliv čtenář možnost opravit chybu či nepřesnost anebo doplnit údaje. Takovýto způsob by znamenal neustále aktuální obsah, který nezestárne a dá se snadno linkovat.
Asi nejdůležitější je navrhnout osnovu knížky, vymyslet jednotlivé části a kapitoly. Když toto bude hotovo, není problém, aby na učebnici zároveň pracovalo vícero lidí najednou. Tento zápisek má být sondou vašeho zájmu. Jeden dobrovolník se již našel. A ještě poznámka na závěr, obsah by IMHO měl být šířen pod licencí GNU FDL, aby z něj mohli profitovat všichni uživatelé Linuxu.
Tiskni
Sdílej:
A jsi si jist, že tohle opravdu nikde na netu není?ze neco neni, si nemohu byt jist nikdy :)
No a az bude osnova tak uz jen budeme vsichni spolecne psat clanky k jednotlivym tematum. Urcite by mohli i vychazet na anbicku a byt honorovany.No stylem Wiki (clanek postupne upravuje a zdokonaluje vic lidi) asi tezko. Leda kazdymu 20 Kc... hehe. Prave ze takova UCEBNICE by nemela bejt souhrn ruzne dokonalych monografickych clanku, jejichz kvalita kolisa podle momentalni nalady a schopnosti jednoho autora. Ucebnice ma za ukol strucne vysvetlit a pomoci nazornych prikladu zajistit nejakou dovednost. To kolektivni dilo tak vytvari jaksi novou kvalitu, ktere neni vetsinou schopen jeden autor dosahnout. A tezko se bude nejak urcovat, merit a hlidat pomer prinosu jednotlivych autoru, takze viz Wikipedie: mas-li autorske osobnostni a financni ambice, neni to prostor pro tebe ;) PS. redakci: Je docela mozne, ze se tim pripravite o jisty typ clanku, ktery tu dosud vychazel... krome toho asi budete pit krev ruznym "autorum", co se snazej prodavat opisy manualu jako svoje knizky... vite vubec, co delate?
Uvedu příklad na mých oblíbených terminálových programech: Příkaz ls se používá na výpis souborů. Umí tohle, syntaxe je takováto.Neco jako "man"? To prave asi tezko. Ucebnice vypada takhle: Vypis souboru v adresari ziskame prikazem ls. Tj. postupovat od cinnosti, nikoliv od pojmu (od toho je zase slovnik).
Je totiž otázkou, co je ještě pro začátečníka a co pro pokročilého uživatele. Takže z tohoto důvodu bych to příliš na začátečníka a pokročilého nedělil.Pro zacatecnika je to, co nepredpoklada vedomosti. Pro pokrocile to, co stavi na tom, co se naucil zacatecnik. Jen hloupe napsana ucebnice se snazi k tematu kapitoly vycerpat kompletne tema. Cilem ucebnice je neco naucit, ne zachytit vsechno, co by kdo mohl kdy potrebovat. Priklad: Jako zacatecnik v linuxu me mozna zajima strucne, co je to jadro, jak najdu jeho verzi (kvuli dotazum) a jak ho ve sve distribuci jednoduse aktualizuji. Pripadne, jak si prikonfiguruji nejaky chybejici ovladace (ale ne teoreticky, pouze prakticky). Jako pokrocileho me zacne zajimat, jak se takove jadro da vubec optimalizovat nebo dokonce patchovat. No a jaka je struktura jadra a jak se jadro pise apod., to uz nepatri do ucebnice Linuxu, to uz patri do odbornych clanku pro velmi uzky okruh lidi. Vycerpat v tematu JADRO vsechny tyhle stupne povede k jednomu: spokojen nebude nikdo. Zacatecnik protoze spouste veci nerozumi a ani nechce rozumet, pokrocily, protoze se nechce prodirat trivialnostmi.
a samozrejme spousta veci uz je k dispozici, takze by se tam dali odkazy a dalsi napady autora):Spis by se ty dostupne veci mely zpracovat... protoze delat ucebnici formou odkaziste do ruznych pekel je zbytecna prace, to rovnou muzes rict Google nebo Linuxforum.org ci co ...
Mali by v nej byť veci ako nainštalovať user-friendly distribúciu (Ubuntu, Fedora alebo Mandriva), ako nainštalovať nový program (nie príkazový riadok, ale nadstavba typu Synaptic), ako poslať mail, ako niečo spakovať, ako niečo vytlačiť...No to pozor. Pod "ucebnice Linuxu" si rozhodne nepredstavuju souhrn instalacnich manualu k rozsirenym distribucim. Naopak, tam bych hledal presne to, co maji skoro vsechny distribuce spolecne, a to je, jak neco resit z prikazoveho radku, kdyz klikatka selzou.