V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Co bych uvítal já, je takový pěkný český server, na kterém bych nalezl pravidla, postupy, návody a vysvětlení týkající se linuxu. Pár příkladů - zajímá mě příkaz ls, zajímá mě jak nastavit síť, netuším jak počeštit distribuci, jak se pracuje ve vimu, jak poslat zprávu o chybě, nebo jak postavit server snadno a rychle ;)No, shodou okolností se na takovém serveru nacházíš
Bohužel když daný člověk vůbec neví, která bije, tak je pomoc složitější a trvá to strašně dlouho zjistit, kde je problém, nebo co ten člověk chce.Proto by to mělo být někde vysvětleno tak, aby to pochopil. Všichni jsme nějak začínali.
lspci
, ale klidně se pustí do kompilace vlastního jádra.
Přitom v Gentoo handbooku (který je až nechutně podrobný a ukecaný) tohle všechno je napsané a je dokonce i česky - než začnete konfigurovat jádro, musíte znát svůj systém a dále jsou vysvětleny příkazy lspci
a lsmod
. Proto se nezlob, že jsem tolik skeptický.
align: justify;
by IMO do line-height
kecat neměl...
vetsi mezery mezi slovy zvetsi opticky i mezery mezi radky. align justify je ostatne pekna pitomost v textu, ktery se kazdemu zobrazuje s jinou sirkou podle osobniho nastaveni. tenhle typograficky prvek ma opodstatneni v knihach, na netu podle me nema co delat (leda kdyz je neco peclive zalomeno, a natvrdo).align: justify;
by IMO doline-height
kecat neměl...
Takze jestli spis neni lepsi investovat energii do slovniku a uvodu do computerove anglictiny nez do marne snahy vsechno pocestovat (tyka se samozrejme lidi, co chtej administrovat, ne tech, co pouze pouzivat).To si myslím, že je chyba. Tak třeba já, pokud jsem chtěl Linux začít používat, tak jsem se ho právě kvůli tomu musel naučit administrovat. Samozřejmě, v případě sekretářky bude stačit, že umí ťukat do klávesnice, ale v případě člověka, který chce v Linuxu pracovat a nemá ve svém okolí nikoho kdo by mu to "nainstaloval a nastavil", nic jiného prostě nezbyde. Tohle si myslím, že by sneslo ještě dost vylepšení a počeštění si určitě zasloužilo.
To si myslím, že je chyba. Tak třeba já, pokud jsem chtěl Linux začít používat, tak jsem se ho právě kvůli tomu musel naučit administrovat. Samozřejmě, v případě sekretářky bude stačit, že umí ťukat do klávesnice, ale v případě člověka, který chce v Linuxu pracovat a nemá ve svém okolí nikoho kdo by mu to "nainstaloval a nastavil", nic jiného prostě nezbyde.Jenze je tu "maly" problem. Navody a dokumentace k administraci se neustale aktualizuji a meni a pocet lidi, kteri jsou ochotni a schopni zabyvat se preklady a zpracovanim ceske dokumentace je dost omezeny. Nezvladaji to podle me zkusenosti ani Nemci (zdaleka ne vsechna dokumentace k Linuxu je dostupna v nemcine), ackoliv maji pred nami obrovsky naskok. Takze to dopada tak, ze lidi, co pracujou na dokumentaci k administraci, nemuzou pracovat na dokumentaci pro proste uzivatele. Tim padem je pulka (nebo vic) KDE neprelozena, jelikoz neni prelozenej jeste ani komplet Gentoo Handbook (dosad si co chces...). Je to stejne jako s jakoukoliv odbornou literaturou. Doufat, ze se nemusis ucit jazyk, kdyz chces byt v necem odbornikem, protoze jednou bude vsechno prelozeny (a ze se preklada jako o zavod), je opravdu naivita k pohledani. Moje prognoza: vetsina projektu pocestovani skonci bez nejake financni cilene podpory neaktualnimi fragmenty. Pro zajimavost, ktera distribuce Linuxu ma kompletni a stale aktualni ceskou dokumentaci? A to vubec nemluvim dokumentaci jednotlivych aplikaci.
Tiskni
Sdílej: