Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Co bych uvítal já, je takový pěkný český server, na kterém bych nalezl pravidla, postupy, návody a vysvětlení týkající se linuxu. Pár příkladů - zajímá mě příkaz ls, zajímá mě jak nastavit síť, netuším jak počeštit distribuci, jak se pracuje ve vimu, jak poslat zprávu o chybě, nebo jak postavit server snadno a rychle ;)No, shodou okolností se na takovém serveru nacházíš
Bohužel když daný člověk vůbec neví, která bije, tak je pomoc složitější a trvá to strašně dlouho zjistit, kde je problém, nebo co ten člověk chce.Proto by to mělo být někde vysvětleno tak, aby to pochopil. Všichni jsme nějak začínali.
lspci
, ale klidně se pustí do kompilace vlastního jádra.
Přitom v Gentoo handbooku (který je až nechutně podrobný a ukecaný) tohle všechno je napsané a je dokonce i česky - než začnete konfigurovat jádro, musíte znát svůj systém a dále jsou vysvětleny příkazy lspci
a lsmod
. Proto se nezlob, že jsem tolik skeptický.
align: justify;
by IMO do line-height
kecat neměl...
vetsi mezery mezi slovy zvetsi opticky i mezery mezi radky. align justify je ostatne pekna pitomost v textu, ktery se kazdemu zobrazuje s jinou sirkou podle osobniho nastaveni. tenhle typograficky prvek ma opodstatneni v knihach, na netu podle me nema co delat (leda kdyz je neco peclive zalomeno, a natvrdo).align: justify;
by IMO doline-height
kecat neměl...
Takze jestli spis neni lepsi investovat energii do slovniku a uvodu do computerove anglictiny nez do marne snahy vsechno pocestovat (tyka se samozrejme lidi, co chtej administrovat, ne tech, co pouze pouzivat).To si myslím, že je chyba. Tak třeba já, pokud jsem chtěl Linux začít používat, tak jsem se ho právě kvůli tomu musel naučit administrovat. Samozřejmě, v případě sekretářky bude stačit, že umí ťukat do klávesnice, ale v případě člověka, který chce v Linuxu pracovat a nemá ve svém okolí nikoho kdo by mu to "nainstaloval a nastavil", nic jiného prostě nezbyde. Tohle si myslím, že by sneslo ještě dost vylepšení a počeštění si určitě zasloužilo.
To si myslím, že je chyba. Tak třeba já, pokud jsem chtěl Linux začít používat, tak jsem se ho právě kvůli tomu musel naučit administrovat. Samozřejmě, v případě sekretářky bude stačit, že umí ťukat do klávesnice, ale v případě člověka, který chce v Linuxu pracovat a nemá ve svém okolí nikoho kdo by mu to "nainstaloval a nastavil", nic jiného prostě nezbyde.Jenze je tu "maly" problem. Navody a dokumentace k administraci se neustale aktualizuji a meni a pocet lidi, kteri jsou ochotni a schopni zabyvat se preklady a zpracovanim ceske dokumentace je dost omezeny. Nezvladaji to podle me zkusenosti ani Nemci (zdaleka ne vsechna dokumentace k Linuxu je dostupna v nemcine), ackoliv maji pred nami obrovsky naskok. Takze to dopada tak, ze lidi, co pracujou na dokumentaci k administraci, nemuzou pracovat na dokumentaci pro proste uzivatele. Tim padem je pulka (nebo vic) KDE neprelozena, jelikoz neni prelozenej jeste ani komplet Gentoo Handbook (dosad si co chces...). Je to stejne jako s jakoukoliv odbornou literaturou. Doufat, ze se nemusis ucit jazyk, kdyz chces byt v necem odbornikem, protoze jednou bude vsechno prelozeny (a ze se preklada jako o zavod), je opravdu naivita k pohledani. Moje prognoza: vetsina projektu pocestovani skonci bez nejake financni cilene podpory neaktualnimi fragmenty. Pro zajimavost, ktera distribuce Linuxu ma kompletni a stale aktualni ceskou dokumentaci? A to vubec nemluvim dokumentaci jednotlivych aplikaci.
Tiskni
Sdílej: