Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Minule jsme diskutovali nad vhodností různých webových technologií, hlavně z hlediska efektivity vývoje. Padaly tady návrhy od djanga, přes PHP a perl po javu. S tím ale vyvstává zajímavý teoretický problém - dají se bezešvě integrovat do jedné webové stránky? Představte si, že byste třeba blogy a diskuse z Abíčka psaného v javě chtěli vložit do webu nad drupalem či přímo PHP. Nebo sestavit web v RoR s komponentami v djangu. Jde to? Podle mně jediná technologie, která to zvládne, je flash, protože se vloží přímo do HTML jako tag. A server může běžet nad čímkoliv. Dají se podobně kombinovat nějaké jiné frameworky / jazyky?
Zajímá mě váš názor a zkušenosti, v čem vyvíjet webové aplikace? Java má výhodu, že je strong typed a je pro ni hromada knihoven. Deployment je ale složitější, špatně se nahrávají na server změny. Dále je problém v dostupnosti programátorů. U linuxáků je obvzláště neoblíbená. Dále jsem znal PHP, kde lidí dělajících v PHP je hromada, ale bohužel procento programátorů je mezi nimi celkem nízké. Zajímavé jsou ještě ruby (on rails) a python (django). Co byste vybrali? Důležitá je efektivita vývoje. A v čem se vlastně vyvíjejí větší české projekty? Jak jsem psal, máme něco v merku. Chci (si) dokázat, že Abíčko nebyla náhoda.
Otázka pro programátory a ajťáky obecně, kde byste hledali zaměstnání? Na jakém personálním serveru?
Dovolím si malý spam. Jak asi víte, pracuju jako manažer v softwarové divizi HP. Jelikož se nám docela daří i v dnešní době, najímáme nové lidi.
(English summary at the end of the article) Uvažoval jsem, že upgradnu jetty, na kterém běží abíčko, z historické verze 4.1.20 na aktuální. Dlouho jsem se k tomu neměl, nejdříve kvůli chybě jsem měl opatchovanou verzi a nebyl jsem si jist, zda můj patch byl začleněn a pak u řady 5 chyběly startovací skripty. A vůbec, kdo by šťoural do něčeho, co funguje, že? Teď jsem se k tomu dostal, ale po odeslání formuláře jetty 6.0.2 byly znaky s diakritikou zničeny.
Chci si udělat databázi studentů, kteří umí psát webové aplikace v Javě. Možná z toho bude brigáda přes léto (na Abíčku je stále co zlepšovat), možná se podaří spolupráce s nějakou vysokou školou a vznikne námět na ročníkový projekt. V obou případech ale potřebuji vědět o případných zájemcích. Takže mi prosím pošlete mailika. A pokud učíte informatiku na vysoké škole či univerzitě a hledáte pro své studenty praktické náměty na projekty, ozvěte se prosím také. Děkuji.
Mám dotaz pro kolegy programátory, jak by řešili verzování objektů ukládáných do databáze.
Kluci chystají nový server pro abíčko a zatím na něj instalují nový LinuxBizWorld. Nicméně mají problémy s tím, že jim nefungoval překlad ? v PreparedStatement, díky čemuž se aplikace chovala podivně. Google napovídá, že je to problém mysql instalované z debian balíčků a může pomoci nastavení useServerPrepStmts=false
. Skutečně to vypadá, že tohle je správná cesta. Další odkazy: mysql, ubuntu.
Docela by mě zajímalo, kolik je mezi čtenáři abíčka programátorů v Javě. Hlasujte v anketě, pište komentáře :-).
Aktualizace pro nepozorné: v předcházejícím odstavci se ptám, kolik je mezi čtenáři programátorů v javě. Neptám se, kolik čtenářů není programátorů v javě. Tudíž není důvod, aby mohli hlasovat i ti, kteří javu neovládají. Chápete konečně ten rozdíl?
Dneska jsem měl ve firmě edu session ohledně Freemarkeru. Pokud by si někdo chtěl udělat krátký přehled, co Freemarker umí a jak vypadá, může se mrknout na podklady (v angličtině). Je to v PPT formátě.
Náhodou jsem se prokliknul na blog Kohsuke Kawaguchiho, kde popisuje Jaxb 2.0 ve spolupráci s anotacemi Javy 5. Velice působivé. Skoro argument proto, abych zkusil své XML převést na objekty.
S JAXB jsem před léty pracoval. To ještě byla beta první verze založená na DTD. Už tehdy se mi ten princip líbil, ale na Abíčku jsem JAXB ani nic podobného nepoužil z důvodu častých změn. Když mám jen XML, stačí upravit pár XPath, nad daty v databázi provést XSLT a je to. Možná by to šlo i s JAXB. Uvidíme.