Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
S komponentami nevim, ale muzes relativne snadno pouzivat sluzby jedne aplikace v jine (treba uzivatelske ucty z jedne v jine, a tak) pomoci RESTu.
dají se bezešvě integrovat do jedné webové stránky
zkombinovat libovolne dva frameworky v ruzny jazycich AFAIK bezesve nejde I kdyz zalezi na tom, co si kdo pod tim "bezesve" predstavi. IMHO je nejjednodussi pouzit REST, pripadne SOA. Prvne je ale na miste otazka, proc bych se mel snazit pospojovat komponenty ruznych frameworku v ruznych jazycich dohromady. Pokud je cilem teoreticke zamysleni se nad tim, jak to nejak efektivne udelat, tak to by asi bylo na delsi zamysleni (napr. na nejakou diplomku). Pokud je ale cilem efektivni vyvoj aplikace, jak bylo zmineno v predchozim zapisku, pak snaha kombinovat ruzne frameworky je IMHO jeden z nejjistejsich zpusobu, jak vyvoj aplikace udelat velmi neefektivni(*) - aspon podle me male dosavadni zkusenosti.
(*) to plati v pripade, ze se zacina na "zelene louce", pokud uz mam neco udelano v A a neco zas v B a potrebuju to dat dohromady, tak pak pochopitelne stoji za to zvazovat, jak to nejak efektivne dat dohromady... Ale to uz je nejaky konkretni pripad a ne obecny problem, jak kombinovat komponentu A frameworku X s komponentou B frameworku Y, pricem X a Y jsou kazde v jinem jazyku...
ano, to bych taky chapal a ma to smysl, jak ostatne pisu v poznamce sveho predchoziho prispevku. Pak by ale bylo namiste napsat konkretni problem, napr. onen jak skominovat php a javu(*), coz by patrne vedlo k plodnejsi diskuzi nez obecny dotaz, jak skombinovat komponenty nejakych dvou frameworku...
(*) osobne s kombinaci java+php zadnou zkusenost nemam, ale google vyplivne vcelku dost odkazu (napr. php/java bridge nebo zend server) a IMHO je vcelku slusna sance, ze nekdo z mistnich ctenaru s tim zkusenosti ma a podeli se o ne...
<!doctype html> <html> <head> … </head> <body> _nejaky HTML kod_ <?php … ?> … <?java … ?> … <?c … ?> </body> </html>
Představte si, že byste třeba blogy a diskuse z Abíčka psaného v javě chtěli vložit do webu nad drupalem či přímo PHP.Přiznávám, že jinak jsem celou reakci nepochopil (vždyť volat třídy Javy a ještě z PHP a nechat si do něj generovat určité části musí být šíleně pomalé a přibližně rovné emulaci OSS nad PulseAudiem, které má jako backend kombinaci dmixu s ALSou, ne?).
Ono je už samotné <?php ... ? > v PHP není zrovna moc rychlé (ve srovnání s prostým echo).?
NechápešNo to skutečně teda ne.
Tiskni
Sdílej: