Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Me zajima, kolik lidi javu pouziva (presneji programuje). Urcite to jsou tisice lidi, ale na abicku jako by jich bylo nejak malo z dosavadnich diskusi.
Ta anketa nějak neodpovídá titulku blogpostu
). To že Java tak uspěla především jen díky agresivnímu marketingu. To že JVM od Sunu není opensource. To že má Java (alespoň z mého pohledu) ošklivou syntaxi a je staticky typovaná. To že je Java dosti paměťově náročná. To že... no je toho ještě hodně
Tedy to jsou důvody, proč Javu nemám rád já
Ale třeba to u něj bude obdobné
Možná je "nenávidím" zbytečně silné slovo, ale prostě k Javě chovám hodně silné antipatie (a to i přesto, že pár Java programů používám, třeba Azureus)...
No dobře, tohle řešit nechci, ačkoliv s mnoha body vámi zmíněného pohledu na javu úplně nesouhlasím. Tady se prostě naše názory mohou rozcházet a na tom nevidím nic špatného ani divného.
Ale ty zbytečné emoce kolem některých věcí v IT mě často překvapují. :-/
P.S. C++ ve mně ale negativní emoce nevzbuzuje, to jen když musím dodržovat formátovací zvyklosti odlišné od mých oblíbených… :-)
Třeba takový Smalltalk je v dokonalosti daleko před Javou...
Na serverech je asi dobra, ale ty "hi-tech" spolecnosti, co v tom pisou i "hi-tech" end-user aplikace "site na miru" zakaznikovi, protoze ten nezna nic jineho nez marketingove blaboly od Sunu a od tech "spolecnosti", bych s prominutim nejradeji poslal do ...
V práci dělám v Javě, ale hlavní jazyk je jazyk mé diplomky - z různých důvodů C++.
Java je taková cesta nejmenšího odporu. Je jednoduchá, vyvíjí se v tom docela rychle, docela rychle to běží na různých serverech. A hlavně jsou pro to mraky všelijakých nástrojů a knihoven pod rozumnýma licencema.
. Ale přemýšlím o Javě jako dalším kroku - zatím umím PHP, ale to není pro budoucí uplatnění moc použitelné (aspoň mi to tak připadá), proto jsem si řekl, že by možná byla dobrá Java - nemohl by mi poradit někdo "z oboru", jak dál, když bych se chtěl věnovat do budoucna vývoji internetových/intranetových aplikací?
Díky.
I když je pravda, že je to trochu nezasloužené, protože ten komentář už není skoro ani sektářský, spíš něco ještě horšího.
Nenapadá mne nikdo, kdo by v Javě programoval a dělal z ní sektářství. Ale nemůžu vyloučit, že takyprogramátoři, dříve houfně programující v PHP, se začínají zhlížet v Javě a projevují se pak tímto způsobem. Naopak vídám spoustu příspěvků v diskuzích od lidí, kteří v Javě nejspíš nikdy nic nenapsali, ale nenávidí ji (stačí si pročíst tuto diskuzi). A vůbec jim není hloupé psát to na portál, který napsal v Javě jediný člověk.
Pokud někdo napíše programuji v Javě a nenávidím ji, beru to - každý jsme jiný, každý program je jiný, proto tu máme spoustu programovacích jazyků. Ale komentáře "nenávidím Javu", ze kterých čiší to, že dotyčný vůbec neví, o čem mluví, jenom někde zaslechl, že je Java pomalá, jsou v mých očích poněkud ubohé...
Co takový Javista dokáže napsat v C/C++, to je neuvěřitelné. Kdo neviděl, neuvěří.
.
copy CON: program.exe
A ti ještě lepší asi takhle:
copy CON: program.zip
Takže asi tak
A teď klidně mohu s čistým svědomím tvrdit, že Javu nenávidím, i když o ní něco vím
A btw. dostávají mě ty neustálé narážky na takyprogramátory v PHP. Cítíte se být lepší, nadřazený? :-P
!
Tiskni
Sdílej: