Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Jak asi víte, před půl rokem jsme nastartovali projekt online linuxové učebnice. Zhruba 16 kapitol je napsaných, ale dvakrát tolik je úplně prázdných. Stačí se podívat na přehled změn.
Jelikož o Vánocích mívají lidé více času, co kdybychom si nadělili pod stromeček dokončení první části učebnice? Je nás tu dost na to, abychom s ní pohli dopředu a neměli žádnou prázdnou kapitolu.
Tiskni
Sdílej:
Typický průběh nového projektuTohle je ale vec organizace. Kdyz si clovek prohlidne blogy a diskuse k nim, tak je zretelne, ze energie a lidi se tu kumuluje dostatek. "Kacirsky" jsem kdesi v nejake diskusi nadnesl, ze snaha o "odborne blogy" je kontraproduktivni pro ostatni projekty abicka, hlavne pro Ucebnici, FAQ a Slovnik, jelikoz se presne odborna tematika, ktera by patrila tam, odklada asi snaze do blogu. V tom smyslu by bylo asi lepe mit vice flamoidnich a denickovskych blogu, s tim, ze by si tam lidi nezvykali hledat technicke zalezitosti. Puvodne jsem si dokonce myslel, ze to tak bude: blogy jako prostor pro odlehceni... ale objevuje se paradoxne hodne hlasu volajicich po tom, aby se vymezila specialni sekce IT-blogu. To by podle me jeste vice umrtvilo vyse zminene projekty.
Je fakt, ze system Wikipedie s extra strankou pro diskuse o clanku je docela fajn.K tomu se připojuji. Už mám dlouho ve svém soukromém TODO, že bych to měl dát do bugzilly. Já bych možnost diskuze zavedl u všech položek na portálu (na oddělené stránce) - slovnik, FAQ, učebnice, ...