Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Jak asi víte, před půl rokem jsme nastartovali projekt online linuxové učebnice. Zhruba 16 kapitol je napsaných, ale dvakrát tolik je úplně prázdných. Stačí se podívat na přehled změn.
Jelikož o Vánocích mívají lidé více času, co kdybychom si nadělili pod stromeček dokončení první části učebnice? Je nás tu dost na to, abychom s ní pohli dopředu a neměli žádnou prázdnou kapitolu.
Tiskni
Sdílej:
Typický průběh nového projektuTohle je ale vec organizace. Kdyz si clovek prohlidne blogy a diskuse k nim, tak je zretelne, ze energie a lidi se tu kumuluje dostatek. "Kacirsky" jsem kdesi v nejake diskusi nadnesl, ze snaha o "odborne blogy" je kontraproduktivni pro ostatni projekty abicka, hlavne pro Ucebnici, FAQ a Slovnik, jelikoz se presne odborna tematika, ktera by patrila tam, odklada asi snaze do blogu. V tom smyslu by bylo asi lepe mit vice flamoidnich a denickovskych blogu, s tim, ze by si tam lidi nezvykali hledat technicke zalezitosti. Puvodne jsem si dokonce myslel, ze to tak bude: blogy jako prostor pro odlehceni... ale objevuje se paradoxne hodne hlasu volajicich po tom, aby se vymezila specialni sekce IT-blogu. To by podle me jeste vice umrtvilo vyse zminene projekty.
Je fakt, ze system Wikipedie s extra strankou pro diskuse o clanku je docela fajn.K tomu se připojuji. Už mám dlouho ve svém soukromém TODO, že bych to měl dát do bugzilly. Já bych možnost diskuze zavedl u všech položek na portálu (na oddělené stránce) - slovnik, FAQ, učebnice, ...