Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Jak asi víte, před půl rokem jsme nastartovali projekt online linuxové učebnice. Zhruba 16 kapitol je napsaných, ale dvakrát tolik je úplně prázdných. Stačí se podívat na přehled změn.
Jelikož o Vánocích mívají lidé více času, co kdybychom si nadělili pod stromeček dokončení první části učebnice? Je nás tu dost na to, abychom s ní pohli dopředu a neměli žádnou prázdnou kapitolu.
Tiskni
Sdílej:
Typický průběh nového projektuTohle je ale vec organizace. Kdyz si clovek prohlidne blogy a diskuse k nim, tak je zretelne, ze energie a lidi se tu kumuluje dostatek. "Kacirsky" jsem kdesi v nejake diskusi nadnesl, ze snaha o "odborne blogy" je kontraproduktivni pro ostatni projekty abicka, hlavne pro Ucebnici, FAQ a Slovnik, jelikoz se presne odborna tematika, ktera by patrila tam, odklada asi snaze do blogu. V tom smyslu by bylo asi lepe mit vice flamoidnich a denickovskych blogu, s tim, ze by si tam lidi nezvykali hledat technicke zalezitosti. Puvodne jsem si dokonce myslel, ze to tak bude: blogy jako prostor pro odlehceni... ale objevuje se paradoxne hodne hlasu volajicich po tom, aby se vymezila specialni sekce IT-blogu. To by podle me jeste vice umrtvilo vyse zminene projekty.
Je fakt, ze system Wikipedie s extra strankou pro diskuse o clanku je docela fajn.K tomu se připojuji. Už mám dlouho ve svém soukromém TODO, že bych to měl dát do bugzilly. Já bych možnost diskuze zavedl u všech položek na portálu (na oddělené stránce) - slovnik, FAQ, učebnice, ...