Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Přináším vám žhavé zpravodajství z projektu Online linuxové učebnice. Podařilo se mi nenápadně provést průzkum, nebyl jsem odhalen nepřátelskými sentinely, proklouzl jsem i agentům a bezpečně jsem se vrátil zpět se spoustou informací. Chcete vědět víc?
Během Vánoc přibyl obsah čtyř kapitol. Jmenovitě Matouš Jan Fialka se vyřádil na Bezpečnosti a popsal historii iptables a přidal velice dlouhý komentovaný popis pravidel firewallu. Nicméně prostor pro vaše vylepšení zde je, chybí odstavce o teorii iptables.
Michal Kubeček na Nový rok napsal hned dvě nové kapitoly a druhého ledna doplnil třetí. Jmenovitě jde o Síťové protokoly, koncepci a vzdálený přístup na X Window. Má můj obdiv, rozsah a obsah je výjimečný.
Velice dobře vypadá například kapitola s Přehledem příkazů. Celkem již 21 kapitol má obsah, které mají dohromady přes 71 tisíc znaků. To je kolem 40 normostran. Do běžné knihy má sice ještě daleko, ale začíná se slibně rysovat.
Zapojit se do tvorby učebnice může každý. Můžete si najít prázdnou kapitolu a napsat ji. Nebo si projít existující a opravit v ní překlepy či zpřesnit text. Volné jsou třeba sítě, ať už základy či DNS. Smutně se kouká a hledá svého pánička kapitola Principy práce se systémem.
Tiskni
Sdílej:
No právě, stačilo říct;) Ale nemohl jsem tě sehnat...
Hned jak budu mít trochu času tak se na to vrhnu. Snad to stihnu ještě před zkouškama, jinak by to bylo do konce ledna určitě.
Placnul jsem tam ten script, protoze jsem povazoval za dobre dat zacatecnikum alespon nejaky ten script na firewall, protoze tam nebylo nic a lidi v te sekci pravdepodobne uz hledaji.
S tím bych tak úplně nesouhlasil. Na to, aby ten skript šel okamžitě nasadit, je příliš specifický (kdyby nic jiného, bylo by vhodné nastavení síťových rozhraní dát na začátku do proměnných, ať se to nemusí hledat a opravovat po celém skriptu). Bez aspoň základních znalostí netfilteru nebude začátečník vědět, co si s tím počít. Pro tyhle účely se daleko více hodí různá hotová řešení (jakkoli je nemám rád). Opravdu si myslím, že tohle by bylo lepší nechat až do toho druhého dílu, kde bude prostor udělat to pořádně - ale přesunout se to samozřejmě dá kdykoli, až bude kam.
Uvedomuji si vsechny nedostatky...
Snad ano, ale pro jistotu napíšu, co se mi na tom skriptu nezdá:
iptables -t $TABLE -F
'-s 0/0
'?
OUTPUT
politika DROP
, ale pak se stejně povolí všechny běžně používané protokoly? Nebylo by lepší dát rovnou politiku ACCEPT
?Myslím, že učebnic základů je dost.
Kdosi tu psal, že z blogů se stávají odkladiště konfiguračních souborů a tipů, místo témat pro odlehčení, tím že pak trpí hlavní obsah.
V tomto světle by IMHO spíše by mi přišlo přínosné založit vedle FAQ ještě nějakou sekci HOWTO, kde by nebyly často kladené otázky ani základy ani čistě HW, ale právě specialitky a tipy. Které jsou sice zajímavé, ale jinam se nehodí. Práve jsem vymyslel řešení tisku do PDF přes virtuální samba tiskárnu? Stejně si to musím někam poznamenat - šup tam s tím.