Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Přináším vám žhavé zpravodajství z projektu Online linuxové učebnice. Podařilo se mi nenápadně provést průzkum, nebyl jsem odhalen nepřátelskými sentinely, proklouzl jsem i agentům a bezpečně jsem se vrátil zpět se spoustou informací. Chcete vědět víc?
Během Vánoc přibyl obsah čtyř kapitol. Jmenovitě Matouš Jan Fialka se vyřádil na Bezpečnosti a popsal historii iptables a přidal velice dlouhý komentovaný popis pravidel firewallu. Nicméně prostor pro vaše vylepšení zde je, chybí odstavce o teorii iptables.
Michal Kubeček na Nový rok napsal hned dvě nové kapitoly a druhého ledna doplnil třetí. Jmenovitě jde o Síťové protokoly, koncepci a vzdálený přístup na X Window. Má můj obdiv, rozsah a obsah je výjimečný.
Velice dobře vypadá například kapitola s Přehledem příkazů. Celkem již 21 kapitol má obsah, které mají dohromady přes 71 tisíc znaků. To je kolem 40 normostran. Do běžné knihy má sice ještě daleko, ale začíná se slibně rysovat.
Zapojit se do tvorby učebnice může každý. Můžete si najít prázdnou kapitolu a napsat ji. Nebo si projít existující a opravit v ní překlepy či zpřesnit text. Volné jsou třeba sítě, ať už základy či DNS. Smutně se kouká a hledá svého pánička kapitola Principy práce se systémem.
Tiskni
Sdílej:
No právě, stačilo říct;) Ale nemohl jsem tě sehnat...
Hned jak budu mít trochu času tak se na to vrhnu. Snad to stihnu ještě před zkouškama, jinak by to bylo do konce ledna určitě.
Placnul jsem tam ten script, protoze jsem povazoval za dobre dat zacatecnikum alespon nejaky ten script na firewall, protoze tam nebylo nic a lidi v te sekci pravdepodobne uz hledaji.
S tím bych tak úplně nesouhlasil. Na to, aby ten skript šel okamžitě nasadit, je příliš specifický (kdyby nic jiného, bylo by vhodné nastavení síťových rozhraní dát na začátku do proměnných, ať se to nemusí hledat a opravovat po celém skriptu). Bez aspoň základních znalostí netfilteru nebude začátečník vědět, co si s tím počít. Pro tyhle účely se daleko více hodí různá hotová řešení (jakkoli je nemám rád). Opravdu si myslím, že tohle by bylo lepší nechat až do toho druhého dílu, kde bude prostor udělat to pořádně - ale přesunout se to samozřejmě dá kdykoli, až bude kam.
Uvedomuji si vsechny nedostatky...
Snad ano, ale pro jistotu napíšu, co se mi na tom skriptu nezdá:
iptables -t $TABLE -F
'-s 0/0
'?
OUTPUT
politika DROP
, ale pak se stejně povolí všechny běžně používané protokoly? Nebylo by lepší dát rovnou politiku ACCEPT
?Myslím, že učebnic základů je dost.
Kdosi tu psal, že z blogů se stávají odkladiště konfiguračních souborů a tipů, místo témat pro odlehčení, tím že pak trpí hlavní obsah.
V tomto světle by IMHO spíše by mi přišlo přínosné založit vedle FAQ ještě nějakou sekci HOWTO, kde by nebyly často kladené otázky ani základy ani čistě HW, ale právě specialitky a tipy. Které jsou sice zajímavé, ale jinam se nehodí. Práve jsem vymyslel řešení tisku do PDF přes virtuální samba tiskárnu? Stejně si to musím někam poznamenat - šup tam s tím.