Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Přináším vám žhavé zpravodajství z projektu Online linuxové učebnice. Podařilo se mi nenápadně provést průzkum, nebyl jsem odhalen nepřátelskými sentinely, proklouzl jsem i agentům a bezpečně jsem se vrátil zpět se spoustou informací. Chcete vědět víc?
Během Vánoc přibyl obsah čtyř kapitol. Jmenovitě Matouš Jan Fialka se vyřádil na Bezpečnosti a popsal historii iptables a přidal velice dlouhý komentovaný popis pravidel firewallu. Nicméně prostor pro vaše vylepšení zde je, chybí odstavce o teorii iptables.
Michal Kubeček na Nový rok napsal hned dvě nové kapitoly a druhého ledna doplnil třetí. Jmenovitě jde o Síťové protokoly, koncepci a vzdálený přístup na X Window. Má můj obdiv, rozsah a obsah je výjimečný.
Velice dobře vypadá například kapitola s Přehledem příkazů. Celkem již 21 kapitol má obsah, které mají dohromady přes 71 tisíc znaků. To je kolem 40 normostran. Do běžné knihy má sice ještě daleko, ale začíná se slibně rysovat.
Zapojit se do tvorby učebnice může každý. Můžete si najít prázdnou kapitolu a napsat ji. Nebo si projít existující a opravit v ní překlepy či zpřesnit text. Volné jsou třeba sítě, ať už základy či DNS. Smutně se kouká a hledá svého pánička kapitola Principy práce se systémem.
Tiskni
Sdílej:
No právě, stačilo říct;) Ale nemohl jsem tě sehnat...
Hned jak budu mít trochu času tak se na to vrhnu. Snad to stihnu ještě před zkouškama, jinak by to bylo do konce ledna určitě.
Placnul jsem tam ten script, protoze jsem povazoval za dobre dat zacatecnikum alespon nejaky ten script na firewall, protoze tam nebylo nic a lidi v te sekci pravdepodobne uz hledaji.
S tím bych tak úplně nesouhlasil. Na to, aby ten skript šel okamžitě nasadit, je příliš specifický (kdyby nic jiného, bylo by vhodné nastavení síťových rozhraní dát na začátku do proměnných, ať se to nemusí hledat a opravovat po celém skriptu). Bez aspoň základních znalostí netfilteru nebude začátečník vědět, co si s tím počít. Pro tyhle účely se daleko více hodí různá hotová řešení (jakkoli je nemám rád). Opravdu si myslím, že tohle by bylo lepší nechat až do toho druhého dílu, kde bude prostor udělat to pořádně - ale přesunout se to samozřejmě dá kdykoli, až bude kam.
Uvedomuji si vsechny nedostatky...
Snad ano, ale pro jistotu napíšu, co se mi na tom skriptu nezdá:
iptables -t $TABLE -F
'-s 0/0
'?
OUTPUT
politika DROP
, ale pak se stejně povolí všechny běžně používané protokoly? Nebylo by lepší dát rovnou politiku ACCEPT
?Myslím, že učebnic základů je dost.
Kdosi tu psal, že z blogů se stávají odkladiště konfiguračních souborů a tipů, místo témat pro odlehčení, tím že pak trpí hlavní obsah.
V tomto světle by IMHO spíše by mi přišlo přínosné založit vedle FAQ ještě nějakou sekci HOWTO, kde by nebyly často kladené otázky ani základy ani čistě HW, ale právě specialitky a tipy. Které jsou sice zajímavé, ale jinam se nehodí. Práve jsem vymyslel řešení tisku do PDF přes virtuální samba tiskárnu? Stejně si to musím někam poznamenat - šup tam s tím.