Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Přináším vám žhavé zpravodajství z projektu Online linuxové učebnice. Podařilo se mi nenápadně provést průzkum, nebyl jsem odhalen nepřátelskými sentinely, proklouzl jsem i agentům a bezpečně jsem se vrátil zpět se spoustou informací. Chcete vědět víc?
Během Vánoc přibyl obsah čtyř kapitol. Jmenovitě Matouš Jan Fialka se vyřádil na Bezpečnosti a popsal historii iptables a přidal velice dlouhý komentovaný popis pravidel firewallu. Nicméně prostor pro vaše vylepšení zde je, chybí odstavce o teorii iptables.
Michal Kubeček na Nový rok napsal hned dvě nové kapitoly a druhého ledna doplnil třetí. Jmenovitě jde o Síťové protokoly, koncepci a vzdálený přístup na X Window. Má můj obdiv, rozsah a obsah je výjimečný.
Velice dobře vypadá například kapitola s Přehledem příkazů. Celkem již 21 kapitol má obsah, které mají dohromady přes 71 tisíc znaků. To je kolem 40 normostran. Do běžné knihy má sice ještě daleko, ale začíná se slibně rysovat.
Zapojit se do tvorby učebnice může každý. Můžete si najít prázdnou kapitolu a napsat ji. Nebo si projít existující a opravit v ní překlepy či zpřesnit text. Volné jsou třeba sítě, ať už základy či DNS. Smutně se kouká a hledá svého pánička kapitola Principy práce se systémem.
Tiskni
Sdílej:
No právě, stačilo říct;) Ale nemohl jsem tě sehnat...
Hned jak budu mít trochu času tak se na to vrhnu. Snad to stihnu ještě před zkouškama, jinak by to bylo do konce ledna určitě.
Placnul jsem tam ten script, protoze jsem povazoval za dobre dat zacatecnikum alespon nejaky ten script na firewall, protoze tam nebylo nic a lidi v te sekci pravdepodobne uz hledaji.
S tím bych tak úplně nesouhlasil. Na to, aby ten skript šel okamžitě nasadit, je příliš specifický (kdyby nic jiného, bylo by vhodné nastavení síťových rozhraní dát na začátku do proměnných, ať se to nemusí hledat a opravovat po celém skriptu). Bez aspoň základních znalostí netfilteru nebude začátečník vědět, co si s tím počít. Pro tyhle účely se daleko více hodí různá hotová řešení (jakkoli je nemám rád). Opravdu si myslím, že tohle by bylo lepší nechat až do toho druhého dílu, kde bude prostor udělat to pořádně - ale přesunout se to samozřejmě dá kdykoli, až bude kam.
Uvedomuji si vsechny nedostatky...
Snad ano, ale pro jistotu napíšu, co se mi na tom skriptu nezdá:
iptables -t $TABLE -F
'-s 0/0
'?
OUTPUT
politika DROP
, ale pak se stejně povolí všechny běžně používané protokoly? Nebylo by lepší dát rovnou politiku ACCEPT
?Myslím, že učebnic základů je dost.
Kdosi tu psal, že z blogů se stávají odkladiště konfiguračních souborů a tipů, místo témat pro odlehčení, tím že pak trpí hlavní obsah.
V tomto světle by IMHO spíše by mi přišlo přínosné založit vedle FAQ ještě nějakou sekci HOWTO, kde by nebyly často kladené otázky ani základy ani čistě HW, ale právě specialitky a tipy. Které jsou sice zajímavé, ale jinam se nehodí. Práve jsem vymyslel řešení tisku do PDF přes virtuální samba tiskárnu? Stejně si to musím někam poznamenat - šup tam s tím.