abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | IT novinky

    Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:44 | IT novinky

    Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 11:33 | IT novinky

    Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (62%)
     (23%)
     (8%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 52 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Logo Neftilter/IPtables

    Historie

    Projekt Netfilter/IPtables založil roku 1998 sympatický Rusty Russel, který je také autorem předchůdce IPtables - projektu IPchains. Rusty je také zakladatelem týmu vývojářů (tzv. Netfilter Core Team), kteří se o celý rozsáhlý projekt starají. Projekt se postupem času z prostého paketového filtru obdařeného jen základními vlastnostmi rozrostl do podoby, v jaké jej spatřujeme dnes - totiž do funkčně košatého nástroje, s jehož pomocí lze implementovat i velice složité stavové firewally včetně možnosti práce s překladem adres (Network Address Translation, dále jen NAT) a "trackingu" spojení (connection tracking). Práce s NAT umožňuje zejména "maškarády" (masquarades), "forwardování" portů (port forwarding) a "přesměrovávání" (redirecting). Rusty Russel se i nadále aktivně účastní vývoje projektu, ovšem aktuální osobou číslo jedna je dnes vynikající Harald Welte.

    Několik poznámek úvodem

    Napsat kvalitní script, který nastaví slušný firewall není zcela jednoduché, ale zase není zapotřebí z toho dělat až přílišnou vědu. Celková koncepce Netfilteru je poměrně složitá, ale věřte mi, že je zároveň až geniálně jednoduchá. Každý nadto k problematice nakonec přistupuje docela jinak, než jak mu radí druzí. Proto prosím přistupujte k tomuto dokumentu spíše nezávazně.

    Lidé také uvažují rozdílně, když píší script pro nastavení tabulek Netfilteru. Existují v zásadě dva způsoby, jak můžete při psaní firewallu přemýšlet:

    V čem se oba přístupy liší? Řekněme, že když si jen tak "scriptujeme," pak v podstatě neděláme nic jiného, než že tabulky paketového filtru plníme nějakými daty pomocí příslušného prográmku (obvykle /sbin/iptables), přičemž nás příliš nezajímá, co to vlastně vnitřně dělá.

    Avšak "programujeme-li," pak si klidně v pojmosloví Netfilteru můžeme nahradit slovo "řetězec" (chain) slovem "funkce." Pohybujeme se pak ve sféře kdy nám Netfilter/IPtables umožňuje procedurální vyjádření našich síťově-bezpečnostních potřeb. Netfilter je totiž vnitřně prakticky plnohodnotný programovací jazyk, v němž lze krom zmíněných "funkcí" implementovat i podmínky a dokonce cykly.

    Oba zmíněné způsoby uvažování mají význam především psychologický. Praktický efekt je nulový a výsledná tabulka v obou případech stejná. Někomu se prostě firewally píší lépe tak a někomu onak. Rusty Russel například volí druhý ("programovací") způsob. Ostatně aby ne! On je přeci vynikající programátor. Avšak i my, kteří třeba programovat ani vůbec neumíme, se nyní směle pokusíme naučit nastavit svůj první firewall.

    V této kapitolce jste zaslechli několik důležitých pojmů jako například "chain" a "tabulka." Vysvětlíme si je v následující sekci, která pojednává obecně o koncepci Netfilteru.

    Koncepce Netfilteru

    Paketový filtr je software, který prohlíží hlavičky procházejících paketů a rozhoduje, co se má se kterým paketem stát. Typicky může být packet zahozen (DROP), akceptován (ACCEPT) nebo popř. může být informace o něm zalogována (LOG). Obecně těmto akcím říkáme v terminologii Netfilteru "cíl" (target), neboli co se s paketem má stát, kam ho chceme směřovat apod. Lze s ním samosebou dělat mnohé další, i třeba velice složité, kejkle, pro něž si obvykle vytváříme targety vlastní. Pro začátek však vystačíme s těmito třemi akcemi.

    Dnešní svět je nebezpečný na všech úrovních reality, tedy i na úrovni reality počítačových sítí. Chceme proto mít kontrolu nad tím, co se k nám dostane, a co od nás odchází. O něčem bychom rádi věděli, něčeho se raději zbavíme bez povšimnutí. V obecné rovině nám přesně toto projekt Netfilter umožňuje. Program iptables je součástí projektu Netfilteru a slouží k nastavování paketového filteru. Jeho manuálová stránka je velice rozsáhlá a dobře napsaná. Po pochopení základních způsobů konfigurace Netfilteru se v ní již pohybujeme poměrně lehce.

    Pro začátek máme k dispozici tři vestavěné řetězce, do nichž můžeme ukládat nová pravidla:

    Program iptables nám umožňuje několik základních akcí. Pohodlně můžeme:

    Dále máme k dispozici několik způsobů jak nakládat s pravidly uvnitř specifikovaného řetězce:

    Základní možnosti filtrování

    Teď, když víme, co všechno můžeme dělat na úrovni celých řetězců pravidel, přejdeme k pravidlům samotným a podíváme se, co všechno nám Netfilter umožní specifikovat. Pro přehlednost si uvedeme jen ty nejdůležitější věci:

    Zdrojovou a cílovou adresu lze specifikovat pomocí přepínačů --source (zdroj) a --destination (cíl). Oba přepínače mají i své zkrácené verze -s či --src a -d či --dst. Lze specifikovat jak symbolické jméno (např. localhost nebo www.abclinuxu.cz - tuto variantu nedoporučuji) tak IP adresu či celou síť (např. 127.0.0.1, 12.34.56.78/32, 98.76.54.32/27, pro všechny adresy vůbec pak 0/0).

    Negace většiny specifikací lze docílit znakem vykřičníku. Např. -s ! 127.0.0.1 vyhoví kterémukoli paketu, který nepřichází z localhost. Negaci, nebo chcete-li "inverzi", lze použít pro většinu určujících pravidel, je však vždy raději lepší konzultovat manuálovou stránku man iptables.

    Protokol lze určit pomocí přepínače --protocol (zkráceně -p). Příkladem může být -p ! tcp, čemuž by vyhověly všechny datagramy, které nejsou TCP.

    Důležitá je též možnost určit síťové zařízené, na němž chceme filtrovat. Toho lze docílit přepínači --in-interface (zkráceně -i) pro vstupní interface a --out-interface (zkráceně -o) pro výstupní interface.

    Je nutné pamatovat na skutečnost, že řetězec INPUT nemá výstupní interface a že řetězec OUTPUT nemá vstupní interface. Obě, vstupní i výstupní, zařízení má pouze řetězech FORWARD.

    Dále chceme-li specifikovat například zařízení eth1, eth2 a eth3, lze tak udělat v jediném pravidle pomocí znaku "plus" např. takto: -i eth+.

    Je-li zapotřebí filtrovat či jinak nakládat s fragmentovanými pakety. které vznikají vetšinou díky tomu, že příliš velké pakety některá zařízení neumí přenést, lze tak učinit pomocí přepínače --fragment (zkráceně -f).

    Poté, co jsme probrali nutné minimum k iptables, obrátíme pozornost k jejich rozšířením.

    Rozšíření iptables

    ... a další kapitoly ... (prosím o rezervaci, -- Matouš)

    Ukázkový firewall

    Ukázkový script na nastavení firewallu může vypadat např. takto:

    ---CUT---
    #!/bin/bash
    
    # eth0 - náš interface do světa
    # lo+ - viz `man iptables'
    
    # bráníme se proti smurf-proofingu, "mrtvým" chybovým hláškám a IP spoofingu
    if [ -e /proc/sys/net/ipv4/icmp_echo_ignore_broadcasts ]; then
    	/bin/echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/icmp_echo_ignore_broadcasts
    fi
    		       
    if [ -e /proc/sys/net/ipv4/icmp_ignore_bogus_error_responses ]; then
    	/bin/echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/icmp_ignore_bogus_error_responses
    fi
    					       
    # for i in /proc/sys/net/ipv4/conf/* ; do
    # 	/bin/echo "1" > $i/rp_filter
    # done
    
    # úplně vymažeme starý firewall
    /bin/cat /proc/net/ip_tables_names | while read TABLE; do
            /sbin/iptables -t $TABLE -L -n | while read C CHAIN REST; do
                    if [ "X$C" = "XChain" ]; then
                            /sbin/iptables -t $TABLE -F $CHAIN
                    fi
            done
            /sbin/iptables -t $TABLE -X
    done 
    
    # a všechno vynulujeme
    /sbin/iptables -Z
    /sbin/iptables -t nat -Z
    /sbin/iptables -t mangle -Z
    
    # úplně vypnout firewall lze přepínačem "stop"
    if [ "$1" == "stop" ]; then 
            # defaultní politika bude akceptovat
            /sbin/iptables -P OUTPUT  ACCEPT
            /sbin/iptables -P INPUT   ACCEPT
            /sbin/iptables -P FORWARD ACCEPT
            # a smitec
            exit 0;
    fi
    
    # defaultní politika bude zahazovat
    /sbin/iptables -P OUTPUT  DROP
    /sbin/iptables -P INPUT   DROP
    /sbin/iptables -P FORWARD DROP
    
    # povolíme provoz na loopbacku
    /sbin/iptables -A OUTPUT -o lo+ -j ACCEPT
    /sbin/iptables -A INPUT  -i lo+ -j ACCEPT
    
    # úplně se odříznete od světa přepínačem "panic"
    if [ "$1" == "panic" ]; then exit 0; fi
    
    # povolíme všechna odchozí spojení
    /sbin/iptables -A OUTPUT -p tcp  -o eth0 -j ACCEPT
    /sbin/iptables -A OUTPUT -p udp  -o eth0 -j ACCEPT
    /sbin/iptables -A OUTPUT -p icmp -o eth0 -j ACCEPT
    
    # špatně navazovaná spojení, fragmenty a nesmysly zahazujeme
    /sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -m state --state INVALID -j DROP
    # /sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -f -j DROP
    /sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -p tcp ! --syn -m state --state NEW -j DROP
    
    # bráníme se proti SYN floodu
    /sbin/iptables -N STOP_FLOODS
    /sbin/iptables -A STOP_FLOODS -m limit --limit 1/s --limit-burst 5 -j RETURN
    /sbin/iptables -A STOP_FLOODS -j DROP
    /sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -p tcp --syn -j STOP_FLOODS
    
    # povolíme již navázaná nebo námi iniciovaná TCP a UDP spojení
    /sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -p tcp  -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
    /sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -p udp  -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
    
    # některé ICMP pakety přeci jenom povolíme, ale floodovat nás nebudou
    /sbin/iptables -N CHOOSE_ICMP
    /sbin/iptables -A CHOOSE_ICMP -p icmp -m state --state ESTABLISHED,RELATED    -j ACCEPT
    /sbin/iptables -A CHOOSE_ICMP -p icmp --icmp-type 0 -m length --length 28:84  -j ACCEPT
    /sbin/iptables -A CHOOSE_ICMP -p icmp --icmp-type 3 -m length --length 28:84  -j ACCEPT
    /sbin/iptables -A CHOOSE_ICMP -p icmp --icmp-type 8 -m length --length 28:84 \
                                             -m limit --limit 1/s --limit-burst 5 -j ACCEPT
    /sbin/iptables -A CHOOSE_ICMP -p icmp --icmp-type 11 -m length --length 28:84 -j ACCEPT
    /sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -j CHOOSE_ICMP
    
    # povolíme vzdálené připojení pomocí SSH
    /sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -p tcp --dport 22 -j ACCEPT
    
    # povolíme vzdálené připojení pomocí SSH z IP.AD.RE.SA pouze
    # /sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -s IP.AD.RE.SA -p tcp --dport 22 -j ACCEPT
    
    # odmítneme spojeni na AUTH a resetujeme ho
    /sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -p tcp --dport 113 -j REJECT --reject-with tcp-reset
    
    # konec
    ---CUT---
    
    Případný port-scan programem NMap pak dopadne asi takto:
    ---CUT---
    #> nmap -P0 -TInsane NA.SE.IP.ADRESA
    
    Starting nmap 3.81 ( http://www.insecure.org/nmap/ ) at 2005-12-24 16:48 CET
    All 1663 scanned ports on SYMBOLICKE.JMENO.TLD (NA.SE.IP.ADRESA) are: filtered
    
    Nmap finished: 1 IP address (1 host up) scanned in 87.792 seconds
    ---CUT---
    
    Zkusme si stroj "pingnout" paketem velkým 1400 bytů.
    ---CUT---
    #> ping -c1 -s 1400 NA.SE.IP.ADRESA
    PING NA.SE.IP.ADRESA (NA.SE.IP.ADRESA) 1400(1428) bytes of data.
    
    --- NA.SE.IP.ADRESA ping statistics ---
    1 packets transmitted, 0 received, 100% packet loss, time 0ms
    ---CUT---
    

    Normální ping ale projde.

    ---CUT---
    $> ping -c1 NA.SE.IP.ADRESA
    PING NA.SE.IP.ADRESA (NA.SE.IP.ADRESA) 56(84) bytes of data.
    64 bytes from NA.SE.IP.ADRESA: icmp_seq=1 ttl=58 time=12.6 ms
    
    --- NA.SE.IP.ADRESA ping statistics ---
    1 packets transmitted, 1 received, 0% packet loss, time 0ms
    rtt min/avg/max/mdev = 12.632/12.632/12.632/0.000 ms
    ---CUT---
    

    Stejně tak projde mtr bez změny parametrů (používá ICMP pakety, které se ve výchozím nastavení vejdou do specifikovaného rozsahu, mají velikost 64 bytů). Zkusíme-li ale mtr -i 0.1 NA.SE.IP.ADRESA, tak už náš stroj bude vykazovat ztrátovost paketů.

    Dokument vytvořil: vladka, 29.8.2005 12:13 | Poslední úprava: Nicky726, 26.3.2009 16:32 | Další přispěvatelé: ©, hmm | Historie změn | Zobrazeno: 13041×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.