Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Co bys chtěl napsat pro ně?Co třeba manuál k tomu programu co potřebují používat. On už stejně asi bude existovat, tak by to bylo aspoň bez práce.
Na lidi, kteří se nechtějí učit nic, kašlu, ježto pro ty by byla ztráta času cokoli psát.To jsem myslel tím výše, protože ti to stejně číst nebudou, řeknou " no a co, tohle číst nebudu" a budou chtít přesný popis něčeho konrkétního obvykle blbosti...
Rekl bych, ze tohle je otazka, ktere bychom meli venovat pozornost predevsim. Predpokladam, ze valna vetsina z nas jsme technici, pripadne pracujeme na nejakych firemnich projektech s technikou (nejen IT) souvisejicich.
A pokud vim, tohle by mel byt (az na par drobnosti) projekt jako kazdy jiny. A kazdy projekt zacina cim?
Nevim nevim, ale zatim jsem tu nic podobne rozepsaneho nevidel. Nechci pusobit jeste vetsi flame nez uz tu je, ale pripada mi zbytecne se hadat o kapitolach, kdyz ani nemame jednotnou vizi.
Každopádně by se mělo začít (po nějakých těch "povinných" úvodech typu GNU, FSF, Linux, UNIX, ...) příkazy login, man, ls apod. Přesměrování roury. Práce s textem. Zkrátka body 1. až 5. A to vše s neustálým připomínáním unixové ideje jednoduchých nástrojů.Tady si myslím, že bychom měli nasadit opak, člověka, který skoro neví co to je, to moc bavit nebude, protože ani neví, jestli to bude dělat nebo ho bavit, proto bych na začátek jen strašně moc stručně vysvětlil, že je tu GNU a že je tu Linux a unixy atd atd, jen jemně, a až k tomu přičichne, tak pokud ho to bude bavit == bude číst dál, se o tomto dozví, ale u věci, která ho baví už to číst bude. Znal jsem dost lidí co začínalo a vždy tohle na začátku přeskakovali, pak se ptali jak to s tím je ...
Rád bych se podílel na této knize. Je to přesně to, co začátečníkům chybí. Učebnice - vše na jednom místě. Bohužel nemám na to, abych něco takového organizoval a vytvářel. Vědomostně (linuxový začátečník, který má ale v paměti všechny dotazy na celý systém) ani časově (zaměstnání - 2ks).
Zřizuji si samostatnou místnost, kterou nazývám TUX-ROOM
Teď ke kostře :
Měla by tam být samostatná kapitola pro SOUBOROVÝ SYSTÉM (kde co najdu - nestačí "/ETC", ale musí tam být další základní větvení), KONFIGURAČNÍ SOUBORY (kde je najdu a co pak s nimi), ZVUKOVÝ SYSTÉM (docela dost dlouho jsem nastavoval drivery, než jsem objevil mixer), GRAFICKÝ SYSTÉM (s tím mám věčné problémy, doufám, že zase najdu nějaký "mixer" ), v základní kostře mi ještě chybí APLIKACE (stačí jen tabulka, kde bude uvedeno, že KPPP je pro pevné připojení k netu přes telefon, GIMP - grafický program atd. - ty názvy byly před zorientováním doslova šílené)
Jinak s přípravou rád pomůžu, pokud bude zájem.
Tiskni
Sdílej: