Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Co bys chtěl napsat pro ně?Co třeba manuál k tomu programu co potřebují používat. On už stejně asi bude existovat, tak by to bylo aspoň bez práce.
Na lidi, kteří se nechtějí učit nic, kašlu, ježto pro ty by byla ztráta času cokoli psát.To jsem myslel tím výše, protože ti to stejně číst nebudou, řeknou " no a co, tohle číst nebudu" a budou chtít přesný popis něčeho konrkétního obvykle blbosti...
Rekl bych, ze tohle je otazka, ktere bychom meli venovat pozornost predevsim. Predpokladam, ze valna vetsina z nas jsme technici, pripadne pracujeme na nejakych firemnich projektech s technikou (nejen IT) souvisejicich.
A pokud vim, tohle by mel byt (az na par drobnosti) projekt jako kazdy jiny. A kazdy projekt zacina cim?
Nevim nevim, ale zatim jsem tu nic podobne rozepsaneho nevidel. Nechci pusobit jeste vetsi flame nez uz tu je, ale pripada mi zbytecne se hadat o kapitolach, kdyz ani nemame jednotnou vizi.
Každopádně by se mělo začít (po nějakých těch "povinných" úvodech typu GNU, FSF, Linux, UNIX, ...) příkazy login, man, ls apod. Přesměrování roury. Práce s textem. Zkrátka body 1. až 5. A to vše s neustálým připomínáním unixové ideje jednoduchých nástrojů.Tady si myslím, že bychom měli nasadit opak, člověka, který skoro neví co to je, to moc bavit nebude, protože ani neví, jestli to bude dělat nebo ho bavit, proto bych na začátek jen strašně moc stručně vysvětlil, že je tu GNU a že je tu Linux a unixy atd atd, jen jemně, a až k tomu přičichne, tak pokud ho to bude bavit == bude číst dál, se o tomto dozví, ale u věci, která ho baví už to číst bude. Znal jsem dost lidí co začínalo a vždy tohle na začátku přeskakovali, pak se ptali jak to s tím je ...
Rád bych se podílel na této knize. Je to přesně to, co začátečníkům chybí. Učebnice - vše na jednom místě. Bohužel nemám na to, abych něco takového organizoval a vytvářel. Vědomostně (linuxový začátečník, který má ale v paměti všechny dotazy na celý systém) ani časově (zaměstnání - 2ks).
Zřizuji si samostatnou místnost, kterou nazývám TUX-ROOM
Teď ke kostře :
Měla by tam být samostatná kapitola pro SOUBOROVÝ SYSTÉM (kde co najdu - nestačí "/ETC", ale musí tam být další základní větvení), KONFIGURAČNÍ SOUBORY (kde je najdu a co pak s nimi), ZVUKOVÝ SYSTÉM (docela dost dlouho jsem nastavoval drivery, než jsem objevil mixer), GRAFICKÝ SYSTÉM (s tím mám věčné problémy, doufám, že zase najdu nějaký "mixer" ), v základní kostře mi ještě chybí APLIKACE (stačí jen tabulka, kde bude uvedeno, že KPPP je pro pevné připojení k netu přes telefon, GIMP - grafický program atd. - ty názvy byly před zorientováním doslova šílené)
Jinak s přípravou rád pomůžu, pokud bude zájem.
Tiskni
Sdílej: