Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Instaluji svůj první linux
1. Jaký počítač potřebuji 2. Problematické součásti HW. 3. Co je to distribuce. Live distribuce. Standartní distribuce. 5. Jak je organizován disk (velmi hrubě). 6. S čím se potkám při instalaci (FC,SuSe,MD, atd....)Myslím, že je důležité, aby si potencionální nový uživatel dokázal ošahat Linux v realitě. Pak už může číst i na přeskáčku.
Taktéž zdravím!
Původně jsem měl (a vlastně stále mám) v úmyslu co nejméně se zapojovat do diskusí a více se věnovat tiché práci v pozadí - tvorbě té učebnice (at už kostry či později jejího obsahu). Tento komentář si ale vyžaduje učinit výjimku.
Vyjádřím se v pořadí, ve kterém zazněly jednotlivé výhrady. Pořadí tedy nevyjadřuje míru mého nesouhlasu s tou či onou thesí.
mam trochu pocit, ze si ji autori psali pro sebeNe, rozhodně si ji nepsali pro sebe. Jednoduše proto, že ještě není napsaná. A pak také proto, že ti kteří se ji chystají psát - a ted myslím nemluvím jen za sebe a Honzu, ale i za většinu budoucích autorů jejích článků - už v současné době nemají zapotřebí propedeutické příručky. Kupříkladu já bych si pro svou potřebu spíše začal překládat některou z knih od O'Reilly.
Ale: Základní součásti systému. Příkazová řádka.Nikdo tyto trendy nezpochybnuje, stejně tak tužby lidí po těchto grafických prostředích. Leč (bohudík!) grafické prostředí Microsoftu (a vlastně i Maca) je svou koncepcí diametrálně odlišné od X Window System. Předpokládám, že jisté historické souvislosti (např. vznik X mj. proto, aby se odstínila hardwareová rozmanitost v MIT) jsou Vám známy.
Nikdo tady staromilecky neoplakává příkazovou řádku. Možná z návrhu kostry vyplývá jistá fixace ma CLI, ale to je jenom zdání. Nikdo se nesnaží zatajit existenci grafického rozhraní v unix-like systémech nebo odsunout GUI do pozadí jako cosi nedůstojné skutečného unixmana. Cílem učebnice je naučit čtenáře postupovat unixovsky, dokonce i v tom grafickém rozhraní.
Kapitola o X Window System z úvodní části je prozatím navržena jako zastřešující popis jednotlivých variant GUI v Linuxu, či poněkud přesněji "příchutí" jedné varianty (tj. X) GUI v Linuxu. Také bych chtěl, aby zároven s textem prvního dílu učebnice (to jest. "Základů") byly k disposici ve formě dodatků stručné návody pro rychlý začátek v linuxu (pro oba velké desktopy, XFce, obecný window manager a CLI). Samotný první díl však má být průvodcem k systematickému a hlavně racionálnímu používání unixovských dovedností. Rozhodně však nemá být, cituji: "suchopárné učení příkazů".
je dobre si uvedomit, koho vubec chcete ucit...Rozdělme si možné budoucí čtenáře do čtyř základních skupin na:
Odpověd na Vaši výhradu zní: Chceme učit všechny, totiž chceme učit první tři skupiny tak, aby se z ní časem stala skupina čtvrtá. První skupinu chceme provést začátky tak, aby její členové nezapadli do jistých špatných návyků. Druhé skupině ukázat, že existuje i jiný (a efektivnější) způsob práce počítačem, protože to je převede do skupiny třetí a následně pak čtvrté. V případně třetí skupiny shledávám Vaše "ok" velmi potěšitelným.
Ad občasní a jiní správcové - název druhého dílu (jak je navržen, tj. "Linux z pohledu správce") je jen provisoriem, pracovním názvem, a má zastřešit všechna ta ostatní zákoutí Linuxu, která se jaksi nehodí začlenit do dílu prvního.
Ad granty apod. - tady již za mne odpověděl Honza.
Ad zmatenost vývoje aj. - to je, troufám si říct, jen zdání. Možná tento dojem vzniká nedostatečnou ventilací našich "pracovních" rozhovorů, možná tím, že učebnici netvoří jediný člověk ale jde o kolektivní dílo. Také si možná všimnete, že ne všechny připomínky, které zazní v diskusi, jsou okamžitě začleněny do vznikající kostry učebnice. V tomto ohledu snad s Honzou práci editorů konáme celkem zodpovědně.
S poděkováním za Váš příspěvek do diskuse
Vladimír Kozlovský
Tiskni
Sdílej: