OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vyšla Vyatta 4.0 - firewall a router na bázi Debianu; má lepší škálování, přidává podporu VPN a kromě mnoha jiných věcí také nové rozhraní pro správu nazvané FusionCLI. Bok po boku přicházejí Slackware Linux 12.1 RC2 a Bluewhite64 Linux 12.1 RC2 - pokud se neobjeví nečekané problémy, půjde o konečnou verzi. Damn Small Linux 4.3 přechází na Firefox 2, zahazuje SCSI moduly, nastavuje nová grafická témata a ještě více. PC-BSD 1.5.1 poskytuje aktualizace a opravuje některé nepříjemné chyby.
Brazilské Ministerstvo školství odhalilo informace o projektu ProInfo. Ten počítá s nasazením velkého množství nových počítačových učeben s připojením k Internetu a zajímavé je, že na počítačích poběží systém nazvaný Linux Educacional 2.0. Linux Educacional je postavený na Debian Linuxu s KDE 3.5 (včetně KDE-Edu a KDE-Games) a nástroji vyvinutými speciálně pro tento projekt. Už do konce tohoto roku bude nasazeno 29 000 takových učeben, které budou sloužit 36 milionům studentů. O rok později půjde o ještě hezčí čísla: 53 000 učeben s 52 miliony studentů. Typická učebna v městských oblastech bude mít server, sedm desktopů (multi-seat - každý desktop jako dvě pracovní stanice), WiFi a projektor. V odlehlých oblastech nebude server žádný a jeden desktop bude fungovat jako pět pracovních stanic. Pro školy, kam chodí lidé se speciálními potřebami, existuje speciální varianta učebny - jeden velký LCD displej.
Nicholas Negroponte, předseda projektu One Laptop Per Child, pobouřil open source komunitu svými prohlášeními o přechodu OLPC laptopů na Windows. V současnosti je přitom používán Linux se speciálně vyvinutým uživatelským rozhraním Sugar a všeobecně je výhradně používán svobodný software. Podle Negroponteho by Sugar měl být oddělen od zbytku systému a portován na Windows. A důvod? S Windows bude prý výrobek více zajímavý, přičemž používání Linuxu okomentoval takto: „Naši slabost dávám za vinu nereálným cílům vývoje a praktikám. Náš záměr se nikdy nezměnil. Vždy šlo o to přinést dětem v nejchudších a nejodlehlejších oblastech světa propojené laptopy, aby se mohly učit. Naším plánem nikdy nebylo obhajovat nějaký vynikající učební model nebo čistý Open Source.“ Jedná se o otočku o 180 stupňů, zvážíme-li, že výhradní používání open source bylo v začátcích projektu uváděno jako jedna ze zásadních předností - mimo jiné kvůli ceně. Nyní jsou to však Windows, které tvoří 25 % nákladů na hardware (přidání extra slotu pro rozšiřující paměť) už tak zdražujícího se notebooku. Negroponte dále prohlásil, že výhradní používání open source poškodilo použitelnost zařízení a odstrašilo zájemce. Jako příklad uvedl to, že součástí systému není proprietární Flash Player. Brzy by prý měla být hotová dual-boot varianta přístroje.
A jak chce Negroponte dosáhnout cíle? „Abychom to zvládli, musíme nabrat více vývojářů, více spolupracovat a strávit méně času dohadováním.“ Během posledních měsíců opustilo OLPC hned několik důležitých osobností - jeden z nich, Ivan Krstić, kritizuje právě změny hodnot projektu. Vývojářská komunita reagovala po svém. C. Scott Ananian napsal: „Pokud to s Windows nemyslíte vážně během následujících 12 měsíců, tak se prosím nadále vyhýbejte slovům 'teď', 'mohl by' a 'někdy', když o tom mluvíte, a my se budeme dále snažit o to, aby Sugar na Linuxu dosáhl svého plného potenciálu. Souhlasím s tím, aby byly možnosti OLPC volné, pokud váš současný vývojový tým (včetně mě) nedokáže využít potenciálu Sugaru, ale určování vágních (a demoralizujících) cílů pro budoucí vývoj - bez přidělení prostředků pro jejich dosažení - je šílenství. Jediné, co se vám podařilo, bylo, že jste si znepřátelil vývojáře, které potřebujete pro rozchození Sugar na Linuxu, aniž byste čehokoliv dosáhl u Sugar na Windows.“
Soudní proces s Hansem Reiserem stále nekončí. Poslední taktikou obhajoby bylo odůvodnit Hansovo neobvyklé chování tím, že je geek - přesněji řečeno, že je podivín, společensky neobratný, postrádá emoce a je paranoidní. Dokonce i soudce mu v nepřítomnosti poroty řekl, že „v anglickém jazyce není dostatek slov, aby se dalo popsat to, čím jste“. Nebezpečnou věcí takové obhajoby je to, že se může proti Hansovi obrátit. Společenská neobratnost by mohla vést k závěru, že je tím spíše schopný někoho zabít. Alexander Lyamin, který pracoval pro Hansovu firmu Namesys, soudní proces sleduje a podle něj to pro Hanse nevypadá dobře. Poznamenal, že Hans prý nikdy nepochopil, že způsob komunikace je stejně důležitý jako to, co chcete sdělit. NBC11.com přináší informace, že porota zatím nedošla k rozhodnutí a bude ve své práci pokračovat v pondělí. Porotci si zatím vyžádali pro přezkoumání různé důkazy, ale o přepisy výpovědí nepožádali. Obhajoba usiluje o to, aby Hans v nejhorším případě dostal úmyslné zabití, za které je trest do 12 let odnětí svobody. Ve hře je ovšem také vražda první kategorie (25 let až doživotí) nebo druhé kategorie (12 let až doživotí).
Vyšlo Ubuntu 8.04 (pro desktop i server) spolu s deriváty Kubuntu, Xubuntu, UbuntuStudio a Mythbuntu. Edubuntu je nyní jako Ubuntu Education Edition. Protože se jedná o LTS vydání, desktopová varianta bude podporována po následující tři roky a serverová po dobu pěti let. Ubuntu přichází s prostředím GNOME 2.22.1 se spoustou novinek včetně GVFS backendu (který je například používán v programu Nautilus), apletem světových hodin nebo podporou Google Calendar v Evolution. Systém je poháněn Linuxem 2.6.24 (a X.org 7.3) a díky PolicyKitu je možné jej bezpečněji administrovat (pokročilá konfigurace oprávnění). Přešlo se na zvukový server PulseAudio, jehož nativní podpora v aplikacích se postupně rozšiřuje. Jako webový prohlížeč funguje Firefox 3 Beta 5 a k vypalování se nabízí program Brasero. Konfigurace firewallu je jednodušší díky Uncomplicated Firewall, z repozitáře Universe je dostupné Likewise Open (tedy jednoduchá integrace s Active Directory), do jádra bylo integrováno iSCSI a kromě AppArmor je nabízen také SELinux. Uživatele virtualizace potěší integrované KVM a libvirt. Aby byl systém více zpřístupněn uživatelům Windows, po vložení CD se objeví program umenu nabízející restart do živého Ubuntu či instalaci na oddíl Windows. O takovou instalaci se pak stará program Wubi.
Kubuntu je nyní rozpolceno mezi dvěma prostředími - KDE 4.0.3 a KDE 3.5.9. Do prostředí byl integrován Compiz pro 3D prostředí. Instalace tiskáren je snazší díky apletu pro automatickou instalaci a při pokusu přehrát DVD v Kaffeine bude nabídnuta instalace potřebných knihoven. Xubuntu 8.04 poskytuje prostředí Xfce 4.4.2. Naleznete tam mimo jiné lepší správu tiskáren s Printing Managerem.
Yoper je operační sytém s podporou pro RPM a TGZ balíčky. Těch je dostupných 1200 a autoři slibují optimalizaci na výkon a zároveň i stabilitu. Systém nabízí automatickou detekci hardwaru a měl by zvládat většinu moderního hardwaru. Verze 3.1 se už blíží k dokončení - v betaverzi naleznete Linux 2.6.23, X.org 7.3, KDE 3.5.9 s KOffice 1.6.3 a prohlížeč Mozilla Firefox 2.0.0.14. K dispozici jsou i jiná desktopová prostředí jako Fluxbox, XFce nebo KDE 4. Jedinou věcí, která prý schází k dokončení, je doladění vzhledu systému. Doposud došlo k mnoha změnám - nejviditelnějšími je integrace bezpečnostních konceptů ARK Linuxu a jednoznačné rozdělení desktopových prostředí. Yoper Linux vyšel ve dvou edicích: Slim CD (139 MB) a Live CD (639 MB).
Endian Firewall je založený na Red Hat Enterprise Linuxu, je čistě open source a nabízí celou řadu funkcí - kromě stavového firewallu je to antivirus pro HTTP/FTP, filtr obsahu, antivirus pro POP3/SMTP, poskytuje nástroje proti spamování a phishingu, SSL/TLS VPN, Intrusion Detection System a další věci. Novinkami řady 2.2 je podpora více odchozích linek (uplinks), více IP a sítí na každém WAN/RED rozhraní v režimu STATIC, přesměrovávání portů u provozu přicházejícího z VPN klientů, vylepšení GUI, rozšířené možnosti nastavení vzdáleného přístupu k systému, podpora ICMP ve firewallu, lepší systém logování, rychlejší spouštění a spousta dalších věcí.
Od předchozí betaverze přibyla podpora certifikátů X.509 a PSK v OpenVPN, podpora statických IP u VPN klientů a také podpora Source NAT. Kromě toho ještě očekávejte opravu více než 60 chyb a další drobnosti.
Atool je balík skriptů, které usnadňují práci s různými typy archivů. V balíku najdeme programy (symlinky) aunpack
, apack
, als
, acat
, adiff
a arepack
. S apack
můžeme vytvořit archivy různých typů:
$ apack skripty.tar.bz2 *.sh # vytvoří tar.bz2 config-home.sh ncpmount.sh $ apack skripty.zip *.sh # vytvoří zip archiv adding: config-home.sh (deflated 39%) adding: ncpmount.sh (deflated 5%)
S als
můžeme zase vypsat obsah libovolného archivu:
$ als skripty.tar.bz2 -rwxr-xr-x root/root 206 2008-04-27 18:05 config-home.sh -rw-r--r-- lubos/users 65 2008-04-19 00:26 ncpmount.sh
aunpack
se postará o extrakci archivů. Jeho předností je to, že nejprve extrahuje soubory do podadresáře a teprve pokud se rozbalí jediný soubor/adresář provede přesun do současného adresáře. Tím zabrání tomu, abychom si udělali v současném adresáři nepořádek jen proto, že soubory v archivu nebyly v podadresáři. Program navíc zkontroluje, zda nehrozí přepsání původních souborů.
$ aunpack skripty.tar.bz2 config-home.sh ncpmount.sh skripty.tar.bz2: extracted to `skripty' (multiple files in root)
acat
vypíše obsah souboru z archivu - ukázka:
$ acat skripty.tar.bz2 ncpmount.sh
arepack
slouží k převodu mezi typy archivů. Převedeme tar.bz2 na zip:
$ arepack skripty.tar.bz2 skripty.zip config-home.sh ncpmount.sh adding: ncpmount.sh (deflated 5%) adding: config-home.sh (deflated 39%)
A na závěr, adiff
porovná obsahy dvou archivů:
$ adiff skripty.tar.bz2 skripty_a_sokol.zip Pouze v Unpack-1550: sokol.odt
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: