Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Elive 1.7.2 má vylepšená menu, podporu pro WiFi karty b43 a aktualizované prostředí Enlightenment 17. Bok po boku vyšly distribuce Slackware Linux 12.1 a Bluewhite64 Linux 12.1 - naleznete v nich lepší podporu RAID, LVM a cryptsetup, dále například Xfce 4.4.2 a KDE 3.5.9. openSUSE 11.0 Beta 2 zavádí nový grafický styl a opravuje spoustu chyb. Mandriva Linux 2008.1 vyšel v neoficiální "Xfce" edici. Rocks Cluster Distribution 5.0 staví na bázi CentOS a nabízí například podporu Xenu. Vyšlo OpenBSD 4.3 s celou řadou nových funkcí snad ve všech oblastech systému. Dodatečně přišel Kiwi Linux 8.04, desktopový derivát Ubuntu. Testovat můžete Gentoo Linux 2008.0 Beta 2. SystemRescueCd 1.0.2 přidává extra nástroje pro práci s NTFS, dále dodává síťové nástroje OpenVPN, PPTP Client, Openswan, VPNC a další věci. S distribucí MythDora 5.0 můžete snadno nainstalovat domácí kino na bázi MythTV 0.21 a Fedory 8.
Porota shledala programátora Hanse Reisera vinným z vraždy jeho odděleně žijící ženy. Soudní proces trval šest měsíců a porota došla k rozhodnutí po třech dnech rozvažování. Reiser nyní čelí trestu odnětí svobody 25 let až doživotí, protože se jedná o vraždu prvního stupně. Reiser se mimo jiné obhajoval tím, že jeho žena není mrtvá, ale pouze utekla do Ruska. Nebylo totiž nalezeno tělo, neexistuje místo činu a stejně tak nejsou žádní svědci. Byly však podivné okolnosti jako odstraněná sedačka z auta či knihy o policejním vyšetřování nalezené v Reiserově knihovně.
Vince Dunn, jeden z porotců, poskytl rozhovor, kde zdůvodňoval své rozhodnutí. „Díval jsem se mu do očí. Hrál to.“ Pokud jde o kategorizaci vraždy jako první stupeň, řekl toto: „Šlo o kombinaci více věcí. Fakt, že se dokázal zbavit těla. To je něco, co uděláte, pokud věc promýšlíte předem... Nebyl impulsivním typem člověka. Plánoval věci. Zkoumal věci.“ I motivy jsou podle autora rozhovoru jasné: jeho 31letá žena měla aféru s jeho nejlepším přítelem (pozn. red.: tvrdí o sobě, že je masový vrah), několik dnů před vraždou ho sociálka obvinila, že dluží 10 000 dolarů na alimentech, a Reiser navíc volal místnímu politikovi, aby bylo změněno rozhodování soudů o rodinách - soud dal děti do péče právě zmizelé Nině Reiser. „Po čase jsme viděli, jak arogantní byl, jak neměl soucit se svou ženou.“ Reiserovi hodně uškodila i jeho vlastní výpověď, kde kromě arogance ukázal i to, že není schopen plně vysvětlit své chování v té době - obhajoba, že je „geek“, a proto se choval zvláštně, neúčinkovala. Porotce dále řekl: „Všichni jsme se shodli, že je mrtvá. Všichni jsme se shodli, že by své děti neopustila.“
Linux Foundation podala zprávu o dění na letošním Collaboration Summitu, kterého se účastnilo více než 300 firem, jež mají vazby na open source a Linux. Hostitelem bylo IBM a počet účastníků byl o více než 30 % vyšší než před rokem. Podíváme se, co bylo v průběhu akce dohodnuto a oznámeno.
Na YouTube naleznete video interview s některými lidmi, kteří se summitu účastnili.
X Server 1.5.0 / X.Org 7.4 bylo původně plánováno na březen 2008, ale pokud vše půjde podle současných plánů, vyjde tento měsíc. Toto vydání nebude tak nabušené novými funkcemi (jak se původně myslelo), ale i tak mu bylo věnováno dost pozornosti. Neuvidíme tedy podporu pro více kurzorů (Multi-Pointer X), stejně tak neuvidíme X Generic Events, RandR 1.3 nebo XKB a Xi 2. Odpadla také akcelerační architektura na bázi OpenGL nazvaná Glucose. Tyto věci doufejme najdeme v X.Org 7.5, které by se mělo objevit ještě letos. Zatím se můžeme těšit na přechod dalších ovladačů na libpciaccess, rychlejší spouštění a vypínání X serveru a DRI2, které je nyní ovšem omezené na ovladač Intelu. Největšími novinkami tak budou hlavně ovladače grafických karet - najdeme tam xf86-video-ati 6.8.0 (podpora R500/600 a akcelerace vykreslování u R300/400), xf86-video-radeonhd řady 1.2 (podpora R500/600, EXA/XXA a RandR 1.2), xf86-video-intel 2.3.0 (s podporou pro XvMC) nebo xf86-video-nv 2.1.8 (podpora GeForce 9600GT). Na závěr bude přítomna betaverze ovladače xf86-video-xgi.
Adobe spustilo projekt The Open Screen Project, jehož cílem je poskytnout „bohatý požitek z Internetu na televizích, osobních počítačích, mobilních zařízeních a spotřební elektronice.“ S projektem spolupracuje mnoho známých firem jako Cisco, Intel, LG Electronics, Motorola, MTV, Nokia a další. Projekt chce umožnit využívání konzistentního běhového prostředí na bázi Adobe Flash a v budoucnu i Adobe AIR. Adobe proto udělá několik kroků: odstraní omezení použití specifikací SWF a FLV/F4V, zveřejní API vrstvy pro portování Adobe Flash Player na zařízení, zveřejní protokoly Adobe Flash Cast a AMF a odstraní licenční poplatky za Adobe Flash Player a Adobe AIR pro zařízení. Pokud ovšem hlasitě jásáte, přečtěte si například e-mail z konference Swfdec:
Pro Flashový přehrávač Swfdec to neznamená skoro nic. Swfdec už implementuje vše, co je v těch specifikacích napsané. Je to jen Adobe verze stránky na m2osw.com - takže neočekávejte zázraky.
Pro projekt Swfdec je pěkné, že se lidé přestanou ptát „Četli jste ty zakázané specifikace? Jste si jisti legálností vaší činnosti?“ I když toto nebyl problém ani předtím. Také to znamená, že můžeme nováčkům se zájmem hackovat Swfdec ukázat nějaký dokument. Vypadá to jako lepší text pro uvedení do věci než výše uvedený odkaz.
Zajímavou otázkou je, co toto bude znamenat pro Adobe. Ale to je něco, na co neznám odpověď.
Pokud ještě neznáte gNewSense, vězte, že je to původem irský derivát Ubuntu, který obsahuje pouze svobodný software tak, jak jej definovala Free Software Foundation. Byl tedy odstraněn proprietární software (a firmware), repozitář Universe je standardně povolen a přibyly navíc některé (nejen GNU) programy jako Emacs, bsdgames nebo NetHack. Od verze 1.1 došlo k právě vydanému gNewSense 2.0 k několika změnám. Systém nyní staví na Ubuntu Hardy a má nový vzhled. Od prohlížeče BurningDog (Firefox) se přešlo na Epiphany a pro jádro se používá skript
deblob
. Z X/Mesa bylo odstraněno nesvobodné GLX a Builder kromě toho, že pro sestavování používá chroot, zvládá i zdrojové balíčky Debianu.
CDlinux je miniaturní distribuce postavená na prostředí Xfce a GTK+ aplikacích. Verze 0.6.1 přichází s Linuxem 2.6.24.5, X.Org 7.3, Xfce 4.4.2, Firefoxem 2.0.0.14, Pidginem 2.4.1, Xine 1.1.12 a spoustou dalších programů. Oproti předchozí verzi byly opraveny chyby a přibyla podpora pro několik věcí: touchpady, kompresi LZMA, formát PDF a systém více používá D-Bus a HAL. Výsledkem je lepší zvládání připojování zařízení za běhu. ISO obraz distribuce má necelých 60 MB.
easys GNU/Linux (dříve pocketlinux) je distribuce na bázi Slackwaru. Hlavní vlastností je jednoduchá instalace, přítomnost jediného programu pro každý účel a odlehčené prostředí KDE. Ve verzi 4.1 byl představen nový instalační a administrační framework ALICE. Jeho součástí je i program Disk Manager, který může být použit i mimo proces instalace k úpravě diskových oddílů - a nabízí prý funkce srovnatelné s komerčními produkty. S instalací programů vám pomohou PkgWizard (nyní umí metabalíčky) a plnohodnotný PkgManager. Došlo k plnému přechodu na jádra řady 2.6 a distribuce je plně kompatibilní se Slackware 12.1 (rc3).
Hledání počítačů na lokální síti je poněkud široký pojem - mým záměrem je seznámit s několika programy, které se občas mohou hodit. Prvním nástrojem je nmap
, se kterým je možné rychle udělat sken rozsahu IP adres pomocí ICMP Echo. Ukázky použití:
nmap -sP 192.168.0.* # celý rozsah nmap -sP 192.168.0.1-20 # část rozsahu nmap -sP -T5 192.168.0.* # kratší čekání na odpovědi
Pro prozkoumání služeb na určité IP adrese pak poslouží argument -A
nebo například -sS
. Pokud máme tušení, že na nějaké IP adrese je počítač, ale asi blokuje ICMP Echo, můžeme zkusit arping
- pozor, musí se nacházet ve stejné fyzické síti.
# arping 89.31.42.17 ARPING 89.31.42.17 from 89.31.42.18 eth0 Unicast reply from 89.31.42.17 [00:1C:F6:8C:53:5F] 4.488ms
V sítích Windows může při zkoumání pomoci smbtree
. Ten rychle nalezne počítače připojené do sítě, které mají Sambu či povolené odpovídající služby Windows. Zároveň zobrazí sdílené adresáře, tiskárny apod. Pokud se ovšem dostaneme do sítě úplně neznámé, kde nám ani není přidělena IP adresa DHCP serverem, může pomoci například Wireshark (v konzoli jako tshark
), kde můžeme spatřit nějaký ten síťový "nepořádek". Jinou možností je zkusit
# ping -b 255.255.255.255 WARNING: pinging broadcast address PING 255.255.255.255 (255.255.255.255) 56(84) bytes of data. 64 bytes from 10.104.51.1: icmp_seq=1 ttl=255 time=5.07 ms
na což nám některé systémy mohou odpovědět.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Já mám taky všude možně Reiser, teď už verzi 4. Jen kdyby konečně opravili ten průšvih s přeplněním oddílu... Když omylem zaplním oddíl, je to samozřejmě moje blbost, ale to přece neznamená, že se ten filesystém musí sesypat. Ještě štěstí, že pro Reiser 4 existuje poměrně solidní fsck.
Všichni jsme se shodli, že je mrtvá.
Je někdo, kdo věří, že ji nezabil?To mi skoro nepřijde tak podstatné. Jestliže soudy začnou používat takovéhle zkratky, kde sice nebudou důkazy ani tělo, ale prostě se někdo rozhodne, že souzený je vinen, dřív či později půjde bručet někdo, kdo si to nezaslouží. A co se dřív či později týče, klidně to může být už teď. Připomínám, že paní Reiserová se tahala s člověkem, který se přiznal k několika vraždám. Je opravdu moudré věřit jeho motivům, když prohlašuje, že jí nezabil?